x-kom hosting

Apple - czyli co sądzisz o jabłuszku?

Igorrodz
komentarz
komentarz

Tylko dlaczego takie drogie? Ten sam sprzęt (podzespoły) kosztują wiele taniej, jeśli składa się go jako "zwykłego" peceta i obsługuje systemem od Microsoftu albo pracuje na wolnym oprogramowaniu. Zatem - dlaczego mam dopłacać skoro nie mam ani wydajniej ani lepiej? [mam tu na myśli oczywiście komputery / laptopy]

maciekj22
komentarz
komentarz

Tylko dlaczego takie drogie? Ten sam sprzęt (podzespoły) kosztują wiele taniej, jeśli składa się go jako "zwykłego" peceta i obsługuje systemem od Microsoftu albo pracuje na wolnym oprogramowaniu. Zatem - dlaczego mam dopłacać skoro nie mam ani wydajniej ani lepiej? [mam tu na myśli oczywiście komputery / laptopy]

 

To zależy o czym mówimy - jeżeli chodzi o sferę software'ową to płacimy za możliwość legalnego użytkowania systemu Mac OS X, który (z całą sympatią do wolnego oprogramowania oraz Windows'a od czasów kafelek) jest najlepiej skompilowanym systemem operacyjnym będącym realną alternatywą dla Microsoft Windows nawet w sektorze game'ingowym, gdzie wiele popularnych gier ma swoje natywne wydania na system Apple.

Co do hardware'u to tak - jeżeli mowa o komputerach - nie widzę różnicy - płacimy za markę, aczkolwiek jeżeli o notebook'i, serię tabletów, smartphone'y, odtwarzacze muzyczne to tu góruje jakość wykonania oraz bezawaryjność tych maszyn. Powiem tak - od 2009 roku użytkuję iPhone'a (najpierw w oryginalnej wersji 2G, później 3GS, teraz 4 + znowu 2G) i mimo całego szacunku dla pozostałych marek - miałem przyjemność miesięcznego użytkowania Samsung'a Galaxy S'a jako alternatywy dla użytkowanego 3GS'a i dla mnie była to męczarnia - kiedy odpaliłem ponownie mojego iPhone'a najzwyczajniej w świecie poczułem ulgę :)

Igorrodz
komentarz
komentarz

Nie porównuj Mac OS X czy Apple iOS z Androidem czy Windowsem - to nie jest porównywalne i dobrze o tym wiesz. Po prostu programiści Google skopali Androida - temu nie przeczę a programiści od Microsoftu nie słuchają użytkowników. Jednak polityka cenowa Apple jest masakryczna - gdyby ceny były porównywalne to w Polsce Apple miałoby ponad 50% rynku a tak ma marne procenty w porównaniu z Androidem czy Windowsem, niestety.

Sam użytkuję w domu MacBooka White oznaczonego jako MB061ZH/A więc wiem, o czym mówię.

Nie aby Android czy Windows były lepsze od systemów od Apple ale te ceny - niedostosowane do polskich realiów, niestety.

maciekj22
komentarz
komentarz (edytowane)

Skoro ktoś może sobie pozwolić na Galaxy S'a, czy inne flagowce znanych marek - może sobie również pozwolić na iPhone'a - w zależności od potrzeb.

Choć fakt faktem, że niewielka ilość Polaków może pozwolić sobie na taki zakup - tutaj kuleje polityka Apple względem naszego kraju. Jakiś czas temu (nie dalej jak pół roku) czytałem, że Apple wprowadziło na rynek Indyjski iPhone'a 3GS - rynek rozwijający się, sprzęt może i przestarzały, ale relatywnie do możliwości - tani, a mimo wszystko pozwala się cieszyć pełnoprawnym, jabłkowym sprzętem. Jeśli mam być szczery to wolałbym najstarszego iPhone'a czy iPad'a niż produkty konkurencji :)

Edytowane przez maciekj22
Igorrodz
komentarz
komentarz

Skoro ktoś może sobie pozwolić na Galaxy S'a, czy inne flagowce znanych marek - może sobie również pozwolić na iPhone'a - w zależności od potrzeb.

Generalizujesz.

Weź pod uwagę jeszcze fakt, że system, nie tylko w topowych ale i w starszych Androidach można dowolnie personalizować, wgrywać custom roomy i inne, co w przypadku iPhone możliwe nie jest - a ludzie wolą być bardziej wolni... a przynajmniej mieć POCZUCIE (nie określam czy trafne czy też błędne) tego.

najstarszego iPhone'a czy iPad'a niż produkty konkurencji :)

Kwestia gustu choć... choć można przyznać tu trochę racji ;)
maciekj22
komentarz
komentarz (edytowane)
a ludzie wolą być bardziej wolni... a przynajmniej mieć POCZUCIE

 

Przypominam, że Jailbreak jest od dawna powszechnym zjawiskiem i pozwala uwolnić nasze jabłka :) co do custom rom'ów, czy innych pierdół to fakt - nie ma tego, choć jeżeli któremuś jabłku kończy się wsparcie, to w opiekę biorą go deweloperzy tacy, jak Whited00r, tym samym nie zostawiając ich całkiem na lodzie - więc w tej kwestii nie jest aż tak źle :) Tak jak wspominałem - kwestia potrzeb, choć jeżeli miałbym się przesiadać z iOS to w pierwszej kolejności uderzyłbym w Windows Phone, który podobnie jak iOS jest systemem zamkniętym, spójnym, dopracowanym. W tej kwestii warto docenić również Blackberry. Żałuję również, iż porzucono całkiem fajnego Symbian'a - właśnie przez szacunek dla tego systemu czekam, aż Nokia 808 zejdzie z ceny :)

 

Androida natomiast należy pochwalić za to, że otworzył on drzwi do czegoś więcej niż standardowe telefony komórkowe za praktycznie tą samą cenę - podstawowe smartphone'y czy tablety z Androidem kosztują 150-200 zł.

Edytowane przez maciekj22
Igorrodz
komentarz
komentarz

Jailbreak jest czymś, co blokuje nam dostęp do Apple'owskiego Marketu... czy jak mu tam - a bez tego sprzęt ten jest zdecydowanie mniej funkcjonalny.

Ja tam czekam na prawdziwe i dopracowane Ubuntu Phone - może doczekamy się rewolucji, którą mogła być Jolla z Sailfish OS... Mogła [czas przeszły]. CHoć to trudne cokolwiek prorokować - taki FirefoxOS niczego absolutnie [jak dotąd] nie pokazał pozytywnego... czy też nowatorskiego... czy też rewolucyjnego.

BTW- z plotek: "Nokia pracuje nad smartphone z Androidem". Ta plotka jest realna do spełnienia z uwagi na niuanse sprzedaży działu smartfonów Microsoftowi - teraz Nokii z Windows Phone (za mniej niż dwa lata) nie będzie więc musza wymyślić coś innego, w zastępstwie - bo zastępstwem serii Lumia seria Asha nie może być!

maciekj22
komentarz
komentarz

Jailbreak jest czymś, co blokuje nam dostęp do Apple'owskiego Marketu... czy jak mu tam - a bez tego sprzęt ten jest zdecydowanie mniej funkcjonalny.

 

Co blokuje? Robisz Jailbreak i masz normalny dostęp do AppStore'a :)

Igorrodz
komentarz
komentarz

Heh :E
Jest coś, o czym nie wiem?

maciekj22
komentarz
komentarz

Heh Jest coś, o czym nie wiem?

 

Jailbreak nigdy nie blokował dostępu do AppStore'a czy iTunes'a, a jedynie rozszerzał je dodatkowo o Cydię :) Tyle w temacie :)

 

Co do Nokii to podobnie jak Apple - stawiają na jakość wykonania swoich urządzeń (legendarna nokia 3310, która po upadku na chodnik niszczy kostki brukowe :)), myślę, że oni nie mają pomysłu na siebie - Symbian nie wypalił, Windows Phone nie wypalił, Android, jeżeli nie będzie budżetówką tylko High-End'em też nie wypali. W mojej ocenie powinni oni stworzyć system na miarę dwudziestego pierwszego wieku (podobnie jak było to z Symbianem w erze jego panowania) i rozwijać go na miarę lat kolejnych (czego już z Symbianem nie zrobili).

 

Android staje się nudny - dominuje na rynku mobilnym tak, jak Windows na desktopach, ale czy ktokolwiek powie, że jest najlepszy? Nie.

Jeżeli my - jako użytkownicy będziemy wspierać tylko jedną platformę - tym samym olewając inne - zniszczymy konkurencję, tym samym doprowadzając do braku rozwoju na rynku IT.

Igorrodz
komentarz
komentarz

O tym, co się sprzedaje decydują nie użytkownicy, nie producenci ale sieci komórkowe, niestety. Większości bowiem userów woli smartfona za parę złotych w abo (czyli drożej bo w ratach) niż kupić go oddzielnie a taniej... Ludzie cały czas decydują portfelem a nie głową - kupują to, co w danym momencie wydaje się tańsze choć w efekcie końcowym tańsze nie jest. Do tego dochodzi marketing oraz przyzwyczajenie. Przez to (agresywny marketing i niska [w miarę] cena) zyskuje taki Samsung a traci Apple - bo ich 5c miało być tanim smartfonem dla mas a wyszło to, co wyszło...

maciekj22
komentarz
komentarz

bo ich 5c miało być tanim smartfonem dla mas a wyszło to, co wyszło...

 

Być może w krajach takich jak Niemcy, Wielka Brytania czy Holandia jest to realna, tańsza alternatywa dla użytkowników, aczkolwiek w krajach rozwijających się, takich jak Polska - wciąż za droga. Z tej perspektywy również nie rozumiem posunięcia z 5C - mogli już upakować jakiś jednordzeniowy procesor, dużo mniej ramu, do tego okrojony iOS 7 w plastikowej obudowie i wtedy naprawdę mogłoby to być fajne urządzenie na każdą kieszeń, no a jest jak jest.

Niestety bycie oryginalnym kosztuje. Nikt jednak nie zarzuci Apple braku wsparcia dla swoich urządzeń, gdzie w Androidzie wychodzi to różnie, a już na pewno nie tak dobrze, jak w Apple, gdzie jedno urządzenie wspierane jest przez kilka lat.

Igorrodz
komentarz
komentarz

aczkolwiek w krajach rozwijających się, takich jak Polska - wciąż za droga.

Właśnie. A te kraje czyli Polska, Ukraina, Rosja etc to zdecydowanie większy (razem) rynek zbytu niż "Stara" UE. Dlatego i ja dziwię się. :E
 

w plastikowej obudowie

Raczej "z poliwęglanu" :E
 

Nikt jednak nie zarzuci Apple braku wsparcia dla swoich urządzeń, gdzie w Androidzie wychodzi to różnie, a już na pewno nie tak dobrze, jak w Apple, gdzie jedno urządzenie wspierane jest przez kilka lat.

Z tym nie trudno się zgodzić. Niemniej zauważ, że takie firmy jak Google, Samsung czy LG tudzież Sony to korporacje więc liczy się zysk (czyli ilość sprzedanych urządzeń) a nie koszty jakim jest tworzenie aktualizacji do oprogramowania sprzętu, będącego już jakiś czas na rynku... :cfaniak:

maciekj22
komentarz
komentarz

Z tym nie trudno się zgodzić. Niemniej zauważ, że takie firmy jak Google, Samsung czy LG tudzież Sony to korporacje

 

A Apple to sklepik tudzież bazarek? :E Nie, u nich płacisz za sprzęt, ale masz kilka lat spokoju jeżeli chodzi o wsparcie :)

Igorrodz
komentarz
komentarz

Tylko że Apple żąda horrendalnych kwot za sprzęt ze swoim logo - i tym się różni od M$ czy Gugyl czy innych korpo, które zarabiają na ilości, co łatwiej. Sam kupiłbym sprzęt od nich ale nie za tę kwotę a przynajmniej nie przy tych zarobkach w Polsce.

maciekj22
komentarz
komentarz

Zależy co komu potrzebne - sam nie kupuję nowego sprzętu od Apple, tylko używany, ale jeżeli za tą samą cenę oscylującą w granicach kilku tysięcy mam do wyboru iPhone'a, gdzie na 4-5 lat mam spokój ze wsparciem lub Galaxy S'a, gdzie wsparcie dostanę w porywach na rok, do tego sprzęt jest gorszej jakości (przynajmniej jeżeli chodzi o wykonanie) to jednak zostanę przy Apple. Owszem, inni producenci mają sprzęt lepszy jeżeli chodzi o jego hardware, ale jaką robi to różnicę względem Apple, skoro wszystkie aplikacje pisane na ich urządzenia są tak optymalizowane, że ich podzespoły muszą ciągnąć wszystko ze sklepiku.

Igorrodz
komentarz
komentarz

Ok, rozumiem Twoje podejście do tego zagadnienia - szczególnie, ze zapewne nie grasz lub mało grasz.

 

BTW- na jakim sprzęcie aktualnie siedzisz? Chodzi mi o stacjonarkę, laptopa i smartfona... Jeśli to nie tajemnica, oczywiście ;)

Bugless
komentarz
komentarz

Maciek, troche przesadzasz. Mam leciwego LG L3, a aktualizacje i wsparcie jest nadal aktualne, ba nawet w ostatnim czasie udalo im się usunąć kilka blędów krytycznych

maciekj22
komentarz
komentarz (edytowane)
Maciek, troche przesadzasz. Mam leciwego LG L3, a aktualizacje i wsparcie jest nadal aktualne, ba nawet w ostatnim czasie udalo im się usunąć kilka blędów krytycznych

 

O jakich aktualizacjach mówisz? Bo z tego co wiem, to L3 nadal oficjalnie stoi na pierniczku 2.3.6 :)

A leciwy to on nie jest, bo wprowadzony w 2012 roku, natomiast 3GS wydany w 2009 roku miał wsparcie do końca 2013 roku.

Z jednej strony masz telefon zlewany w momencie wydania, a z drugiej słuchawkę wspieraną kilka lat po wydaniu, podczas gdy na rynku już dawno hulają jej następcy. :)

Edytowane przez maciekj22
Igorrodz
komentarz
komentarz

A więc widzę, że nie jesteś zatwardziałym fanbojem Maka... :E

 

iBook G4: PowerPC G4 1 GHz 640MB DDR Ram ATI Radeon 9200 64MB 30GB HDD Combo Mac OS X 10.5.8

Takie stare coś jeszcze działa? Zadziwiające :E

maciekj22
komentarz
komentarz (edytowane)
Takie stare coś jeszcze działa? Zadziwiające :E

 

 

Zajrzyj w sprzęt (Toshiba), który podałem nad iBook'iem :)

 

Ps. Działa i ma się dobrze :)

 

Co do bycia bądź nie bycia fanboy'em - jako telefon, odtwarzacz multimedialny, urządzenie przenośne - jedynie Apple, do codziennego użytkowania jako stacjonarka - swój skomponowany sprzęt z dual-boot'em na Windows / Linux :)

Edytowane przez maciekj22
Igorrodz
komentarz
komentarz

do codziennego użytkowania jako stacjonarka - swój skomponowany sprzęt z dual-boot'em na Windows / Linux :)

A dlaczego również nie sprzęt z nadgryzionym jabłkiem? Bo za drogi? Hmm...

 

Dodać tu muszę, ze w bardzo łatwy sposób na sprzęcie z Mac OS X można postawić drugi system operacyjny, na przykład Windowsa. Czyni się to poprzez Boot Camp. Ja na swoim Mac Book White mam zainstalowany drugi system (ten od M$) - w wersji 32-bit. Działa to bardzo dobrze niemniej chce przemodelować ten układ ponieważ dałem sobie za małą partycję dla tego drugiego systemu. Dodać jeszcze muszę, że jako aplikacji startowej (swoisty bootmgr czy też grub) używam rEFIt, który świetnie się spisuje.

 

Nadmienię tutaj, że w łatwy sposób... eeeee... trudny, nie jest to wcale zbyt łatwe... rozbudowałem pamięć mojego laptopa o 2GB (mam teraz 2,5GB i działa dobrze choć wg informacji od Apple mój sprzęt używać może tylko maksymalnie 2GB - a ja mogę więcej!) oraz wymieniłem dysk HDD na 250GB. Szkoda, że reszta już nie jest taka łatwa - w serwisie w moim mieście nie podjęli się wymiany pasty termoprzewodzącej na CPU/GPU - a naprawdę szkoda bo laptop jest trochę zbyt głośny.

 

Mam jeszcze coś takiego, co zwie się tak - Apple Time Capsule. Moje ma 500GB :cfaniak:

 

BTW- [url]http://www.morele.net/laptop-apple-macbook-mb061zh-a-macbook-white-t7200-80-1024-combo-wlan-bt-macosx-mb061zh-a-109477/[/url] - nawet nie wiedziałem, że ten sprzęt kiedyś tyle kosztował :E

maciekj22
komentarz
komentarz

Tak, wiem, że istnieje taka możliwość, aczkolwiek nie wyobrażam sobie pracy na Mac'u jako głównym środowisku :) Wziąć sobie iBook'a, czy tam iPhone'a czy iPada, obejrzeć film, posiedzieć na necie, posłuchać muzyki, nawet w gierkę pograć, aczkolwiek nadal jest to ograniczone względem poczciwego Windows'a :)

Igorrodz
komentarz
komentarz

A więc jednak zauważasz te ograniczenia Mac OS względem Windows? Zaiste jabłko zostało nadgryzione :apple:

 

A tak na poważnie - czego nie ma Mac OS co ma Windows? Odpowiedź - oprogramowanie, aplikacje, w tym ilość gier.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.