x-kom hosting

Jaka dystrybucja?

bootshoes
komentarz
komentarz

No i  teraz pojawił się problem wyboru, bo to nieco różne systemy. Powiem szczerze, że Suse wydaje się przyjemny wizualnie i bardzo funkcjonalny, ale z kolei do Xubuntu ciągnie mnie ze względu na ten pasek u dołu, taki jak na tym zdjęciu http://on-disk.com/images/ubuntu-11.04-multiboot-Xubuntu-screenshot.jpg. Nie wiem, czy ten pasek to zasługa systemu, czy środowiska graficznego ale na swój prosty sposób jest ładny. Z drugiej strony KDE czy Gnome to też przyjemne środowiska, ale to nie jest tak bardzo kwestią dystrybucji. Co do Suse to mam pytanie - ten cały yast to coś pożytecznego, czy wręcz przeciwnie? A co do Xubuntu - czy wszystko co poszłoby na zwykłym Ubuntu pójdzie i na nim?

 

Ogólnie chciałbym takie małe porównanie tych dwóch systemów pod względem niezawodności, możliwości, funkcjonalności. 

maciekj22
komentarz
komentarz (edytowane)

Zawsze do porównania możemy wrzucić jeszcze Lubuntu.

 

A co do systemów, to każdy ma swoje preferencje: jeden powie, że tylko Ubuntu i nic więcej, drugi powie, że Fedora, trzeci, że Suse.

Warto poczytać troszkę o tych systemach, ponieważ nie ma sensu porównywać, gdy tyle artykułów o nich krąży po sieci.

 

Ja osobiście dla początkujących zalecałbym Ubuntu i pochodne (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Bodhi, etc.).

bootshoes
komentarz
komentarz

Wiem, że jest dużo artykułów, wiele z nich już przeczytałem, ale pokazują one tylko wady i zalety np. opensuse i ubuntu, a nie pokazują np. wad i zalet opensuse w stosunku do ubuntu, przynajmniej nie w takim stopniu jakbym tego chciał.

 

Co do Lubuntu, to te GUI... no może nie ohyda, ale z tych lżejszych środowisk ładniejsze jest nawet XFCE. A jak jest ze zmianą GUI w ubuntu? To, że dla każdego środowiska jest inna dystrybucja powoduje trochę obaw.

maciekj22
komentarz
komentarz

A jak jest ze zmianą GUI w ubuntu?

 

Wg mnie jest tyle pochodnych Ubuntu z przeróżnymi środowiskami, że nie opłaca się robić tego manualnie.

bootshoes
komentarz
komentarz

Ok, ale jak jakieś środowisko mi się znudzi, to chyba łatwiej zmienić GUI niż distro. Czy się mylę?

maciekj22
komentarz
komentarz

Masz rację, ale musisz liczyć się z tym, że niektóre distra mogą zwalniać bądź zwyczajnie odmawiać posłuszeństwa (takie przypadki również się zdarzają). Przede wszystkim co to znaczy, że graficzny interfejs użytkownika Ci się znudzi? To troszkę...przepraszam za określenie, ale...głupi argument. Korzystając z XP nie nudził Ci się interfejs? Jak z tym wytrzymywałeś? A może "sudo apt-get" i jedziemy? :E 

bootshoes
komentarz
komentarz

Oczywiście, że się nudził. Ale jednak windows a linux to różne rzeczy, nie? Parafrazując realia softwarowe na hardware jak masz Maca, to masz świadomość, że nie możesz pogrzebać mu w bebechach tak jak w zwykłym PCecie

maciekj22
komentarz
komentarz

Dla mnie środowisko graficzne ma mi się podobać, ma być użyteczne, spełniać moje wymagania i płynnie chodzić na mojej jednostce. To wszystko odnalazłem w Unity i dlatego związałem się z Ubuntu.

bootshoes
komentarz
komentarz

no unity wygląda nawet spoko, tylko nie wiem, czy ten boczny pasek nie przeszkadzałby mi podczas przeglądania internetu

maciekj22
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie przeszkadza w niczym (właśnie obok niego piszę), a w razie czego można sobie ustawić przecież autoukrywanie, bądź tryb pełnoekranowy w przeglądarce.

bootshoes
komentarz
komentarz (edytowane)

O, fajnie wiedzieć. Muszę jednak przyznać, że choć szanuję twoją opinię, warto żeby wypowiedziała się tu jeszcze jakaś osoba. Nie tylko o Ubuntu, ale o innych linuxach dla zielonych.

KarielG0
komentarz
komentarz

Unity jest ok jednak osobiscie moim ulubionym srodowiskiem jest Cinnamon.

Sent from my Xperia S using Tapatalk 2

bootshoes
komentarz
komentarz

cinnamon to środowisko minta, z tego co kojarzę? A co z tą dystrybucją? Dobra?

KarielG0
komentarz
komentarz

Minta obecnie uzywam i jest bardzo fajny a do tego lekki choc mi brakuje takich "bajerow" jak przezroczystosc paska, bym chcial aby byl ladniejszy ale Mint celuje na wszystkie "rynki".

bootshoes
komentarz
komentarz

a jest gotowy od razu gotowy out-of-box czy trzeba coś przy nim dłubać? I czy można zmieniać GUI?

KarielG0
komentarz
komentarz

Wlasnie jest bardzo gotowy i za to go uwielbiam ;) GUI nie jestem pewien ale chyba tak choc nie probowalem.

bootshoes
komentarz
komentarz

a jak Mint stoi ze sterownikami?

KarielG0
komentarz
komentarz

Sterownikami? Sterowniki sa uniwersalne przeciez o.0

bootshoes
komentarz
komentarz

ok, ja akurat się nie znam :)

Axel
komentarz
komentarz

Generalnie Mint bazuje na Ubuntu (czyt. to samo jajko i bebechy), więc jeśli Ci coś działa/działało na Ubuntu, to i na Mincie na 99,99% powinno. Mint jest bardziej dopracowany i w kwestii sterowników możliwe, że ma ich nawet więcej niż Ubuntu. A co do GUI, to można je zmieniać w każdym znanym mi distro, bez większych konsekwencji ;)

KarielG0
komentarz
komentarz

Oczywiscie najlepiej dostosowane to srodowisko nie bedzie - ja zainstalowalem Cinnamona na Ubuntu i coz brzydko to wygladalo.

  • 4 tygodnie później...
Igorrodz
komentarz
komentarz

Generalnie Mint bazuje na Ubuntu

Graficznie, względem Ubuntu, distro jakim jest Mint nie przypadło mi d gustu... Zatem nie wiem, nie używam. ;)

denisjusz
komentarz
komentarz

Co do Minta to warto spróbować wersji bazującej jedynie na Debianie. Jest o wiele bardziej stabilna. 

Igorrodz
komentarz
komentarz

Generalnie Debian to jedno z najbardziej stabilnych distr. Wiele innych na nim bazuje...

  • 2 tygodnie później...
Zorro_GPPL
komentarz
komentarz (edytowane)

Witam,

Mam laptopa Fujitsu Siemens Amilo Pro chyba 2025

Parametry sa takie:
- Procesor Intel Celeron 420 @ 1.6 GHz
- 1Gb RAM
- dysk 80Gb
- karta graficzna VIA/S3G Unichrome Pro IGP
- karta sieciowa Broadcom
- karta dziwiekowa Realtek AC'97 audio

Jaki wybrac linux do
- przegladania neta (oczywiste)
- ogladania filmow z YouTube i w programach

Mialem stycznosc z Ubuntu 11 i 12 oraz Opensuse 12.01. Powiem szczerze, ze szybkoscia nie powalaja w ogole. Podoba mi sie interfejs i to bardzo bardzo. Ale nic poza tym.

Prosze o jakies podpowiedzi w kwestii dystrybucji, ktora by wspierala szczegolnie moja karte graficzna od tego laptopa. Karta ta na np na ubuntu 12 lts nie chce w ogole dzialac. Po aktualizacji z 11 na 12 system nie wstawal i byl komunikat o braku sterownikow.

Zalezy mi na plynnym odtwarzaniu filmow na tym komputerze.

Wysłano z HTC Desire Z
Tapatalk 4
 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.