x-kom hosting

Radeony HD 4XXX [Temat zbiorczy]

Valkyrie
komentarz
komentarz

Witajcie.

Jestem nowy na forum i przybyłem tu z prośbą o pomoc. Problem mam (jak sądzę) dość niecodzienny. Ale od początku... Mam kartę Ati Radeon HD 4850. Na samym początku (będzie grubo ponad rok temu, jak jeszcze pracowałem na XP) działała wprost świetnie. Niestety po czasie dłuższym pojawił się problem w postaci przegrzewania karty. Osiągała ona wprost zawrotne temperatury w większości gier, co powodowało awaryjne odcinanie zasilania (wedle odczytów jakiegoś programiku od kolegi miała 60 stopni Celsjusza zaraz po włączeniu maszyny). Zaniosłem zestaw do sklepu, zaś po tygodniu czy dwóch otrzymałem odpowiedź, że problemu nie stwierdzono.

Powiedziałem "no trudno" i wróciłem do domu sprawdzić, czy aby na pewno problem magicznie zniknął. I istotnie wszystko sprawiało dobre wrażenie, jak za dawnych czasów. No i fajnie. Kilka miesięcy temu (chyba z 6, może więcej) przerzuciłem się na Windows 7. Wersja Ultimate. Oryginalny, żeby nie było. :P Z początku wszystko działało jak należy, ale od około dwóch miesięcy maszyna znów zaczyna świrować.

Zaczęło się od niespodziewanych blue screenów spowodowanych (wedle odczytów z plików .dmp) sterownikami karty graficznej. Dość zaskakujące, bo Win7 samodzielnie wyszukuje uaktualnienia, a od czasu instalacji żaden nowy nie wyszedł o ile wiem. No trudno. Wchodzę na stronę ze sterownikami ATI (po której nadal ciężko mi się poruszać), wyszukuję jakoby najnowsze (które notabene są opisane jako stery dla Visty) i instaluję. Dodajmy, że system od razu zaczął się pluć, że to nie są jakoby najnowsze sterowniki. Zignorowałem jednak jego zawodzenie. Problem BSODów niby zniknął. Nie wróciły. Ale w zamian przyszło co innego. Zaczęły się sypać gry. Po prostu sypać.

Przykładem wieszający się teraz zawsze po kilkunastu (lub kilkudziesięciu) minutach gry Company of Heroes (zawsze wywalający crash report, ale nigdy nie miałem tego AŻ TYLE, przedtem niemal nie występowały), wywalający do pulpitu bez żadnego info Left 4 Dead 2 lub pierwsza część STALKERa, która jakoby informuje o crashu silnika X-Ray (choć akurat w tym przypadku wina może leżeć po stronie patchy, bo przez ich instalacją gra działało dobrze).

To jednak nic. Najlepszy cyrk zaczął się z miesiąc temu, kiedy coraz więcej gier i to coraz częściej zaczęło komputer przegrzewać. Windows 7 ma widać inny system zabezpieczeń od overheata, bo zamiast restartować maszynę, ekran robi się czarny, po czym komputer zwyczajnie gaśnie. Ostatnio zdarza się to coraz częściej, zwykle w konkretnych miejscach, które zwiększają zużycie karty (np. misja ze śnieżną zadymą w Modern Warfare 2), ale czasami postanowi się wyłączyć od tak sobie, nawet w zamkniętych lokacjach.

[b]Dokładna specyfikacja komputera:[/b]
System: Windows 7 (Ultimate)
CPU: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 6000
RAM: 2GB
Grafa: ATI Radeon HD 4800 Series (konkretniej HD 4850)

Dodajmy, że zupełnie nie mam problemów z wydajnością. W przypadku wspomnianego STALKERa musiałem zmniejszyć detale i rozdziałkę, by gra nie przegrzewała maszyny, choć na maksymalnych ustawieniach wciąż chodzi płynnie. Aha, no i oczywiście wiatraki są regularnie czyszczone.

Macie jakiś pomysł w czym może tkwić problem lub jak go naprawić? Bardzo bym chciał, aby mój komputer znów odzyskał normalną sprawność. Z góry dzięki za pomoc. :)

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

1200 za gtxa 280? Jaki to ma sens skoro 5870 który jest nieporównywalnie wydajniejszą grafiką można kupic za 1300zł również na allegro a jest kartą znaczne nowocześniejszą, oszczędniejszą jeżeli chodzi o pobór prądu zwłaszcza w idle i obsługuje dx11.

Kupienie w dzisiejszych czasach 280 za 1200zł to głupota ;)

Lordi
komentarz
komentarz

Kumpel ma HD4870 i sobie chwali :)

Valkyrie
komentarz
komentarz (edytowane)

Mała aktualizacja mojego problemu - tak, to na pewno przegrzewanie. Sami zerknijcie:
http://img683.imageshack.us/img683/5964/graflolz.png

Żeby nie było - podkręciłem tylko wiatraczek do 100%. Nic więcej. I nic to nie dało. Mniej-więcej to samo działo się ostatnio, jak zaniosłem komp na gwarancję. Po powrocie problem ten zniknął, więc COŚ musieli zrobić, mimo iż wedle raportu "nie stwierdzono problemu". Błagam, zarzućcie jakieś sugestie jak to naprawić. Nie chce znowu oddawać im kompa na 1,5 tygodnia i dowiedzieć się, że gadałem bzdury, komp się nie przegrzewa i "nie stwierdzono problemu" (cholerne magiczne serwisy).

Btw, po nieudanej próbie z podkręceniem wiatraczka przywróciłem go na fabryczne 50%, po czym zrobiłem automatyczne dostrajanie... I wtedy CCC samodzielnie przesunął wiertalotek na 100%. Ciekawe...

  • 2 tygodnie później...
Zizu09
komentarz
komentarz

tak jak w temacie.
karta 1 : http://allegro.pl/item1027266594_512mb_xfx_radeon_hd4850_ddr3_box_new_gw_fv.html
2: http://www.ram.net.pl/advanced_search_result.php?keywords=4850+radeon&x=0&y=0
pozdrawiam i proszę o pomoc bo różnica w cenie spora, a koszty mnie przeciążają ostatnio..

niby obydwie 4850 512/256 ddr ale...

xtremesystems
komentarz
komentarz

drogi sklep zalinkowales stad roznica

Zizu09
komentarz
komentarz

a znasz tańszy? bo mimo wszystko wolę w sklepie niż w allegro.

xtremesystems
komentarz
komentarz

inaczej..podales linka do sklepu i podales do allegro do uzytkownika o ktorym bylo glosno ze omija vat i clo . wiec stad masz roznice.. kupuj na allegro ale od sprawdzonych sklepow ;)

Zizu09
komentarz
komentarz

A czy to jest jakaś różnica czy to jest HIS czy Sapphire czy Power Color czy Gigabyte itp?

  • 2 tygodnie później...
michal6700
komentarz
komentarz

Witam
Postanowiłem kupić kartę HIS Radeon 4850 IceQ TurboX
Ale za cholerę nie wiem gdzie mogę ją dostać :/
W każdym sklepie jest to produkt archiwalny...
Czy w jakiś hurtowniach lub mniejszych sklepach komputerowych mógłbym go dostać??
Proszę o linki jeśli ktoś ma adres do jakiegoś sklepu z dokładnie tą kartą
Dziękuje i Pozdrawiam

xtremesystems
komentarz
komentarz

szkoda kasy na ta karte

ile chcesz wydac na grafike?

jakub_5
komentarz
komentarz

Czy kartę http://www.komputronik.pl/index.php/product/58929/Podzespo_y_PC/Karty_graficzne/Radeon_4850_Gigabyte_1_GB_2xDVI_PCI_E_OC_Zalman.html
da się połączyć z zasilaczem http://www.komputronik.pl/index.php/product/44391/Podzespo_y_PC/Zasilacze_do_obud_w/Corsair_CMPSU_450VXEU_450W.html
bez jakiś większych komplikacji (przejściówek itp) ?

xmaatx
komentarz
komentarz

Co jest lepszym wyborem xfx 4850 czy powercolor 4850? XFX jest sporo tanszy, ma on jakies ubytki?

  • 1 miesiąc później...
arkadi99
komentarz
komentarz

Witam!

Potrzebuje kupić kartę graficzna do 400zl. I chce se kupić HD4850, tylko nie wiem jakiej firmy. Wolałbym z znanych jakiś gigabyte,sapphire czy gainward. I jeśli gigabyte lub sapphire to niepokoi mnie dosyć skromne ich chłodzenie. Jeśli ma ktoś z gigabyte może powiedzieć do jakiej temperatury karta dochodzi zakładając ze jest nie podkręcana.

  • 4 tygodnie później...
pior
komentarz
komentarz

Mam gigabyte 4850, jak nic w niej nie grzebiesz to 80-82 stopnie normalnie w stresie (Np jak gram w AC2)101-105 stopni.

Karta nie podkręcana.

Jest sposób otóż zmodyfikowałem profil w notatniku by manualnie ustawić prędkość wiatraczka, wiec gdy nie gram to ustawiam sobie na wolniejsze obroty i chodzi mi cicho i ma 55-60 stopni,a gdy gram to daje na 65% i w stresie mam 71 stopni max po 2-3h gry non stop.

funuman
komentarz
komentarz

Mój spzet to

Intel Pentium Dual CPU E2160 @ 1,80GHz
Gigabyte Technology 945GCMX-S2
2GB DDR2
CONNECT 3D 4850HD ATI
250GB HDD

Mam problem, dzis kupilem radka 4850, i w 3dmark sprzet wyciaga mi tylko 7000pky czyli troche malo.. czego moze to byc winą?

corporaptor
komentarz
komentarz

[quote name='funuman' timestamp='1281706044' post='1069769']
Mój spzet to

Intel Pentium Dual CPU E2160 @ 1,80GHz
Gigabyte Technology 945GCMX-S2
2GB DDR2
CONNECT 3D 4850HD ATI
250GB HDD

Mam problem, dzis kupilem radka 4850, i w 3dmark sprzet wyciaga mi tylko 7000pky czyli troche malo.. czego moze to byc winą?
[/quote]
Bardzo słaby procesor.


funuman
komentarz
komentarz

[quote name='unitron' timestamp='1281706912' post='1069780']
Bardzo słaby procesor.
[/quote]

I dlatego taka kicha?

matt_1
komentarz
komentarz

Witam, zastanawiam się czy jest sens kupować HD5770 czy lepiej HD4870? - budżet ma znaczenie, a zdania gdzie nie spojrze są podzielone która lepsza nawet nie patrząc na cenę. Wydajnościowo wychodzą podobnie, jak jest wkoncu...

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

funuman : tak dlatego taka kicha. Choć dużo więcej nie wyciągniesz.

matt_1 :
Wydajnościowo wychodzą podobnie za to cenowo już nie.

[url="http://www.morele.net/asus-radeon-hd4870-1gb-ddr5-256bit-2xdvi-hdcp-pci-e-box-eah4870-2di-1gd5-306843/"]http://www.morele.ne...di-1gd5-306843/[/url] spróbuj za 450zł kupić 5770 w wersji 1gb..... ;)

corporaptor
komentarz
komentarz

[quote name='matt_1' timestamp='1281785324' post='1070199']
Witam, zastanawiam się czy jest sens kupować HD5770 czy lepiej HD4870? - budżet ma znaczenie, a zdania gdzie nie spojrze są podzielone która lepsza nawet nie patrząc na cenę. Wydajnościowo wychodzą podobnie, jak jest wkoncu...
[/quote]
Jak Sicknature, polecam HD4870 1GB, zwłaszcza jeśli pieniądze się liczą. Zasadnicze różnice są ważne tylko dla niektórych, np dx11 zamiast dx10.1 i mniejsze tranzystory, a więc niższe temp, jednak wydajność można uznać za identyczną, a cena większa 200zł(najmniej).


  • 2 tygodnie później...
Sturnn
komentarz
komentarz

Ja też zamierzam kupić hd 4870, może nawet tego który został zalinkowany. Tylko takie pytanko, czy chłodzenie które ma ten Asusowy podoła StarCraftowi 2 na ultra detalach? :)

  • 3 tygodnie później...
Even93
komentarz
komentarz

Witam ! Pisałem juz kiedyś o pomoc w doborze karty graficznej i zasilacza, lecz dopiero teraz mam pieniądze by zupowac trochę kompa.

Obecnie posiadam:
IntelPentium(R) Dual-Core E5200 2x2.50GHz, 2499 MHz
Płyta główna: Gigabyte EG31M-S2
RAM: 2GB, ssący zasilacz, oraz zintegrowana karta graficzna z 384mb pamięci.
coś jeszcze podać?

Obecnie moje fundusze na wymianę to ok 700zł

Proszę o pomoc w dobraniu mi odpowiedniego zasilacza i karty graficznej do komputera.

Druga sprawa dotyczy wymiany zasilacza, czy muszę dobierać jakoś zasilacz według wymiarów tak aby zmieścił się na miejsce starego? Czy samodzielna wymiana zasilacza jest.. łatwa?

I Trzecia sprawa, jak włączyć nowa kartę graficzną w biosie? Musze wyłączyć najpierw tą zintegrowaną, a następnie zrobić coś by zadziałała druga?

Polecono mi właśnię tą hd 4850. Jaki zasilacz do niej dokupic? Czy waszym zdaniem gry będą na tym kompie działać dość przyzwoicie? Jakiej firmy zakupić ta kartę?

Za wszelka pomoc bardzo Dziękuję.
Pozdrawiam

Madara'RPG
komentarz
komentarz (edytowane)

Procesor: Intel Pentium Dual Core E6500
P. Główna: Gigabyte G31M-ES2L
Ram: Kingston 900Mhz 2GB
Dysk: Samsung F3
Karta Graficzna: ATI Radeon HD 4870 1GB
Zasilacz: Seasonic SS-400ET

Możecie mi powiedzieć czy radeon będzie prawidłowo działał na tym sprzęcie ?

Gość
komentarz
komentarz

Musisz podkręcić procesor co najmniej do 3.4Ghz wtedy radek rozwinie skrzydła. reszta ok.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.