x-kom hosting

Płyta GA-EP43-S3L i Core 2 duo E8400 3ghz

MichaelloEs
utworzono
utworzono

Witam, począwszy od przeczytania poradnika z tego forum nt. podkręcania procków C2D ma do Was parę pyta.

Na wstępie jaki mam sprzęt:
Intel Core 2 duo e8400 3ghz
płyta GA-EP43-S3L
pamięc 4x2gb ddr2 goodram 800
zasilacz OCZ 650W
grafika GTX460 OC, obecnie HD 7870

Jeżeli chodzi o chłodzenie narazie mam box-owe ale zamówiłem Cooler Master hyper H4, od razu pytam: miał ktoś stycznośc z takim chłodzeniem, będzie dobrze spełniało rolę??
Jeżeli chodzi o ust Biosu to zrobiłem praktycznie jak w poradniku: wydusiłem z mojego procka około 3,5ghz na standardowym chłodzeniu z opcjami zasilania jak wyżej podalem. Jeżeli chcialem zwiększyc do 3,6ghz to po włączeniu kompa chyba wyskakiwał "safe mode" bo w cpu-z nie było widocznych zmian. Timming ramu dałem na: 6 6 6 18 400mhz
Czytałem o ludziach co mówili, że bez problemu pójdzie 3,6ghz.

Rozpoczynam dopiero zabawę w overclock-iem i proszę sie nie denerwować jak o coś nie na miejscu zapytamwesoly.gif

Zrobiłem test orthos-em Smal ftts i przy max uzyciu procka temp wynosiła 73 stopnie(na stronie producenta jak dobrze przeczytalem temp. 72,4 jest graniczna). W spoczynku około 41 stopni (gorna granica temp moze byc wynikiem prawie zużytej pasty, czekam na nowe chłodzenie i wtedy zaaplikuje nową pastę)
Zmianiając napięcie na procku obniżę także wydzielanie się ciepła z procesora?? Nie mówie o zastosowaniu tutaj na pewno w/w chłodzeniawesoly.gif

Na koniec jeszcze chcialem sie zapytac, w tzw. indeksie wydajnosci systemu Win7 przy procku mam srednią 6,7, pamięc 6,6. Po podwyzszonych zegarach dalej procesor jest tak samo oceniony. dlaczego??

Bugless
komentarz
komentarz

zmniejszenie napięcia zmniejszy emisję ciepła. Przy podkręcaniu luzuj taktowanie ramu (W Gigabyte to SPD) Oczywiście weź pod uwagę że jest to G43 więc nie licz na fenomen. Na indeksy windowsa nie patrz bo to parodia, a jesli już patrzysz to po oc musisz je odswieżyć

MichaelloEs
komentarz
komentarz (edytowane)

No ale w przypadku jeszcze wiekszego podkrecenia a wystapienia problemów napiecie trzeba podwzyższych??
Nadmnienam jak wyzej, pasta juz od nowosci nie byla wymianiana, pewnie sucha jak pieprz, mam juz nową porządna i czekam do jutra na chlodzenie. Wtedy chyba powinno zejsc z tych 70 stopni. Co do podkrecania to chce wyciagnac 4ghz na początek:D
CO do chłodzenia co opisałem wyzej, macie jakies sugestie??

 

Co rozumiesz pod słowami: "nie licz na fenomen" :) ??

Bugless
komentarz
komentarz

przez słowa "nie licz na fenomen" rozumiem to że to Chipset P43 więc 400FSB Graniczy z cudem :) Napięcia dla Procesorów 45nm nie powinny przekraczać 1,365V (Szczególnie w przypadku amatorów, potem napięcia to pojęcie grubo względne)

MichaelloEs
komentarz
komentarz

Aha:(
No co do napięc to w moim przypadku wiem, ze do około 1.35V powinien miec procek. No własnie przy 400FSB zapisane zmiany nie przynoszą rezultatów:/

No nie mów tylko, ze do 4ghz nie dociągne:P

Bugless
komentarz
komentarz

na 99% NIE. Overclocking, jest bardzo ale to bardzo zależny od płyty głównej. 

 

1.35V Jeszcze ujdzie, ale tak jak mówię nie licz na fenomen

 

 

czy przy 400FSB wstaje PC? I czy w CPU-z pokazuje faktycznie 400FSB ?

MichaelloEs
komentarz
komentarz

Jeżeli chodzi o 400 to wstaje normalnie ale w Windowsie juz przy CPU-Z widac, że zmiany "nie zostały zapisane" tzw. chyba "safe mode" płyty kur;/ Widnieje stare 333
Mam przez to rozumieć, ze tylko do 399fsb haha??

Bugless
komentarz
komentarz

nie wiadomo czy nawet 390 osiągniesz. Wejdz do biosa, ustaw "Multiplier/Clock Ratio" Na 6,wyłącz funkcję C1E vcore na 1.35 oraz SPD (Dzielnik pamięci jak najniżej) Następnie sonduj w górę po 10-15FSB, do momentu aż zmiany przestaną być zapisywane, wtedy cofnij do poprzedniego "szczebla" i skacz juz o 1FSB, w ten sposob osiągniemy FSB Wall'a. wtedy będziemy wiedzieli jakie ustawienia stosowac

MichaelloEs
komentarz
komentarz

Dodam, że teraz ustawiłem na 399 i poszlo ale przy 400 już resetuje moje wymagania pomimo zwięszkonego napięcia...

Co do C1E nie chce potem, aby procek cały czas chodził na wysokich obrotach bo po co??

Idzie jeszcze jakos to obejść:)?

Bugless
komentarz
komentarz

FSB Walla? NIE zawsze możesz spróbować dać 1.5V i ustawić 400FSB, w minute czy 2 procesorowi nic się nie stanie a Ty spr. czy to wina napięcia czy FSB Walla

 

Co Do C1E, niestety działanie tej funkcji jest bardzo dziwne i nawet podczas testu OCCT Nie podnosi ona taktowania procesora do 100%

MichaelloEs
komentarz
komentarz

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-ep43-s3l_10/

 

Niewiem czy dobrze rozumiec, ale z tego co tutaj widze do 1600mhz kurcze powinno isc(sorki za wtope jak mowie bzdury:P)

Moze timmingi ramu zrzucic?? Obecnie mam 6 6 6 18

Bugless
komentarz
komentarz

1600 :) Tylko że sam procesor ma 1333^^^

MichaelloEs
komentarz
komentarz

no ale to i tak nie wykonalne w przypadku jezeli teraz mam ustwione na 399,,, Co za szajs;]

Bugless
komentarz
komentarz

ehh :) Nic nie rozumiesz :) Magistrala procesora może wynosić max 1600MHz, Procesor bazowo ma 1333, każde OC Wiąże się z podniesieniem Magistrali :)

MichaelloEs
komentarz
komentarz

Moze i do konca nie rozumiem, tak jak wyzej pisałem. Ale nie po to jutro jade po chłodzenie aby kuzwa na 3,5ghz sie zamknac:]

Gość
komentarz
komentarz

Daj vcore na 1,35v. Fsb na 411mhz ,pamięci na auto .Pozostałe co jest też na auto.Jeżeli jest stabilnie możesz zjechać z vcore.Testuj occt.

Bugless
komentarz
komentarz (edytowane)

HAL Ty rozumiem nie doczytałeś że nie wstaje nawet na 400FSB I vCore ponad 1.35?%% Stary WR Dla tej plyty to 421FSB. Jak masz pisać dla licznika nie pisz wcale

 

P.S Zapomniałem dodać że w Gigabyte praktycznie nie występuje ani vDROP ani dziury w FSB (Sporadyczne przypadki)

 

Rekord swiata robiony był na LC

Gość
komentarz
komentarz

Dziwne rzeczy z jakimiś wr-ami opowidasz ta płyta obsługuje quady z 1600mhz . Najważniejsze pamięci i mostek auto .Fsb i vcore w góre. Bios zainstaluj najnowszy.

Bugless
komentarz
komentarz (edytowane)

http://hwbot.org/hardware/motherboard/ga_ep43_s3l/

 

sorry, 423 :) Obsługuje Quady lecz weźmy poprawkę na to że może być to błąd, bo są to 2 Quady z serii Extreme

 

 

P,S Dziwna ta CPU Support list, bo w specyfikacji piszą że 1600 obsługuje PO OC!:(

MichaelloEs
komentarz
komentarz

No co do Biosa to chyba nie mam najnowszego bo z 2008, ze strony sciagnałem cos ale przy instalacji wyskauje bład, ze nie obsługuje 64 bit bo taki windows...

Moze by pomogła ta aktualizacja biosu.........

Bugless
komentarz
komentarz

Aktualizacja biosu pomoże tu co najwyżej w obsłudze procesora, FSB Walla nie zmieni nic poza zmianą płyty :) Zmniejsz mnożnik na 6, SPD Na minimum i wal mu FSB na 1.5V (Ale tylko przez chwile) Spróbuj przeskoczyć 400FSB o np. Podane przez HAL;a 410

Gość
komentarz
komentarz

[quote name='Bugless' timestamp='1361376339' post='1707062'] Zmniejsz mnożnik na 6, SPD Na minimum i wal mu FSB na 1.5V [/quote]

Nie daje się więcej niż 1,3v .Do 411 wystarczy na 1,1v.

Bugless
komentarz
komentarz

tak tak :) W jakimś temacie już pisałem o " względności" vCore, dla przykladu moj procesor dla 390FSB Potrzebuje 1.65V. a inne nawet po 450 robią na 1.5

 

żadne napięcie nie jest "zabójcze" o ile umie się z niego skorzystać

Gość
komentarz
komentarz

[quote name='Bugless' timestamp='1361376339' post='1707062'] i wal mu FSB na 1.5V [/quote]

Mówisz o tym ?

[quote name='Bugless' timestamp='1361376628' post='1707066'] względności" vCore, dla przykladu moj procesor dla 390FSB Potrzebuje 1.65V [/quote]

Czy o tym?

Bugless
komentarz
komentarz (edytowane)
Nie daje się więcej niż 1,3v .Do 411 wystarczy na 1,1v.

 

 

o tym. vCore to pojęcie względne. Masakrycznie duża ilość osób jest zdania że dostosowanie vCore zalezy od temperatur. Niestety nieraz "pojechanie" voltagem jest jedynym sposobem na poznanie mocy podzespołów. o Degradacji nawet nie ma tu mowy, bo jest to najprostsze sondowanie, więc nikt  nie poleca mu takiego vCore na 24/7

 

 

fak end szit.^^ Literówka

 

vcore na 1.5V nie FSB^^

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.