x-kom hosting

Procesor się szybko grzeje przy włączaniu i ładowaniu gier

zadymka123
komentarz
komentarz (edytowane)

Skalpowania nie zamierzam robic bo po prostu nie umiem i nie bede ryzykowal. 

 

A jaka jest szansa ze procesor jest uszkodzony? Procesor kupiony na alegro, oczywiscie wszystko w 100% sprawne wedlug sprzedawcy, no ale wiadomo jak jest. 

 

 

O co chodzi z tym komunikatem The CPU Current Throlled?

image.thumb.png.bf69b7bdb9e3b733393bb73b57e80638.png

anioł2009
komentarz
komentarz

Ze sekcja zasilania throttluje i nie wyrabia...Ale to dziwne, powinna dać radę chyba że jest mocno gorąca.

zadymka123
komentarz
komentarz (edytowane)

 

 

Temperatura plyty podczas OOCT: image.thumb.png.3edc07d7684b7886b648dce26ccbeae6.png

Gość
komentarz
komentarz
2 godziny temu, UnnamedPlayer napisał:

Że co?

Taki zestaw weźmie max ~300W ze ściany, zasilacz nie ma nic do temperatury CPU, obudowa i cooler już tak.

Że to:

Kalkulator mocy ze strony bequiet.com :

Your maximum wattage requirement:

573

Recommended Power Supply: 750W

Do tego dochodzą wszelakie napędy dvd, myszki klawiatury, urządzenia podłączone na USB których nie policzyłem.

 

Następna sprawa, cpu current throttling to nic innego jak obniżenie mocy pracy procesora ze wględu na: (www.intel.com)

 

Obecne ograniczenie dławienia

Może być wiele powodów, dla których obecny limit ogranicza procesor. Trzy najczęstsze powody ograniczania bieżącego limitu:

  1. Rdzeń procesora IccMax jest ustawiony zbyt nisko w XTU.
  2. Limit prądu VR (regulatora napięcia) jest ustawiony zbyt nisko w systemie BIOS. (Różni producenci OEM płyt głównych mogą mieć różne nazwy dla tego elementu sterującego, więc skontaktuj się z dostawcą płyty głównej.)
  3. Płyta główna nie jest w stanie zapewnić wystarczająco wysokiego prądu dla danego procesora. Sparowanie płyty głównej o niskim poborze mocy z układem o bardzo wysokiej mocy termicznej (TDP) może powodować dławienie prądu, nawet przy maksymalnych limitach prądu.

Dławienie limitu mocy

Może być wiele powodów, dla których ograniczenie mocy procesora powoduje dławienie. Trzy najczęstsze przyczyny dławienia ograniczenia mocy:

  • Limity mocy procesora PL1/PL2 są ustawione zbyt nisko w Intel® XTU.
  • Limit napięcia rdzenia jest ustawiony zbyt nisko w XTU.
  • System nie ma wystarczającego chłodzenia i dostarczania energii.

 

Kończąc, oczywiście pomijam fakt, że chłodzenie mogło zostać źle zamontowane, mam nadzieje, że nie. Zdarzało się już, że wentylator jest zainstalowany odwrotnie. Co się dzieje, jak procesor dostaje za mało energii? Wróćmy do początku konwersacji:

Zainstalowany zasilacz jakiśtam 600W, pracował wcześniej z procesorem o ponad dwukrotnie mniejszym zapotrzebowaniu na moc i wszystko było OK, teraz jest inny procesor, płyta chce dać mu moc która przeznaczona jest dla tego procesora, ale nie może, gdyż zasilacz....itd. Co ciekawe, temperatura jest w normie jak użytkownik siedzi i patrzy się na te forum, ale jak odpala wymagającą grę, nagle okazuje się, że procesor potrzebuje więcej mocy tak? TAK! ale uwaga! nie tylko procesor....grafika,pamięc,dysk sama płyta nawet. 

Moc zasilacza zaczyna zaczyna oscylować w niebezpiecznych dla niego granicach i zwyczajnie się waha...następuje przegrzewanie układu zasilacza który również reaguje na to....obniża zasilanie by go nie spalić.... to że zestaw potrzebuje ponad 500W (nie 300 jak napisałeś) mocy nie znaczy, że zasilacz 600 załatwia sprawę. Zawsze kupuje się mocniejszy na właśnie takie wypadki

 

 

Proszę cię, idź do sklepu, kup zasilacz chociaż na próbę 700-750W, zawsze będziesz mógł zwrócić jeśli to nie pomoże. jeżeli nie pomoże, szukamy dalej, chociaż wydaję mi się, że oprócz chłodzenia i samego procesora nic to już w stanie nie jesteśmy zrobić....

 

 

Powodzenia :)

KLICHO
komentarz
komentarz
4 minuty temu, Prezes Arkadiusz napisał:

Że to:

Kalkulator mocy ze strony bequiet.com :

Your maximum wattage requirement:

573

Recommended Power Supply: 750W

Do tego dochodzą wszelakie napędy dvd, myszki klawiatury, urządzenia podłączone na USB których nie policzyłem.

 

Następna sprawa, cpu current throttling to nic innego jak obniżenie mocy pracy procesora ze wględu na: (www.intel.com)

 

Obecne ograniczenie dławienia

Może być wiele powodów, dla których obecny limit ogranicza procesor. Trzy najczęstsze powody ograniczania bieżącego limitu:

  1. Rdzeń procesora IccMax jest ustawiony zbyt nisko w XTU.
  2. Limit prądu VR (regulatora napięcia) jest ustawiony zbyt nisko w systemie BIOS. (Różni producenci OEM płyt głównych mogą mieć różne nazwy dla tego elementu sterującego, więc skontaktuj się z dostawcą płyty głównej.)
  3. Płyta główna nie jest w stanie zapewnić wystarczająco wysokiego prądu dla danego procesora. Sparowanie płyty głównej o niskim poborze mocy z układem o bardzo wysokiej mocy termicznej (TDP) może powodować dławienie prądu, nawet przy maksymalnych limitach prądu.

Dławienie limitu mocy

Może być wiele powodów, dla których ograniczenie mocy procesora powoduje dławienie. Trzy najczęstsze przyczyny dławienia ograniczenia mocy:

  • Limity mocy procesora PL1/PL2 są ustawione zbyt nisko w Intel® XTU.
  • Limit napięcia rdzenia jest ustawiony zbyt nisko w XTU.
  • System nie ma wystarczającego chłodzenia i dostarczania energii.

 

Kończąc, oczywiście pomijam fakt, że chłodzenie mogło zostać źle zamontowane, mam nadzieje, że nie. Zdarzało się już, że wentylator jest zainstalowany odwrotnie. Co się dzieje, jak procesor dostaje za mało energii? Wróćmy do początku konwersacji:

Zainstalowany zasilacz jakiśtam 600W, pracował wcześniej z procesorem o ponad dwukrotnie mniejszym zapotrzebowaniu na moc i wszystko było OK, teraz jest inny procesor, płyta chce dać mu moc która przeznaczona jest dla tego procesora, ale nie może, gdyż zasilacz....itd. Co ciekawe, temperatura jest w normie jak użytkownik siedzi i patrzy się na te forum, ale jak odpala wymagającą grę, nagle okazuje się, że procesor potrzebuje więcej mocy tak? TAK! ale uwaga! nie tylko procesor....grafika,pamięc,dysk sama płyta nawet. 

Moc zasilacza zaczyna zaczyna oscylować w niebezpiecznych dla niego granicach i zwyczajnie się waha...następuje przegrzewanie układu zasilacza który również reaguje na to....obniża zasilanie by go nie spalić.... to że zestaw potrzebuje ponad 500W (nie 300 jak napisałeś) mocy nie znaczy, że zasilacz 600 załatwia sprawę. Zawsze kupuje się mocniejszy na właśnie takie wypadki

 

 

Proszę cię, idź do sklepu, kup zasilacz chociaż na próbę 700-750W, zawsze będziesz mógł zwrócić jeśli to nie pomoże. jeżeli nie pomoże, szukamy dalej, chociaż wydaję mi się, że oprócz chłodzenia i samego procesora nic to już w stanie nie jesteśmy zrobić....

 

 

Powodzenia :)

Tu chodzi o undervolt. Przy zachowaniu danej mocy procesora. Ja na swoim I9 9900K w laptopie po delidzie miałem każdy rdzeń na 4.9 przy UV -0.8

anioł2009
komentarz
komentarz

750w do 2060.. strata czasu i pieniędzy.  750w dawałem do i7 10700k i 3060ti i zapas mocy był jeszcze z palcem w .. herbacie.  Te kalkulatory można sobie w pupu wsadzić.

14 minut temu, Prezes Arkadiusz napisał:

Your maximum wattage requirement:

573

Maximum.... a nie minimum, żeby musiał kupować 750....  :mur:

  • Super 1
Gość
komentarz
komentarz

Może i strata czasu, lecz w dalszym ciągu nie mamy pewności, że zasilacz jest sprawny. Ktoś go mierzył? Sam zasilacz jak zaczyna wariować przy większym poborze prądu, zwłaszcza te tanie, powoduje różne problemy ze stabilnością całego systemu, procesor też zachowuje się nieracjonalnie. Sama płyta może później powodować nieprawidłową pracę tego procesora. 

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz
6 minut temu, Prezes Arkadiusz napisał:

Że to:

Kalkulator mocy ze strony bequiet.com :

Your maximum wattage requirement:

573

Recommended Power Supply: 750W

Do tego dochodzą wszelakie napędy dvd, myszki klawiatury, urządzenia podłączone na USB których nie policzyłem.

600W to nie bierze zestaw z 10900K i RTX 3080.... a to jest dużo bardziej prądożerna karta jak i procesor niż to co ma zainteresowany.

 

power1-1.png

 

Poczytaj Phttps://www.guru3d.com/articles-pages/palit-geforce-rtx-2060-gamingpro-oc-review,7.html

 

 

 

Gość
komentarz
komentarz
2 minuty temu, UnnamedPlayer napisał:

600W to nie bierze zestaw z 10900K i RTX 3080.... a to jest dużo bardziej prądożerna karta jak i procesor niż to co ma zainteresowany.

 

power1-1.png

 

Poczytaj Phttps://www.guru3d.com/articles-pages/palit-geforce-rtx-2060-gamingpro-oc-review,7.html

 

 

 

Zgadza się, ale zapas musi być, może nie aż tyle ale musi być. Lecz w dalszym ciągu nie wiemy czy ten zasilacz jest sprawny

anioł2009
komentarz
komentarz

Mosfety mają 83 stopnie, jest current throttling ... Najpierw bym schłodził mosfety ( w teorii mają wytrzymałość do 110 stopni ale wytrzymałość a throttling mógł się już zacząć ). 

KLICHO
komentarz
komentarz

Zapas mocy tu jest zdecydowany. Może być tak że te górne mosfety które nie mają radiatorów bardziej się grzeją i procesor ma takie temperatury. Ale no jak u mnie w lapku bez delida miałem podobne temperatury jak teraz przy 4.9 na każdym rdzeniu to hmmm. Pytanie czy procesor jakiś jest trafiony czy zasilacz czy faktycznie płyta nie wyrabia ale 

Oglądałem filmik na takim samym setupie i toitalnie inne temperatury mosfetów, procesora. 

 

 

anioł2009
komentarz
komentarz

Jak zasilacz jest winny to są bsody, zawiechy, restarty a nie wysoka temp cpu czy mosfetów.

KLICHO
komentarz
komentarz
3 minuty temu, anioł2009 napisał:

Jak zasilacz jest winny to są bsody, zawiechy, restarty a nie wysoka temp cpu czy mosfetów.

Chyba że napięcia wariują to już spotykałem się z większymi temperaturami mosfetó i CPU, cieżko powiedzieć też tak przez neta dianozować taki przypadek. 

 

Albo źle założone chłodzenie za słabo dociśnięte itp. 

  • Haha 1
anioł2009
komentarz
komentarz

Nie spotkałem się żeby zasilacz przez fluktuację napięć podgrzewał cpu i mosfety, są zabezpieczenia w psu i na mobo, poza tym przy fluktuacji zasilania robią się zwiechy, bsody itp...nigdy nie jest stabilnie ale goręcej. 

KLICHO
komentarz
komentarz
5 minut temu, anioł2009 napisał:

Nie spotkałem się żeby zasilacz przez fluktuację napięć podgrzewał cpu i mosfety, są zabezpieczenia w psu i na mobo, poza tym przy fluktuacji zasilania robią się zwiechy, bsody itp...nigdy nie jest stabilnie ale goręcej. 

Nigdy niczego nie można wykluczyć. 

Zawsze ja jak serwisuje czy wspieram użytkowników przez swoją firmę zakładam że użytkownik kłamie. Wtedy zawsze swój schemat działa robie do danego problemu i rozpisuje kazde możliwości od tych powszechnych do tych nietypowych.

anioł2009
komentarz
komentarz

To bardzo łatwo się przekonać ... zasilacz labo z regulacją.. podłączasz pod kompa i dajesz mu naprzemiennie wyzsze i niższe napięcie na linii...zobaczysz że pierwsze co to zwiecha będzie albo bsod lub wyłączenie się sprzętu :)   Niech autor spróbuje schłodzić sekcję vrm na mobo, zobaczymy czy to da efekt.

Jeśli nie to pozostaje podmianka sprzętu ewentualnie lapping czapy cpu  lub rdzenia po delidzie. 

https://www.purepc.pl/intel-core-i9-9900k-deliding-daje-efekty-ale-papier-scierny-tez

 

Swoją drogą bardzo duża ilość userów ma problem z tym cpu i jego temperaturami

KLICHO
komentarz
komentarz
1 minutę temu, anioł2009 napisał:

To bardzo łatwo się przekonać ... zasilacz labo z regulacją.. podłączasz pod kompa i dajesz mu naprzemiennie wyzsze i niższe napięcie na linii...zobaczysz że pierwsze co to zwiecha będzie albo bsod lub wyłączenie się sprzętu :)   Niech autor spróbuje schłodzić sekcję vrm na mobo, zobaczymy czy to da efekt.

Jeśli nie to pozostaje podmianka sprzętu ewentualnie lapping czapy cpu 

https://www.purepc.pl/intel-core-i9-9900k-deliding-daje-efekty-ale-papier-scierny-tez

Czy ja wiem czy to coś mu da jeśli pod spodem z załozenia czapka bedzie krzywa ? Sam testowałem u siebie w laptopie po delidzie laping ori IHS a potem kupiłem miedziany IHS po lappingu zbiło tylko 3C to nie dużo w skali takiej temperatury w laptopie dużo w stacjonarce tyle co nic przy takich możliwościach kombinacji i przestrzeni. 

z tego co kojarzę chyba w 9 serii procków ten IHS był raz prosty raz nie do końca mimo iż nie ma już gluta i są lutowane. 

 

Musiał bym poszukać zapisków na komputerze gdzie miałem kilka idealnie wyczyszczonych IHS danej serii i jeden był minimalnie wyższy inny niższy inny idealnie nie dolegał itp. 

anioł2009
komentarz
komentarz

Krzywa czapa może robić złą robotę..warto to sprawdzić choćby na szkle 

KLICHO
komentarz
komentarz
5 minut temu, anioł2009 napisał:

Krzywa czapa może robić złą robotę..warto to sprawdzić choćby na szkle 

Dokładnie :)  Ale nie sprawdzisz jak pod spodem przylega bez delidu. Można gdybać. 

zadymka123
komentarz
komentarz

Kompletnie nie nadążam o czym piszecie. Może ktoś laikowi napisać co moge jeszcze zrobić? W ogóle to mam ochotę zwrócić ten procesor bo same problemy tylko, mam jeszcze 5 dni na zwrot allegro i nie wiem co robić teraz.

KLICHO
komentarz
komentarz

Ja osobiście bym zrobił delid procesora. Ale jak nie masz odpowiedniego narzędzia i doświadczenia w tym to nie ruszał bym. Dał bym do kogoś kto robi to w twojej okolicy np. 

zadymka123
komentarz
komentarz

Jak bardzo po delidzie spadają temperatury?

KillaHill
komentarz
komentarz

Tak czytam i czytam, i nie wiem jakich temperatur spodziewasz się na Coffe Lake i9 9900K. To, że masz peaki pod wartości wyższe to norma. 

Zjedź z Core Voltage, zrzuć 100 MHz na zegarach i tyle. Chłodzenie Dark Rock 4 też swoją wydajnością jednak nie błyszczy. 

 

Jak coś, wysyłaj CPU na delid to jakiegoś fachowca niech Ci zrobi. Gdyby co wrzuć tutaj do kogo chciałbyś to wysłać, żebyś nie wybrał jakiegoś partacza.

3 dni razem z wysyłkami i masz CPU u siebie. 

KLICHO
komentarz
komentarz

Co do delidu. to temperatury spadają od 3-20C wszystko zalezy od sztuki itp. 

 

Ja jak robie delid rok gwarancji pisemnej udzielam. Najlepiej jak u siebie w miejscowości na miejscu znajdziesz osobę która sie tym zajmuje. Robię wysylkowo ale przez 3 dni z wysyłką nie masz sprzętu. Wiec najlepiej na miejscu w Warszawie z tego co widzę. 

zadymka123
komentarz
komentarz

Kupię jeszcze chłodzenie wodne, jak to nie pomoże to oddam komuś na delid

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.