x-kom hosting

Procesor się szybko grzeje przy włączaniu i ładowaniu gier

zadymka123
komentarz
komentarz

Jestem wlasnie w trakcie instalowania Windowsa. Robiłem dzisiaj test że zdjęta szybą i było to samo. Pasta nałożona ok, a folia zdjęta. Zaraz się skończy instalować, zrobię test w OCCT i odezwę się.

 

 

Jeszcze mam jedno pytanie, u góry obudowy tam gdzie są 2 wentylatory wydmuchujace wylatuje tylko zimne powietrze a z tyłu bardzo ciepłe. To normalne?

Test occt po formacie w załaczniku. Temperatury w occt sa chyba takie same, a wzrost temperatur w fifie przy wlaczaniu i w menu taki sam - do 90 stopni. Jedyna zmiana jaka zauwazylem to HWMonitor juz pokazuje i9 a nie i5 wiec chociaz tutaj jest ok. 

occt test.png

 

 

 

Ponownie wrzucam screeny z HWINFO

1.png

2.png

3.png

4.png

anioł2009
komentarz
komentarz

0 błedów chociaż tyle...

Reszta...ciężko powiedzieć, wygląda to na coś z chłodzeniem... 1.304 V na vcore... nieco za dużo .. undervolting ?

zadymka123
komentarz
komentarz (edytowane)

Slyszalem cos o undervoltingu ale nie mam pojecia jak sie za taki proces zabrac. Mozesz mi jakos pomoc to zrobic? 

 

 

 

anioł2009
komentarz
komentarz
14 godzin temu, zadymka123 napisał:

Slyszalem cos o undervoltingu ale nie mam pojecia jak sie za taki proces zabrac. Mozesz mi jakos pomoc to zrobic? 

 

 

 

 

Czytaj

https://forum.pclab.pl/topic/1278496-i9-9900k-temperatury/page/3/

zadymka123
komentarz
komentarz

Przeczytałem, czyli po prostu muszę zmiejszyc vcore na jak najmiejszą wartość tak zeby bylo stabilnie i nie wyrzucalo? Czy wydajność spadnie?

anioł2009
komentarz
komentarz

Musisz znaleźć tzw "sweet spot" gdzie cpu będzie stabilny, temp spadną i jednocześnie nie spadnie wydajność aczkolwiek ta rzadko spada ( często nawet nieco się zwiększa poprzez mniejsze temperatury pracy - boost dłużej się utrzymuje np ).

zadymka123
komentarz
komentarz

Mozesz mnie jakos nakierowac od jakiego napiecia zaczac ustawianie? I jakiego nie przekraczac?

anioł2009
komentarz
komentarz

Małymi krokami obniżasz napięcie i za kazdym razem test stabilności.

Możesz użyć intel extreme tuning utility, jest bardziej jasny.

 

Jak znasz angielski to tu masz tutorial

 

 

Interesuje Cię obniżanie Core voltage offset, zapisanie ustawienia i stress test... nie musi być długi - 10 min starczy na początek.

I tak po kolei małymi krokami, obniżasz , testujesz i na bieżąco sprawdzasz temperaturę cpu, jak spada to jest okej...

 

nie podam Ci konkretnej wartości, każdy egzemplarz ( nie model ) cpu ma inną tolerancję na undervolting ( tak jak i overclocking ). 

 

Jak poznasz wartość stabilną przy niższej temperaturze możesz potem ją ustawić w biosie na Core Voltage ( wartość wyrażoną w  -0.XXX V odejmujesz od obecnej wartości 1.3v i jej wynik ustawiasz w biosie ).

zadymka123
komentarz
komentarz

Jeszcze mam jedno pytanie, czym rózni sie core voltage offset od samego core voltage? I nie rozumiem tego za bardzo co napisales o odejmowaniu 1.3V

anioł2009
komentarz
komentarz

masz obecnie 1.3v na vcore tak ?  Undervolting to obniżanie napięcia cpu o jakąś wartość od obecnie posiadanej , np o 0.1V czyli  1.3 - 0.1 masz 1.2V po undervoltingu na vcore tak ?

Załóżmy że Twój procesor będzie stabilny po undervoltingu o 0.250v. W takiej sytuacji procesor pracuje na 1.050V wtedy i taką wartość w biosie należy ustawić na vcore żeby ustawienia się zapisały... IETU nie zawsze zapamiętuje ustawienia, służy jako narzędzie do znalezienia tej wartości i przetestowaniu stabilnosci i temperatur.

 

Uwaga: jeśli nie jesteś pewien co robić - odpuść i daj to komuś kto ogarnia to.  Był na forum przypadek co gościu robił undervolting i zamiast odejmować wartości to dodał 1V i spalił cpu. 

zadymka123
komentarz
komentarz

Gdzie jest ta opcja core offset voltage bo nie moge tego znalezc u mnie w biosie? Moze tez mam cos niepotrzebnie wlaczone w tych opcjach?

IMG_20211219_150830.jpg

IMG_20211219_150841.jpg

Gość
komentarz
komentarz

Cześć,

tak czytam wszystkie posty tutaj, ale naprawdę zacząłbym od podmiany zasilacza, na mocniejszy i najpewniej innej marki. Nie ukrywam, że Twoje podzespoły są trochę na styk dla tego zasilacza, wydaję mi się, że podczas uruchamiania tych gier, zapotrzebowanie na prąd drastycznie wzrasta a już napatrzyłem się w przeszłości na zaburzenia pracy procesora (nawet przegrzewanie) gdy moc jest niewystarczająca. Niewykluczone również, że sam zasilacz jest uszkodzony, trzeba by było go przemierzyć. Płyta może nie dawać oznaków w niektórych etapach uszkodzenia zasilacza.

 

Pozdrawiam 

zadymka123
komentarz
komentarz

Niestety nie mam innego zasilacza na podmiane, a sam zasilacz byl wymieniany jakies 4 miesiace temu. 

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

To, że był wymieniany 4 miesiące temu niestety o niczym nie świadczy. A czy czasem te problemy nie pojawiły się właśnie po wymianie zasilacza? Procesor był wymieniany przed czy po wymianie zasilacza?

zadymka123
komentarz
komentarz

Nie, zasilacz dzialal jeszcze na starym procesorze i5 9400f i bylo wszystko ok. Po zalozeniu tej i9 zaczely sie problemy. 

Gość
komentarz
komentarz

No właśnie, zobacz jakie ma zapotrzebowanie na moc tamten i ten procesor. Ja już znam przyczynę :)

zadymka123
komentarz
komentarz

600W to za malo na ten zestaw z i9 9900k i rtx 2060?

Gość
komentarz
komentarz

Według mnie, tak. To zależy jakie 600W, model i firma zasilacza. 600W 600W nie równe. Ja u siebie przemierzyłbym go w spoczynku i w stresie. Bo widzę, że tak sie dzieje tylko w momencie uruchamiania gier, taki "lepszych" graficznie. W momencie wzrasta zapotrzebowanie na energię, pytanie jak sobie radzi ten Twój zasilacz w takim stresie i co dzieje się wtedy z podzespołami. Tak jak mówiłem wcześniej, w serwisie spędziłem już 18 lat, dużo już widziałem, a takie rzeczy są na porządku dziennym jak są źle dobrane podzespoły. Jeżeli chodzi o zasilacz, jeśli jest niewystarczający w systemie potrafią się cuda dziać, powiadam cuda!  

zadymka123
komentarz
komentarz

Udalo mi sie zejsc do napiecia 1.22V w biosie, i jak na razie jest stabilnie. Ponizej juz sa bluescreeny. Spadkow temperatury chyba nie ma a jesli ja to jakies 2 stopnie a przy wlaczaniu gier nadal to samo - temperatura powyzej 85 stopni i halas wentylatorow. 

KLICHO
komentarz
komentarz

Ja ostatecznie zrobił bym Delid.

zadymka123
komentarz
komentarz (edytowane)

Czy tutaj gdzie zaznaczylem na czerwono moge zmniejszyc taktowanie na powiedzmy 48 i ustawic takie samo na kazdym rdzeniu czy to nic nie da?

sss.png

KLICHO
komentarz
komentarz

Możesz ustawić może minimalnie zmniejszyć jego obciążenie. 

zadymka123
komentarz
komentarz

Ktos ma jeszcze jakis pomysl? Temperatura caly czas rosnie przy wlaczaniu gier

KLICHO
komentarz
komentarz
5 minut temu, UnnamedPlayer napisał:

Że co?

Taki zestaw weźmie max ~300W ze ściany, zasialcz nie ma nic do temperatury CPU, obudowa i cooler już tak.

Cooler ma ok tak samo przewiewną obudowę. Ja bym pokusil sie w ostatecznosci o delid ale to ja bo sam bym sobie zrobil uzytkownik nie. 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.