x-kom hosting

Polecane zestawy komputerowe wrzesień 2020

KillaHill
komentarz
komentarz (edytowane)

Aktualizacja na lipiec. Intel w zestawach do gier coraz to mocniej się rozpycha. Cena takiej i7 10700F praktycznie taka sama jak 3700X.

Tańsze płyty B460 również powoli pokazują się dostępne w sklepach. 

 

Ceny powoli wracają do normalności jeżeli chodzi o dyski, pamięci itp. 

 

Oby poprawiła się dostępność sprzętu w PL, bo akurat z tym jest kiepsko niezależnie od sklepu. 

 

Lvkasz
komentarz
komentarz

Mam pytanie jeśli chodzi o zestaw za 1500 zł. Mianowicie czy wskazana tam płyta  Gigabyte B450M DS3H będzie "hulać"  z zasugerowanym w zestawie procesorem 3 generacji AMD Ryzen 3 3200G bez dodatkowej aktualizacji Bios. Chce złożyć samodzielnie swój po raz pierwszy komputer bazując na Waszej propozycji. W Internecie natrafiłem na informację, że dla tej płyty dla Ryzenów 3 generacji potrzebna jest uprzednia aktualizacja Bios przez sprzedawcę bądź też po zapodaniu starszego procesora niższej generacji.

 

Ponadto mam pytanie jakie kable musze dokupić do proponowanego przez Was zestawu żeby miec już komplet? Zapewne kabel sata 3 aby połączyć SSD. Czy tylko?

 

A i pytanie czy boxowe chłodzenie Ryzena 3 3200 G ma już zaaplikowaną pastę termoprzewodzącą? Czy tez muszę ją kupić dodatkowo.

 

I czy jeszcze mógłbym zejść z kosztów 1500 zł zamieniajac wskazane podzeszpoły na tańsze - jakie? I mam przmeysłenie odnosznie Ramów - do zastosowań domowych wystarczy 8 w 1 kości? czy nie lepiej byłoby kupić 4 GBx2 bądź oszczedzając na innych podzespołach zainwestowąc w 8x2.

 

dziękuję z góry za odpowiedzi i pozdrawioam

KillaHill
komentarz
komentarz
22 godziny temu, Lvkasz napisał:

Mianowicie czy wskazana tam płyta  Gigabyte B450M DS3H będzie "hulać"  z zasugerowanym w zestawie procesorem 3 generacji AMD Ryzen 3 3200G bez dodatkowej aktualizacji Bios.

 

Lepiej się upomnieć przed zakupem w sklepie żeby zaktualizowali. 

 

22 godziny temu, Lvkasz napisał:

onadto mam pytanie jakie kable musze dokupić do proponowanego przez Was zestawu żeby miec już komplet

 

Nic

 

22 godziny temu, Lvkasz napisał:

A i pytanie czy boxowe chłodzenie Ryzena 3 3200 G ma już zaaplikowaną pastę termoprzewodzącą?

 

Tak

22 godziny temu, Lvkasz napisał:

I mam przmeysłenie odnosznie Ramów - do zastosowań domowych wystarczy 8 w 1 kości?

 

Jak nie ma gier, to można dawać 1x8

Radku86
komentarz
komentarz

Tak patrzę po różnych sklepach i chyba AMD ryzen 1600AF się pomału kończy.

Coraz gorzej z dostępnością.

KillaHill
komentarz
komentarz

Fakt. Co gorsze dostępność 3100 oraz 3300 też kiepska. 

Radku86
komentarz
komentarz

To trzeba 3600 kupować :P

Janek2018
komentarz
komentarz

Witam. Potrzebuję komputera tylko do internetu, więc stawiam na tą najtańszą konfigurację za 1100zł. Ale mam pytanie, czy jest możliwość kupienie podobnej konfiguracji używanej? Na allegro wiem że bardzo ciężko o taką opcje, bo albo kiepski zasilacz albo co innego. A jeśli już bym kupił wszystkie części nowe to raczej nie chcę składać samemu, wolałbym iść z tym do jakiegoś salonu komputerowego, wie ktoś ile kosztuje taka usługa? Na tym proline 150zł najtaniej jest opcja. Jeszcze mam pytanie o windows 10 home w wersji OEM, taką naklejkę muszę kupić na allegro bądź w sklepie stacjonarnym i potem pobrać z internetu odpowiednią wersje systemu? Nie wiem czy klucz będę musiał wpisać przy pobieraniu obrazu instalacyjnego czy dopiero podczas instalacji windows? Bo żeby ściągnąć obraz instalacyjny ze strony microsoft to muszę wpisać poprawny klucz? Trochę się rozpisałem ale szukam sposobu na najtańszy komputer stacjonarny, ale w miarę rozsądny i muszę kombinować. Za wszelkie rady będę wdzięczny, laptop niestety odpada i tak za tą cenę byłby raczej nierozsądny.

KillaHill
komentarz
komentarz

Aktualizacja w środku miesiąca. 

 

Kwestia zmieniającej się dostępności podzespołów oraz cen

Całkowicie wypadł przykładowo Ryzen 5 1600 AF a 3100 oraz 3300X też z racji na znikomą dostępność póki co jako alternatywy. Ryzen 5 3600 przejmuje stawkę. 

Ogólnie pierwsze zestawy nieco droższe z racji przesiadki z 1600 AF na 3600 ale im dalej tym lepiej. Co prawda budżety zbliżone do poprzednich, mimo to coś dołożone ekstra. Lepsza obudowa, dysk, zasilacz, lepsze chłodzenie na GPU, AiO a i nawet 32 GB DDR4 zamiast 16 GB

cichyx
komentarz
komentarz

Witam, zastanawiałem się nad zestawami za 4700 i 5100, tyle że za 5100 są 2 zestawy.

Moje pytania to:

•Jaka jest różnica między tymi trzema  zestawami (gram głównie w MMO i gry multiplayer)

•Brakuje niektórych części w zestawach, czy są jakieś zamienniki?

•Potrzebuje jakiegoś monitora do tego, najlepiej 144Hz jeśli takowy ma sens (byle ceny nie przekraczały 900zl)

•Chcialem też wziąć całość n raty więc e jednym sklepie chciał bym by to było i dlatego zastanawiam się, czy Proline.pl cenowo jest dobra opcja czy może znajdę gdzieś taniej. 

 

Za wszystkie rady z góry dziękuję.

Pozdrawiam.

KillaHill
komentarz
komentarz
11 minut temu, cichyx napisał:

Jaka jest różnica między tymi trzema  zestawami (gram głównie w MMO i gry multiplayer)

 

Za 4700 masz RX 5700, za 5100 masz RX 5700 XT w tym jeden zestaw na AMD Ryzen, drugi na Intel i5 10400

 

12 minut temu, cichyx napisał:

Brakuje niektórych części w zestawach, czy są jakieś zamienniki?

 

Zamiast RX 5700 XT Gaming od MSI można jeszcze wziąć RX 5700 XT Gaming od Gigabyte, który jest dostępny

 

13 minut temu, cichyx napisał:

Potrzebuje jakiegoś monitora do tego, najlepiej 144Hz jeśli takowy ma sens (byle ceny nie przekraczały 900zl)

 

https://proline.pl/monitor-samsung-lc24rg52fquxen-24-cali-fhd-144hz-p5486739

https://proline.pl/monitor-lg-ultragear-27gl63t-b-p6714358

 

13 minut temu, cichyx napisał:

Chcialem też wziąć całość n raty więc e jednym sklepie chciał bym by to było i dlatego zastanawiam się, czy Proline.pl cenowo jest dobra opcja czy może znajdę gdzieś taniej. 

 

Musisz popatrzeć ale proline ma bardzo dobre ceny. 

cichyx
komentarz
komentarz
11 minut temu, KillaHill napisał:

 

Za 4700 masz RX 5700, za 5100 masz RX 5700 XT w tym jeden zestaw na AMD Ryzen, drugi na Intel i5 10400

 

 

Co do pierwszego pytani, musisz do mnie mówić jak do osoby która nie ma pojęcia na ten temat, różnica w częściach nic mi nie mówi, chodzi mi o wydajność, co lepiej będzie działało, jak duża różnica i co starczy na dłużej. Oczywiście fajnie by było tez była możliwość modernizacji.

KillaHill
komentarz
komentarz (edytowane)

Wpisz sobie na yt RX 5700 vs RX 5700 XT.

Czy weźmiesz zestaw na AMD czy na Intelu, w tym przypadku wszystko jedno choć raczej AMD będzie mieć lepsze możliwości modernizacji. 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

BTW: słuchajcie, dostępność sprzętu w PL lekko teraz kuleje i to chyba w każdym sklepie. Polecane są aktualizowane już nawet 2 razy na miesiąc, co by było jak najmniej niedostępnych pozycji. Mimo wszystko, sprzęt się pojawia i szybko znika. Aktualizowałem w czwartek,  a już do dziś wypadł A2000. Zerkajcie na alternatywy podane pod zestawami. Tam macie po prostu zamienniki. Jak będzie jednak problem z doborem, to piszcie tutaj albo zakładajcie temat w zestawach komputerowych. 

 

 

  • 2 tygodnie później...
vulnerable
komentarz
komentarz (edytowane)

Cześć, uzbierałem kasę i kupiłem taki zestaw

https://allegro.pl/oferta/amd-ryzen-5-1600af-16gb-gtx-1660-super-ssd-8931496902?snapshot=MjAyMC0wNy0yOVQxMTo0Mjo1Mi4zNDZaO2J1eWVyO2NmYjlhMDczNGVkZWQ4OGQ5YzQxMDU3NTkxMWU4NmIxMjliMzY3MWMzZmY4NDIxZWRkOTc2ZGFhM2QwNTRiNjQ%3D

 

Czy to w miarę rozsądne za te cenę? Po przelaniu kasy i pogrzebaniu w necie sprawdziłem, że mniej więcej w tych pieniądzach, to zamiast Ryzen 1500af  mógłbym mieć  Ryzen 3 3000x i np ramy z taktowaniem 3200mhz zamiast 3000mhz. W znalezionych testach wydajności zauważyłem różnicę, ale czy na tyle, żeby rezygnować z tej oferty, jeśli wszystko przyjdzie zgodnie z opisem i będzie dobrze działało? Biorę jeszcze pod uwagę to, że kompa z tymi lepszymi komponentami musiałbym sam złożyć, na czym sie za bardzo nie znam albo dopłacić z 80zł. no i załatwić windowsa. A myślę, że taki z Ryzenem 1500af komputer mi starczy. Windowsa dostanę wgranego i aktywowanego ale bez dostępu do klucza, co mi wielce nie przeszkadza, bo to ma być domowy komputer do gier. Co myślicie? 

KillaHill
komentarz
komentarz

Szału nie ma, tragedii też nie. Opłacalnośc jak dla mnie nikła ale to już tam jak uważasz.

W cenie 3000 zł masz:

 

Ryzen 5 3600 - wydajniejszy procesor

B450 DS3H - lepszą płytę
 

I tj wyżej standardowo SSD 480GB, 16 GB DDR4 3200 MHz, obudowę oraz zasilacz.

Montaże w sklepach masz najczęściej po 1 zł. Windows sprzedawany z takimi zestawami jak od Ciebie pochodzi z klucza zakupionego na allegro za kilka złotych więc to też nie są żadne koszty. 

vulnerable
komentarz
komentarz
2 godziny temu, KillaHill napisał:

Szału nie ma, tragedii też nie. Opłacalnośc jak dla mnie nikła ale to już tam jak uważasz.

W cenie 3000 zł masz:

 

Ryzen 5 3600 - wydajniejszy procesor

B450 DS3H - lepszą płytę
 

I tj wyżej standardowo SSD 480GB, 16 GB DDR4 3200 MHz, obudowę oraz zasilacz.

Montaże w sklepach masz najczęściej po 1 zł. Windows sprzedawany z takimi zestawami jak od Ciebie pochodzi z klucza zakupionego na allegro za kilka złotych więc to też nie są żadne koszty. 

 

 

Rozumiem, parę stów przepłaty. Ale w sumie liczyłem się z tym kupując to.Kompa wymieniam po jakichś 10 latach, więc fakt, że odpalę W3 czy Metro na wysokich to dla mnie szał. Przy ewentualnym ulepszeniu kompa/wymianie na nowego będę uważniejszy. Dzięki za opinię. 

KillaHill
komentarz
komentarz

Zawsze lepiej pytać przed niż po. 

vulnerable
komentarz
komentarz
Dnia 30.07.2020 o 15:34, KillaHill napisał:

Zawsze lepiej pytać przed niż po. 

No tak... i właśnie dostałem nauczkę.

 

Kompa podłączyłem do prądu i monitora. Wciskam power i Hej... wiatraki się kręcą, diody szaleją, a ekran czarny z migającą czerwoną lampką w prawym dolnym rogu. W ogóle nie słychać rozruchu jakichś podzespołów, chyba, że  te nowoczesne komputery chodzą tak cicho, że tylko te wiatraki słychać. Jest szał, za 3k kupiłem na własne życzenie kilka wiatraków i światełka sylwestrowe.

 

Jakieś porady, poza pójściem na browara?

KillaHill
komentarz
komentarz

Kabel od monitora podłączony do grafiki, nie do płyty głównej?

Zdejmij bok obudowy i sprawdź czy wszystko jest tak jak powinno być. Czasami GPU potrafi wylecieć ze slotu itp. 

vulnerable
komentarz
komentarz (edytowane)
57 minut temu, KillaHill napisał:

Kabel od monitora podłączony do grafiki, nie do płyty głównej?

Zdejmij bok obudowy i sprawdź czy wszystko jest tak jak powinno być. Czasami GPU potrafi wylecieć ze slotu itp. 

Kabel podłączyłem do grafiki poziome wejście hdmi. Właśnie zdjąłem tę piękną hartowaną szybę i obejrzałem to co w środku (jakbym się na tym znał heh), lekko podociskałem. Płyta główna świeci się przy wejściu grafiki więc raczej styka.

 

Dysk jest schowany głębiej i mało widać, więc pewinie tam nic nie zdziałam. Napisałem do gościa, czy jest taka możliwość, żeby ktoś upoważniony sprawdził ten zestaw, w przeciwnym razie pozostaje zareklamować i zwrócić...i znowu czekać.

 

/edit

 Szczęśliwie mają chyba porządny serwis. Zadzwonił do mnie Pan i najpierw polecił mi zdjęcie boku obudowy i podociskanie wskazanych wtyczek, po czym gdy okazało się to nieskuteczne, poprosił o wysłanie do nich maila z kartą gwarancyjną i dowodem zakupu. Może chociaż zwrócić się to łatwo uda... a wtedy KillaHill, atak na R5 3600^^ chociaż wolałbym już w Wiedźminie 3 w ten wieczór zanurzyć się.

KillaHill
komentarz
komentarz

Zdarza się po prostu. Będzie dobrze ;-)

 

KillaHill
komentarz
komentarz (edytowane)

Aktualizacja zestawów na sierpień. Poprawia się dostępność (poza CPU), poprawiają się ceny. 

Brak dostępności Pure Base 500DX zastąpiony przez Lian Li Lancool II Mesh RGB bądź P500A od Phanteksa. Lepiej być nie mogło. 

Warto rozważać Intela i5 10400 czy i7 10700 na Z490 z pamięciami ~ 3600 MHz. Patrz świeże testy purepc. 

 

Przy okazji - konkurs z fajnymi nagrodami i prostym zadaniem konkursowym. Patrz sygnatura. 

 

 

  • 5 tygodni później...
aggressive
komentarz
komentarz

Cześć. Koledzy na dzień dzisiejszy do zestawu za 3400zł lepiej, którą dać płytę główną z 3 niżej wymienionych ?

Nie planuję rozbudowy komputera. Ma być to komputer do typowo domowych zastosowań i raz na jakiś czas uruchomiona gra WOT.

Raczej do użytkowania na kolejne 5 lat i wymiana całej "skrzynki". Do podłączenia jeszcze karta dźwiękowa oraz karta sieciowa, obie na PCI-E.

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-b450m-ds3h-4141320/

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450-gaming-plus-max-6142844/

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450-a-pro-max-6275109/

 

Zastanawia mnie jeszcze wybór dysku. Czy jest sens wybierać dysk na M.2 czy lepiej SSD ?

Mam do wyboru dwie opcje.

 

https://www.morele.net/dysk-ssd-kingston-a2000-500-gb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-nvme-sa2000m8-500g-5939304/

lub

https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx500-500-gb-2-5-sata-iii-ct500mx500ssd1-979472/

 

Nie pracując na żadnych dużych plikach, wymagających programach itp. jest sens brać ten na M.2 ? Z drugiej zaś strony jest on w cenie SSD więc czy ma on jakieś minusy w porównaniu do SSD ?

KillaHill
komentarz
komentarz (edytowane)

NVME to praktycznie cena MX500 więc wybór chyba oczywisty.
Płyta wedle uznania. Każda będzie ok. 

 

___________________________________________________________________________________________________________________________

 

Aktualizacja na wrzesień

 

Ryzen 5 3600 - B450 - pamięci 3200 vs Intel i5 10400F - B460 - pamięci 2666 MHz

Słuchajcie. Wydajność w grach praktycznie ten sam poziom.

Ten kto nie chce kręcić, zdecydowanie opcja z Intelem.

 

W zasadzie każdy może kupić co chce. Na AM4 będzie Ryzen 4000, na 1200 będzie Rocket Lake. 

Wszystko idzie łeb w łeb. W przypadki 10400F wychodzi to jednak minimalnie taniej. 

  • Dziękuję 1
Konstanty
komentarz
komentarz





Jeśli decydowałbyś się na tego Cruciala mx500, to zerknij sobie na niemieckiego Amazona. W tym tygodniu kupiłem za 48 euro, czyli jakieś 210 zł., oferta dalej widnieje.

Wysłane z mojego CPH2015 przy użyciu Tapatalka

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.