x-kom hosting

Vista vs XP

Gość
komentarz
komentarz

Vadit ale jak wylaczysz UAC to ci zostaje tylko ikonka w trayu i w czym ona ci przeszakdza oprocz tego ze wlacza sie przy kazdym starcie sys. z wyskakujacym komunikatem ;p i pamieci nie zabiera ...

vadit
komentarz
komentarz

Pamięć to najmniejszy problem, bo na jej brak nie narzekam. Denerwują mnie tylko wszelkie komunikaty, które niczemu nie służą.

Poza tym tak jak pisałem - przy wyłączonym UAC nie mam ochrony jaką ten mechanizm zapewnia.

Przemek
komentarz
komentarz

Poza tym tak jak pisałem - przy wyłączonym UAC nie mam ochrony jaką ten mechanizm zapewnia.
Masz hasło na swoim profilu?
vadit
komentarz
komentarz

Nie mam hasła. Coś sugerujesz? ;)

Przemek
komentarz
komentarz

Nie mam hasła. Coś sugerujesz? wink.gif
Że w takim przypadku UAC nie zapewnia ochrony bo każdy może kliknąć Kontynuuj lub Zezwól. Co innego gdy do takiej operacji potrzebne jest hasło.
ciaciama
komentarz
komentarz

Dobra prosze o rozwiazenie tematu ;)

Jak widać Przemek wygrał.

Powiem tak, ludzie boja sie zmieniac system operacyjny na Viste, jedna zwiecha i mowia - "lepszy był XP". Ja sam na razie nie bede zmieniał na Viste z lenistwa :)

Pozdro

owca6666
komentarz
komentarz
Mogę wyłączyć UAC, ale wtedy nie korzystam z jego dobrodziejstw, no i mam następne info przy zegarze, że UAC jest wyłączone. Jeden problem zamieniony na drugi.

Ja mam wyłączony i żadne ikonki się nie pokazują.

2. Dlaczego mi się w Viście przestawiają widoki folderów - ustawienia grupowania ikon i rozmiary i nie działa "resetowanie folderów" i "zastosowanie do wszystkich" w opcjach folderów? Nic nie ruszam. Najbardziej denerwuje mnie jak przestawi mi się widok w Moim komputerze i zamiast normalnych pogrupowanych dysków widocznych jako kafelki widzę prostą listę.

Coś masz powalone w systemie albo nie umiesz ustawić normalnie bo mi się tak nie dzieje.

vadit
komentarz
komentarz
albo nie umiesz ustawić normalnie

Bez przesady... kliknąć przyciski potrafię.

W systemie wszystko cacy. W XP był ten sam problem. Widać te kilka lat nie wystarczyło na załatanie wszystkich błędów poprzednika.

kwiatuszek
komentarz
komentarz

Moim zdaniem też Przemek wygrał :) Jedyną wadą mojego systemu (chociaż możliwe że kompa), to to,że przy pobraniu aktualizacji system mi pada :( najgorsze jest to, że nikt nie potrafi mi pomóc :/ ogólnie wszystko cacy:) mimo 1gb RAMu nie jest źle z pracą komputera :) a na pewno byłoby lepiej, gdybym miała na bieżąco aktualizacje...

Przemek
komentarz
komentarz

przy pobraniu aktualizacji system mi pada sad.gif
Rozwiń myśl.
Gość
komentarz
komentarz

Ja się przyłączę do tej dyskusji. Owszem, może i Vista jest dobrym systemem operacyjnym, ale ma kilka podstawowych wad.

1. Wymaga w miarę nowego komputera i sporo pamięci operacyjnej.

2. Nie wszystkie programy na niej chodzą (nie mówię o duperelach, a o programach specjalistycznych - firmowych), dlatego masa (ok 90% firm nie przeszło na Vistę)

3. Posiada kilka dodatków, które są w/g mnie bezsensowne. Przykład - Areo - na h... biednemu cwiety. Ten interfejs nic nie robi oprócz wyglądu, pogarsza wydajności i zajmuje miejsce. DX10 - ile gier go wykorzystuje? a ile z tych gier nie odpali się na DX9? - Na razie bez sensu

4. Po co mi system operacyjny, który na starcie zajmuje 15Gb? Wiem, powiecie że teraz dyski są tanie. Ale ten system oprócz Areo - nic nie wnoszącego i DX10 - co nieco wnoszącego nie oferuje nic więcej od XP.

5. Owszem, Vista potrafi zarządzać pamięcią ponad 4GB - tylko po co? Do Areo? Do Xp z powodzeniem wystarczy 3,25Gb - przynajmniej nie ma takiej gry, która ma większe wymagania (i jeszcze długo nie będzie).

6. Niewątpliwą zaletą Visty jest ilość wykrywanego sprzętu, ale Vista bez internetu - raczej nie jest to możliwe, ze względu na ilość patchy do różnego rodzaju programów, sterowników itp. Pod XP praktycznie każda gra może chodzić bez internetowych poprawek.

7. Traktowanie użytkownika w Viście to po prostu absurd - blokowanie wszystkiego co się da i ciągłe pytanie czy jesteś pewien - bzdura! Owszem, powiecie, że można to wyłączyć, a ja się zapytam poco mam wyłączać coś, co powinno być niewłączone! Vista traktuje każdego użytkownika jak idiotę! To system rządzi użytkownikiem, a nie użytkownik systemem!

8. Mnogość wersji Visty - paranoja! W XP był podział na Home i prof, a tutaj? Idiotyzm - najsłabsza Vista to odmłodzony XP Home z nowym interfejsem i DX10, najdroższa - XP Prof z głupim Areo i DX10. Do tego dochodzą wersje 64bit. Tak na prawdę, to kupujący na prawdę nie wie co wybrać i kupuje coś, czego nie potrzebuje albo nieświadomie kupuje coś, co nie wykorzysta mu sprzętu (obsługa pamięci ponad 3,25Gb) To jest absurd i wyciąganie kasy od ludzi. Mało tego, nie można wejść do sklepu i dokupić dodatkowych modułów (upgrade'ów) do wyższej wersji, bo ich niema! Musisz kupić jeszcze raz nowy system! Przejście z wersji 32bit na 64bit powinno być darmowe!

9. Po co Microsoft zapowiada już nowy system? Bo Vista nie ma takiej sprzedaży jak przewidywali. Przypomina mi to sytuację z roku 2000. Microsoft nie miał co robić i wypuścił windows Me, który sprzedawali ok.2-3 lat i system całkowicie znikną z rynku. Wtedy wszyscy się zachwycali nowym, ładnym i wspaniałym systemem, a po jakimś czasie okazało się, że to był najgorszy system operacyjny w historii! No ale cóż - miał ładniejszy wygląd, potrzebował więcej pamięci operacyjnej i oczywiście zajmował więcej miejsca na dysku - idiotyzm!

10. A teraz z moimi doświadczeniami z Vistą. Miałem system dwa tygodnie. Tylko dwa tygodnie! Dlaczego? po dwóch tygodniach po prostu nie odpalił - nie ze względu na klucz ale nie odpalił od tak sobie! Czemu? Nie miałem ani ochoty ani sił aby to wyjaśniać. Nie chciał pracować - jego strata.

11. I jeszcze kilka słów o DX10 i Areo. Vista jest sprzedawana z laptopami, które mają za słabe karty graficzna aby te dwa "wspaniałe" dodatki w ogóle odpaliły - więc po co jest z nimi sprzedawana? Kupujesz system i nie możesz tego wykorzystać! Ale można kupić laptopa z najtańszą Vistą! I tutaj także rozczarowanie, bo ta Vista nie obsługuje pamięci ponad 3,25Gb i klops. Jak się nie znasz, o czym Vista Ci ciągle przypomina, to masz problemy. Reasumując: Vista jest systemem dla Idiotów, którzy albo się nie znają, albo niepotrzebnie wydają kasę na dodatki, których nigdy nie będą mogli wykorzystać! Tak Microsoft dba o swoich wiernych klientów i ....... nabija sobie kasę na ich naiwności i niewiedzy.

Ps. Na zakończenie powiem, że jak dla mnie Vista nie oferuje nic, co byłoby mi potrzebne! Wszystkie programy i tak będę mógł odpalić na XP, a lak wyjdą nowe gry obsługujące tylko DX10, to i tak będę musiał zmieniać kompa. I na koniec czy ktoś z posiadaczy Visty może mi powiedzieć w której wersji Visty jest zawarty IIS?

kwiatuszek
komentarz
komentarz

Rozwijam :P Po prostu, jak podłączono mi neta i przyszły różne aktualizacje, zainstalowałam je, potem musiałam ponownie uruchomić komputer i wyłączał się z 6 godzin a i tak się nie wyłączył. Po zresetowaniu system już się nie włączył i była zabawa z wgrywaniem od nowa:/ i tyle :P a czemu tak to nie wiem :(

Przemek
komentarz
komentarz

1.[...]
Pamietasz czasy jak przeskakiwałeś na XP? Też wymagało się nowego sprzętu oczywiście na tak wydajnego jak dzisiaj ale wtedy był inny postęp technologiczny.
2. [...]
Większość tych specjalistyczno-firmowych progsów była pisana jeszcze za czasów XP jak nie później, dlatego powstają konflikty i firmy nie decydują się na Vistę.
3. [...]
Wg. Ciebie bez sensu. Jak każdy upiększacz interfejsu ma po prostu cieszyć oko. Dlaczego zakłada się alufelgi do samochodu? W tym samym celu a alusy nie są niezbędne do jazdy samochodem.
4. [...]
Sam system zajmuje więcej miejsca ale do tego dochodzi np. swap, hibernacja, punkty przywracania itd.
5. [...].
XP też potrafi i po co? Jeszcze mam pytanie do Ciebie, o której wersji Visty mówisz?
6. [...]
Imho w chwili obecnej dostęp do internetu to już nie taki problem jak kiedyś. Poza tym ile tych łatek do tych gier jest potrzebnych? Jak narazie od prawie roku nie instalowałem jeszcze żadnej łatki a gry działają.
7. [...]
Odniosię się teraz do Linuxa. Uważasz że tam podobne zabezpieczenie też są absurdalne? No i pytanie ile musisz się na klikać na te pytania i potwierdzenia podczas codziennego użytkowania?
8. [...]
Może i faktycznie przesadzili z podziałem na wersje ale ma to też swoje plusy choćby w cenie. Kupując XP też płacisz za wiele opcji których tak naprawdę nie potrzebujesz. Znowu piszesz o tej obsłudze pamięci ale nie odnosisz się do wersji. Możliwość upgrade do wyższej wersji jest. A czy w XP przejście z 32 na 64 było gratis?
9. [...]
Taka już polityka Microsoftu że nie zdąża zrobić jednego a mówią o następnym. Nie oznacza to jednak że Vista jest zła. Nie wiem czy wiesz ale następny system będzie oparty na jądrze Visty...
10. [...]
Kiedy to było? Po wypuszczeniu SP1?
I jeszcze kilka słów o DX10 i Areo. Vista jest sprzedawana z laptopami, które mają za słabe karty graficzna aby te dwa "wspaniałe" dodatki w ogóle odpaliły - więc po co jest z nimi sprzedawana? Kupujesz system i nie możesz tego wykorzystać!
Powiedz mi gdzie nie można odpalić Aero? A z DX10 jest jak narazie inna bajka. Ten "dodatek" jest można powiedzieć w fazie rozwoju i długo jeszcze czekać zanim nawet stacjonarki będą sobie z nim radziły.
Ale można kupić laptopa z najtańszą Vistą! I tutaj także rozczarowanie, bo ta Vista nie obsługuje pamięci ponad 3,25Gb i klops.
Wyjaśni proszę.
Vista jest systemem dla Idiotów
No to teraz przegiałeś pałe! Obraźiłeś mnie i setki innych! Masz tego świadomość?
I na koniec czy ktoś z posiadaczy Visty może mi powiedzieć w której wersji Visty jest zawarty IIS?
Business, Enterprise, Ultimate.
Gość
komentarz
komentarz

Ad 1. Jak instalowałem XP to miałem już odpowiedniego kompa i bez problemu mogłem go odpalić. A skok technologiczny pomiędzy XP a 98 był kolosalny! Pomiędzy Vistą a XP tak wielkiego skoku już nie ma (porównanie możliwości Visty Basic vs XP home i Visty Ultimate vs XP Prof.

Ad 2. Zgadza się, ale dochodzi jeszcze jedna sprawa. Firmy nie mają zamiaru wymieniać sprzętu, który doskonale działa z XP, a który nie pociągnie Visty.

Ad 3. Masz rację - według mnie. Ale ile osób posiada samochód z alufelgami od zakupu (były to kupił gratis), a ile dokupuje alufelgi?

Ad 4. Zgadza się. Ale W Xp też to jest - trochę inaczej rozwiązane ale jest.

Ad 5. O wersjach wyższych od Home Basic.

Ad 6. Owszem, w miastach to nie problem, ale jak chcesz się przekonać jaki to problem na podlasiu na wsi? Brak telefonu, a jak jest telefon to centralka jest starego typu, a dla 20 rodzin nie opłaca sie jej wymieniać.

Ad 7. Dlatego nie uważam, że Linux'a może samodzielnie zainstalować i odpowiednio skonfigurować przeciętny Kowalski. Microsoft po raz pierwszy wprowadził tak upierdliwy system. A pytanie może wystąpić przy każdej instalacji dowolnego programu - dość często.

Ad 8. Ja w tym plusów nie widzę. Powinien być jeden system w tej samej cenie (średniej) i zawierać kompletnie wszystko łącznie z wersją 32/64bit.

Ad 9. Ja nie mówię, że jest zła, ale jak dla mnie, to nie oferuje aktualnie nic, co mogłoby mnie zachęcić do jej zakupu. A niestety spora część nie ma wyboru, bo ten system jest sprzedawany razem z nowymi kompami/laptopami.

Ad 10. Przed SP1 i oczywiście na AMD. Z tego co wiem, to SP1 skutecznie blokował system na kompach z prockami AMD - niektóre konfiguracje - kolejne lekceważące podejście Microsoftu do klienta.

Aero nie odpalisz na kompach z pamięcią 512Mb oraz na kompach z kartą graficzną nieobsługującą sprzętowo DX 9. Czyli cała masa kompów sprzedawanych niedawno z naklejkami XP Ready / Vista Capable.

Kupujesz lapka z 4Gb pamięci i Vistą Home Basic - Klops - widać 3,25Gb Ram.

Nie napisałem, że idioci go używają, a że jest przeznaczony dla idiotów. Zabranie tego, tego i tego ble ble, bo przecież system wie lepiej, czego użytkownik potrzebuje. Vista traktuje userów jak IDIOTÓW, którzy nie wiedzą co robią.

Ps. jak kogoś obraziłem, bo ma Vistę, to oświadczam, że przepraszam, bo nie to było moją intencją. Powinniście się domagać przeprosin także od Microsoftu, że potraktował was jak idiotów.

I za informację o IIS - THX.

Przemek
komentarz
komentarz

Ad 1. Jak instalowałem XP to miałem już odpowiedniego kompa i bez problemu mogłem go odpalić. A skok technologiczny pomiędzy XP a 98 był kolosalny! Pomiędzy Vistą a XP tak wielkiego skoku już nie ma (porównanie możliwości Visty Basic vs XP home i Visty Ultimate vs XP Prof.
Chodziło mi o postęp technologiczny sprzętu...
Ad 2. Zgadza się, ale dochodzi jeszcze jedna sprawa. Firmy nie mają zamiaru wymieniać sprzętu, który doskonale działa z XP, a który nie pociągnie Visty.
Nie chodzi tylko o sprzęt.
Ad 3. Masz rację - według mnie. Ale ile osób posiada samochód z alufelgami od zakupu (były to kupił gratis), a ile dokupuje alufelgi?
Mało osób kupuję, albo pseudo nakładki na XP z Vista? Wszelkie przeźroczystości? No co to komu? A jednak ludzi instalują bo im się to podoba.
Ad 5. O wersjach wyższych od Home Basic.
To jesteś w błędzie bo żadna wersja systemu 32bit nie obsłuży więcej niż 3,25GB
Ad 6. Owszem, w miastach to nie problem, ale jak chcesz się przekonać jaki to problem na podlasiu na wsi? Brak telefonu, a jak jest telefon to centralka jest starego typu, a dla 20 rodzin nie opłaca sie jej wymieniać.
Coraz więcej powstaje wszelakich sieci radiowych o wielki zasięgu, ale nie o tym tutaj mowa.
A pytanie może wystąpić przy każdej instalacji dowolnego programu - dość często.
Codziennie instalujesz jakąś aplikację? Pytam się o codzienne czynności, przy takowych nie ma z tym zabezpieczeniem żadnego problemu. Na czas konfiguracji też nie ma problemu aby to wyłączyć. W linuksie chodziło mi o to że np. przy każdym wejściu do menadżera pakietów proszony jesteś o podanie hasła, oczywiście można to wyłączyć ale jakieś zadanie ten system zabezpieczeń wprowadza.
Ad 8. Ja w tym plusów nie widzę. Powinien być jeden system w tej samej cenie (średniej) i zawierać kompletnie wszystko łącznie z wersją 32/64bit.
No widzisz, ta średnia cena nie jest odpowiednio średnia dla wszystkich. To tak jakbyś powiedział że powinny być komputery o tej samej konfiguracji w średniej cenie. Tak się nie da.
Ad 9. Ja nie mówię, że jest zła, ale jak dla mnie, to nie oferuje aktualnie nic, co mogłoby mnie zachęcić do jej zakupu. A niestety spora część nie ma wyboru, bo ten system jest sprzedawany razem z nowymi kompami/laptopami.
W takim razie co za różnica czy kupisz XP czy Vistę?
Ad 10. Przed SP1 i oczywiście na AMD. Z tego co wiem, to SP1 skutecznie blokował system na kompach z prockami AMD - niektóre konfiguracje - kolejne lekceważące podejście Microsoftu do klienta.
Pierwsze słyszę. Masz może jakiegoś newsa? Lekceważący to jest SP3 dla XP który powoduje sporo problemów.
Aero nie odpalisz na kompach z pamięcią 512Mb oraz na kompach z kartą graficzną nieobsługującą sprzętowo DX 9. Czyli cała masa kompów sprzedawanych niedawno z naklejkami XP Ready / Vista Capable.
Jesteś pewien? Na moim lapciu który swego czasu miał 512MB i Intelowski 950 Aero o dziwo działało :)
Kupujesz lapka z 4Gb pamięci i Vistą Home Basic - Klops - widać 3,25Gb Ram.
Kupujesz notka z 4GB pamięci i Windows Vista/XP 32bity - klops- nadal obsługuje 3,25GB
Nie napisałem, że idioci go używają, a że jest przeznaczony dla idiotów
Czyli, kupując Viste staje się idiotą, no przecież że to nie jest obraźliwe. Czy Ty masz mnie za konsumenta MM?
Vista traktuje userów jak IDIOTÓW, którzy nie wiedzą co robią.

Powinniście się domagać przeprosin także od Microsoftu, że potraktował was jak idiotów.
Rozwiń proszę myśl.
ciaciama
komentarz
komentarz
Jesteś pewien? Na moim lapciu który swego czasu miał 512MB i Intelowski 950 Aero o dziwo działało smile.gif

U mnie też działało, ale juz totalnie muliło (moja karta to jest SiS Mirage3+ czy jakos tak). I co to ma na celu? Że sie nie da pracowac?

Nie chodzi tylko o sprzęt.

Takze o samopoczucie pracownikow...

kwiatuszek
komentarz
komentarz

Szczerze powiedziawszy żaden system nie jest idealny. Każdy ma jakieś wady i zalety. Przemek ma rację, że wiele osób instaluje nakładki visty na xp bo vista jest czytelniejszym systemem. Ja żyję tylko na viście, bo właśnie ten system mi sprzedali z kompem, który kupiłam w zeszłym roku. Mimo że komp ma 1Gb RAM jakoś daje radę i nie narzekam. Po SP1 przyspieszył, a jak już wspomniałam gdyby normalnie pobierał mi te aktualizacje, byłoby całkiem cudnie... Tyle że nikt nie wie jak mi pomóc... Ale wracając do tematu, to uważam że nie ma sensu toczyć jakichkolwiek sporów między XPkowcami a użytkownikami Visty, ponieważ jeden drugiego chyba nigdy nie przekona na zmianę systemu :D

Przemek
komentarz
komentarz

U mnie też działało, ale juz totalnie muliło (moja karta to jest SiS Mirage3+ czy jakos tak). I co to ma na celu? Że sie nie da pracowac?
To ma na celu że puciek pisał że się nie da a jednak istnieje możliwość. Nie chodzi tutaj o możliwość pracy lub jej brak ale o sam fakt że można.
Takze o samopoczucie pracownikow...
O to ciekawostka. Jak mnie złapie kiedyś deprecha to se XP zainstaluje.
Dziniu
komentarz
komentarz

ja też wyrażę swoja opinię na temat Visty i jej użytkowania ;) Vistę posiadam już jakiś czas sprzęt mam dość dobry przy instalacji antywirusa nie było żadnych komunikatów typu "aplikacja jest nie kompatybilna z systemem" czy tym podobnych ;) ulubione programy uruchomiły się bez problemu ;) oczywiście przy pełnym skanowaniu antywirusem/programem antyspyware jeśli uruchomimy parę aplikacji to system zacznie mulić taką samą sytuację mam w XP ;) następna kwestia to gry - przyznam że z paroma grami miałem problemy dość głośno o tym że w Max Payne nie ma dźwięku podczas gry zainstalowałem tą grę i dźwięku rzeczywiście nie było ale na Internecie można znaleźć solucję i problem rozwiązany ;) z serię FIFA nie miałem problemów taka sama sytuacja z NBA ale to też zależy od sprzętu u jednych gra się bez problemu uruchomi u drugich nie będzie działać ;) płynność systemu - od czasu do czasu zdarza się zacięcie systemu czy jakiś błąd ale u mnie wszystko dobrze chodzi pamięci RAM nie zjada dużo Service Pack - po instalacji system początko wolno się odpalał jednak po kilku uruchomieniach system uruchamia się tak samo jak przed instalacją SP a może trochę szybciej ;) jeśli chodzi o UAC to można to wyłączyć komunikaty o wyłączonym UAC też bo pamiętam podobną sytuację w XP jak system informuje o wyłączonym firewallu w Viście tego typu komunikaty wyłączyć można więc i komunikaty UAC na pewno się wyłączyć da ;) ogólnie system nie jest zły na plus można zaliczyć nowy wygląd który jest miły dla oka oczywiście jeśli mamy dobry komputer to Aero będzie dobrze działać na minus to co wymieniłem niektóre programy czy gry nie działają ale nie dziwmy się to jest nowy system tak samo było z XP ;)

Jaskol
komentarz
komentarz

Ale pan ma prymitywne jądro! - Urolog o Windowsie Vista

Oczywiscie, ze XP lepszy. Miałem Viste w nowym kompie i tydzień wystarczył, żeby zainstalować XP.

Przemek
komentarz
komentarz

Oczywiscie, ze XP lepszy. Miałem Viste w nowym kompie i tydzień wystarczył, żeby zainstalować XP.
Z tego typu tekstami to możesz na piaskownicy występować. Jeśli chcesz dyskutować to proszę podaj jakiś argumenty lub poszukaj odpowiedzi wyżej bo mogła być podana.
Zarov
komentarz
komentarz
Ale pan ma prymitywne jądro! - Urolog o Windowsie Vista

Skąd wiesz co jest w jądrze Visty? :)

Jaskol
komentarz
komentarz

Nie wiem po co podawac ciagle te same argumenty co powyzej..

Zarov
komentarz
komentarz

Nie unikaj odpowiedzi.

Jaskol
komentarz
komentarz

Kupilem rok temu kompa z Vista. I juz podczas instalacji mialem problemy m.in musialem gdzies dzwonic po jakis kod do aktywacji. Wiele gier (starszych) i programów mi nie działało np. Max Payne, Age of Empires czy Daemon Tools. Urzadzenie wielofunkcyjne nie chciało działać. Nie miałem internetu więc żadnych łatek nie mogłem sciagnac. Teraz mam neta, mógłbym sciagnac łatki, poprawki, ale po co? Po co mam przechodzić z XP na Viste? Mam takiego kompa jak w sygnaturce, nie ma problemu z pamięcią, DX10 mi nie potrzebny bo nie gram w jakieś wymagające gry. Więc nie widze sensu aby w tym momencie przechdodzić na Viste. Moze kiedyś, a raczej napewno bede musiał instalować Viste, teraz nie :).

PS. Z tym jądrem to był żart :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.