x-kom hosting

Polecane chłodzenia - STYCZEŃ 2008

snip91
utworzono
utworzono

Polecane chłodzenia na Listopad 2008. (ostatnia aktualizacja 5.11.2008)

Chłodzenie procesora

Wybierając nasze chłodzenie należy zwrócić uwagę na podstawkę (socket) na jaką przeznaczone jest dane chłodzenie, na jego wymiary (co by się zmieścił), wagę (co by nam płyty nie rozwalił ;) ) i oczywiście na wydajność.

Poniżej przykłady coolerów polecanych przez nas:

AeroCool Dominator

Produkt AeroCool cechuje się świetną jakością wykonania, oraz dobrą wydajnością. Cooler składa się z wielkiego srebrnego, 140 milimetrowego wiatraka, oraz trzech miedzianych rurek HeatPipe, łączących podstawkę z aluminiowym radiatorem.

Arctic Cooling Freezer 64 Pro oraz Arctic Cooling Freezer 7 PRO

Najtańsze chłodzenie od firmy AC godne uwagi, pod socket AM2 (również 754,939,940) oraz 775. Cichy wiatrak, dobre odprowadzanie ciepła.

Pentagram Freezone HP-100 AlCu Lite

Uniwersalne mocowanie pozwala na stosowanie go na najpopularniejszych platformach. Dołączony regulator obrotów można wyprowadzić poza obudowę, dzięki czemu w każdej chwili jest pod ręką.

Pentagram Freezone HP-120 AlCu Karakorum

Wydajne chłodzenie firmy Pentagram. Zastosowana została w nim technologia HeatPipe Direct Touch polegająca na bezpośrednim kontakcie miedzianych rurek HeatPipe (w tym przypadku czterech) z procesorem. Dzięki temu oddawanie ciepła jest dużo szybsze. Do zestawu dołączony jest dobrej jakości wentylator o wściekło-żółtym kolorze i kontroler obrotów, który pozwala nam na regulację w granicach 1000-2000 RPM. Jest to dobra propozycja dla ludzi szukających wydajnego i niedrogiego cooler'a.

Pentagram Freezone HP-120 AlCu Vertical

Nowy Pentagram prezentuje się dobrze zarówno ze strony estetycznej, jak i praktycznej. 74 żeberkowy radiator połączony jest z podstawką za pomocą 5 miedzianych rurek HeatPipe. Wymianę powietrza zapewnia przeźroczysty wentylator 120mm.

Scythe Mine rev.B

Wentylator zamontowany wewnątrz radiatora zapewnia doskonałą wydajność i kompaktowe rozmiary całego coolera.

Seryjnie zainstalowany wentylator Scythe Kaze Jyu 10cm - duży przepływ powietrza przy niewielkim rozmiarze i hałasie. Dla wszystkich podstawek.

Scythe Ninja Plus Rev. B SCNJ-1100P

Dzięki specjalnym "tunelom wentylacyjnym" wyciętym w żeberkach radiatora - ciepłe powietrze może szybko przemieszczać się poza radiator, dzięki czemu nawet w trybie pasywnym produkt ten prezentuje niespotykaną wydajność.

Scythe SCINF-1000 Infinity-Mugen

Scythe Mugen to odrobinę poprawiony Infinity. Prócz delikatnego obniżenia wagi (o 30 gram) producent dołączył do zestawu nowy, znacznie wydajniejszy wentylator. Scythe Mugen składa się z miedzianej podstawy, do której przymocowano 5 rurek HeatPipe wygiętych w kształt litery "U". Na nich obsadzono olbrzymi, gęsto użebrowany aluminiowy radiator zawierający blaszki o specjalnym kształcie, dzięki któremu szybciej i efektywniej oddają ciepło do otoczenia.

Noctua NH-U12F

Uniwersalne chłodzenie na wszystkie dostępne podstawki. Jak zapewnia producent głośność chłodzenia zależnie od prędkości obrotów to 8dBA - 17dBA. Radiator posiada 8 miedzianych kolumn przez co odprowadzanie ciepła stoi na na prawdę wysokim poziomie. W zestawie pasta termoprzewodząca oraz komplet mocowań pod różne podstawki.

Noctua NH-U12P

Brat bliźniak NH-U12F. Różni się między innymi wysokością (ok. 3mm wyższy), oraz tym, że stelaż wykonano tym razem z aluminium, a nie jak w poprzednim przypadku z miedzi. Zastąpiono również 7-mio łopatkowy wentyl NF-S12 9-cio łopatkowym, wydajniejszym śmigłem NF-P12. Produkt warty polecenia ze względu na świetną jakość wykonania, jak i wysoką wydajność przy bardzo niskim stopniu emitowanego hałasu.

Sunbeam Tuniq Tower 120

Chłodzenie zaskakuje swoim egzotycznym kształtem i gabarytami. Jeśli mamy je na uwadze to powinniśmy sprawdzić, czy ten kolos zmieści się w naszej jednostce centralnej. Cooler mimo jedynie (w porównani do innych produktów tej klasy) 3 miedzianym rurkom HeatPipe zapewnia bardzo wysoką wydajność. Wentylator chłodzący aluminiowy radiator nie jest może zbyt cichy, ale dzięki temu, że umiejscowiony jest ?wewnątrz? radiatora znakomicie spełnia swoje zadanie.

Thermalright Ultra-120 eXtreme

Duża powierzchnia pokryta żeberkami i aż 6 rurek HeatPipe odprowadzających ciepło zapewniają bardzo wysoką wydajność zarówno w trybie pasywnym, jak i aktywnym (z wentylatorem).

Zaleca się dokupienie wentylatora 120x120.

ThermalRight Ultima-90i

Ten cooler to nic innego, jak niższa wersja ThermalRight Ultra-120 eXtreme. Wraz ze zmniejszeniem wysokości zmalała również jego wydajność, jak i cena. Dzięki wspomnianemu zabiegowi mamy możliwość montażu nie tylko wentylatora 120mm, ale także 92mm.

Zaleca się dokupienie wentylatora 120x120.

Xigmatek HDT-RS1283 Red Scorpion Edition

Radiator jak i 3 rurki HeatPipe wykonane są z aluminium. Wymianę powietrza zapewnia pomarańczowy, 120 milimetrowy wiatrak z białymi diodami. Xigmatek wykorzystał w swojej konstrukcji technologię Heatpipe Direct Otuch, która cechuje się bezpośrednim kontaktem rurek HeatPipe z rdzeniem procesora.

Chłodzenie karty graficznej

Arctic Cooling Accelero S1

Cooler ten zaprojektowany został według jakże prostego i sprawdzonego schematu: miedziane rurki HeatPipe (w tym wypadku 4) są połączone z aluminiowym radiatorem, który pokrywa całą powierzchnię karty.

Arctic Cooling Accelero S2

To praktycznie to samo co model S1, tylko w tym przypadku zastosowano 2 rurki HeatPipe.

Auras Fridge

Chłodzenie zbudowane jest z 54 aluminiowych finów połączonych ze sobą za pomocą 4 miedzianych rurek HeatPipe. Całość, wraz z miedzianą podstawką, jest niklowana. Duże odstępy między finami zapewniają dobrą wydajność w trybie pasywnym. Skutkiem takiego rozwiązania jest dość pokaźna wielkość radiatora. Producent przewidział możliwość montażu jednego wentylatora 120mm, bądź dwóch 80mm.

Pentagram Freezone XC-70 Cu

Produkt Pentagram?a zbudowany jest z miedzianego radiatora, który dzięki swoim niekonwencjonalnym kształtom dobrze rozprasza ciepło, oraz z 70 milimetrowego wentylatora, który zapewnia wymianę powietrza i ciekawy wygląd (wentylator z diodą LED).

Thermalright HR-03 Plus oraz Thermalright HR-03 GT

Aluminiowy radiator połączony jest z podstawką za pomocą 6 aluminiowych rurek HeatPipe. Do tego chłodzenia zaleca się kupno wentylatora 92mm (jest również możliwość zamocowania wentylatorów o innych rozmiarach, jednakże producent do zestawu dołącza druciki, właśnie do śmigła 92mm), który znacznie zwiększy wydajność produktu. Wersja "Plus" nadaje się jedynie pod karty na G80, natomiast wersja "GT" pod karty na G92.

Thermaltake DuOrb

Cooler składa się z 2 miedzianych radiatorów, do których ciepło doprowadzane jest za pomocą rurek HeatPipe. Ich chłodzeniem zajmują się 2 wentylatory 80mm (1 na każdy radiator), podświetlane łączenie sześcioma niebieskimi diodami LED. Do zestawu dołączono aż 13 radiatorów na pamięci karty, oraz 4 podłużne na układy zasilania rdzenia.

Zalman VF900Cu-LED

Miedziane rurki HeatPipe połączone z miedzianymi radiatorami zapewniają dużą wydajność produktu. Wymianą ciepła zajmuje się pół-przeźroczysty wentylator 80mm zaopatrzony w niebieską diodę LED.

Zalman ZM-RHS1

W skład zestawu wchodzi 8 aluminiowych radiatorów, które służą do chłodzenia pamięci na kartach graficznych. To chłodzenie obejmuje jedynie pamięci karty.

Chłodzenie pamięci RAM

Scythe Kama Wings Cu

Zestaw składa się z czterech miedzianych skrzydeł (ang. wings), które możemy zamontować na dwóch kościach pamięci RAM za pomocą wkładek termoprzewodzących, oraz klipsów.

Thermalright HR-07

Ciepło z aluminiowych blaszek, które stykają się bezpośrednio z pamięciami, transportowane jest za pomocą 2 rurek HeatPipe do radiatorów. Całość wykonana jest z aluminium.

Thermaltake Spirit HeatPipe

Ten system chłodzenia pamięci zbudowany jest na tej samej zasadzie co Thermalright HR-07. Ciekawą opcją, odróżniającą produkt Thermaltake?a od poprzednika, jest możliwość zmiany pozycji radiatora.

Chłodzenie chipsetu

Akasa AK-210 Blue LED

Chłodzenie chipsetu firmy Akasa zbudowane jest z niebieskiego, aluminiowego radiatora, na którym zamontowano niebiesko-przeźroczysty wentylator 40mm z trzema, świecącymi na niebiesko, diodami LED.

Noctua NC-U6

NC-U6 składa się z 28 aluminiowych żeberek połączonych z podstawką za pomocą 2 miedzianych rurek HeatPipe. Produkty sygnowane znakiem Noctuy cechują się bardzo wysoką jakością ? tym razem nie jest inaczej.

Thermalright HR-05 IFX oraz Thermalright HR-05 IFX SLI

Cooler oparty jest o jakże znaną i cenioną wśród userów konstrukcję. Rurka HeatPipe odbiera ciepło z miedzianej podstawki i odprowadza je do aluminiowego radiatora. Producent dał nam możliwość zamontowania wentylatora 80mm.

Thermaltake eXtreme Spirit II

W tym chłodzeniu został zastosowany wentylator 40mm wraz z niebieskimi diodami, który chłodzi radiator połączony rurkami HeatPipe z podstawką. Całość (oczywiście oprócz wentylatora itp.) wykonana jest z miedzi.

Zalman ZM-NB47J

Zwykły, niewielkich rozmiarów, aluminiowy radiator, służący do chłodzenia chipsetu.

Wentylatory

A tutaj przykłady wentylatorów, które mogą posłużyć jako chłodzenie dodatkowe zamontowane w odpowiednich miejscach w obudowie, albo zamontowane na radiatorze procesora:

80 mm

Arctic Cooling Fan AF8025L

Enermax Warp

NoiseBlocker Black Silent X2

Scythe KAMAKAzE Blue LED

92 mm

Arctic Cooling Fan AF9225

Fander FX92

NoiseBlocker Black Silent XE1

120 mm

Acutake Fan120 PRO

Aerocool Turbine 2000

Arctic Cooling AF12025L

Enermax UC-12AEBS

Fander FX120-B

Noctua NF-S12 1200

Noiseblocker Black Silent XL2

Scythe KAMAKAzE Blue LED

Scythe S-FLEX SFF21F

Scythe Slip Stream (1900 obr./min.)

Scythe Ultra Kaze (3000 obr./min.)

SilentiumPC Zephyr 120mm

Xthermal BTF PRO LED

Regulatory obrotów

Akasa Fan Control Junior

Panel skierowany dla mniej zamożnych lub mniej wymagających użytkowników. Pozwala on na kontrolowanie 3 wentylatorów. Dodatkowo posiada 2 porty USB.

Akasa Fan Control Pro FC-03

Jest to wysokiej jakości panel pozwalający na kontrolę obrotów 4 wentylatorów. Oprócz obrotów wentylatora na wyświetlaczu LCD otrzymujemy także informacje dotyczące temperatury danych komponentów. Ekran może być podświetlany w 7 różnych kolorach. Ciekawą opcją jest alarm, który włącza się automatycznie np. po przekroczeniu ustawionej przez nas dopuszczalnej dla danego podzespołu temperatury. Do zestawu dołączonych jest 5 wymiennych paneli w kolorach: niebieski, czerwony, srebrny, czarny i złoty.

Scythe Kama Meter

Panel pozwala na kontrolę 4 wentylatorów. Podobnie jak wcześniej opisywana Akasa, tak i Scythe Kama Meter wyposażony jest w opcję alarmu i zmiany podświetlenia ekranu LCD. Oprócz tego możemy również kontrolować głośność sprzętu grającego podłączonego do komputera. W zestawie dostajemy 3 wymienne panele przednie w kolorach: czarny, srebrny i biały.

Zalman ZM-MFC1 Plus

Regulator Zalman ZM-MFC1 pozwala kontrolować aż 6 wentylatorów. Nad każdym z regulatorów umieszczona jest dioda świecąca na niebiesko, która obrazuje nam szybkość obrotów poszczególnych wentylatorów (im wyższe obroty, tym dioda mocniej się świeci). Panel z zewnątrz pokryty jest dobrej jakości, czarnym aluminium.

Zalman ZM-MFC2

Zalman ZM-MFC2 pozwala kontrolować 4 wentylatory. Panel wyposażono w czytelny, duży ekran LCD, na którym wyświetlane są informacje dotyczące obrotów wentylatorów, temperatur, oraz pobieranej przez nasz komputer mocy (zakres 30-800W).

Pasty termoprzewodzące

Przy wyborze pasty należy sugerować się jej składem, właściwościami przewodzącymi (ważne, żeby nie przewodziła prądu, ale takich jest już bardzo mało albo wcale) oraz łatwością nakładania/zdejmowania.

Tutaj najlepsze naszym zdaniem pasty termoprzewodzące:

Arctic Silver 5 - 3,5 g

W skład wchodzi między innymi srebro o czystosci 99,9%. Pasta Arctic Silver 5 utrzymuje swoje właściwości przy temperaturach od 50°C do 130°C.

IC Diamond 7 Carat

W skład pasty wchodzi oczyszczony, syntetyczny diament, który zapewnia pięciokrotnie szybszą wymianę ciepła niż srebro! Dodatkową zaletą pasty jest to, iż nie przewodzi ona prądu.

Zalman ZM-STG1

Niezwykle wydajna pasta termoprzewodząca znanego producenta - firmy Zalman. Poręczny pędzelek ułatwia aplikowanie pasty na odpowiednie komponenty.

Ewentualne propozycje zmian i zastrzeżenia przyjmujemy tylko na PW.

Wszelkie pytania dotyczące wyboru chłodzenia zadajemy tutaj.

Wielkie podziękowania dla Sapera oraz Mareckiego306 za pomoc w realizacji tematu.

  • Dobra wypowiedź 1

mis456
komentarz
komentarz

Dłużcie do tego pentagram vertical- po OC większa wydajność od karakorum

webber
komentarz
komentarz

Który lepszy do mojego Athlona 3800+? :

Freezer 64 Pro - http://www.ceneo.pl/260855

Freezone HP-100 AlCu - http://www.ceneo.pl/399501

Nie zależy mi bardzo na wydajności, byleby był lepszy od BOXa. Chodzi mi przede wszystkim o wyciszenie kompa.

PS. Nie będzie z żadnym z nich problemów z instalacją na mojej mobo? ( FOTA - KLIK )

Gość
komentarz
komentarz
PS. Nie będzie z żadnym z nich problemów z instalacją na mojej mobo? ( FOTA - KLIK )
Forbidden

You don't have permission to access /mainboard/asrock/alivesata2-glan/board-sm.jpg on this server.

Apache/1.3.34 Server at www.ixbt.com Port 80

Jeśli chodzi o ciszę to Freezer jest głośny na max. tak jak Pentagram, ale Freezera się da łatwo uciszyć ;)

webber
komentarz
komentarz

Srry, fota mobo tutaj:

http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&...96&katid=59

Chyba jednak zdecyduje się na "fryzjera".

EDIT: Znalazłem takie coś:

airflow_freezer64pro.gif

Więc tył radiatora ma być obrócony w stronę wentyla z tyłu obudowy, right?

Saper
komentarz
komentarz

Więc tył radiatora ma być obrócony w stronę wentyla z tyłu obudowy, right?
Tak byłoby najlepiej.
Gość
komentarz
komentarz
Więc tył radiatora ma być obrócony w stronę wentyla z tyłu obudowy, right?

Tak, to jest zgodnie z ATX i jest wydajniej.

Gość
komentarz
komentarz

Jedno z lepszych pod ten socket.

webber
komentarz
komentarz

Popieram Mareckiego, na starym Duronie 1800 temp. w idle ok 30 stopni na tym coolerze, w zamkniętej budzie bez wentylacji.

grzeg16
komentarz
komentarz

Na ile procesorów typu "Athlon" starczy pasta 2,7g?

Gość
komentarz
komentarz
Na ile procesorów typu "Athlon

Ale na64 z IHS-em czy XP?

Anonim1
komentarz
komentarz

Jakiego wybrać pod x2 5000+ Black Edition?

Gość
komentarz
komentarz
Jakiego wybrać pod x2 5000+ Black Edition?

Ile kasy?

Anonim1
komentarz
komentarz

do 100 zł

Gość
komentarz
komentarz

Pentagram Karakorum.

qbaa
komentarz
komentarz

Ktory wiatraczek do obudowy 120mm bedzie najlepszy cichy i wydajny.

Jaki wiatraczek na karte graficzna bedzie lepszy Accelero S1 czy S2? I czy do tego Accelero S1 jest potrzebny coolerek?

snip91
komentarz
komentarz

S1 jest lepszy.

Do budy brałbym ten: http://www.ceneo.pl/877424

mis456
komentarz
komentarz

120mm to fander lub xthermal. Fander jest głośnieszy o 5db i wydajniejszy i ma w zapasie obroty i ja bym go brał

qbaa
komentarz
komentarz

Do obudowy Antec Nine Hundred ile takich wsadze bozprzodu chyba sa.

czy do tego Accelero S1 jest potrzebny coolerek?

Gość
komentarz
komentarz
czy do tego Accelero S1 jest potrzebny coolerek?

Niekoniecznie, ale znacznie by poprawił temperatury jakiś nawiew.

WolfiK
komentarz
komentarz

Elo! Jakie chłodziwo polecacie na socket 775 do schłodzenia E2200/E4500 kręconego na 2.8Ghz? Nie ukrywam że chciałbym zaosczędzić troszkę ale nie chcę znowu BOX-owego coolerka.. Zastanawiałem się nad Arctic Coling Alpine 7. Czy to schłodzi odpowiednio procka kręconego jak w/w? Nie zależy mi na ciszy-lubię gdy wentyl wchodzi na wysokie obroty :)

Gość
komentarz
komentarz

Alpine jest niewiele wydajniejszy od box.

Pentagram 100 AlCu lite albo AC Freezer 7 Pro. Nic tańszego się nie opłaca brać, bo mają wydajność zbliżoną do boxa.

WolfiK
komentarz
komentarz

Tylko słyszałem, że ten Pentagram chłodzi dosyć przeciętnie.. Prawda to czy mit? :) Jak wypada na tle Arctic ,,fryzjer"?

Saper
komentarz
komentarz
Tylko słyszałem, że ten Pentagram chłodzi dosyć przeciętnie.. Prawda to czy mit?
No niby tak :P . Nie ma się co spodziewać za tą cenę. AC Freezer jest trochę wydajniejszy.

Jakbyś mógł trochę dołożyć to może Pentgram Vertical, lub Karakorum?? ;)

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.