x-kom hosting

Testowanie prędkości wysyłania.

Tabulator
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam.

Kiedy testuję mój internet 12MB(na stronie speetest.net), i przychodzi czas na wysyłanie osiąga ono prędkość 1mb, lecz pod koniec automatycznie zmienia się na 0.7MB. Ten problem wystepuje na każdym komputerze podłączonym do routera. Router wymieniłem i to samo. Dostawca to multimedia.

vocativus
komentarz
komentarz

Ustalmy pierwszą rzecz - jednostki. MB Mb mb i mB to kompletnie co innego. M oznacza przedrostek "mega", m to "mili", b to bit, a B to bajt. Różnica między MB/s a Mb/s jest ośmiokrotna!
W związku z tym napisz porządnie jeszcze raz te wszystkie wartości.

Tabulator
komentarz
komentarz (edytowane)

Rzecz w tym, że przez chwile testowania wysyłanie pokazuje 1 Mb/s ale pod koniec zwalnia automatycznie do 0.74Mb/s. Tak jest na każdym komputerze.

2 problemem jest straszna niestabilność łącza, która wystepuje tylko na moim komputerze kiedy ktoś korzysta z internetu. Zasięg to około 60-70%. Wymieniłem stary router na nowy, a problem nie ustąpił a jest wręcz gorzej.

vocativus
komentarz
komentarz

Te wszystkie speedtesty są bardzo podatne na przekłamania. Jeśli możesz, to podepnij komputer kablem do routera, zmierz jak poniżej, a potem wykonaj pomiar na wifi.

 

Download zmierzysz w ten sposób, że bierzesz ze trzy-cztery dystrybucje linuksa, i naraz pobierasz. I wtedy zmierzysz w miarę wiarygodnie transfer:

 

http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.1.0/amd64/iso-cd/debian-7.1.0-amd64-CD-1.iso

http://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/19/Fedora/x86_64/iso/Fedora-19-x86_64-DVD.iso

http://www.mirrorservice.org/sites/cdimage.ubuntu.com/cdimage/kubuntu/releases/13.04/release/kubuntu-13.04-desktop-amd64.iso

http://mirror.bauhuette.fh-aachen.de/linuxmint-cd//stable/15/linuxmint-15-kde-dvd-64bit.iso

 

Transfer sprawdzasz w jakimkolwiek programie podającym wartości transferu na łączu.

 

12Mbit/s = 1,5MB/s, i mniej-więcej z taką prędkością (z możliwymi drobnymi odstępstwami) powinny płynąć dane, a wykres transferu oscylować wokół prostej równoległej do osi OX. Pobierasz z różnych serwerów (a nie jednego jak w przypadku tych speedtestów), w związku z tym chwilowe problemy na linii serwer-twój komputer nie powinny mieć wpływu na wartości. W szczególności nie powinno być nagłych głębokich spadków (do 200-300KB/s).

 

Pobierz sobie ich tak z 30-50MB, bo przydadzą się do uploadu.

 

Test uploadu będzie polegał na tym że wysyłasz te pobrane pliki na różne serwery - np. na pocztę, jakiegoś chomika, speedshare itp. To muszą być szybkie serwery. Albo stawiasz serwer ftp na kompie, i dajesz znajomym linki żeby pobierali pliki od ciebie. Transfery muszą być również w tym samym czasie i tak samo sprawdzasz wartość uploadu. Na umowie z dostawcą masz określoną maksymalną prędkość transferu, i koło  tej wartości powinno to oscylować (z możliwymi drobnymi odstępstwami). Linki do dystrybucji które podałem nie są oprogramowaniem własnościowym, i rozpowszechniać można je dowolnie, także bez obaw.

Tabulator
komentarz
komentarz

A możesz mi powiedzieć czemu gdy ktoś korzysta z internetu wtedy ja mam lagi? Nie działa to w drugą strone.

vocativus
komentarz
komentarz

Łączycie sie na tych samych kanałach, czy różnych? Po czym poznajesz te lagi?
Siła sygnału 60-70% jest stała, czy "pływa"?

Tabulator
komentarz
komentarz (edytowane)

Wydaje mi się, że stała.

Jak sprawdzić czy łączymy się na tych samych kanałach? W ustawieniach jest ustawiony kanał automatyczny czyli 8. W pobliżu nie ma żadnych sieci na tym kanale.

 

Teraz obciążam łącze kilkunastoma zakładkami na komputerze podłączonym kablem i na laptopie podłączonym przez wifi nie występują żadne lagi i ping jest stały.

 

Wczoraj robiłem format dysku na moim komputerze. Sterowniki najnowsze.

 

Dodam, że teraz piszę z laptopa podłączonego przez wifi i allegro.pl niechce mi się otworzyć. Kiedyś wystepował problem w tym, że niektóre strony niedziałały na żadnym komputerze. Model modemu który dostałem od multimedii to scientific atlanta 2203

vocativus
komentarz
komentarz

Lista podłączonych klientów do wifi powinna być dostępna w panelu sterowania routera. Tam będzie wpisany numer kanału. Ale też w menedżerze sieci na każdym komputerze powinno to pisać. Domyślnie router stara się nie dopuścić do połączenia z dwiema maszynami na jednym kanale, o ile ktoś sobie nie ustawi ręcznie z którego kanału chce korzystać.

 

Podaj mi model routera, i napisz gdzie jest ustawiony.

W jaki sposób masz zabezpieczoną sieć bezprzewodową i ile urządzeń z niej korzysta?

Czy kabel wpięty w port WAN nie jest uszkodzony?

Czy te lagi zdarzają się o jakichś konkretnych porach, i od kiedy się takie coś dzieje?

Czy router "widzi się" z każdym z komputerów działających na wifi (czyli nie ma między nimi żadnych przeszkód)?

Czy strony niedziałające na wifi ładują się na połączeniu przewodowym?

Gdy strona się nie ładuje, to jaki stan przeglądarka wyświetla (łączenie, ładowanie itp), oraz jaki błąd zgłasza w przypadku niemożności załadowania, i czy idą wtedy pingi na tę stronę?

 

 

Puść też na stałe pingi na router i na jakąś stronę, choćby google, i obserwuj gdzie występują problemy z łącznością: czy to jest problem z transmisją radiową (problem z pingami do routera i google) czy gdzieś na linii u dostawcy (wtedy pingi na router będą ok).

Tabulator
komentarz
komentarz (edytowane)

1. Wcześniej Dlink Dir-300, teraz Tp-link tp tl-wr740n

2. Wczesniej WPA, teraz WPA-2

3. Sprawdzałem na 3 różnych więc nie.

4. Lagi mam wtedy kiedy ktoś inny podłaczony do routera(bezprzewodowo lub przewodowo) i korzysta z internetu. Wtedy też strony  wczytują się wolniej, a czasami nawet nie mogę się zalogować do klienta gry. Pobieranie na speedtest.net wychodzi czasami 3 krotnie słabiej. Wysyłanie zawsze jest około 1Mb/s i pod koniec testu maleje do 0,74Mb/s

5. Między routerem a moim komputerem jest około 7m, dodatkowo komputer wystawiony jest z biórka aby antena z tyłu wystawała. Laptop znajduje się jakieś 15m i 3 ściany od routera i tam jest lepiej.

6. Trudno powiedzieć, ponieważ ten problem rzadko występuje, ale kiedy strony niedziałają to tylko na moim komputerze, albo na wszystkich.

7. Jest napisane łączenie, a potem błąd wczytywania strony.

 

Najbardziej zależy mi na tym, abym mógł normalnie korzystać z internetu i grać podczas kiedy inni korzystają z internetu. Jest to bardzo dziwne, ponieważ na laptopie można bez przeszkód korzystać z internetu kiedy inni są podłączeni do routera.

 

Model karty siecowej w moim komputerze to: realtek 8185

Mycobacterium
komentarz
komentarz (edytowane)

Zasada działania oprogramowania mierzącego prędkość połączenia internetowego jest jedna i taka sama.

Klient wysyła żądanie, server odpowiada zalewając klienta pakietami, nie sądzę aby pojawiały się tam jakieś większe przekłamania. Szybkość odpowiedzi zależna jest od wielu czynników.

 

Piszesz, że problem występuje rzadko.

Osobiście stawiam na dostawcę, sam możesz wgrać ponownie najnowszej wersji oprogramowanie producenta, możesz również przesiąść się chwilowo na OpenWRT Attitude Adjustment 12.09 i sprawdzić jak urządzenie zachowuje się z alternatywnym oprogramowaniem.

Tabulator
komentarz
komentarz

@Up

Po co mam wgrywać alternatywne oprogramowanie, jeżeli ten router ma 2 dni i ten sam problem wystepuje na starym i nowym routerze?

 

Tu jest rozrysowany plan mojego mieszkania:

http://iv.pl/images/70372983617132078432.jpg

 

Dodam, że gdy postawie laptopa tam gdzie komputer, to laptop ma zasięg około 85%

Mycobacterium
komentarz
komentarz

Ponieważ alternatywne oprogramowanie dysponuje lepszymi sterownikami, jest bardziej stabilne, lepiej zarządza hardware.

 

Z drugiej strony, możesz w każdym momencie powrócić do oprogramowania producenta.

Tabulator
komentarz
komentarz (edytowane)

Niezamierzam nic wgrywać, ponieważ jest to nowy router i wolę w nim nic nie kombinować. Skoro kupiłem nowy router i problem dalej wystepuje to chyba nie jest to wina routera? Pozatym co to da skoro na laptopie problem nie wystepuje a na moim komputerze tak? Przecież, i komputer, i laptop są podłączeni do 1 routera.

 

Jak myslicie, czy w Multimedii jest możliwość zwiększenia prędkości wysyłania i coś to da? Może problem leży w modemie który od nich dostałem?

 

Dodam jeszcze, że komputer podłączony do telefonu z internetem przez wifi chodzi troszkę wolniej niż ten z multimedii(nie licząc tego że ping na internecie komórkowym to ponad 200). Prędkość pobierania wynosi 1Mb/s a wysyłanie 0,3 Mb/s. Multimedia zaś 12 Mb/s a wysyłanie 0,7Mb/s

Mycobacterium
komentarz
komentarz

Absolutnie nie namawiam do instalacji alternatywnego oprogramowania, jedynie staram się przedstawić jego zalety,.

 

Napisałeś:

 

Pozatym co to da skoro na laptopie problem nie wystepuje a na moim komputerze tak? Przecież, i komputer, i laptop są podłączeni do 1 routera.

 

To jak to jest, po podłączeniu kolejnego urządzenia komunikacja przestaje funkcjonować, występują ograniczenia, ograniczenia występują tylko na jednym komputerze ? 

Pytam ponieważ wcześniej napisałeś:

 

 

4. Lagi mam wtedy kiedy ktoś inny podłaczony do routera(bezprzewodowo lub przewodowo) i korzysta z internetu. Wtedy też strony  wczytują się wolniej, a czasami nawet nie mogę się zalogować do klienta gry. Pobieranie na speedtest.net wychodzi czasami 3 krotnie słabiej. Wysyłanie zawsze jest około 1Mb/s i pod koniec testu maleje do 0,74Mb/s

6. Trudno powiedzieć, ponieważ ten problem rzadko występuje, ale kiedy strony niedziałają to tylko na moim komputerze, albo na wszystkich.

7. Jest napisane łączenie, a potem błąd wczytywania strony.

 

Najbardziej zależy mi na tym, abym mógł normalnie korzystać z internetu i grać podczas kiedy inni korzystają z internetu. Jest to bardzo dziwne, ponieważ na laptopie można bez przeszkód korzystać z internetu kiedy inni są podłączeni do routera.

 

Model karty siecowej w moim komputerze to: realtek 8185

 

vocativus
komentarz
komentarz (edytowane)
Zasada działania oprogramowania mierzącego prędkość połączenia internetowego jest jedna i taka sama. Klient wysyła żądanie, server odpowiada zalewając klienta pakietami, nie sądzę aby pojawiały się tam jakieś większe przekłamania. Szybkość odpowiedzi zależna jest od wielu czynników.

Jest różnica, i to zasadnicza zwłaszcza na szybszych łączach. Zasada działania może jest taka sama, ale tak samo niewiarygodna.

 

Z OpenWRT dajmy sobie spokój, przynajmniej na tę chwilę.

 

 

 

Jak myslicie, czy w Multimedii jest możliwość zwiększenia prędkości wysyłania i coś to da? Może problem leży w modemie który od nich dostałem?

 

właśnie ustalamy czy to w ogóle wina dostawcy, cierpliwości, nic nie zmieniaj

 

 

 

Dodam jeszcze, że komputer podłączony do telefonu z internetem przez wifi chodzi troszkę wolniej niż ten z multimedii(nie licząc tego że ping na internecie komórkowym to ponad 200).

too już zależy od konkretnych możliwości telefonu, systemu, sterowników, ustawień itd. także wartościami się nie sugeruj

Czy na telefonie też zdarzają się takie zaniki łączności?

 

Czy wykonywałeś już testy przepustowości, o których pisałem? Czy zdarzały się nagłe spadki łączności?

Czy patrzyłeś co się dzieje z pingami?

 

Co do planu mieszkania - sygnał przechodzi przez kilka ścian, co też nie pozostaje bez znaczenia. Router przenieś najlepiej gdzieś w środek mieszkania, zdala od innych urządzeń elektrycznych i zamontuj go na większej wysokości.

W ustawieniach routera zwiększ moc na max, jeśli są tam jakieś ustawienia ograniczające np. odległość urządzenia od routera, to je wyłącz. Ma działać czyste wifi. Pozmieniaj kierunki anteny, ustaw tak żeby sygnał był możliwie najlepszy.

Dodatkowo na komputerze we właściwościach sterownika, jeśli to możliwe, zmień ustawienia na maksymalną moc.

Obciąż sieć jakimś pobieraniem, i testuj pingami co się dzieje na komputerze gdzie są te zaniki.

Tabulator
komentarz
komentarz (edytowane)

Niemam możliwości przeniesienia routera. Zresztą po co, skoro w pokoju gdzie stoi mój komputer laptop ma 85% zasięgu?

 

Przed chwilą z internetu korzystały 2 komputery podłączone przez wifi i kabel. Grały w gry online. Niemogłem otworzyć żadnej strony, ponieważ niechciały mi się załadować.

Moc ustawiona na maksymalną.

 

Gdzie mam testować te pingi(na jakiej stronie).

 

Może problem leży w mojej karcie siecowej?

 

Napiszcie mi jakie testy mam zrobić to rano to zrobię. Dziś już nie mam czasu.

vocativus
komentarz
komentarz

Testy przepustowości o których pisałem + pingi tak jak pisałem. Pingi w trybie tekstowym testujesz.

Mycobacterium
komentarz
komentarz

Jest różnica, i to zasadnicza zwłaszcza na szybszych łączach. Zasada działania może jest taka sama, ale tak samo niewiarygodna.

 

Z OpenWRT dajmy sobie spokój, przynajmniej na tę chwilę.

 

 

vocativus schemat komunikacji jest zawsze taki sam, napisz jaka to różnica, chętnie dowiem się czegoś nowego ;)

 

No widzisz , przynajmniej z tym OpenWRT miał by porządnego SysLoga .. Może wiedział by już znacznie więcej.

Tabulator
komentarz
komentarz (edytowane)

Kiedy pobierałem te pliki raz pobierały się szybko raz wolno(malał i rósł czas oczekiwania)

Co do pingów, to testowałem je na google, allegro, facebook, wp, forumpc.pl i przez chwile wynosiły około 40ms, potem rosły do 700 ms i potem znowu malały. Sprawdzałem je w programie NetWorx.

Jak mam sprawdzić prędkość wysyłania?

 

Przed chwilą byłem sam podłączony do sieci, a strony wczytywały się wolniej niż zwykle

 

Testuję teraz internet na speedtest.net. Pobieranie najlpierw wynosi 8Mb/s a potem nagle maleje do 3Mb/s. Test wysyłania nie chce się włączyć i nie mogę uruchomić żadnej strony internetowej.

 

Przez chwile miałem 2 kreski zasięgu(zwykle 3-4) skype się rozłączył i żadna strona nie chciała mi się załadować. Nie wiem co ja mam zrobić. Męczę się z tym internetem już kilka miesięcy.

Mam problemy z edytowaniem tego posta i muszę czekać kilka minut aż się doda -.-

 

Pobieranie z dowolnej strony internetowej ma prędkość ok. 5Kb/s

vocativus
komentarz
komentarz (edytowane)
vocativus schemat komunikacji jest zawsze taki sam, napisz jaka to różnica, chętnie dowiem się czegoś nowego

W moim przypadku rozbieżności sięgające niekiedy 50%. Z resztą nigdy nie widziałem, żeby te testy wypadały wiarygodnie. Zawsze była różnica między transferem na maksymalnie obciążonym łączu, a tym co pokazywały te testy. To samo dotyczy pingów, które są ściśle uzależnione od trasy pakietów oraz problemów na łączach po drodze. Zanim się zrobi awanturę dostawcy, że maksymalny możliwy transfer to 50-60% deklarowanego maksymalnego na umowie, wypada sprawdzić wiarygodnymi metodami, czy rzeczywiście jest problem.

 

 

 

No widzisz , przynajmniej z tym OpenWRT miał by porządnego SysLoga .. Może wiedział by już znacznie więcej.

To prawda - miałby, ale straciłby gwarancję. Po drugie nie wiem jak Ty, ale ja akurat nie mam zamiaru brać odpowiedzialności gdy sobie ucegli router, i trzeba będzie ratować go przez port szeregowy, o ile go ma. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że pierwszy raz w życiu słyszy o trybie tekstowym. Już pomijam że prawdopodobnie nie ma RS232 w żadnym komputerze, a podpięcie w routerze 12V może go spalić, bo większość wymaga 3 lub 5V

 

 

 

Co to znaczy tekstowym?

 

No tryb tekstowy, wiersz poleceń, command line, czy jak to sie tam w windowsie nazywa. Menu start -> uruchom -> cmd, i tam wpisujesz komendę ping i serwer.

ping wp.pl (bez http i www) będzie pingować ten serwer. Na początku puść pingi po połączeniu przewodowym, tak powiedzmy z 50-100 pingów i oszacuj średni ping na każdy serwer oraz maksymalny rozrzut. I potem na połączeniu bezprzewodowym puść w trybie stałego pingowania (chyba z przełącznikiem -t to było). Czyli komenda ping -t serwer. Czekaj na problemy z internetem, i wtedy patrz jak się pingi zachowują. Przypominam: pinguj  w osobnych oknach jednocześnie: router, serwer polski (a najlepiej dwa) oraz serwer zagraniczny.

 

 

 

Kiedy pobierałem te pliki raz pobierały się szybko raz wolno(malał i rósł czas oczekiwania)

Tutaj nie interesują nas czasy, tylko transfer. Jaki jest przebieg? Masz jakieś wykresy?

 

Jak mam sprawdzić prędkość wysyłania?

 

wcześniej już o tym pisałem

Tabulator
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie mam żadnych wykresów.

Kiedy próbuję pobrać jakiś program który mi te wykresy zrobi to pobieranie tego programu trwa bardzo długo. Np. pobierane pliku 5 mb będzie trwać około 15 minut.

 

Nie mogę nic wysłać na chomikuj.pl bo ledwie na forum udaje mi się wejść, a co dopiero coś wysłać.

 

Chciałem pobrać Lg PC suite, który waży 173mb na komputer. Z komputera ściągałoby się 6h, a z laptopa 10 minut.

 

Proszę, screen z wpisanej komendy ping -t wp.pl

http://iv.pl/images/03871672311118660097.png

vocativus
komentarz
komentarz

Chwilka, bo się już pogubiłem... to na którym komputerze są takie problemy? Na stacjonarnym czy laptopie?

Tabulator
komentarz
komentarz

Na stacjonarnym.

Jest kolejna usterka, z zadnego z podłączonych komputerów niemoglem wejść na forumpc.pl
Pisze to z telefonu
Kiedys tez wystepowal ten problem z roznymi stronami.

Mycobacterium
komentarz
komentarz

Pisalem wczesniej ze komunikacja zalezy od wielu czynnikow.
W dalszym ciagu twierdze, ze schemat komunikacji jest taki sam.
To o czym piszesz jest zrozumiale, i biorac to pod uwage, nie nalezy pisac o przeklamaniach, bo takowe nie wystepuja.
Trasa pakietu moze byc szybka, moze byc wolna.

Jesli chodzi o uwalenie routera, prawdopodobienstwo jest takie samo jak w przypadku reflashu oprogramowania do dysku ssd :-)
Gwarancja ? Jak sadzisz, jesli uwali router i odda na gwarancje piszac, ze przestal dzialac przy flashu oprogramowania, ktos to bedzie weryfikowac ?
Sprawdza czy mozna wgrac ponownie oprogramowanie, jesli urzadzenie umarlo, wymieniaja na nowe. Sprawdzone w przypadku 3 routerow tpl.
Tryb tekstowy ? Kosola to ogromne mozliwosci, nauka jest prosta i przyjemna.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.