x-kom hosting

OC E8500

bosiontko
komentarz
komentarz

Pora zacząć OC day 2 :P Day 1 z nędznym skutkiem. 3,8GHz, 1,2375V, FSB:RAM 4:5. Temp idle 35, stres 60. Test Orthosa Blend, prio 9 sypie się po niecałej minucie. GTA za to chodzi stabilnie :P A i jeszcze jeden problem. Przy włączeniu komputera równo z wciśnięciem powera komputer wydaje z siebie krótki pisk, jakieś ostrzeżenie z płyty głównej albo nie wiem. Też mnie to martwi trochę. Czekam na porady :)

Cały czas zastanawiałem się nad ustawieniami biosowymi, temperaturami, a teraz naszła mnie myśl - czy dobrze zamontowałem Karakorum? Obecnie jest zamontowany w ten sposób, że przy stojącej budzie, wentylator jest pod radiatorem. Powietrze wieje "pod górkę" na radiator a następnie w kierunku zasilacza. Czy jest to dobre rozwiązanie? Może lepiej obrócić radiator o 180 stopni tak żeby wiało z góry na dól w stronę grafiki? A może o 90 stopni tak żeby wiało w stronę RAMu lub na zewnątrz budy? Jak myślicie?

PP101
komentarz
komentarz
Pora zacząć OC day 2 :P Day 1 z nędznym skutkiem. 3,8GHz, 1,2375V, FSB:RAM 4:5. Temp idle 35, stres 60. Test Orthosa Blend, prio 9 sypie się po niecałej minucie. GTA za to chodzi stabilnie :P A i jeszcze jeden problem. Przy włączeniu komputera równo z wciśnięciem powera komputer wydaje z siebie krótki pisk, jakieś ostrzeżenie z płyty głównej albo nie wiem. Też mnie to martwi trochę. Czekam na porady :)

Cały czas zastanawiałem się nad ustawieniami biosowymi, temperaturami, a teraz naszła mnie myśl - czy dobrze zamontowałem Karakorum? Obecnie jest zamontowany w ten sposób, że przy stojącej budzie, wentylator jest pod radiatorem. Powietrze wieje "pod górkę" na radiator a następnie w kierunku zasilacza. Czy jest to dobre rozwiązanie? Może lepiej obrócić radiator o 180 stopni tak żeby wiało z góry na dól w stronę grafiki? A może o 90 stopni tak żeby wiało w stronę RAMu lub na zewnątrz budy? Jak myślicie?

najlepiej jak by wiał w stronę wentylatora wylotowego w obudowie .Jak na takie niewielkie OC to 60 stopni wydaje mi się dużo ja mam chłodzenie vertical zamontowany tak jak napisałem i mam w stresie po 4 h w orthosa 49 stopni

bosiontko
komentarz
komentarz

Też wydaje mi się dość sporo te 60 stopni. Wczoraj pierwszy raz w życiu nakładałem pastę na procka. Może jak się wygrzeje, to spadnie trochę temp. A co do nakładania to nałożyłem w miarę równomiernie na cały procesor oraz trochę (mniej niż na procka) na spód Karakorum, głownie po to, aby wypełnić pastą te rowki, które są miedzy rurkami biegnącymi przez miejsce styku z CPU. Nie wiem czy dobrze :) A żeby zdemontować całość i zakładać od nowa to byłoby trochę zachodu bo zawadzają trochę radiatory na płycie. I nawet nie wiem czy w każdą stronę będzie pasowało :) Więc niech się ktoś jeszcze wypowie. Jak więcej niż jedna osoba stwierdzi, że obrócenie przepływu powietrza w stronę wylotu z budy da wymierne korzyści to spróbuję.

PP101
komentarz
komentarz
Też wydaje mi się dość sporo te 60 stopni. Wczoraj pierwszy raz w życiu nakładałem pastę na procka. Może jak się wygrzeje, to spadnie trochę temp. A co do nakładania to nałożyłem w miarę równomiernie na cały procesor oraz trochę (mniej niż na procka) na spód Karakorum, głownie po to, aby wypełnić pastą te rowki, które są miedzy rurkami biegnącymi przez miejsce styku z CPU. Nie wiem czy dobrze :) A żeby zdemontować całość i zakładać od nowa to byłoby trochę zachodu bo zawadzają trochę radiatory na płycie. I nawet nie wiem czy w każdą stronę będzie pasowało :) Więc niech się ktoś jeszcze wypowie. Jak więcej niż jedna osoba stwierdzi, że obrócenie przepływu powietrza w stronę wylotu z budy da wymierne korzyści to spróbuję.

U mnie żeby założyć Verticala tak żeby wiał w stronę wentylatora wylotowego przycięcie elementów mocujących radiatora było niestety konieczne może na twojej płycie się da . Polecam takie rozwiązanie bo na pewno to cos da

bosiontko
komentarz
komentarz

Po przestawieniu dzielnika spowrotem na 1:1, test Blend prio 9 na Orthosie zdany. Ponad godzina szło bez zastrzeżeń. Jednak teraz pamięci chodzą na 800MHz, a są 1066, więc przydałoby się je odpalić na więcej. Nie wiem jednak jak żeby było stabilnie :(

Lewy12
komentarz
komentarz

Jakie masz teraz napięcie na pamięci ? Na auto czy zmieniąleś.Daj na nie 2.1 -2.2V i wtedy zmień dzielnik.

bosiontko
komentarz
komentarz

Na Auto jest, ale niedługo zmienię na 2,2V jakieś :)

Ja nie wiem, nie chcą iść nawet na 1000MHz, ustawiłem 2,2V (nominalne napięcie), nawet powyżej tego i nie chcą iść, a to poniżej ich standardowych ustawień. Jedyne pocieszenie, że czytałem w kilku miejscach, że te pamięci są dziwne. Ktoś napisał, że 1066MHz ustawił dopiero jak obniżył napięcie do 2,1V, ktoś inny musiał obniżyć do 2,0V, powyżej nie chciały iść. Na egiełdzie napisali, że ten model jest całkowicie nieobliczalny i ustawienie sensownych ustawień to droga przez mękę. A ja to robię pierwszy raz i się nie znam. Najwyżej będę miał pamięci 1066MHz chodzące na 800 :P Chyba, że zamiast na 1000MHz próbować ustawić na 1066MHz i wtedy może ruszy? Czy jak nie idzie na 1000 to na 1066 tym bardziej nie pójdzie?

swirek
komentarz
komentarz
Najwyżej będę miał pamięci 1066MHz chodzące na 800 tongue.gif Chyba, że zamiast na 1000MHz próbować ustawić na 1066MHz i wtedy może ruszy? Czy jak nie idzie na 1000 to na 1066 tym bardziej nie pójdzie?
A jakie timingi ustawiasz?

I wylacz to napiecie RAMu Auto na porzadne 2,1V 2,2V.

bosiontko
komentarz
komentarz

No wyłączyłem Auto. Kombinowałem w zakresie 2,1V-2,24V. Timingi domyślne. FSB 400, dzielnik dawałem 4:5, żeby poszły na 1000MHz. I dupa. Orthos się sypie po 3-4 minutach. Teraz ustawiłem 2,1V, dzielnik 5:6, czyli na 960MHz i Orthos przeszedł 15 minut, więc spore szanse, że będzie stabilnie. 960Mhz to już nie jest źle chyba.

swirek
komentarz
komentarz

Timingi RAMu? Jakie???

bosiontko
komentarz
komentarz

5-5-5-18 cokolwiek to znaczy :)

swirek
komentarz
komentarz

No to dobre, myslalem, ze cos pomieszane. A moze oddaj pamieci, powiedz, ze nie dzialaja jak gwarantuje producent. Niech wymieniaja :P

bosiontko
komentarz
komentarz

Dużo zachodu. Poza tym trochę to dziwne by było, kompa mam 3 miesiące i teraz reklamować pamięci bo nie chodzą jak trzeba. Do tego sklep internetowy, wysyłka w 2 strony, serwis, gwarancja. Chyba nie warto tyle czasu bez kompa być. Zastanawia mnie tylko jedno. Dlaczego po złożeniu kompa i zostawieniu wszystkiego na Auto, żadnego OC i te pamięci chodziły na 800MHz?

Kolejne pytanie jakie mi się nasunęło (ten temat to będzie skarbnica wiedzy niedługo:)). Czy źle lub niezbyt dobrze nałożona pasta na procka może z czasem tracić swoje własności? Wczoraj nakładałem pierwszy raz, wydaję mi się, że mogło to wyglądać lepiej. Wczoraj miałem w idle 35-36 stopni, a dzisiaj na tych samych ustawieniach 38-39. Różnica widoczna.

Idę odwrócić Karakorum o 90 stopni na płycie, tak żeby wiał w stronę wylotu z budy. Jak nie wrócę za 3 godziny tzn. że popsułem ['] ;)

Operacja zakończona powodzeniem. Po obróceniu Karakorum o 90 stopni, tak żeby wiało w stronę wylotu z budy temp w stresie spadła o 4 stopnie. To chyba nieźle :) Teraz 56 stopni jest, ale czuję, że napięcie na procku jest za wysokie i można obniżyć.

Adam87
komentarz
komentarz

Ściągnij nowszego Real Temp'a (klik), bo wersja 2.70 której używasz zaniża temperaturę o 5 stopni. Na Twoim screenie po dodaniu temperatury rdzeni i wartości "Distance to TJ max" wychodzi 95, a powinno 100.

bosiontko
komentarz
komentarz

Złe nowiny przynosisz :P Lepiej jakby tamta zawyżała o 5 stopni :) No nic, skoro teraz jest poprawnie na pewno, to niech tak będzie. Zmniejszę napięcie trochę, bo czuję, że obecne 1,225V to za dużo :)

PP101
komentarz
komentarz
Dużo zachodu. Poza tym trochę to dziwne by było, kompa mam 3 miesiące i teraz reklamować pamięci bo nie chodzą jak trzeba. Do tego sklep internetowy, wysyłka w 2 strony, serwis, gwarancja. Chyba nie warto tyle czasu bez kompa być. Zastanawia mnie tylko jedno. Dlaczego po złożeniu kompa i zostawieniu wszystkiego na Auto, żadnego OC i te pamięci chodziły na 800MHz?

Kolejne pytanie jakie mi się nasunęło (ten temat to będzie skarbnica wiedzy niedługo:)). Czy źle lub niezbyt dobrze nałożona pasta na procka może z czasem tracić swoje własności? Wczoraj nakładałem pierwszy raz, wydaję mi się, że mogło to wyglądać lepiej. Wczoraj miałem w idle 35-36 stopni, a dzisiaj na tych samych ustawieniach 38-39. Różnica widoczna.

Idę odwrócić Karakorum o 90 stopni na płycie, tak żeby wiał w stronę wylotu z budy. Jak nie wrócę za 3 godziny tzn. że popsułem ['] ;)

Operacja zakończona powodzeniem. Po obróceniu Karakorum o 90 stopni, tak żeby wiało w stronę wylotu z budy temp w stresie spadła o 4 stopnie. To chyba nieźle :) Teraz 56 stopni jest, ale czuję, że napięcie na procku jest za wysokie i można obniżyć.

jak wytniesz dziurki w miejscu gdzie jest wentyl wylotowy to by ci jeszcze spadła bo one strasznie blokują przepływ powietrza

bosiontko
komentarz
komentarz

W sensie, że mam wyciąć kwadrat 12x12cm w tylnej ścianie obudowy? :D Bo nie rozumiem za bardzo.

PP101
komentarz
komentarz
W sensie, że mam wyciąć kwadrat 12x12cm w tylnej ścianie obudowy? :D Bo nie rozumiem za bardzo.

nie kwadrat a koło najprosciej to zrobić nożycami do cięcia metalu

bosiontko
komentarz
komentarz

Czy inni użytkownicy mają coś do powiedzenia na temat takiej metody? :D Ktoś próbował?

PP101
komentarz
komentarz
Czy inni użytkownicy mają coś do powiedzenia na temat takiej metody? :D Ktoś próbował?

inni użytkownicy się nie wypowiedzą :) .U mnie to dało 3 stopnie mniej w stresie ale ja mam dobry wentylator wylotowy

swirek
komentarz
komentarz

To nie chodzi o sposob, ani czym wyciac. Chodzi o ogolna zasade: im wiecej dziur w obudowie (np bardziej azurowa konstrukcja) tym chlodniej. Do tego stosuje sie jeszcze wymuszona cyrkulacje powietrza: wiatrak (wiatraki) z przodu wtlaczaja chlodne powietrze z otoczenia do wewnatrz obudowy, a kolejny wentylator(wentylatory) wyciaga cieple powietrze (ktore odebralo cieplo radiatorom) na zewnatrz obudowy.

Zatem im lepszy jest dostep do zimnego powietrza i im latwiej cieple opuszcza obudowe tym lepiej :)

Jakim sposobem to osiagniesz, to juz w zasadzie zalezy od Twojej inwencji, materialow i narzedzi jakie masz dostepne.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.