x-kom hosting

OC E8500

bosiontko
utworzono
utworzono

Mam takie pytanie. Zamierzam podkręcić nieco swojego E8500. Moja płyta to Asus P5Q, pamięci Kingston HyperX 1066Mhz, grafika Radeon 4870. Na razie nie pytam o samo podkręcanie, postaram się wykorzystać kilka poradników, które znalazłem na forum. Chciałbym podkręcić procka na tyle, żeby wykorzystać w pełni Radka. Z tego co wyczytałem, wnioskuję mniej więcej, żę 3,7-3,8Ghz będzie optymalne (?). I teraz pytanie - czy jest sens się za to brać i czy da radę. Wiem, że na OC wpływa wiele czynników, wiem, że mogłem trafić na lepszy lub gorszy pod tym względem egzemplarz procka. Wiem też, że wiele osób ma spore doświadczenie i może się wypowiedzieć na temat wstępnych rokowań. Da radę na tym sprzęcie coś wykrzesać?

I teraz sprzęt. Karakorum może być? Nie chcę wydawać więcej niż 100zł na chłodzenie procka, bo nie zamierzam się bawić ekstremalnie w OC, walczyć o każde 0,1 stopnia C i pół dB ;) Obudowę mam CoolerMaster Elite 334 i kolejne pytanie - czy jak założę jakiś wentylator na przód obudowy, to czy to pomoże dodatkowo chłodzić procka? I jeszcze pasta. Czy np Karakorum będzie czymś już posmarowany, czy lepiej samemu nasmarować czymś kupionym?

JackassJGC
komentarz
komentarz

Karakorum to dobry wybór.

Pastę kup Zalman ZM STG-1. jedna z najlepszych past, cena około 20 zł.

Wentylator z przodu obudowy pomoże schłodzić ogólnie komputer byle żeby wdmuchiwał on powietrze do budy, bo ten z tyłu je wydmuchuje.

swirek
komentarz
komentarz

Karakorum OK. Mozna wziac nieco drozszego Verticala, wydajniejszy i zajmuje mniej miejsca.

Polecona przez kolege JackassJGC pasta jak najbardziej warta kupna.

Sprzet ogolnie OK. Do tego radzia to jak zauwazyles 3,8GHz to tak w miare. Jesli daloby rade stabilnie do probowalbym na 4,0GHz.

bosiontko
komentarz
komentarz

Chyba zostanę jednak przy Karakorum, czytałem że Verticala się ciężko montuje, trzeba wyjmować płytę itp. A dla mnie to za duże wyzwanie :P Kolejne pytanie, czy ta pasta która jest w zestawie z Karakorum się nadaje do czegokolwiek? Warto dokładać 20-30zł do innej pasty? Kolejne 30zł to wentylator na przód obudowy. Daje to wymierne efekty, czy tylko zabawa dla pasjonatów? Kolejna sprawa czy Karakorum wejdzie do CM Elite 334? A i jeszcze jedno. Jak się zmienia chłodzenie i smaruje nową pastą, to wypadałoby zdjąć resztki starej z procka. Tylko jak? Chyba nie gąbką z ludwikiem :)

Sonido
komentarz
komentarz

Jak już nie masz kasy to może zostać ta pre-apllikowana, napewno nic złego się nie stanie. Wejść wejdzie, ale jeżeli już wrzucasz wentyl na przód, to dobrze by było jeszcze dać na tył, aby był lepszy obieg powietrza.

bosiontko
komentarz
komentarz

O szybka odpowiedź :) Edytowałem jeszcze poprzedniego posta a tu już ktoś pomaga. Wentylator z tyłu już mam, był w obudowie w standardzie 120mm. Nie wiem jakiej jakości, ale w sumie nie hałasuje i coś tam dmucha z niego, więc może być :)

Sonido
komentarz
komentarz

No i lux.

Resztki pasty zdejmujesz chusteczką albo papierem toaletowym, a jeżeli i to nie pomoże to czymś odtłuszczającym, np. na bazie spirtu. Jeśłi natomiast chcesz coś specjalistycznego to są do takich działań pianki, np. Foamclene.

bosiontko
komentarz
komentarz

Przeglądając jeszcze forum trafiłem na dyskusje na temat wersji mojego procka. Są c0 i e0. Te pierwsze się ponoć gorzej kręcą. Zajrzałem na swoje pudełko, później na stronkę intela i okazuje się, że mam c0. I tak się zastanawiam, czy jest sens się bawić w to kręcenie. Płyte mam raczej przeciętną do OC, chłodzenie chcę kupić też raczej niezbyt wypasione, egzemplarz procka do dupy. Sam nie wiem czy takimi raczej niski kosztami wykręcę procka chociaż na tyle, żeby nie spowalniał 4870.

Tomiak
komentarz
komentarz
egzemplarz procka do dupy

przestać C0 nie jest w cale takie złe, a niektóre modele kręcą sie nawet lepiej od E0

dla 4870 powinienes wykręcić do 3.8GHz i na tym procku nie powinno być problemu z osiągnięciem takiego wyniku

bosiontko
komentarz
komentarz

Dobra, jest to jakieś pocieszenie, bo już ze swoim pesymistycznym podejściem się prawie zniechęciłem :P I tak jeszcze przewiduje dziesiątki problemów i setki pytań :)

http://www.allegro.pl/item501784989_scythe...wydajny_fv.html Co powiecie na taki wentylator na przód obudowy? Są jego wersje 500rpm 800, 1200, 1600 i 1900. Ja nie wiem, który najlepiej by się nadał na obudowę. Chcę żeby coś chłodził, a przy tym nie buczał jakoś przesadnie (troszkę może). Kumpel kupuje sobie 2 sztuki 1200rpm na kartę graficzną i jakbym wziął takie samo to by przesyłka taniej wyszła.

swirek
komentarz
komentarz

1200, 1600
Te powinny byc najbardziej optymalne cisza wydajnosc. 800 moze juz przymalo dmuchac.
bosiontko
komentarz
komentarz

A sam wiatrak dobry? Wart swojej ceny? Łatwo się montuje?

swirek
komentarz
komentarz

A sam wiatrak dobry? Wart swojej ceny?
Moim zdaniem OK. Moze jeszcze Scythe KAZE 120mm
Łatwo się montuje?
No latwo, po jednej stronie wiatrak a od drugiej strony wkrecasz te metalowe srubu w plastik korpusu w otwory i tyle... Zadna filozofia :)
Sonido
komentarz
komentarz

800RPM - 40CFM, 10dB

1200RPM - 68CFM, 28dB

Ja bym brał 800RPM, bo i to wystarczy i będzie cicho ;)

Kaze - droższy i przy podobnej wydajnosći jest 2x głośniejszy. Przynajmniej wg. specyfikacji.

bosiontko
komentarz
komentarz

No i kogo tu posłuchać :P Jeśli będziemy brać to 3 takie same, żeby na wysyłce oszczędzić. Jeden z nich wyląduje na gotującym się Radku 4850, więc może jednak 1200 będzie optymalne.

Sonido
komentarz
komentarz

Zależy na co stawiasz bardziej, czy cisza czy wydajność, ja mam zamiar zamówić 3x800RPM na chłodnicę do WC, bo wg. mnie mają najlepszy stosunek cisza/wydajność. Zaledwie 10dB przy 40CFM.

Twoja decyzja. Jak zamówisz 1200RPM to daj znać jak chodzą.

swirek
komentarz
komentarz

Widze jeszcze jedna opcje. Kup 3x1200 i regulator obrotow np taki: http://allegro.pl/item499698940_akasa_fan_...or_obr_usb.html Montowalem go ostatnio u szwagra (jako prezent) no i powiem, ze zaskoczony pozytywnie jestem. Wyglad i dzialanie bez zarzutu. Jest tez wersja Silver.

Jak bedzie glosno to zmniejszysz obroty i gites :)

Sonido
komentarz
komentarz

To też jakieś wyjście, ale nie wiem czy one chodza na jednych obrotach czy mają jakiś zakres. Jeżeli tak to i ja wezmę 1200, bo regulator mam. Nigdzie nie znalazłem info o zakresach, więc trzeba by poszukać jakiegoś info.

bosiontko
komentarz
komentarz

Żadnych dodatkowych kosztów. Odkryłem kluczowy fakt w tej sprawie, że ten sam sklep ma wszystkie modele i można wziąć i 800 i 1200 w jednej paczce. To wezmę 800 na obudowę. Mam nadzieję, że to coś da :)

A myślicie, że do 4850 1200rpm starczy? W zestawie z Accelero S1 rev2.

qnick
komentarz
komentarz

Co do 1900 - jest o wiele za głośny. Musiałem wstawić regulator obrotów i teraz chodzi mniej więcej na 800 rpm. I przy tej prędkości jest praktycznie niesłyszalny

swirek
komentarz
komentarz

To też jakieś wyjście, ale nie wiem czy one chodza na jednych obrotach czy mają jakiś zakres. Jeżeli tak to i ja wezmę 1200, bo regulator mam. Nigdzie nie znalazłem info o zakresach, więc trzeba by poszukać jakiegoś info.
Seba, przy plynnej regulacji napiecia? Pewnie z 1200 przy 12V zjada do 800 przy 6V. O to Ci biega?
Sonido
komentarz
komentarz

Poniekąd :P ja mam taki kontroler http://allegro.pl/item495404429_zalman_zm_...ntylatorow.html

I dobrze by było gdyby dało się go kontrolować. Dowiedziałem się natomiast, że koleś wykręcił 800RPM do 550RPM, więc chyba normalnie będzie możliwa jego kontrola. Zatem chyba jednak lepiej kupić 1200RPM, a jakby było za głośno to zjechać z obrotami. Tylko nie wiem ile u mnie skacze napięcie na płynnej regulacji pokrętłem :kwasny:

swirek
komentarz
komentarz
Tylko nie wiem ile u mnie skacze napięcie na płynnej regulacji pokrętłem kwasny.gif
Pfff, z czytaniem kiepsciutko?
Dane techniczne:- Wymiary: 148,5 x 65 x 42 mm (zatoka 5,25")- Liczba kanałów: 6 (4 pokrętła i 2 przełączniki)- Napięcie wejściowe: 12 V- Napięcie wyjściowe: 5-11 V

Jest jak wol napisane w opisie aukcji :P

Sonido
komentarz
komentarz

Osz ślepy czy co :lol2: No to po kłopocie, jak się 1200 wykręci na min to wyjdzie 545RPM. Czyli jak brać to tylko 1200RPM.

bosiontko
komentarz
komentarz

Jak się ma regulator obrotów, a ja nie mam :) Zresztą już zamówione 800rpm. Najwyżej będzie dmuchał tyle co mucha pierdnie :D

Zacząłem się interesować trochę temperaturami procka przed OC. Sprawdziłem temperatury podczas śmigania po necie. Core Temp pokazuje 32 stopnie, a narzędzie dołączone do płyty Asusa (jakiś PC Probe) pokazuje 39 stopni. Który wynik jest bardziej możliwy i który program jest bardziej wiarygodny? Później wrzucę Orthosa na pół godziny (wystarczy?), żeby sprawdzić temperatury w stresie.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.