x-kom hosting

Budowa komputera od podstaw.

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: anioł2009 ,
Navier
komentarz
komentarz

Jeśli bios jest za stary i nie ma wsparcia dla Twojego CPU to powinna się świecić dioda CPU. RAM przełóż do 2 i 4 slotu licząc od procesora - tylko wtedy będzie pracować w Dual Channel. Kości w 3 i 4 slocie to ten sam kanał - jest wolniej i bardziej obciąża to kontroler pamięci.

Jak zgasną diody to spróbuj wciskać CapsLock na klawiaturze - dioda CapsLock zapala się i gaśnie?

 

Dla świętego spokoju zrobiłbym jeszcze reset CMOS.

GangsterTeam
komentarz
komentarz

Za chwilę napisze. Bądz na lączach to jak masz ochotę ogarniemy może :-) 

Mogeto
komentarz
komentarz

Jeżeli bios jest za stary, to będzie czarny ekran.  Ta płyta główna nie ma możliwości aktualizacji bez procesora.

R5 5600G na tej płycie głównej jest obsługiwany od wersji 1.80 lub nowszej. Pytanie jaką wersję biosu ma płyta ze sklepu. Jeśli starszą, to nie ruszy.

Więc albo bios, albo robisz coś źle.

Nie wiem gdzie kupowałeś, chyba w xkomie? Jeśli masz gdzieś blisko punkt xkomu, to możesz zanieść kompa i zaktualizują Ci.

Inna opcja to kupno jakiegoś taniego CPU starszej generacji, zainstalować go, wgrać nowy bios i odsprzedać ten procesor.

Navier
komentarz
komentarz

@Mogeto Ale jemu gasną diody diagnostyczne. Jeśli bios byłby za stary to świeciłaby dioda CPU. Przynajmniej tak powinno być.

GangsterTeam
komentarz
komentarz

Przelozylem ram. To samo. Capsclock normalnie się zaswieca i gaśnie 

Tak jak pisalem wyżej się diody zapalają i gasna. Teraz pracuje od 2min i diody diagnostyczne się nie swieca..... 

Navier
komentarz
komentarz

To znaczy że POST się skończył i system wstaje. Jeśli dioda Boot zgasła to znaczy że się Windows uruchamia. Monitor masz dobrze podłączony? Kabel sprawny? Monitor też?

GangsterTeam
komentarz
komentarz

Tak, z xkomu mam. Tylko odczytałem B550M rev. 1.01. A nie zdołam sam w razie czego uaktualnić bios ? 

Monitor nowy, zasilanie jest, i przez HDMI z tyłu kompa podłączony. 

Navier
komentarz
komentarz

Nie sądzę, że bios jest tu problemem. Reset CMOS robiłeś? Ewentualnie może masz jakąś starą kartę graficzną, żeby sprawdzić czy jest z niej obraz.

GangsterTeam
komentarz
komentarz

Jprdl. Musialem kliknąć na ten smieszny pilot w monitorze żeby się włączył :-D ukazuje się taka informacja 

16689775823622417443829165941303.jpg

  • Super 1
Navier
komentarz
komentarz

OK, to teraz instaluj system :)

GangsterTeam
komentarz
komentarz

Dzięki za pomoc :-D

Mogeto
komentarz
komentarz

Jeszcze nie zapomnij w biosie włączyć profilu XMP dla pamięci RAM aby prędkość 3600 była aktywna, to ważne w kontekście wydajności zintegrowanego układu graficznego.

Finalnie w programie CPU-Z (zakładka Memory) powinieneś mieć DRAM Frequency 1800 oraz Channel: Dual,  wtedy wszystko jest ok.

GangsterTeam
komentarz
komentarz

Spoko, spoko. Ogarne. Ale podejrzewam że jeszcze cos stanie mi na przeszkodzie i będę musiał zwrócić się o pomoc ;-) 

A właśnie. Zauważyłem że led nie działa na obudowie. Zdaje się że dobrze piny podlaczylem czy jeszcze w jakiś inny sposób się go podłącza  ? 

Bo został mi tylko wolny przewód którego nigdzie nie podlaczylem to od SATA 

Reszta siedzi na swoim miejscu

Navier
komentarz
komentarz

Spróbuj odwrotnie, a jak nie zadziała to instrukcja w łapę i sprawdzaj pinout, bo są dwu- i trzypinowe wersje headera power LED.

GangsterTeam
komentarz
komentarz

Bo się zastanawiam czy ten led w obudowie nie powinien mieć swojego zasilania do zasilacza tak jak wiatraczek umiejsciowiony z tyłu. Czy on z tej szyny F panel ma zasilanie 

Navier
komentarz
komentarz

Zasilanie z płyty. Musi działać. Mogłeś odwrotnie podłączyć.

GangsterTeam
komentarz
komentarz

Zaraz sprawdzę. To dwie wtyczki pojedyncze oznaczone power led + i - ? 

Navier
komentarz
komentarz

Tak, dlatego są oddzielnie, żeby pasowały do dwu i trzypinowech gniazd.

GangsterTeam
komentarz
komentarz

No i zamieniłem miejscami i dalej nie dziala.... 

Navier
komentarz
komentarz

A do instrukcji zajrzałeś, jak podłączyć? + do +, - do -. Może być jeszcze spalona dioda w budzie. Zdarza się.

GangsterTeam
komentarz
komentarz

A może te dwie pojedyncze do 7 pinowego gniazda oznaczone pled a nie 9 pinowego? 

16689796357466446916604246236196.jpg

No i przekładam te przewody po różnych gniazdach i nic. Nie świeci . Chyba że jak system zainstaluje to się włącza. Ale wątpię, powinny od razu się włączyć te Ledy. ... 

Te dwie wtyczki od kontrolki włączenia komputera. To nie to. 

16689807501963318016768116763277.jpg

Tak jak pisałem, sata wolno wisi wtyczka, od audio, usb 3 i te t

od przycisku reset i power. Innej żadnej nie ma. A do tego ledu jescze inna powinna być....? 

 

Te powyżej na zdjęciu to od kontrolki komputera że włączony itp. Bo jak wyjąłem to się nie świeciła na niebiesko. Wg mnie brakuje jakiejś wtyczki do zasilania tego ledu w obudowie.....

Bo apropo tylnego wentylatora. Tam była taka podwójna się rozchodziła wtyczka. Jedna do zasilacza to wpiałem a druga taka czarna prostokątna 3-pinowa jest luźno. Chyba że ten tylny wentylator polaczony jest z ledem z przodu ale raczej nie.... 

A ten przewód wychodzący z obudowy zakończony złączem sata to rozumiem że do zewnętrznego dysku jak zechce sobie dołożyć to ho podłączam.? 

No i pytanie co z tym ledem..... Jak faktycznie spalony to muszę spowrotem bebechy wyciągać i niesc obudowę na gwarancję :-(

GangsterTeam
komentarz
komentarz

Dorzucam screen z instrukcji obudowy. Wg mnie nie ma wtyczki do podłączenia tego ledu na froncie obudowy..... Która wtyczka odpowiada za ten led? 

Screenshot_2022-11-21-11-20-15-409_com.google.android.apps.docs.jpg

Navier
komentarz
komentarz

Ta.

Screenshot_2022-11-21-11-51-15-79_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg

I podłączasz tu:

 

IMG_20221121_115616.jpg

GangsterTeam
komentarz
komentarz

Podlączane było ale nie działa. A po drugie te wtyczki są do kontrolki wlączenia komputera bo jak nie były wpiete to się nie świeciła. Zdjęcie pogladowe dodaje o co mi chodzi. Więc czegos chyba brakuje do tych ledów (chyba że ta kontrolka od komputera i podświetlenie rgb są razem w tej wtyczce) 

IMG_20221121_120728.jpg

Na czerwono zaznaczyłem o która mi chodzi 

Navier
komentarz
komentarz

Nie wiem o co Ci chodzi - kontrolka włączania komputera to właśnie PWR LED.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.