x-kom hosting

Dziwny problem z Quad'em

swirek
komentarz
komentarz

Porownaj oczyty jakiej wartosci masz vdropy i odpowiednio skoryguj roznice podniesionym napieciem. Zeby bylo rowne "złoty dwadzieścia pięć" (1,25V ;)) daj np 1,30V i sprawdz czy odczytuje zamierzone 1,25V :) no i tak dalej :)

Podaj jak wysoko Ci ten quadzik poszedl bo ciekaw jestem :)

Sonido
komentarz
komentarz

Jeszcze go nie kręciłem za mocno, ale do 2.8 poszedł beż żadnych problemów, bo tylko do tylu go narazie próbowałem.

Vdrop z tego co wiem to to spadek napięcia na rdzeniu proca, wywołany niewydolnością sekcji zasilania na płycie głównej. Czyli prościej mówiąc te skoki napięć przy niższych taktowaniach np. 1,6GHz ma 1.05V (przykładowo), a na 2.4GHz już 1.2V? Czy się mylę? Niesie to za sobą jakieś konsekwencje? Bo swirek nie zbyt rozumiem Twoją radę.

swirek
komentarz
komentarz

Male nieporozumienie chyba nastapilo ;)

Vdrop drop czyli spadek napiecia w ogole. Nie chodzi mi o to, ze plyta samoczynnie obniza napiecie zeby np oszczedzac energie. Chodzi o to, ze mimo tego, iz ustawiasz w BIOSie napiecie 1,2V to procek dostaje np 1,15V lub mniej.

Teraz, zeby uzyskac porzadana stabilnosc przy obciazeniu, trzeba ustalic odpowiednie napiecie, wiadomo. A jesli po ustawieniu w BIOSie na konkretna wartosc napiecia, rzeczywiste (to nas interesuje) jest nizsze niz zalozone, stabilnosci nie otrzymamy. Dlatego napisalem, ze do skorygowania vdropa, starczy troche potestowac o ile napiecie jest nizsze od ustawionego i ustawiac wyzej, wiedzac ze i tak spadnie, ale do zalozonego przez nas poziomu. Poziomu, przy ktorym osiagniemy stabilnosc :)

Gość
komentarz
komentarz

Z tego co ja wiem, to vdrop to jest różnica między napięciem w stersie a napięciem w idle.

To o czy swirek mówi to jest Eist, C1 jakj kto woli ;)

Sonido
komentarz
komentarz
Z tego co ja wiem, to vdrop to jest różnica między napięciem w stersie a napięciem w idle.

No właśnie też mi się tak wydawało. Tak jak pisałem przy 1.5GHz inne niż przy 2.5GHz.

swirek
komentarz
komentarz

O widzicie :) czyli czlowiek sie uczy przez cale zycie. No to zeby skorygowac "eist" podnosimy napiecie :D HA! dzieki Marecki306 :)

  • 2 tygodnie później...
Sonido
komentarz
komentarz

Wziąłem się w końcu za podkręcenie Quada. Pierwszy raz FSB podniosłem o 20 (wynosiło ono 286 x9). Blend test Otrhos'em po godzinie bez żadnego błędu. Tempa jaką mi pokazął Everest maxymalnie wynosiła chyba 48 albo 50'C, ale z doświadczenia wiem, że ten program nieco zawyża tempy, bo np. w OCCT standardowo mam niższe. Dodatkowo nie zmieniłem napięcia ręcznie i na AUTO procek chodził na 1.36V, a na 1.2V albo 1.25V temperatura byłaby zapewne niższa).

Napięcie ręcznie ustawione w BIOSie mam na 1.2500V, a CPU-Z pokazuje mi 1.200V, zatem Vdrop wynosi 0,05V czyli chyba nie dużo.

Podniosłem o kolejne 15Mhz FSB na zegar 2.71 GHz, System memory multiper na Auto i komp na CPU VOltage Control ustawionym ręcznie na 1.2500V nie wstał. Doszedłem, że nawet na napięciu 1.3V nie wstawał więc pewnie pamięci nie wyrabiały, bo chodziły już na 903MHZ. Zmieniłem dzielnik na 2.5 i taktowanie RAMu zmieniło się na 754MHz. Komp oczywiście wstał ;)

Tu moje pytanie: czy do dalszego kręcenia obniżyć dzielnik pamięci do minimum? 2.0 to chyba minimalna wartość jaka mogę ustawić i wtedy dalej kręcić, bo przy zegarze ok.3GHz zapewne pamięci i tak miałyby ponad 800MHz (czyli tyle ile standardowo mają moje Patrioty).

Kolejna sprawa: planuję podnosić w takich krokach (licząc od poczatku kręcenia):

20

15

15

10

10

10

5

5

5

...

Czy może proponujecie inne kroki w podnoszeniu FSB, aby było najbardziej bezpiecznie, w końcu Intel to nie AMD :mruga:

Mam też pytanie co do sprawdzania stabilności: czy godzina Blend Testu w Orthos'ie po każdym podniesieniu FSB wystarczy (ewentualne jak proponował swirek w OCCT), a dla pełni sprawności przy zegarze ponad 3GHz 5-6h, aby procek chodził tak na stałe?

Czy jeżeli np. zrestartują mi się ustawienia BIOSu i będę chciał mieć na nowo zegar, który usyskam (załóżmy 3.0GHz) to muszę zaczynać kręcić od nowa z wszystkimi testami stabilności czy mogę dać od razu na zegar 3.0GHz z 2.4GHz?

swirek
komentarz
komentarz
Kolejna sprawa: planuję podnosić w takich krokach (licząc od poczatku kręcenia):

20

15

15

10

10

10

5

5

5

...

Czy może proponujecie inne kroki w podnoszeniu FSB

Bardzo dobrze, ja bym dal mniej tych "dyszek" a wiecej piatek. Pod koniec to nawet po 1MHz sie podnosi zeby wycisnac ostatnie krople ;)
Mam też pytanie co do sprawdzania stabilności: czy godzina Blend Testu w Orthos'ie po każdym podniesieniu FSB wystarczy (ewentualne jak proponował swirek w OCCT), a dla pełni sprawności przy zegarze ponad 3GHz 5-6h, aby procek chodził tak na stałe?
Wystarczy pol godziny w orthosie lub OCCT bo tyle czasu spokojnie podniesie temp procka na max. Do pelnej stabilnosci zalecane jest 6 - 7 godzin, ja testowalem 3 (nie mialem cierpliwosci i gra)
Czy jeżeli np. zrestartują mi się ustawienia BIOSu i będę chciał mieć na nowo zegar, który usyskam (załóżmy 3.0GHz) to muszę zaczynać kręcić od nowa z wszystkimi testami stabilności czy mogę dać od razu na zegar 3.0GHz z 2.4GHz?

Od razu mozesz na wartosc przy jakiej Ci sie polozyl, ale podnos wtedy napiecie zeby ponownie uzyskac stabilnosc.

Ram trzymaj na standardowych taktowaniach jak najdluzej sie da. Powodzenia :)

Sonido
komentarz
komentarz

Dzięki!! Już prawie wszystko wiem ;)

Kręcić od 800MHz? Bo pisaliście wcześniej, żeby dać jak najniższe taktowanie RAM, bo po podniesieniu FSB i tak się zwiększy. Więc może jednak zmienić ten dzielnik jak najniżej?

Gość
komentarz
komentarz
zatem Vdrop wynosi 0,05V czyli chyba nie dużo.

To jednak trochę sporo :/

Więc może jednak zmienić ten dzielnik jak najniżej?

Raczej nie warto.

Taka porada: przy temperaturach sugieruj się temperaturą rdzeni nie procka. Do quada orthosa musisz włączać 2 razy.

Sonido
komentarz
komentarz

No ok, czyli na ile ustawić ten dzielnik pamięci? Teraz mam 2.5 i taktowanie ~750MHz.

Właśnie sprawdzam temperaturę rdzeni, bo procka jako całości nawet mi nie wyświetla ;)

Jak to 2x włączać? Przy każdym podniesieniu FSB testować 2razy(?), bo nie wiem o co Ci chodzi.

Lewy12
komentarz
komentarz

Do quada orthosa musisz włączać w 2 okienkach ponieważ obsługuje on tylko dwa rdzenie żeby obsłużył 4 musisz dwa włączyć.

swirek
komentarz
komentarz

No ok, czyli na ile ustawić ten dzielnik pamięci? Teraz mam 2.5 i taktowanie ~750MHz.
Na razie zostaw, kiedy zobaczysz ze RAM przekracza 800MHz to wtedy zmniejsz dzielnik i krec procka dalej
Jak to 2x włączać? Przy każdym podniesieniu FSB testować 2razy(?), bo nie wiem o co Ci chodzi.
Wlacz program dwa razy, zeby byly dwa okna :)
Gość
komentarz
komentarz
No ok, czyli na ile ustawić ten dzielnik pamięci?

A ile osiągają twoje ramy? Są na micronach?

Sonido
komentarz
komentarz

Ok!

Narazie mam 2845 GHz, taktowanie RAMu 790MHz i wedle waszych wskazówek w następnym kroku będę musiał zmniejszyć dzielnik, przy 1.251V w BIOSie, ale w CPU-Z pokazuje mi 1.21V, a w Everest'cie pokazuje mi 1.163V :P . Która wartość napięcia jest tą rzeczywistą? Tempa w idle'u 30'C.

@Marecki

RAM zakupiony jakoś w wakacje, więc wtedy jeszcze chyba PDP wypuszczało na micronach. Sprawdzić tego chyba nie ma jak, poza zdjęciem radiatora, a tego robić nie zbyt mi się chce :P

Gość
komentarz
komentarz
Która wartość napięcia jest tą rzeczywistą?

Bardziej wierzyłbym CPU-Z.

Sprawdzić tego chyba nie ma jak, poza zdjęciem radiatora, a tego robić nie zbyt mi się chce

Ale w Patriotach łatwo zdjąć, nie to co w Ocz - klej na kostki i spróbuj tu zdiąć :P

Sonido
komentarz
komentarz

W takim razie spróbuję, ale jak ostygną :D Narazie poleci Orthos.

Wracając do Twojego wcześniejszego pytania to bez zmiany dzielnika pracowały już prawie na 900MHz.

Gość
komentarz
komentarz
Wracając do Twojego wcześniejszego pytania to bez zmiany dzielnika pracowały już prawie na 900MHz.

To tego się trzymaj, czyli nie przekraczaj na ramach 900mhz. Ew. po udanym OCowaniu proca sprawdzisz ile memki lecą.

swirek
komentarz
komentarz

W kwestii zmiany zmiany dzielnika i pytania "na ile" powiem: na tyle ile bedzie trzeba. Jednak kres bedzie gdy bedzie 1:1. Wtedy juz nie poradzisz. Jesli Twoje pamieci pracuja stabilnie na 900MHz to znaczy ze masz jeszcze zapas (z tych 790MHz) i mozna smialo leciec do gory.

Teraz krecisz tylko procesor, wiec RAM zostawiasz w spokoju. Jesli dojdziesz do momentu ze juz wiecej podkrecic sie nie da, a RAM bedzie na malym taktowaniu to nie bedzie watpliwosci ze to koniec mozliwosci proca i plyty. Wtedy zajmiesz sie podkrecamiem juz tylko RAMu poprzez zmiany dzielnika na wieksza wartosc, lub przez zmniejszenie timingow.

Skupiamy sie na procku, RAMy dalej jak najmniej. Dodatkowo nie jest potrzebne generowanie zbednych ilosci ciepla z podkreconych RAMow. Nawet posrednio moze to zwiekszyc temp procka moze o 1, moze o 2 stopnie...

Sonido
komentarz
komentarz

Uu i czapa Orthos po 2 min na dwóch oknach wywalił błąd (STOPPED). Chyba 3ba zwiększyć deczko napięcie.

Gość
komentarz
komentarz

Seba, może pomoże zwiększyc napięcie NB, spróbuj.

Sonido
komentarz
komentarz

No ok, narazie dałem 1.25V (BIOS 1.30V) i Orthos leci. Zobaczymy co będzie za 20 pare minut. NB looknę później w BIOSie, lecz obawiam się, że jest na AUTO i nie wiem na ile zwiększyć napięcie, bo wartośc domyślna (standardowa) nie będzie zapewne podana.

swirek
komentarz
komentarz

Jesli jest Auto to przestaw na najmniejsze mozliwe. Jesli nie bedzie wstawac to dopiero podnos.

Czy na radiatorach chipsetu dales sobie jakies dodatkowe chlodzenie? Czy dajesz na standardowym pasywnym? Jesli po podniesieniu napiecia NB temp. chipsetu beda rosly powyzej 60*C to kombinuj wiatraka :)

Gość
komentarz
komentarz

NB u mnie jest 1,25v standard, na codzień chodzi na 1,45v i nic mu nie jest. Podbij o najmniejszą wartość.

Sonido
komentarz
komentarz

Na pamiątkach nie mam żadnego wentyla, tylko (i tak chyba wydajne) czarne radiatory Patriot'a. Temperatura płyty głównej w idle'u 25'C także i tak chyba niedużo. Napięcia NB wogóle nie znalazłem. Niżej screeny z opcji do OC. Może coś jeszcze by zmienić?

http://www.speedyshare.com/365265428.html

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.