x-kom hosting

Dziwny problem z Quad'em

Sonido
utworzono
utworzono

yOo

Przesiadłem się w końcu na Intela :D Wybór jak narazie padł na Quad'a Q6600 i mobo Gigabyte P35 DS3L. Wiem, wiem, że płytę byście polecali zapewne Asus P5K Pro, lecz znajomy tylko takie miał na stanie, więć wziąłem tymczasowo, bo na wakacje pewnie zmienię na jakąś lepszą, chociażby pod OC.

Mam taki oto problem: w CPU-Z widzę taki oto obrazek:

Chwilowo tylko pojawia się standardowe taktowanie Quada czyli 2.4GHz. Płyta jak i BIOS są mi zupełnie nowe, dlatego nie łapię się jeszcze we wszystkich jego możliwościach. Jeżeli ktoś wie jak dokładnie mam przestawić w BIOSie, aby chodził mi standardowo to proszę o pomoc. Nie wiem również gdzie zmienić timingi RAMów, które chodzą na 5-5-5-6, stosunek FSB: DRAM wynosi 2:3.

Proszę od razu o wszelkie wskazówki jak mam skonfugurować te mobo i BIOS, aby wszystko lux chodziło.

cpu_z.JPG

post-11936-1209163636_thumb.jpg

falcon1984
komentarz
komentarz

Mnożnik się zmienia dynamicznie w zależności od obciążenia, stąd ci się zmieniają GHz procka, pod pełnym obciążeniem wskakuje pełny mnożnik i masz standardową częstotliwość. T ojest normalna rzecz.

Timingi wklep w Biosie w Memory Timings w Advanced Chipset Features, usaw napięcie dl pamięci w System Voltages

Sonido
komentarz
komentarz

Dzięki falcon za szybie info, zaraz to zmienię. Czyyli z taktowaniem proca nic nie ruszać i jak się będzie zmieniać to jest ok, czy ustawić na sztywno na 9x 266MHz (oczywiście zanim zacznę OC ;) )?

W Everest pokazuje mi tempę tylko każdego z rdzeni (1-4), natomiast nie ma tempy samego proca. Który rdzeń brać jako tempę ogólnie (faktyczną) procesora, bo wszystkie rdzenie mają inną temperaturę?

btw: ten nowy avek z gif'em to nie przypadkiem z treningu Realu Madryt? <_<

swirek
komentarz
komentarz

Nic z tym zmiennym mnoznikiem nie zmieniaj :P Tak ma byc, proc oszczedza w ten sposob energie (i podejrzewam, ze przedluza swoja zywotnosc) i troche temperature.

Co do twojego dalszego pytania o temp. proca to ja swoja mierzylem w OCCT. Klikasz ikone konfiguracji (zolte kolka zebate) i ustawiasz Nazwa 1 w "temp. wlasne" np procek, a z listy obok Sensor nr.1 wybierasz CPUTIN i masz w miare dokladna temperature procka :) BTW tem jest blad w pisowni bo po nr nie powinno byc kropki, ale widac autorzy tlumaczenia pakietu jezykowego polskiego nie wizieli tego pod uwage :D

EDIT: Jak robisz OC to nawet jak zmienisz mnoznik w biosie na stale, procek i tak automatycznie go bedzie dostosowywal do obciazenia ;)

Sonido
komentarz
komentarz

Ok narazie dzięki. Chciałbym jeszcze usłyszeć jakieś rady co do samego OC tego procka.Co ile skakać z FSB? Mnożnik na Auto czy na stałe 9x? Oraz czym i ile czasu testować proca po kręceniu. Chciałbym na codzień mieć 3.0GHz. Sądzę, że był by to jakiś skok wydajnościowy, a zarazem wartość bezpieczna do pracy itp.

falcon1984
komentarz
komentarz

Temperature sprawdzaj w biosie, nic nie ruszaj z prockiem, tak ma być

Tylko timingi wklep

A avek nawet nie wiem skąd, ale zaraz to zmienię jako kibic Barcelony :D

Sonido
komentarz
komentarz

Timingów nigdzie nie da się zmienić. Cały BIOS przeleciałem, ale głównie w zakładce w Tweaker nic takiego nie ma :/ Temperatura w BIOSie i ta z Everesta różni się o jakieś 5'C. Chyba więc jednak zainstaluję OCCT, bo Everest wyraźnie zawyża, a chcę mieć wgląd w tempy z poziomu Windows'a.

To wiesz co już tamten był lepszy (avatar), bo ten jako kibic Realu aż mnie po oczach bije :P

swirek
komentarz
komentarz
Ok narazie dzięki. Chciałbym jeszcze usłyszeć jakieś rady co do samego OC tego procka.Co ile skakać z FSB? Mnożnik na Auto czy na stałe 9x? Oraz czym i ile czasu testować proca po kręceniu. Chciałbym na codzień mieć 3.0GHz. Sądzę, że był by to jakiś skok wydajnościowy, a zarazem wartość bezpieczna do pracy itp.

Do oc zwiekszaj FSB co 10 15 na poczatku potem stopniowo coraz mniej az do zmian co 1 ;)

Mnoznik ustaw sobie 9x

Pamieci na minimum MHz (albo jesli mozesz to na sztywno na ich bazowe taktowanie)

Testy: Orthos lub (moj ulubiony) OCCT do samego krecenia tescik 30 minut w OCCT da Ci juz wymierne poznanie stabilnosci. Zeby miec na stale to z 5 6 godzin i masz 100% pewnosci ze sie nic nie bedzie dzialo :) Jak przestanie system wstawac daj mu deczko wiecej napiecia i dalej ogien

Sonido
komentarz
komentarz

Ok tak też zrobię ;) Jednak z tymi taktami RAMów nic się nie da zrobić. Nie widzę tam żadnej opcji zmiany timingów. Taktowane są natomiast standardowo, czyli 800MHz.

falcon1984
komentarz
komentarz

Ctrl+F1 (rozszerza menu Biosa) i wtedy wklep timingi

swirek
komentarz
komentarz

Seba to od razu jak dotrzesz do jakiegos przyzwoitego wyniku w OC procka to dajesz wyniki na SuperPi :)

Narazie najlepszy wynik na q6600 to:

6._____atari _________14.586s_______C2Q Q6600 @ 3.6 GHz________800 MHz 4-4-4-15 2T

Ty na pewno swoje 28 sekund z haczykiem na AMD poprawisz na tym quadzie :D Na przyklad z racji tego ze SuperPi jest dedykowane na procki Intela ;) (raczka raczke myje co? ;))

Sonido
komentarz
komentarz

Hehe dokładnie ;) Program typowo Intel'owski. Powalczę napewno :evil:

@edit 02:20

Timingi zmienione. Może do OC jeszcze obniżyć te timingi albo same taktowanie pamięci? Czy zaczynać OC z CL4 i 800MHz na blacie?

swirek
komentarz
komentarz

Jesli taktowanie pamieci bedzie roslo razem z FSB to zacznij od najmniejszej jakie sie da. Timingi zostaw dedykowane do pamieci jak masz CL4 to CL4 jesli CL5 to CL5 (robisz OC procka pamietaj, nie pamieci ;)) Mozesz w razie czego pobawic sie dzielnikiem FSB:DRAM zeby byl korzystniejszy gdyby braklo :)

Sonido
komentarz
komentarz

Jeszcze pytanko o Vcore. Przy obecnym taktowaniu 2.61 mam 1.36V, ale to się samo zmieniło, bo zapewne mam nastawione na AUTO. Może ręcznie zjechać na defaultowe napięcie, bo tempa procka podskoczyła, a Quady przecież nawet na standardowym bodajże 1.2V da się do 3.0 wykręcić. Więc nie potrzebne mi jego zwiększanie, a przynajmniej przy małym OC.

falcon1984
komentarz
komentarz

Zawsze dawaj default VCore dla danego procka (przy braku lub lekkim O/C), AUTO nie polecam bo się różne cuda robią

Sonido
komentarz
komentarz

Ok, to jakie dać najlepiej: 1.1 czy 1.2V, bo znalazłem w specyfikacjach zarówno 1.1 jak i 1.2. (mowa oczywiście o braku OC lub naprawdę niewielkim podniesieniu szyny o 15, zatem problemem tu napięcie napewno nie będzie).

falcon1984
komentarz
komentarz

Zobacz w Evereście w zakładce informacje o procesorze i tam powinno pisać jakie jest defaultowe napięcie zalecane. I wtedy takie wklep na sztywno w Biosie.

Sonido
komentarz
komentarz

W Evereście nie ma żadnego info na ten temat. W zakładce Komputer/Przetaktowanie zmienia mi się natomiast Napięcie rdzenia z 1.163V na 1.325V. Zatem chyba trzeba je wpisać 1.1.1-12 V. Jak sądzicie, będzie ok?

nap.JPG

post-11936-1209196651_thumb.jpg

swirek
komentarz
komentarz

Ustaw napiecie dla procka na 1,25V i zobacz czy bedzie stabilnie pod OCCT i jakie beda temperatury. Jesli nie wstanie idz po jednej "zmianie" (nie pamietam po ile zmienia Twoja plyta) do gory az sie zrobi stabilny. Potem dalej z FSB.

P.S. Spales cos ? ;P

Sonido
komentarz
komentarz

hehe spałem:p ale ok 3 zasnąłem ;) także niewiele, bo niedawno wstałem.

1.25 to chyba za dużo, skoro nominalną podają 1.1-1.2V. Swirek może u Ciebie tyle jest na Penrynie, ale Quad ma zapewne inne napięcie.

swirek
komentarz
komentarz

Wiem, ale krecisz caly czas. Nie mozesz bazowac w nieskonczonosc na podstawowym napieciu. Roznica z 1,2 na 1,25 jest na tyle niewielka ze mozesz dac smialo a to tylko pomoze, nie zaszkodzi :) Dodatkowo jak masz teraz Auto i podnioslo Ci juz na 1,35 to sobie porownaj :)

Sonido
komentarz
komentarz

W BIOSie ustawiłem napięcie rdzenia standardowo na 1.25V, a resztę dałem na auto, ale w CPU-Z zmienia mi się ono samo, od 1.120 do 1.248V (zapewne w zależności od obciążenia). Czy tak być powinno i jest to normalne czy muszę ustawić w BIOSie na Manual?

Zmienić coś poza tym co mam ustawione?

Tam gdzie jest zaznaczone na czerwono to mam aktualnie 1.250V, bo fotę wcześniej robiłem.

http://www.speedyshare.com/924798894.html

Gość
komentarz
komentarz
W BIOSie ustawiłem napięcie rdzenia standardowo na 1.25V, a resztę dałem na auto, ale w CPU-Z zmienia mi się ono samo, od 1.120 do 1.248V (zapewne w zależności od obciążenia). Czy tak być powinno i jest to normalne czy muszę ustawić w BIOSie na Manual?

Nic nie zrobisz, płyta ma vdroopa.

Sonido
komentarz
komentarz

Aha, czyli nie jest to nic złego i nie wpłynie negatywnie na proca? Wolę się upewnić i cieszyć się wydajnością jak najdłużej ;)

Gość
komentarz
komentarz
Aha, czyli nie jest to nic złego i nie wpłynie negatywnie na proca?

Nie, tylko przy OC jest to czasami denerwujące. Są mody, które to zmniejszają ale nie wiem czy na takiego GB jak masz są.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.