x-kom hosting

Linux - ogólna dyskusja

Zarov
komentarz
komentarz

SuSE a Mandriva to dwa zupełnie inne światy.

SuSE choć ciężkie to jest bardziej stabilne i imho dopracowane. Mandriva jest dystrybucją jak to mówią na jedną noc ;-) SuSE już nic nie zostało po Slackware ale korzenie są.

ciaciama
komentarz
komentarz

Panowie ważne że Linux i tyle!

EDIT

Mam jednego jeszcze kompa wolnego to spróbuje tego openSuSE

  • 2 tygodnie później...
undef
komentarz
komentarz
Mam pytanko :?:

Co jest lepsze :

-Windows

-Linux

Bo mam winde i nie wiem czy przejść na Linuxa

Kwestia pierwsza jest to, że nie ma idalnego systemy każdy ma swoje plusy i minusy, pytanie czego oczekujesz i jakie potrzeby przejawiasz, u mnie np. przewijaja sie dwa systemy - windows i linux (slack) - ktore badz co badz sie czesto uzupelniaja.. Moze sie zdarzyc ze ty wybierzesz z czegos innego moze cos z rodziny BSD lub solaris opcji jest mnóstwo..

Jesli chodzi o porownanie Linuxa i Windows'a to mysle, ze jesli chodzi o multimedia i gry to Windows jest jeszcze daleko przed linuskem, co poczesci wiaze sie z brakiem wsparcia ze strony producentow hardware jesli chodzi o stery czy projektowanie sprzetu z mysla o tym systemie, jesli chodzi o administracje i personalizacje systemu to windows jest daleko za pingwinem, i tak by mozna dalej wymieniac plusy i minusy... najlepszym sposobem jest odkryc oba systemy samemu i wtedy zdecydowac co jest lepsze dla mnie.. lub poprostu wykorzystac oba :)

Jedyne przedczym nalezy sie ustrzegac to pochopna i przedwczesna ocena, ktora czesto okazuje sie bledna..

Jesli jeszcze nie mailes do czynienia z linuxem to sproboj, bo przynosi mnostwo przyjemnosci jesli chodzi o konfiguracje i ustawianie systemu pod siebie, lub zabawe z roznymi ciekawymi uslugami :) przynamiej dla mnie :)

localh0st
komentarz
komentarz
Jesli chodzi o porownanie Linuxa i Windows'a to mysle, ze jesli chodzi o multimedia i gry to Windows jest jeszcze daleko przed linuskem

Multimedia? Muzyka, filmy, internet to jest w tyle? Żartujesz?

Co do gier, to mogę się po części zgodzić.

marcepan25
komentarz
komentarz

1.A zabierał się ktoś z was za jakiś system z rodziny BSD?

Interesuje mnie jak spisał by sie na lapku...

2.I jak Gentoo sprawuje się na lapku?

Bo już mam plan taki, że zainstaluje sobie Gentoo na moim lapku...

Wiadomo na początek tydzień kompilowania wszystkich potrzebnych programów żeby system był zdatny do działania...

Ale później system hulał by aż miło, bo wszystko było by kompilowane pod mój sprzęt...

Z góry dzięki, czekam na odpowiedź...

Kamix
komentarz
komentarz

defun używałem Windy, używam Debiana i naprawde jestem mile zaskoczony poziomem właśnie multimediów. Moim zdaniem jest od dużo lepszy od windy.

Zarov
komentarz
komentarz
1.A zabierał się ktoś z was za jakiś system z rodziny BSD?

Ogólnie mówi się że BSD to nie na biurko, chociaż jest coś takiego jak PC-BSD czy Desktop-BSD ale z własnego doświadczenia nic nie powiem, oprocz tego że Desktop-BSD ma problemy z sieciówkami.

2.I jak Gentoo sprawuje się na lapku?

Tak, że wiele osób zachwala ArchLinuksa.

olej3232
komentarz
komentarz
2.I jak Gentoo sprawuje się na lapku?

Bo już mam plan taki, że zainstaluje sobie Gentoo na moim lapku...

Wiadomo na początek tydzień kompilowania wszystkich potrzebnych programów żeby system był zdatny do działania...

Ale później system hulał by aż miło, bo wszystko było by kompilowane pod mój sprzęt...

Instalowałeś kiedyś Gentoo? Jeśli nie to spróbuj, przekonasz się że kompilacja to nie taka fajna sprawa, zajmuje masę czasu, a przyrost wydajności jest nieodczuwalny.

Miałem Gentoo u siebie, i na c2d i myślałem że się wścieknę jak zacząłem kompilować openoffice.

  • 11 miesięcy później...
olszak
komentarz
komentarz

dobra, ja wam zadam takie pytanie, jaką dystrybucję uważacie za najlepszą? chodzi mi coś opartego na środowisku graficznym, a nie na samym kodzie :P

działałem kiedyś na ubuntu i mile wspominam te czasy, ale pewnie jest coś lepszego, czekam na propozycje...

localh0st
komentarz
komentarz

Debian, Arch, Gentoo.

  • 2 tygodnie później...
zgryz2000
komentarz
komentarz

Probowalem kiedys PC-BSD w wersji 1.0, potem 1.5.1. Dobrze spolonizowany, multimedia, KDE ze standardowymi programami zapewniaja wygodne uzytkowanie, ale pobiera sporo zasobow. No i pakiety pbi - sa tam programy, ktorych nie ma w repo linuksowych dystrybucji. Jest podobno mozliwe uruchamianie programow linuksowych i mozna korzystac z portow BSD.

Oprocz Ubuntu mam od niedawna DesktopBSD 1.6 - sprawia podobne wrazenie jak PC-BSD - w pelni uzyteczny system zaraz po instalacji (trzeci na moim dysku jest FreeDOS :) ).

W repo Ubuntu jest wiele programow (zwlaszcza serwerow) z FreeBSD na ktorym bazuja te dwa systemy.

Z Solaris to raczej trudna sprawa - ciezko mi szlo - za to z OpenSolaris latwiej - ma Gnome, ale raczej ubogie repo - musze poszperac i poszukac -moze jest wiecej repo do dodania. Zaciekawila mnie Nexenta - mialo to byc Ubuntu na jadrze Solaris - a wiec nie Ubuntu Linux a raczej Ubuntu Solaris. W kazdym razie na dobre Solaris trzeba jeszcze troche poczekac.

Bylo cos o grach na linuksy - jest sporo gier online w wersjach na linux, ale platnych jest malo, kilkanascie, moze wiecej - i sa drogie.

Archimedes
komentarz
komentarz

Dodam Auroksa. Zbytnio nie mialem z nim stycznosci ale dla zwolennikow Fedory moze byc ciekawy :D.

//Przecież to jest niewspierane od 100 lat. :/

//localh0st

  • 1 miesiąc później...
Cold
komentarz
komentarz

Ja korzystałem z ubuntu i opensuse. Z tego pierwszego krócej, a z tego drugiego to tak z pół roku.

Open suse rządzi :)

Garrappachc
komentarz
komentarz
Instalowałeś kiedyś Gentoo? Jeśli nie to spróbuj, przekonasz się że kompilacja to nie taka fajna sprawa, zajmuje masę czasu, a przyrost wydajności jest nieodczuwalny.

Miałem Gentoo u siebie, i na c2d i myślałem że się wścieknę jak zacząłem kompilować openoffice.

Trzeba sobie umieć skompilować. Jak dobrze dobierzesz flagi, to przyrost wydajności jest ogromny. Nie mówię, że jest to łatwe, ale dla doświadczonych linuksiarzy idealne.

localh0st
komentarz
komentarz
Trzeba sobie umieć skompilować. Jak dobrze dobierzesz flagi, to przyrost wydajności jest ogromny.

"Ogromny" przyrost wydajności po skompilowaniu jednej, niezależnej od innych aplikacji to mit. Tak samo mitem jest, że kompilacja systemu optymalizuje system i na nowszych komputerach ( takich od 2001 roku) jest ona niezauważalna.

  • 2 miesiące później...
Hammer
komentarz
komentarz

Z pytaniem.... Podobno kiedyś z obsługą Radeonów na Linuxie było cienko jak jest teraz ? Chcę zainstalować Debiana, czy instalacja tych różnych sterowników nie sprawi mi dużych kłopotów ?

localh0st
komentarz
komentarz

ATI dalej ma powolne renderowania okien. Lecą w kulki jego deweloperzy. ; - )

Hammer
komentarz
komentarz

Zacząłem ściągać ostatnią stabilną wersje Debiana czyli 5.0, warto czy lepiej zainstalować starszą ? Czym się one różnią ?

Archimedes
komentarz
komentarz (edytowane)

Ogółem dobrze jest mieć wszytko nowsze. Jeżeli chodzi o debiana to nowsza wersja ma system plików ext4 do wyboru (chyba, tak słyszałem). Na nowszej wersji nie będziesz miał problemów z pakietami (o ile w ogóle występują jakieś w debianie). W dodatku nowsze jajeczko.

Edytowane przez Archimedes
localh0st
komentarz
komentarz

Lepiej zainstalować wersję testową, a stabilną zostawić w spokoju. Więcej z tym zabawy niż z aktualnymi distro.

Repo w stabilnej jest 'stałe' i mało zmienne. Masz stare wersje programów, które często można rozumieć jako okrojone względem tych nowszych (doskonale widać to na przykładzie paczek Compiza).

  • 1 rok później...
adwir
komentarz
komentarz (edytowane)

czy trzeba te systemy linuksa , instalowac z biosa,,, sciagłem kilka zaden nie mozna za instalowac ,

Edytowane przez adwir
Gość
komentarz
komentarz

W BIOSie musisz ustawić napęd CD/DVD jako pierwszy na liście bootowania.

v-valdy
komentarz
komentarz

A ja bardzo gorąco polecam Minta :)
Jak ogólnie o linuksie to ogólnie.

www.winandgame.fora.pl
komentarz
komentarz

Witam!


Jaki Linux dla osoby bardzo często korzystającej z internetu (Mozilla Firefox 3.6.12) i również bardzo często oglądającej filmy, bądź zdjęcia? Po prostu najnowszy Linux dla osoby multimedialnej... Czy Kernel 2.6.36 zaspokoi wymaganie takiej osoby?


[i]Proszę o w miarę szybką pomoc!
[/i]

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.