x-kom hosting

Jakie chłodzenie do i7-4790k?

Breaky83
komentarz
komentarz (edytowane)

Justify11 dlatego monitoruj temperatury, tamten test na maksa obciąża CPU, a Ty na codzien i w grach raczej nie będziesz miał takich temperatur, więc spokojnie. Pozdrawiam :)

Edytowane przez Breaky83
  • Dobra wypowiedź 1

Justify11
komentarz
komentarz (edytowane)

Też mi się tak wydaje i zapewne większość ludzi robi takie testy i narzekają, że proc im się grzeje za bardzo, a w normalnych warunkach, to nie ma szans rozgrzać procesora do takich temperatur. Pozdro.

Edytowane przez Justify11
539
komentarz
komentarz

Hej też mugena2 revb na 4790k i temperatury nie były zadowalające grając w cod aw proc chodził między 75-77 na rdzeniu ale dałem szansę kupiłem wentyl noctua A15pwm i powiem wam że teraz max 68stw grze. Cod multi bardziej rozgrzewa procka niż far cry 4. I teraz pytanie czy jakiś inny coller np bequiet dr3 będzie lepiej?

Fajnie ,że kolega znalazł rozwiązanie , które ostudziło procesor. 


Też mi się tak wydaje i zapewne większość ludzi robi takie testy i narzekają, że proc im się grzeje za bardzo, a w normalnych warunkach, to nie ma szans rozgrzać procesora do takich temperatur. Pozdro.

Renderowanie też pięknie rozpala procek :)

Oczywiście testy syntetyczne to bardzo wielkie obciążenie dla CPU.

Jednak chyba lepiej mieć niższe temperatury jak wyższe:)

  • Dobra wypowiedź 1
Justify11
komentarz
komentarz (edytowane)

Fakt, lepiej niższe ;), ale pochopnie tak chłodzenia nie zmienię, najwyżej wymienię wentylatory na wydajniejsze.

Edytowane przez Justify11
539
komentarz
komentarz

Jasne. Działaj tak ,abyś był zadowolony zarówno z efektów jak i temperatur:)

Breaky83
komentarz
komentarz

Fakt, lepiej niższe ;), ale pochopnie tak chłodzenia nie zmienię, najwyżej wymienię wentylatory na wydajniejsze.

Nie wymieniaj wentylatorów szkoda kasy, na razie zostaw to co masz, potestuj, patrz na temperatury, a jak będzie za wysoko wtedy zmienisz chłodzenie CPU na inne, spokojnie, wyluzuj. Pozdrawiam :)

  • Dobra wypowiedź 1
539
komentarz
komentarz (edytowane)
, najwyżej wymienię wentylatory na wydajniejsze.

Mój kolega ma  dwa na coolerze , które kręcą się z bardzo wysokim RPM. Założył je na radiator do posiadanego  coolera (nie pamiętam jaki to model, ale cooler jednowieżowy)

Wszytko fajnie, temperatury  spadły , ale przebywanie obok komputera w czasie testu Prime95 lub gry w wymagający tytuł dźwiękami z wnętrza obudowy przypomina wirowanie pralki automatycznej.

Ja bym tego nie wytrzymał. Także super szybkie wentylatory mogą mieć plusy jak minusy.

Kupił dodatkowe wentylatory i używa. Gdyby nie kupował, a od razu kupił bardziej wydajną wieżę chłodzącą z dobrej klasy wentylatorami to jest szansa ,że temperatury byłyby w rozsądnych granicach , a poziom hałasu akceptowalny.

Edytowane przez 539
  • Dobra wypowiedź 1
Justify11
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie wymieniaj wentylatorów szkoda kasy, na razie zostaw to co masz, potestuj, patrz na temperatury, a jak będzie za wysoko wtedy zmienisz chłodzenie CPU na inne, spokojnie, wyluzuj. Pozdrawiam :)

Spoko, nie muszę kupować, bo mam na stanie ;) i zrobię jak polecasz ;)

 

Mój kolega ma  dwa na coolerze , które kręcą się z bardzo wysokim RPM. Założył je na radiator do posiadanego  coolera (nie pamiętam jaki to model, ale cooler jednowieżowy)

Wszytko fajnie, temperatury  spadły , ale przebywanie obok komputera w czasie testu Prime95 lub gry w wymagający tytuł dźwiękami z wnętrza obudowy przypomina wirowanie pralki automatycznej.

Ja bym tego nie wytrzymał. Także super szybkie wentylatory mogą mieć plusy jak minusy.

Kupił dodatkowe wentylatory i używa. Gdyby nie kupował, a od razu kupił bardziej wydajną wieżę chłodzącą z dobrej klasy wentylatorami to jest szansa ,że temperatury byłyby w rozsądnych granicach , a poziom hałasu akceptowalny.

 

Z pewnością musiały temp. być niższe i fakt, że głośność jest denerwująca zwłaszcza jak nie można regulować obrotów (2 pin lub 3 pin). W moim przypadku w obudowie jest kontroler obrotów, więc w grach mogę dać na max. i by mi to nie przeszkadzało, bo i tak dźwięk zagłuszy szum, a po graniu mogę zmniejszyć. Obecnie mam zmniejszone obroty do najniższych i ledwo coś słychać, a temp. w normie, dysk 27, reszta po ok. 30 stopni ;). Fajna sprawa z takim regulatorem, polecam.

Edytowane przez Justify11
539
komentarz
komentarz (edytowane)
Fajna sprawa z takim regulatorem, polecam.

Fajna o tyle ,że Ty decydujesz jak mają pracować wentylatory, nie fajna dlatego ,że musisz pamiętać jak i kiedy mają pracować wentylatory :)

To co dla jednych stanowi zaletę dla innych może być wadą :)

Edytowane przez 539
Justify11
komentarz
komentarz

Elo.

 

Zrobiłem jeszcze taki myk wyłączając technologię Hyper-Threading, czyli 4 wątki zamiast 8 i temp. max. wyniosła 79 stopnii. Obecnie gry wykorzystują 4, więc tak zostawię, bo teraz to i temperatury spadły no i mniej energii procesor pobiera.

 
539
komentarz
komentarz (edytowane)

Mocno dyskusyjna sprawa:)

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZJ7eOUA-5VY

Edytowane przez 539
  • Dobra wypowiedź 1
Justify11
komentarz
komentarz

Dziwne... 4 wątki są potrzebne, a tu HT coś daje.

539
komentarz
komentarz

Nie tylko tu:) Zależy to od programu, aplikacji i jak widać również gry. Ile jest takich programów, z jakich korzystasz,,,a ile nowych gier będzie optymalizowanych pod HT....

Tych pytań jest wiele. Ja pozostaje przy włączonym HT, ;)

539
komentarz
komentarz

Wałkujmy temat chłodzenia wiec powrócę na moment do niego:)

Obejrzałem taki materiał:

https://www.youtube.com/watch?v=soF2rITZC2o&list=PLsIeatZnhD2bUyJoJRFS2NKp1-UW-GBiz&index=1

Następnie ustawiłem program OCCT na takie same ustawienia jak autor filmu.

Uzyskałem odrębny wynik , test przerwałem po 16 minutach , robiłem już wcześniej testy stabilności CPU i nie widzę sensu wałkowania testu przez długi czas:)

Screen poniżej ukazuje moje wyniki.

Wobec tego może nie kombinować ze zmianą coolera Cpu ?

 
  • Dobra wypowiedź 1
Justify11
komentarz
komentarz

Ok, przetestuję w najbliższym czasie. Jeszcze taka sprawa odnośnie takotowania maksymalnego, jednak dalej mam max. 4199 Mhz zamiast 4399 Mhz, czy to w OCCT czy Prime 95, w BIOSIE jest na 4,4, a wprogramach niestety nie. Szlak wie o co tu chodzi... :/

539
komentarz
komentarz

Szlak wie o co tu chodzi... :/

Nie denerwuj się :) Komputerowe mamy czasy..... ;)

Zmieniałeś coś w swoim chłodzeniu  ?

Breaky83
komentarz
komentarz (edytowane)
Ok, przetestuję w najbliższym czasie. Jeszcze taka sprawa odnośnie takotowania maksymalnego, jednak dalej mam max. 4199 Mhz zamiast 4399 Mhz, czy to w OCCT czy Prime 95, w BIOSIE jest na 4,4, a wprogramach niestety nie. Szlak wie o co tu chodzi... :/

wyluuzj i posłuchaj. i7 4790K przy obciążeniu jednego rdzenia zapewnia taktowanie na poziomie 4,4 GHz, a przy obciążeniu wszystkich czterech rdzeni – co najwyżej 4,2 GHz. Procesory można jednak zmusić do działania zawsze (nawet przy obciążeniu wszystkich rdzeni) z najwyższym mnożnikiem Turbo. W przypadku i7 4790K będzie to ×44. Tutaj więcej na ten temat co prawda procesor i5 4460, ale zasada ta sama http://pclab.pl/art58641-5.html. Oczywiście gdybyś chciał i miał lepsze chłodzenie można go spokojnie kręcić mnożnikiem, gdyż ten procesor ma odblokowany mnożnik, ale na razie zostaw tak jak jest i tak mocy Ci nie braknie. Pozdrawiam :)

Edytowane przez Breaky83
  • Dobra wypowiedź 1
539
komentarz
komentarz

Oc tego procka  u mnie to też ciekawa sprawa. Mnie idzie na standardowym napięciu na 4,6 i temp mam praktycznie bez zmian.

Po zmianie na 4,7 i delikatnym podbiciu temperatura w Prime95 drastycznie wzrasta.

Nie mam żadnego ciśnienia na OC i tak za jakiś czas kupię nowego intela :)

Myślę,że do tego czasu  wytrzymam na stockowym zegarze ;)

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-zaprezentowal-laptop-komputer-procesor-skylake-zapowiedz.html

Justify11
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie denerwuj się :) Komputerowe mamy czasy..... ;)

Zmieniałeś coś w swoim chłodzeniu  ?

 

Dołożyłem tylko dodatkowy wentylator na radiator procesora i temp. spadła ok. 6 stopni czyli 84. :/

 

 

wyluuzj i posłuchaj. i7 4790K przy obciążeniu jednego rdzenia zapewnia taktowanie na poziomie 4,4 GHz, a przy obciążeniu wszystkich czterech rdzeni – co najwyżej 4,2 GHz. Procesory można jednak zmusić do działania zawsze (nawet przy obciążeniu wszystkich rdzeni) z najwyższym mnożnikiem Turbo. W przypadku i7 4790K będzie to ×44. Tutaj więcej na ten temat co prawda procesor i5 4460, ale zasada ta sama http://pclab.pl/art58641-5.html. Oczywiście gdybyś chciał i miał lepsze chłodzenie można go spokojnie kręcić mnożnikiem, gdyż ten procesor ma odblokowany mnożnik, ale na razie zostaw tak jak jest i tak mocy Ci nie braknie. Pozdrawiam :)

 

Teraz rozumiem, a co do OC nie zamierzam, bo właśnie po co...? Dzięki za wyjaśnienie ;)

 

Taka jeszcze sprawa, bo dopiero co zauważyłem, podczas tego testu przekonałem się, że chłodzenie nawet najdroższe (powietrzne) może nic nie dać... Uruchamiając test, to po 1 sek. jest 80 stopni, a to przecież niemożliwe żeby radiator już był tak gąrący, a jest zimny i jednak, to jest sprawa pasty między rdzeniem, a IHS. Tutaj, to pozostaje tylko chyba wykonać ten zabieg tak jak na filmikach, zdjąć IHS i swoją pastę nałożyć. Widać Intel specjalnie tak robi żeby skrócić żywotność procesora i wymienić po kilku latach :/. Co za banda....

Edytowane przez Justify11
Breaky83
komentarz
komentarz
Justify11  nie no są silniejsze chłodzenia, które zapewnią lepsze temperatury niż mungen 2, ale też nie będą to jakieś niskie temperatury pod pełnym obciażeniem, tylko lepsze. i7 4790K to i tak lepsza wersja od i7 4770k bo ma lepsze przewodzenie ciepła. Czasy sandy i przewodzenia ciepła niestety się skończyły, a glut robi swoje, choć i tak to przewodzenie w devil's canyon poprawiono.  

Tutaj, to pozostaje tylko chyba wykonać ten zabieg tak jak na filmikach, zdjąć IHS i swoją pastę nałożyć.
Czasami tego nie rób bo stracisz gwarancje. Pozdrawiam :)
  • Dobra wypowiedź 1
539
komentarz
komentarz (edytowane)
Dołożyłem tylko dodatkowy wentylator na radiator procesora i temp. spadła ok. 6 stopni czyli 84. :/

Czyli małymi krokami do przodu :)


Taka jeszcze sprawa, bo dopiero co zauważyłem, podczas tego testu przekonałem się, że chłodzenie nawet najdroższe (powietrzne) może nic nie dać... Uruchamiając test, to po 1 sek. jest 80 stopni, a to przecież niemożliwe żeby radiator już był tak gąrący, a jest zimny i jednak, to jest sprawa pasty między rdzeniem, a IHS. Tutaj, to pozostaje tylko chyba wykonać ten zabieg tak jak na filmikach, zdjąć IHS i swoją pastę nałożyć. Widać Intel specjalnie tak robi żeby skrócić żywotność procesora i wymienić po kilku latach :/. Co za banda....

 

Zdejmowanie Ihs to bardzo dyskusyjna sprawa.

 

Ja mam w aplikacji od asusa min opcje dla chłodzenia CPU "Fan spin up Time" Standardowo wentylatory były uruchamiane są po 2,8s po tym jak temperatura CPU wzrośnie. 

Zmieniłem tą opcje na natychmiastowy start wentylatorów.  Zaś "Spin down Time"zostawiłem na 8,5s.

Co do pasty:) Znów zmieniłem :) Tym razem na Ic diamond 7 carat. I znów temp pod max obciążeniem lekko w dół. To jest taka zabawa małymi kroczkami.

Podejrzewam ,że na zakupie Noctu NH-d15 zakończę. Jeszcze tylko przetestuje pastę Gelid Gc Extreme.

 

Edytowane przez 539
Breaky83
komentarz
komentarz (edytowane)
Noctu NH-d15

Przepłacone chłodzenie lepiej kup raijintek nemesis/tisis za ok 250 zł, wydajność porównywalna, a cena sporo niższa. Pozdrawiam :)

Edytowane przez Breaky83
539
komentarz
komentarz (edytowane)
Przepłacone chłodzenie lepiej kup raijintek nemesis/tisis za ok 250 zł, wydajność porównywalna, a cena sporo niższa. Pozdrawiam

Widziałem to chłodzenie. Robi wrażenie, aczkolwiek pozostanę przy Noctua. Mam zaufanie do tej marki :)

Tym bardziej,że moje ramy i tak nie utknę pod wspomnie przez Ciebie chłodzenie.


Tu znalazłem niezwykle ciekawą lekturę:

http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/noctua-nh-d15_3.html#sect0


nie no są silniejsze chłodzenia, które zapewnią lepsze temperatury niż mungen 2, ale też nie będą to jakieś niskie temperatury pod pełnym obciażeniem, tylko lepsze

A ja nadal małymi krokami do przodu.  Testuje teraz Ic diamond Carat 7  na moim Alpenfohn K2 w wersji z trzema wentylatorami na wieżach.

I tak wspomniany prime95 test o , którym była mowa powyżej nie nagrzewa mi procka powyżej 75 stopni.  

Edytowane przez 539
Justify11
komentarz
komentarz (edytowane)

Justify11  nie no są silniejsze chłodzenia, które zapewnią lepsze temperatury niż mungen 2, ale też nie będą to jakieś niskie temperatury pod pełnym obciażeniem, tylko lepsze. i7 4790K to i tak lepsza wersja od i7 4770k bo ma lepsze przewodzenie ciepła. Czasy sandy i przewodzenia ciepła niestety się skończyły, a glut robi swoje, choć i tak to przewodzenie w devil's canyon poprawiono.  

 

Czasami tego nie rób bo stracisz gwarancje. Pozdrawiam :)

 

 

Ok, to dlaczego mój radiator jest chłodny, a temp. 84 stopnie?. Ta temperatura siedzi pomiędzy IHS, a rdzeniem i niby lepsze chłodzenie co zmieni? Zależy pewnie od sztuki tak jak czytałem, moja pewnie jest gorzej wykonana, chodzi mi o źle nałożoną pastę.

Edytowane przez Justify11

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.