x-kom hosting

Wentylatory a obudowa i płyta

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Huberto203 ,
Huberto203
utworzono
utworzono (edytowane)

Witajcie. Otóż odkąd zacząłem "mocniej" korzystać z mojego PC grając np w BF grafika osiąga dość wysokie temperatury i gra potrafi się wyłączyć chodź nie wiem czy to akurat przez to. Dziś odnotowałem temperaturę maksymalną 78*C, na teście programem było około 85*C. Chciałbym do mojej obudowy dorzucić dwa dodatkowe wentylatory a konkretnie te http://www.x-kom.pl/p/171094-wentylator-120x120mm-antec-twocool-120mm.html Fabrycznie w mojej obudowie tj http://www.x-kom.pl/p/34190-obudowa-atx-btx-cooler-master-elite-334-czarno-srebrna.html# znajduje się 1 wentylator wylotowy na tyle obudowy, wg opisu można zamocować jeszcze 1 dodatkowy na przodzie ale jakoś jeszcze mógłbym pokombinować i zamocować jakoś jeden na boku. Tylko że jestem laikiem i nie mam pojęcia gdzie się to podpina pod płytę główną, wiem tylko gdzie podpięty jest ten jeden fabryczny ale co z resztą? To moja płyta http://www.x-kom.pl/p/78905-plyta-glowna-socket-1155-asrock-z77-pro-4-z77-2xpci-e-ddr3.html

 

Prosiłbym jakoś o zaznaczenie miejsc w które mógłbym podłączyć te wentylatory i jak tzn czy zamocować je aby wciągały powietrze do środka czy też wyciągały. Pozdrawiam

Lord_Farkuap
komentarz
komentarz

Możesz kupić ten wentyl i zamontować go z przodu. Oczywiście od środka, masz tam miejsce na pewno.

 

Na zielono - chłodzenie procka

Na czerwono - wentylatory w obudowie (zaznaczyłem dwa, bo na dwa masz miejsce)

[URL=http://iv.pl/]35993329435450142856.jpg[/URL]


Podaj jaką masz grafikę, jakiego producenta.

  • Dobra wypowiedź 1
Huberto203
komentarz
komentarz

A gdybym chciał dołożyć jeszcze jeden ? jedno miejsce już mam wykorzystane (to obok chłodzenia procesora- mam boxowe chłodzenie procka jeśli to ma znaczenie), gdybym chciał dołożyć 2 czyli jeden na przednim panelu jak pisałeś a drugi na boku jakoś bym zamontował. Chcę zapewnić swojemu komputerowi chłodzenie, wydałem na niego sporo kasy i pasuje też o niego zadbać żeby się nie przegrzewał.

cinomatic
komentarz
komentarz

2 możesz podłączyć do płyty głównej.

 

ALe też zawsze jeżeli masz więcej miejsca to możesz włożyć wentylatory na molex montowane bezpośrednio do zasilacza.

  • Dobra wypowiedź 1
Huberto203
komentarz
komentarz

Aha czyli pod płytę mogę wpiąć tylko 2, a to jest jakieś wyjście z zasilacza pod które mogę je wpiąć ? Jak wspomniałem nie znam się dlatego nie wiem gdzie co i jak. 


Czy chodzi o coś takiego ? Jako przejściówka z innego na wentylatorowe wejście ? http://www.x-kom.pl/p/64466-przejsciowka-gembird-molex-hdd-molex-hdd3pin-wentylator.html


Chyba że to coś innego to proszę o linki. Mój zasilacz to Tacens 750W

Lord_Farkuap
komentarz
komentarz

Dokładnie o coś takiego chodzi. Ew, można jeszcze znaleźć wentylator na molex, ale już chyba lepiej kupić te przejściówkę.

  • Dobra wypowiedź 1
Huberto203
komentarz
komentarz (edytowane)

Rozumiem. Więc jeśli montował będę na przednim panelu to tak aby wciągał powietrze do środka, a jeśli chciałbym na bocznym panelu montować tam gdzie te dziurki ale na dole to w jaki sposób go zamocować ? Aby nadmuchiwał na grafikę czy raczej odbierał gorące powietrze? Na grafice mam Windforce 3 wentylatory na prawdę robi to szum no ale temperatura i tak dość spora. Bo na górze idzie coś w rodzaju "rurki" którą przepływa powietrze na boost do procesora. 

Lord_Farkuap
komentarz
komentarz

Zamontuj go tak, żeby na grafe dmuchał. Masz takie temperatury, bo nie masz zimnego powietrza w obudowie. Zamontuj ten z przodu, to już będzie dużo lepiej.

 

Powiedz jaką masz tą grafikę.

  • Dobra wypowiedź 1
Huberto203
komentarz
komentarz (edytowane)

Grafika to NVIDIA GeForce GTX770 OC 2gb ale nie jest podkręcana, wszystko mam w serii na tą chwile.

Lord_Farkuap
komentarz
komentarz

Montuj ten wentyl z przodu i mów jak efekty.

  • Dobra wypowiedź 1
Huberto203
komentarz
komentarz

Od razu kupować 2 na przód i na bok czy najpierw jeden? Myślałbym raczej aby dwie sztuki założyć niech sobie pooddycha, jak uważasz?

Lord_Farkuap
komentarz
komentarz

Jeśli jesteś pewien, że na bok będzie akurat (wielkościowo) pasować 120mm, to kup 2 x Zephyry, bo są tanie i dobre. Na boku możesz zamontować opaską zaciskową. Dokup jeszcze tą przejściówkę i pod nią podłącz ten z boku.

  • Dobra wypowiedź 1
Huberto203
komentarz
komentarz

Okej, przed kupnem sobie wszystko zmierzę aby nie wydawać kasy na marne. Dziękuję bardzo za pomoc, jak coś to jeszcze będę pisał. I dam znać jak tam z temperaturami ale to pewnie dopiero koło wtorku. Pozdrawiam

Lord_Farkuap
komentarz
komentarz

Przodu nie musisz mierzyć, tam przypasuje na pewno.

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka

Huberto203
komentarz
komentarz

A jak myślicie chcąc zakładać na boku to w ogóle ten wentylator zmieści się między bocznym panelem a kartą graficzną? 

cinomatic
komentarz
komentarz

A to już musisz sobie zmierzyć.

Tym bardziej że na stronie producenta jest zaznaczone że wchodzą dwa wentylatory.

 

Więc tam przy GPU będziesz musiał montować albo na opaski albo na śruby (o ile podejdzie rozstaw)

Huberto203
komentarz
komentarz

montaż to pół biedy, ale żeby się zmieścił i nie walnął mi w moją grafikę. Właśnie się zastanawiam nad tym i chyba będę musiał to jakoś zmierzyć 

cinomatic
komentarz
komentarz

Przy tej obudowie myślę że nie będzie problemu.

W końcu to CoolerMaster ;]

Huberto203
komentarz
komentarz

Kolega mi pisał że jak mam już jeden wentylator to więcej nie pomoże i będzie to samo. osobiście uważam że to nie prawda bo automatycznie więcej wiatraków to prawda więcej zrobią. Jak uważacie. Czy moge w ramach testu zdjąć boczny panel z obudowy i zobaczyć co i jak? Muszę mu poprawić chłodzenie tylko nie wiem do końca w jaki sposób, tylko te wentylatory mi chodzą po głowie. 

cinomatic
komentarz
komentarz

Chcesz zbić temperatury użyj na CPU i GPU porządnej pasty termoprzewodzącej.

To jest podstawa.

 

Następnie przy tej obudowie możesz użyć wentylatorów:

przód - wlot

tył - wylot 

 

ewentualnie na boku jeszcze jeden wlot. i jak pisąłem wczesniej gdyby nie pasował rozstaw otworów to możesz zastosować opaski.

 

Ale moim zdaniem 2 wentylatory + dobra pasta pomogą.

Huberto203
komentarz
komentarz

Komputer ma może z 3 miesiące? Około, składali mi go pod koniec 2013 roku znajomi wszystko nówki części. Wszystko na oryginale więc na razie pasta musi być ok, dopiero za jakiś czas bym go dawał na wymianę. 

cinomatic
komentarz
komentarz

A jednak, przynajmniej na procek.

Bo 85*C to dla Ivy  Bridge bo one osiągają do 72-75*C

Huberto203
komentarz
komentarz

Ja się nie znam dlatego pisze, na procesorze nie odnotowałem jakoś specjalnie wysokich temperatur, nawet go nie testowałem mocniej na dobrą sprawe.

cinomatic
komentarz
komentarz

Przepraszam, bo nie doczytałem że chodzi o grafę.

 

Ale zapobiegawczo powinieneś sprawdzić też procesor w programie OCCT, po 5 min przy włączonym HWMonitor w tle.

 

Co do grafiki to powinieneś pilnować żeby nie przekraczała 80*

Huberto203
komentarz
komentarz

Dlatego chciałbym mu troszkę ulżyć dokładając te wentylatorki. Przy teście programem grafika miała około 85*C 


Odkręciłem teraz obudowę i co ? Heh patrząc na to co zaznaczył tu wcześniej kolega mam trochę popodpinane inaczej wszystko a mianowicie.

 

http://iv.pl/images/35993329435450142856.jpg

 

Pod zielone czyli - od procka mam wpięty wentylator od cooler mastera fabryczny a chłodzenie od procesora mam podpięte w miejscu zaznaczonym kolorem pomarańczowym poniżej

 

http://bankfotek.pl/image/1689446

 

Czy tak może być? Co prawda jak podpięty jest ten wentylator od obudowy to 1 pin pozostaje wolny :D dziwnie ale działa, no i teoretycznie mam teraz 2 miejsca wolne na wpięcie dodatkowych wentylatorów to obok i na górze płyty głównej


Bez boku obudowy temperatura nie przekracza 67*C, lepiej ?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.