x-kom hosting

Phenom II 960T @X6 - problem z rozpoznaniem i temperaturą

Luks84
utworzono
utworzono (edytowane)

[font=verdana,geneva,sans-serif]Witam,[/font]

[font=verdana,geneva,sans-serif]Posiadam procesor 960T oraz płytę Gigabyte GA-MA770-UD3 REV 2.0 z najnowszym BIOS'em.[/font]
[font=verdana,geneva,sans-serif]Odblokowałem dwa rdzenie, jednak według mnie gdzieś jest problem. Procesor kupiłem na allegro [/font][font=verdana,geneva,sans-serif] [url="http://allegro.pl/nowy-amd-phenom-ii-x4-960t-be-pewniak-6-rdzeni-fv-i2240831191.html"]http://allegro.pl/no...2240831191.html[/url] sprzedający sprawdza czy da się odblokować rdzenie. [/font]
[font=verdana,geneva,sans-serif]Wcześniej miałem płytę Asus'a i muszę przyznać że BIOS Gigabyte jest strasznie pokręcony, nie mogę się połapać.[/font]
[font=verdana,geneva,sans-serif]Wrzucę zrzuty jak to wygląda, czy wszystko jest dobrze? Dlaczego procesor jest tak dziwnie rozpoznawalny?[/font]

[font=verdana,geneva,sans-serif]Oryginał wszystko OK:[/font]
[attachment=19506:Phenom II X4 960T.JPG]

[font=verdana,geneva,sans-serif]Teraz po odblokowaniu dwóch rdzeni:[/font]

[attachment=19507:CIMG7523.JPG]
[attachment=19508:cpuzz.JPG]
[attachment=19509:cpuz.JPG]
[attachment=19510:mena.JPG]
[attachment=19511:sdfwefwef.JPG]
[attachment=19512:abdreqag.JPG]

[font=verdana,geneva,sans-serif]Ustawienia BIOS, jeśli coś źle proszę pisać, lub co poprawić/zmienić;[/font]

[attachment=19513:CIMG7524.JPG]
[attachment=19514:CIMG7525.JPG]
[attachment=19515:CIMG7526.JPG]
[attachment=19516:CIMG7527.JPG]

[font=verdana,geneva,sans-serif]Tutaj też widzi tylko 4 rdzenie.[/font]

[attachment=19517:dfgrwegrthhh.JPG]


[font=verdana,geneva,sans-serif]Dziękuje za pomoc.[/font]

Edytowane przez Luks_

sorsx
komentarz
komentarz (edytowane)

amd k8 cool i quiet control -wyłącz w biosie bo widzę na foto że jest auto. Jeżeli chodzi o temperatury to programy zazwyczaj odczytują błędnie(po odblokowaniu) zazwyczaj nie widać temperatur poszczególnych rdzeni, a tylko ogólnie procesor

Edytowane przez sorsx
Luks84
komentarz
komentarz

[font=verdana,geneva,sans-serif]A jeszcze pytanie czy to normalne że ten procesor ma takie niskie temp? Podczas pracy pod win 15C :o mowa o taktowaniu oryginalnym. Uruchomiłem jakiś program na chwile do obciążenia procesora to nie przekraczała 30C temp :o[/font]

Wracając do tematu, po odblokowaniu tak powinien go widzieć jak widać na zrzutach? Coś mi tu nie gra, sprawdzałem programem superpi i takie same czasy były na x4 jak i x6 :/

sorsx
komentarz
komentarz (edytowane)

coś mi się niestety,wydaję że soket am2+ pomimo że oficjalnie obsługuje phenomIIx4 960t to może go w pełni nie wykorzystywać:/ jak dobrze pamiętam kolega upierał się zostać przy ddr2 co może mięć na to największy wpływ.
PhenomII x4 960t sam w sobie jest dobrym procesorem i odblokowanie dodatkowych rdzeni tak naprawdę nie przynosi spektakularnej wydajności,więc nie ma powodów do zmartwień. Co do temperatur przetestuj najlepiej przy standardowych ustawieniach cpu, a potem po jakichkolwiek zabiegach:)

Edytowane przez sorsx
oskarre
komentarz
komentarz

super pi jest starym programem i z tego co się nie mylę nie potrafi wykorzystać nawet 2 rdzeni (jeżeli nie to prosze mnie poprawić) program został napisany w 2005 i nie jest aktualizowany na nowe technologie.
Zobacz może cinebench cpu

Luks84
komentarz
komentarz (edytowane)

Znalazłem taki sam procesor i płytę, jednak tutaj widać na zrzucie że CPUZ pokazuje 6 rdzeni, u mnie tylko 4 :/
[CODE]
http://forum.benchmark.pl/topic/45949-amd-phenom-ii-x4-960t-problem/
[/CODE]


Cinebench pokazuje również 4 rdzenie :(
[attachment=19519:Przechwytywanie.JPG]


Nie wdaje mi się aby płyta nie obsługiwała procka, na stronie producenta jest napisane że obsługuje wszystkie Phenomy II X4 oraz X6 więc powinien widzieć odblokowanego X4/X6.

Edytowane przez Luks_
sorsx
komentarz
komentarz (edytowane)

podejrzewam że trzeba ręcznie podnieść napięcie cpu-powinno pom[color=#FF0000]ó[/color]c,no i pamiętaj cool i quaiet wyłącz

Edytowane przez bub
ort
Luks84
komentarz
komentarz

Jaką wartość ustawić? Już teraz na default jest w okolicach 1.47V :o
Jeszcze mam jeden pomysł....poprzednia płyta asus była, rozebrałem kompa, podłączyłem wszsytko i włączyłem system (win7 64bit) NIE instalowałem nic. Sam system coś tam poinstalował, może brak sterowników oryginalnych od płyty robi takie cyrki?

sorsx
komentarz
komentarz (edytowane)

stery to podstawa

Edytowane przez sorsx
Luks84
komentarz
komentarz

[font=verdana,geneva,sans-serif]Szybko wieczorem robiłem, system ruszył więc nie instalowałem, jak tylko wrócę z pracy zainstaluję wszystkie najnowsze ze strony producenta i dam znać czy coś się zmieniło[/font]

Igorrodz
komentarz
komentarz (edytowane)

Masz dwie możliwości - albo format partycji systemowej i nowa instalacja systemu operacyjnego albo też odpinstalowanie sterowników starej płyty głównej (rób to w trybie awaryjnym Windowsa) w panelu, następnie Driver Cleaner / Driver Sweeper / CCleaner. W drugim jednak przypadku możesz spotkać się kiedyś z błędami.

Swoją drogą - jaki dokładnie system operacyjny posiadasz? Wersję OEM czy BOX?

Edytowane przez Igorrodz
Luks84
komentarz
komentarz

Wersję BOX. Proszę napisz dokładnie co mam usunąć w trybie awaryjnym?
W panelu nie mam nic do usunięcia, na liście programów nie mam żadnych sterowników.
Załączam zrzut ekranu z menadżera urządzeń:

[attachment=19521:Przechwytywanie.JPG]

sorsx
komentarz
komentarz

Z mojego doświadczenia wiem że po zmianie płyty gł. najlepiej przeinstalować system, ale wybór pozostaje dla usera. Ponieważ czasami działa wszystko ok. a czasami nie.Wiadomo iż czasami jest to kłopotliwe i czasochłonne , należy pamiętać o sterownikach i nie wierzyć tym co są zaimplementowane w winde:)

Antagoniss
komentarz
komentarz

Sprawdź czy nie masz ustawionej liczby CPU w zaawansowanych opcjach rozruchu.
msconfig.exe > Rozruch > Opcje zaawansowane > Liczba procesorów

  • Dobra wypowiedź 1
Luks84
komentarz
komentarz (edytowane)

[size=5][font=verdana,geneva,sans-serif]Koledzy problem rozwiązany!! [/font][/size]
[size=5][font=verdana,geneva,sans-serif]Jednak kolega [b]Antagoniss[/b] miał rację! W opcjach było ustawione 4 procesory :D wyłączyłem tą opcje całkowicie i widzi 6 rdzeni![/font][/size]
[size=5][font=verdana,geneva,sans-serif]Super, wielkie dzięki koledzy.Szkoda tylko że nie pokazuje temperatury rdzeni :([/font][/size]
[size=5][font=verdana,geneva,sans-serif]Pozdrawiam[/font][/size]

[size=4][font=verdana,geneva,sans-serif]Ps. Gdyby ktoś podpowiedział jakie programy warto zainstalować do monitorowania temp, itp procesora? Bo aktualny Core Temp pokazuje zera ;)[/font][/size]

Edytowane przez Luks_
Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='Luks_' timestamp='1334430158' post='1480898'] Ps. Gdyby ktoś podpowiedział jakie programy warto zainstalować do monitorowania temp, itp procesora? Bo aktualny Core Temp pokazuje zera ;) [/quote]
Żaden. Po odblokowaniu rdzeni dane te są niedostępne. Wiem, bo osobiście posiadam odblokowanego Phenoma II x3 720BE ;)

Luks84
komentarz
komentarz

Więc czym mierzyć temp procesora? Mam program HWMonitor, pokazuje na rdzeniach 0 ale CPU jest temp (w tej chwili mam 3.8GHz na 6 rdzeniach i temp nie przekracza 41C) Czy mam ufać ;)

Igorrodz
komentarz
komentarz

Ufać to można tylko biosowi i temp tam podanym. Programom do końca już nie bo w rożnym stopniu przekłamują rzeczywistość.

Antagoniss
komentarz
komentarz

Bios też może podawać dziwne temp. jeśli czujnik w CPU takie podaje. Dodatkowo w biosie nie ma możliwości sprawdzenia CPU pod obciążeniem, a przecież to temperatura maksymalna jest najistotniejsza.

Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='Antagoniss' timestamp='1334516020' post='1481601'] jeśli czujnik w CPU takie podaje. [/quote]
Jeśli masz uszkodzony termistor to nic nie poda Ci realnych, prawdziwych temperatur.

BTW_ programy bazują na danych biosu i w mniejszym bądź większym stopniu poprawnie dane z biosu odczytują.

Antagoniss
komentarz
komentarz

Właśnie dlatego nie można ufać bezgranicznie również temperaturze w biosie.

Luks84
komentarz
komentarz

Sprawdzałem cały komputer pirometrem podczas obciążenia, sekcja zasilania nie przekraczała 45C.
Uderzałem również okolice procesora itp i również nie przekroczyła 45C
Inne układy scalone na płycie odpowiednio 38C i 42C
Myślę że jest dobrze :)
Temperatura w pomieszczeniu 24.8C

Igorrodz
komentarz
komentarz

Te temperatury wyglądają na ok.

Luks84
komentarz
komentarz

Jeszcze ciekawi mnie sprawa tych sterowników, jak chcesz zainstalować pod Win jest błąd, i teraz pytanie czy pod trybem awaryjnym zainstalować?
Ale obawiam się że komp może nie ruszyć po instalacji :gobi:

Igorrodz
komentarz
komentarz

Nigdy nie próbowałem osobiście instalować sterowników w trybie awaryjnym - usuwałem w nim, restartowałem i po ponownym uruchomieniu pecet (Windows) sam prosił o nowe sterowniki.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.