x-kom hosting

Jaki Linux?

Dominika S.
komentarz
komentarz

a nie da się go zainstalować przez dodaj/usuń ?

Gość
komentarz
komentarz

W linuxie nie ma czegoś takiego jak Dodaj/Usuń. Będziesz się musiała do tego przyzwyczaić. Nie wiem, jak jest w Ubuntu, ale w Mandrivie większość nowych programów można ściągnąć w postaci plików RPM, które odpala się tak, jak exe w windowsie.

neuro
komentarz
komentarz

Tu masz co nieco o zmianie wyglądu :

http://doc.gwos.org/index.php/Desktop_EyeCandy

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?=&p=147093

Instalacja programów może odbywać się poprzez klikanie ikonek. Musisz tylko ściągać pliki .deb, które działają prawie jak instalatory. Zazwyczaj potem pojawia się skrót w menu.

Problemem może być brak jakiś pakietów, których nie ma w systemie. Można je dodać w Synapticu :

1.png

Jakby był problem to pisz. W sumie dużo programów można instalować w Dodaj/usuń programy. Szukasz tylko tego co potrzebujesz.

Terminal - to coś jak wiersz poleceń w windowsie. Uruchamiasz go np z menu :

ubuntu-terminal.png

Tam wpisujesz te komendy, które są podawane w poradnikach. Myślę, że na początek to starczy :)

Dominika S.
komentarz
komentarz

ok, dzięki :)

czyli jednak się da ;)

myślę, że wszystko "wyjdzie w praniu", i mam nadzieję, że szybko się nauczę :)

neuro
komentarz
komentarz

Na pewno. Trzymam kciuki !! Trzeba szerzyc Linuksa w Polsce :D

Dominika S.
komentarz
komentarz

Najbardziej obawiam się tego, że po zainstalowaniu nic nie będzie działało XD : myszka, klawiatura, karta graficzna, internet... Ale to raczej mało prawdopodobne? :P

Jeśli system sam nie skonfiguruje sterowników, to będe musiała sama je doinstalować. Ale jak to zrobie bez tych narzędzi działających? XD

neuro
komentarz
komentarz

Myszka, klawiatura na 100 % będzie działać. No chyba, że masz coś baaardzo nietyypowego. Karta graficzna też będzie działać, tutaj warto sobie po instalacji zainstalować nowsze sterowniki. Lepiej jak masz kartę GForce, te sprawiają mniej problemów i są wspierane przez Nvidie. Z Ati już troszkę gorzej, chociaż nie jest to problem nie do obejścia. Internet ... zależy skąd go masz . Jeśli masz sieć osiedlową, kablówkę itp. to linuks sam wykryje sieć. Ważne bedzie potem dobre ustawienie firewalla. Jeśli natomiast masz sieć z neostrady czy też netii - to tutaj też jest już łatwo - są napisane specjalne instalatory do tego.

Dominika S.
komentarz
komentarz

Myszka Logitech, klawiatura Manty (Manta Multimedia), Internet z UPC :)

neuro
komentarz
komentarz

No to raczej nie ma problemu. Jak już pisałem, podzas instalacji uruchamiasz system live. Tam już możesz sobie sprawdzić jak działają te elementy. Jaki w końcu system instalujesz ?

Dominika S.
komentarz
komentarz

Ubuntu 7.04 :)

Bo czytalam, ze wielu mialo problemy z instalacja 7.05.

neuro
komentarz
komentarz

Teoretycznie z 7.05 byłoby łatwiej - dużo rzeczy jest dodatkowo doinstalowanych, np. kodeki. Z drugiej zaś strony - sam wolę taki pusty system, sam wrzucam co mi potrzeba :)

Dominika S.
komentarz
komentarz

Mogę spróbować też 7.05, jeszcze się zobaczy :)

Poczytam jeszcze o przypadkach niepomyślnej instalacji, i ocenie swoje szanse na poprawną instalację :>

Zarov
komentarz
komentarz

Na razie nie warto byś kombinowała. Zainstaluj Ubuntu 7.04 i zobacz co to w ogóle jest ten Linux :P

Dominika S., radze zainstalować normalną sprawdzoną wersje 7.04, możesz się zdenerwować przy niepowodzeniu 7.05pl. A na co Ci nerwów?

neuro, zainstaluj sobie Debiana od podstaw :)

Dominika S.
komentarz
komentarz

Miło, że się martwisz o moje nerwy :D

Jeszcze się zastanowię, jakby co to zawsze może pomóc mi kuzyn :) (informatyk)

Ale nie sądze, żeby to było jakieś arcytrudne zadanie zainstalować 7.05...

Skoro jak piszecie, z instalacją 7.04 sobie poradzę, to czy 7.05 jest dużo 'trudniejszy'?

Z tego co czytałam to niewiele się różnią oprócz tego, ze 7.05 jest w pełni po polsku, i, jak pisał kolega neuro, ma więcej zainstalowanych na początku programów.

neuro
komentarz
komentarz

Własnie jest tak, jak piszesz. Nie wiem z czego mogą wynikać te błędy. Czytałem, że dość spieszyli się z wydaniem tej wersji (jest to robota entuzjastów) i może nie wszystko sprawdzili. Zainastalowanie kodeków, w pełni języka polskiego i dodatkowych rzeczy to kewstia 2-3 godzin i przede wszystkim dostepu do neta.

Zarov
komentarz
komentarz
Ale nie sądze, żeby to było jakieś arcytrudne zadanie zainstalować 7.05...

Trudne? A kto o tym mówił? Jedynie co to dużo słyszałem że staje w instalacji na iluś tam procentach. O dziwo nie mogę znaleźć żadnego tematu na forum ubuntu o tym, widać że administracja działa. No cóż, nie ma żadnej różnicy w instalacji 7.04 a 7.05, jak chcesz to próbuj 7.05. Twój wybór.

rzeczy to kewstia 2-3 godzin

Zależy od poziomu wiedzy użytkownika i też łącza. Trzeba wiedzieć co zainstalować :P

Dominika S.
komentarz
komentarz

Jeśli wszystko jest w necie, to myślę, że jeśli sama nie znajdę i zainstaluje wszystkie co potrzebne, to z Waszą pomocą napewno nie będzie problemu :)

/

Własnie się zastanawiam jak jest z kopiowaniem plików z CD?

(zamierzam zgrać PS 7.0 wraz z brushami i wszystkimi dodatkami, czy jezeli bede odpalac go przez Wine to nie bedzie innego problemu?)

Zarov
komentarz
komentarz
Własnie się zastanawiam jak jest z kopiowaniem plików z CD?

(zamierzam zgrać PS 7.0 wraz z brushami i wszystkimi dodatkami, czy jezeli bede odpalac go przez Wine to nie bedzie innego problemu?)

Nie, poczytaj to:

http://jakilinux.org/newsy/adobe-photoshop...wine-to-dziala/

neuro
komentarz
komentarz

Nie. Wine instaluje wszystkie partycje w taki sposób, że programy je widzą tak jak w windowsie. Oczywiście trzeba wiedzieć jak działa system plików w linuksie.

poczytaj o tym np. :

http://linux.gery.pl/dzialy/podstawy/uzytk...ie/systemplikow

Dominika S.
komentarz
komentarz

hmmm, czyli np. home/ to Windowsowski Pulpit, tmp/ Temporary Internet Files, dev/ Panel sterowania, itd?

neuro
komentarz
komentarz

Nie do końca. Home - to taki katalog, gdzie są twoje pliki i pliki innych uzytkowników, programy, puplit itp.

sam pulpit jest w /home/_twoja_nazwa_konta_/desktop. /tmp - tam sa tymczasowe pliki systemowe, ale nie koniecznie te z internetu :) /dev to katalog z urządzeniami, lecz sam panel sterowania to program.

WIem że to wygląda skomplikowanie, ale można się przyzwyczaić :)

Dominika S.
komentarz
komentarz

aha, czyli Home - Documents And Settings ? :P

/nie, nawet nie aż tak. Spodziewałam się czegoś straszniejszego XD

neuro
komentarz
komentarz

Nie do konca ;p

/home = Documents and Settings + wiekszosc Program Files

Dominika S.
komentarz
komentarz

no dobrze, wiekszosc, czyli?

neuro
komentarz
komentarz

Wiem, że część aplikacji instaluje się do katalogu /usr część do /home. Chociaż nie dokońca jeszcze wiem, jak to się rodziela. Wbrew pozorom, tez jestem raczej poczatkujacym użytkownikiem :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.