x-kom hosting

Jaki Linux?

Dominika S.
utworzono
utworzono

Hej! Na początek może powitam wszystkich użytkowników forum, właśnie się zarejestrowałam, ponieważ planuję zmianę systemu, i chciałabym poznać opinię fachowców na temat tego, czy Linux będzie dla mnie odpowiedni :)

Tak więc, od dawna mysle o zmianie systemu operacyjnego (myslalam o Linuksie), ale jak narazie mam o nim za mało informacji, niewiem jaki rodzaj byłby najbardziej odpowiedni dla mnie, no i czy sama dam sobię radę z instalacją?

Od razu mówię, że zależy mi tylko na tym żeby obsługa była w miarę prosta, no i żebym mogła robić na nim wszystko to, co na Win(XP). Najbardziej zależałoby mi na działającym programie graficznym, od paru lat używam PS, i szczerze mówiąc ciężko byłoby mi się przestawić na GIMPa (zwłaszcza, że kiedyś go miałam, i jak dla mnie wyglądał on zupełnie inaczej, nie mogłam na nim robić tego, co robiłam w PS)

Mam także kilka innych pytań, np: jak bardzo Linux różni się od Windowsa, jest lepszy, gorszy, w miarę podobny?

Która z przeglądarek będzie najlepsza pod Linuxa?

(Osobiście jestem zwolenniczką IE, ale Mozilla także by mi odpowiadała)

Pozdrawiam :)

neuro
komentarz
komentarz

Temat rzeka .... :)

Ja odobiście pół roku temu przesiadłem sie z win xp na ubuntu. Postanowiłem, że jako informatyk musze poznać dogłębnej ten system. O powiem, że od tego czasu coraz bardziej chwalę sobie ten system, a na xp, którego czasami muszę używać zaczynam coraz bardziej narzekać :)

Ubuntu jest całkiem proste w używaniu. Większość rzeczy można wyklikać w oknach, co przydaje się szcególnie początkującym użytkownikom.

Instalacja dzisiejszych linuksów w większośc odbywa się w graficznych instalatorach, uruchamianych w systemie w wersji live. W większości wypadków nie jest to bardziej skomplikowane niż instalacja windowsa.

Co do programu graficznego - GIMP jest darmową alternatywą dla PS'a. Ale wiem, że nie każdy użytkownik photoshopa jest w stanie się przestawić na Gimpa. Istnieje możliwość instalacji PS'a na Linuksie - pod emulatorem WINE. Chociaż nie wiem czy nowsze wersje CS dadzą sie tak łatwo instalować.

Przeglądarki - jest ich sporo - najważniejsze to oczywiści Firefox i Opera. Ich używanie niczym sie nie różni od używania ich w windowsie. IE nie ma oficjalnie na linuksie (chociaż można go zainstalować pod WINE. sam tego używam do testowania zachowania się stron w przeglądarkach).

Nie wiem czy cię przekonałem. Na początku spróbuj zrobić coś takiego.

Ściągnij sobie jakąś dystrubucje w wersji live (np. knoppix). Można go uruchomić z płytki - nie instalująć go. Pobaw się troche. Potem sama się przekonasz czy dasz rade się przenieść.

Dominika S.
komentarz
komentarz

Dzięki wielkie :)

Zdecydowanie mnie przekonałeś, zwłaszcza, że miałam już 3 Windowsy, i z każdym z nich zawsze był problem.

Dużym plusem jest dla mnie też to, że z tego co czytałam, tak naprawdę nie ma wirusów, którymi mógłby zarazić się Linux. (nie trzeba bawić się w programy antywirusowe, spyboty, firewalle, itd.)

Jeśli chodzi o PS, to używam 7.0, mam nadzieję, że udałoby mi się go zainstalować na Linuxie.

Czyli jeśli chodzi o rodzaj, polecasz Ubuntu? :)

neuro
komentarz
komentarz

Myśle że z PS 7.0 nie powinno być dużych problemów

Tu masz przykładowy atykuł o tym :

http://max.limpag.com/2007/05/27/installin...n-ubuntu-linux/

Jeśli chodzi o linuksy zazwyczaj poleca się najnowsze wersje. W kwietniu wyszła wersja 7.04.

Możesz też spróbować wersji 7.05 pl, która zawiera już kodeki do mp3, avi itp i w pełni spolszczone. Informacje masz tu

http://jakilinux.org/newsy/ubuntu-705-pl-juz-jest/

Dominika S.
komentarz
komentarz

a co z wymaganiami systemowymi?

w Linuxie sa one wieksze niz w okienkach, czy tez mniejsze?

olej3232
komentarz
komentarz

Temat świerzy więc się przyłączę! Osobiście polecam Fedore 7. Używam jej od kilku miesięcy i jestem zachwycony, system wspiera nowy sprzęt, co chwile dostępne są nowe aktualizacje. Po kilku drobnych przejściach spowodowanych moją niewiedzą nie mam z nim najmniejszych problemów! Chodzi stabilnie i mimo ogromnych ilości paczek poinstalowanych system nie muli! Swojego czasu zajmował mi 15 GB teraz go trochę odchudziłem.

Uprzedzan że trzeba się przyzwyczaić do nowych nazw programów i całego menu. Mam nadzieje że tobie również linux przypadnie do gustu

Dominika S.
komentarz
komentarz

15 GB wraz z wszystkimi Twoimi danymi, czy 15 GB jako sam system operacyjny? (to coś dużo :P)

Co do menu, i grafiki to juz przypadlo mi do gustu - bardzo mi sie podoba, o wiele bardziej niz grafika Windowsa.

neuro
komentarz
komentarz

Ja mam partycje 10 gb - na sam system. Co do wymagań- dużo zależy od środowiska, w którym pracujesz . Te standardowe (KDE, GNOME) maja podobne do win xp, przy czym moga lepiej wygladac. Sa inne, lzejsze. Ale nie polecam ich na poczatek. Ubuntu pracuje standardowo na Gnome, która ja preferuje. Jest też Kubuntu - te pracuje na KDE.

Dominika S.
komentarz
komentarz

A czy polecasz Ubuntu na początek ?

neuro
komentarz
komentarz

Ja tak. Są jeszcze inne łatwe dystrubucje - np. Mandriva. Ale sam jestem Ubumaniakiem :)

Jakby co - zawsze mogę pomóc :)

Trzeba szerzyć Linuksy !! :)

Dominika S.
komentarz
komentarz

A to dobrze, bo mam jeszcze pare pytań ^^

/ Osobiście nie podoba mi się interfejs (?) Mandrivy, jakoś Ubuntu wydaje się bardziej sympatyczny.

No więc wiem już jak "nagrać" system na płytę, ale nie wiem jeszcze dwóch rzeczy:

1) Jak wcześniej usunąć XPka i wszystkie dane? (nie chce ich zostawiać)

2) Jak zaczyna się instalacja? Wkładam płytkę, i potem co? (Pierwszy raz w życiu będe instalować sama system operacyjny, dlatego mam sporo pytań...)

olej3232
komentarz
komentarz

neuro, jak zawsze przyznam Ci rację! Jest wiele łatwych w obsłudze i podstawowej administracji linux-ów, najprostsze to Mundriva, Ubuntu/Kubuntu, Aurox i Fedora, nie koniecznie w tej kolejności. Wielu ludzi myśli że Linux wiąże się z wklepywaniem komend w konsole, a to nie prawda. Na dzień dzisiejszy wszystko co potrzebne do użytku domowego jest w repozytoriach lub paczkach rpm i instaluje sie tak łatwo jak w windowsie.

15 GB wraz z wszystkimi Twoimi danymi, czy 15 GB jako sam system operacyjny? (to coś dużo :P )
to był system i wszystko co w nim zainstalowałem! Ale 80% programów nie używałem. Na linux-a podobnie jak na windowsa starczy Ci 10GB

Jestem początkującm użytkownikiem, ale o ile będę w stanie również oferuje pomoc! nr gg znajdziesz w moim profilu, na forum jestem często więc myślę że nie będzie problemu!

Dominika S.
komentarz
komentarz

^ Dziękuję bardzo :)

No właśnie tak myślałam, jakby miał tyle ważyć sam system to musiałby być jakiś gigant :D

olej3232
komentarz
komentarz

1 Podczas instalacji Linux-a będzie partycjonowanie dysków, po prostu ustawisz żeby usunęło wszystkie partycje i ustawiło domyślny układchoć sobiście polecał bym ustawienie partycji według własnych upodobań! Na pewno musisz ustawić partycje /boot kilka MB ja mam 100, kolejna partycja to / jakieś 10GB powinno wystarczyć! I przydała by się SWAP zalecane tyle ile pamięci, reszta według uznania

2.Wkładasz płytę i wciskasz F8 podczas uruchamiania. Powinno wyskoczyć menu w którym wybierzesz napęd (ten z płytą) i instalacja wystartuje!

Dominika S.
komentarz
komentarz

1. ale ja mam tylko jedną partycję :D tfu. to znaczy nie mam żadnych :) mam dysk tylko 20GB wiec to nie mialoby sensu.

ale nie trzeba ustawiać partycji, może zostać bez, tak? ;)

(tak samo jak w Windowsie?)

2. i jak "steruje" instalacja? myszką na ekranie, tak?

moje pierwsze skojarzenie z instalacja systemow to wciskanie komend klawiatura na czarnym ekranie (?)

olej3232
komentarz
komentarz

Skoro masz dysk 20GB to po prostu ustaw żeby usunęło i automatycznie ustawiło partycje! po wybraniu napędu płytka ruszy i myszką albo strzałkami na klawiaturze poustawiasz wszystko

Nie przestrasz się te ustawienia nie są straszne. Data, godzina, strefa czasowa, hasło root-a (administratora) nazwa Twojego użytkownika i hasło. Wszytko jest ładnie opisane! Jak by nie wyskoczyło menu po wciśnięciu F8 daj znać!

neuro
komentarz
komentarz

Przy instalacji ubuntu masz dostep do programu gparted. Tam tez bedziesz mogla usunac partycje z win xp. Ja uruchomisz plytke z ubu wybierasz pierwsza opcje (chyba install). Potem uruchomi sie system w wersji live. Tam tez masz skrot do instalacji.

Zreszta - co będe się rozpisywał. Tu masz tu pokazane :

http://gul.copyleft.pl/wiki/index.php?titl...ntu:_Instalacja

powodzenia !!

Dominika S.
komentarz
komentarz

wlasnie obejrzalam tutoriale.

http://toproste.net/?p=156 to jest naprawde tak proste?

dzieki Wam obu serdecznie, teraz wiem, ze dam sobie rade :)

(bede instalowac 7.05)

a wlasnie, jeszcze coś.

co z instalacja sterownikow?

instalacja ubuntu pokazana na filmikach wyglada tak, jakby byla wykonana po instalacji sterownikow (myszka, klawiatura, karta graficzna, glosniki, internet, wszystko dziala cacy), a moze po prostu ten fragment zostal pominiety?

Zarov
komentarz
komentarz

Nie polecam 7.05, sam nie używałem ale czytałem iż są problemy z instalacją, i lepiej byś na sam początek się nie zniechęciła. Ubuntu.pl jest przerobionym Ubuntu, odchudzili troche i dodali parę programów, bez ktorych Polacy nie mogą się obejść jak np Kadu. Oczywiście wszystko to możesz tak samo łatwo zainstalować na zwykłym Ubuntu 7.04, które radziłbym Ci zainstalować. Pisałaś iż bardziej podoba Ci się Ubuntu od Mandrivy...to są tylko środowiska graficzne, które w każdej chwili możesz zmienić. Żaden problem.

http://jakilinux.org/linux/ubuntu/

http://jakilinux.org/dlaczego-linux/

http://jakilinux.org/instalacja/

http://jakilinux.org/pierwsze-kroki/

http://forum.ubuntu.pl/album_cat.php?cat_i...827d5d75bbb682a

Z Linuksem mam już długo do czynienia i używałem wszystkich popularnych dystrybucji to też oferuję swoją pomoc. Pamiętaj iż na forum.ubuntu.pl znajdziesz wszystko.

[ Dodano: 2007-06-16, 23:04 ]

EDIT

Hmm, instalacja sterów ogranicza się do instalacji jakiś paczek. Większość znajdziesz tu:

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty_pl

Zresztą z tym będziesz musiała się i tak zapoznać.

W czasie instalacji Ubuntu konfiguruje większość rzeczy...

Dominika S.
komentarz
komentarz

myślę, że z instalacją pojedyńczych programów dam sobie radę sama :)

a czy 7.04 też jest po polsku ? (sama znam ang. bardzo dobrze, ale nie tylko ja będe korzystać z komputera)

no i czy jego instalacja jest tak prosta jak... instalacja Ubuntu 6(...)?

edit: to bardzo dobrze, mam wlasnie nadzieje ze uda mu sie samemu to skonfigurowac :)

natomiast nigdzie nie doczytalam sie gdzie zmienia sie wyglad interfejsu?

tapete, rozmiar czcionki, kolory, itp.

Zarov
komentarz
komentarz

Tak, w czasie instalacji, nawet gdzieś na początku zapyta Cie jaki wybierasz język, zresztą zobacz do tych linków co podąłem.

Dominika S.
komentarz
komentarz

Ok, to jeszcze raz: jak mozna zmienic wyglad systemu?

Cos tam sie doczytalam, ze sciaga sie specjalne "skorki", np. do środowiska GNOME (czyli takiego w jakim jest Ubuntu) z tej lub innej strony: www.gnome-look.org, dobrze rozumuje ?

/

czy w Linuxie da się stworzyć konta użytkowników?

apropo tego: moja babcia chyba się zapłacze bez jej Winowych pasjansów, nie da rady ich odpalic na Ubuntu?

Zarov
komentarz
komentarz

Tak, takie rzeczy da się ustawić graficznie. Chociaż nie powiem Ci dokładnie jak to wygląda w Gnome bo nie używam od dawna i nie pamiętam, ale wszystko jest intuicyjne.

Dominika S.
komentarz
komentarz

Wlasnie czytam o instalowaniu pierwszej aplikacji - Kadu.

http://www.kadu.net/w/Pobierz:Ubuntu

Zastanawia mnie o co chodzi w "wpisywaniu poleceń w terminalu"?

Jako użytkownik Windowsa pierwszy raz słyszę o czymś takim.

Ale pewnie to tylko groźnie brzmi? :)

Gość
komentarz
komentarz

Dominika S., Pod linuxem jest możliwość odpalenia tzw. terminala - jest to odpowiednik trybu DOS pod windowsem XP. Jak go uruchomisz, to będziesz mogła używać komend tekstowych linuxa i w ten właśnie sposób zainstalujesz kadu.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.