x-kom hosting

Ubuntu 9.04 - pytania

Jarek789
komentarz
komentarz

U mnie było tutaj:

System -> Preferencje -> Programy startowe

Teraz kolejny problem, conky się włącza ale nie chowa się jak np włączę mozille tylko ciągle jest na wierzchu...

Dalik
komentarz
komentarz (edytowane)

Musisz opóźnić uruchamianie się conky.

1 - Napisz skrypcik w bashu o nazwie conky, który umieszczasz w katalogu domowym (~/)

#!/bin/bashsleep 10 &&conky

Jak by 10 nie podziałało, można dać 15 lub 20 (to są sekundy)

3 - Jeszcze trzeba dać mu prawa wykonalności:

chmod +x ~/ćonky

3 - Nie wiem jak to w Ubuntu i KDE czy tam inne Gnome (używam Debiana+Fluxbox) więc pozwoliłem sobie na zerżnięcie tekstu z for Ubuntu:

"W Ubuntu przechodzimy do “System > Preferencje > Sesje“, w zakładce “Programy startowe“, szukamy wcześniejszego wpisu i klikamy przycisk “Edytuj“. Zmieniamy “polecenie“, na takie:"

~/conky

4 - Restart komputera.

..............................

We fluxbox sprawa wyglądałaby prościej

W pliczku

~/.fluxbox/startup

umieszczamy wpis:

sleep 5 && conky &

Pozdrawiam

Jarek789
komentarz
komentarz (edytowane)

Podziałało :) Jeszcze mam problem z woluminami, grzebałem w ustawieniach ale nic nie znalazłem (może słabo szukałem) ale za każdym razem gdy wchodzę na dysk to on montuje mi się na pulpicie.

I jeszcze co do conky (tu już kwestia kosmetyczna) :) Mam taki config i dobrze działa, ale przy monitorze sieci jest ciągle 0, tak samo jak temperatury dysku i karty graficznej.

background yesuse_xft yesxftfont Zekton:size=9xftalpha 0.5update_interval 1.0total_run_times 0double_buffer yesno_buffers noown_window yesown_window_transparent yesown_window_type overrideown_window_hints undecorate,sticky,skip_taskbar,skip_pagerminimum_size 500 5maximum_width 250default_color whitealignment top_rightgap_x 12gap_y 48uppercase nooverride_utf8_locale yesTEXT${color #ddaa00}System $hr ${color white}Ubuntu 9.04 "Jurny Jarząbek"${color white}$sysname ${color white}$kernel (${color white}$machine)${color white}Procesy: $processes ${color white}w trakcie: $running_processes${color white}Czas pracy: $uptime${color #ddaa00}Temperatura $hr${color white}Procesor: $alignr ${hwmon temp 1}°C ${hwmon temp 2}°C${color white}Dysk twardy: $alignr ${execi 60 ~/conky/hddtemp}°C${color white}NVidia GeForce 8500GT: $alignr ${execi 60 ~/conky/nvidia}°C${color #ddaa00}Procesor $hr${color white}AMD Athlon x64 4.2 GHz${color white}CPU: ${cpu cpu}% ${cpubar cpu}$stippled_hr${color white}Najwięcej CPU: $alignr ${color white}CPU%${color white}${top name 1} $alignr ${top cpu 1}${color white}${top name 2} $alignr ${top cpu 2}${color white}${top name 3} $alignr ${top cpu 3}${color #ddaa00}Pamięć RAM $hr${color white}Kingstone DDR2 2GB${color white}RAM: ${memperc}% ${membar}$stippled_hr${color white}Najwięcej RAM: $alignr ${color white}RAM%${color white}${top_mem name 1} $alignr ${top_mem mem 1}${color white}${top_mem name 2} $alignr ${top_mem mem 2}${color white}${top_mem name 3} $alignr ${top_mem mem 3}${color #ddaa00}Dyski $hr${color white}home: ${fs_used /}/${fs_size /} $alignr ${fs_free_perc /}%${color white}${fs_bar /}${color white}hdd0: ${fs_used /media/sda1}/${fs_size /media/sda1} $alignr ${fs_free_perc /media/sda1}%${color white}${fs_bar /media/sda1}${color #ddaa00}Internet $hr${color white}IP: ${color white}${addr ppp0}${color white}Pobieranie: ${downspeedf ppp0} KB/s $alignr ${totaldown ppp0}${color white}Wysyłanie: ${upspeedf ppp0} KB/s $alignr ${totalup ppp0}

I chciałbym na górze dodać zegar datę najlepiej coś takiego jak na tym screenie.

*Na podstawie tego tematu można stworzyć program "100 pytań do..." xDD

Dalik
komentarz
komentarz (edytowane)

Co do temperatury to nie wiem (nie używam) ale jeżeli chodzi o sieć to spróbuj zamiast ppp0 wpisać eth0 lub ath0 , ewentualnie eth1 lub eth1

Pokaż też wynik

# ifconfig

Dyski... nie wiem czy tak jest w Ubuntu , ale pokaż co masz w pliku /etc/fstab i wynik:

# fdisk -l

Zegar w conky? Akurat taki jak pokazałeś to nie mam pojęcia jak zrobić ale musiałbyś się pobawić zaczynając od takiego wpisu w conky

${font Zekton:style=Bold:pixelsize=35}${alignc}${time %H:%M}${font Zekton:size=7}  ${font Zekton:style=Bold:pixelsize=15}${alignc}${time %e %B %G}${font Zekton:size=7}   ${font Terminus:style=Bold:pixelsize=20}${alignc}${time %A}${font Terminus:size=7}
Jarek789
komentarz
komentarz

Co do połączenia dalej widze komunikat:

IP: No adress

Co do pliku /etc/fstab, mam coś takiego:

# /etc/fstab: static file system information.## Use 'vol_id --uuid' to print the universally unique identifier for a# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).## <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>proc            /proc           proc    defaults        0       0# / was on /dev/sda10 during installationUUID=368d20de-4150-4c84-b47a-c13359748fe8 /               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1# swap was on /dev/sda11 during installationUUID=6a45c842-8679-405b-aedc-139d4ba1a779 none            swap    sw              0       0/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0
Archimedes
komentarz
komentarz

Z tym woliumem to chodzi ci o dysk win? Nie masz go montowanego w fstab.

Jarek789
komentarz
komentarz

Właściwie to niezależnie który dysk klikne czy win czy linuxa, nawet nagrywarka dvd mi się montuje na pulpicie.

Dalik
komentarz
komentarz

Nadal czekam na wynik

# ifconfig
Jarek789
komentarz
komentarz

to jest komenda? Jak tak to nic się nie dzieje jak wpisuje w terminalu.

Archimedes
komentarz
komentarz

To spróbuj

/sbin/ifconfig

Nie ma bata, że się nic nie dzieje, komenda ta jest odpowiedzialna za konfiguracje interfejsu z parametrami, natomiast bez to tylko wykaz skonfigurowanych interfejsów.

Jarek789
komentarz
komentarz (edytowane)

Po wpisaniu /sbin/ifconfig wyskakuje mi takie coś:

eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:1d:92:00:a2:6a            inet addr:93.105.206.1  Bcast:93.105.207.255  Mask:255.255.240.0          inet6 addr: fe80::21d:92ff:fe00:a26a/64 Scope:Link          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1          RX packets:20913 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0          TX packets:2520 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0          collisions:0 txqueuelen:1000           RX bytes:3755864 (3.7 MB)  TX bytes:549873 (549.8 KB)          Interrupt:252 Base address:0xa000 lo        Link encap:Local Loopback            inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0          collisions:0 txqueuelen:0           RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:0 (0.0 B)
Archimedes
komentarz
komentarz

No i o to chodziło, wpisałeś w conky eth0?

Jarek789
komentarz
komentarz (edytowane)

Monitor sieci już działa, zostały temperatury

Co do temperatur znalazłem poradnik :)

Ale nie rozumiem pkt.2 gdzie ja mam stworzyć ten plik? Nie wiem może po prostu dziś wolniej kojarzę xd Nie to że nie umiem stworzyć pliku ale gdzie ja mam ten plik stworzyć? Jak po prostu wpiszę w terminalu gedit conky/nvidia wpisze co opisano w pkt.3 i nie mogę zapisać bo wyskakuje błąd.

giersz
komentarz
komentarz

Imo dodaj przed /conky/nvidia "~". Czyli bedzie to wygladało nastepujaco "gedit ~/conky/nvidia"

Jarek789
komentarz
komentarz (edytowane)

To samo co w pierwszym przypadku :)

Nie można odnaleźć pliku /home/jarek/conky/nvidia.Proszę sprawdzić czy wpisane zostało poprawne położenie i spróbować ponownie.

Hah, o dziwo sam sobie poradziłem, chyba za dużo pytam xD

Jeszcze pozostaje problem z tym montowaniem się dysków na pulpicie, ostatnia rzecz która mi przeszkadza :D

Archimedes
komentarz
komentarz

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fstab

Myśle, że poprostu dopisz punky montowania dla wybranej partycji, będzie montowała się we wskazanym miejscu a nie na pulpicie.

Jarek789
komentarz
komentarz

To jest myśl :D I jeszcze jedna sprawa, jeżeli zainstalowałem WINE to warto do tego dać CEDEGA? czy to jedno i to samo?

Archimedes
komentarz
komentarz

Myślę, że WINE styknie, chyba, że chcesz grać w jakieś nowsze gierki.

Jarek789
komentarz
komentarz

Właściwie to ja gram głównie w nowe, zainstaluje cedega chyba nie będzie się gryźć z wine?

Archimedes
komentarz
komentarz

Jak dobrze poszukasz to znajdziesz wszystko co potrzebne do odpalenia BF2 przez Cedege, musisz dodatkowo instalnąć dx9. Gorzej będzie z CoD4.

Jarek789
komentarz
komentarz

Heh, po prostu zostawię sobie xp do grania ;)

Archimedes
komentarz
komentarz

Nie powinieneś się zniechęcać, wystarczy zajrzeć do jakiegoś manuala.

Jarek789
komentarz
komentarz

Ja się nie zniechęcam do linuxa, przeciwnie :) Ale po prostu zainstalowałem sobie wine aby odpalić klika programów pod windowsa (photoshop) i o gry pytam z ciekawości :)

Wróciłem :D Teraz pytanko co do partycjonowania, kupiłem nowy dysk (80 GB) i na niego chcę zainstalować ubuntu, zainstalowałem sobie program gparted i teraz jak to podzielić aby było dobrze, chodzi o system plików, mniej więcej chodziło by mi o taki podział:

1 partycja - tu bym instalował wszystkie gierki programy itp itd (60gb) tu chyba ext3

2 partycja - tu bym zainstalował ubuntu i tu by były wszystkie najważniejsze programy (20gb wystarczy?) a tu SWAP

Nic nie namieszałem? Bo dal mnie te wszystkie home, root itp to zupełna nowość i się już gubię :)

Althorion
komentarz
komentarz

Troszkę namieszałeś :P.

To nie Windows, tutaj nie masz prostego wyboru na której partycji chcesz coś instalować - leci na / i tyle masz do gadania. Tzn. programy linuksowe tam lecą - te instalowane pod Wine idą tam, gdzie im każesz, domyślnie na /home.

Polecam rozłożyć partycje tak:

1. / - ext4 - 10GB

2. /home - ext4 - 69,5GB

3. SWAP - swap - 0,5GB

zaś samo formatowanie zrobić już w czasie instalacji - Ubuntu też korzysta z GParted, nie ma potrzeby samodzielnej z nim zabawy.

Jak masz ochotę na ekstrawagancję, to możesz dać 64MB ext2 na /boot - nie ma jednak takiej potrzeby (chyba że się chcesz po prostu pobawić).

Jarek789
komentarz
komentarz

A co to jest to SWAP? Się tylko nad tym zastanawiam ;]

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.