x-kom hosting

Ubuntu 9.04 - pytania

Archimedes
komentarz
komentarz

Jest jeszcze Gdesklets :).

Jarek789
komentarz
komentarz

Spoko nie wszystko na raz :) Ale mam pewien problem instaluje to zgodnie z instrukcjami ze stronki (którą podałeś) wpisuje configa (dokładnie nie podam bo nei siedzę obecnie na linuxie) i wpisuje "conky" gdzieś wyczytałem że tak to się włącza i dostaje komunikat że "Conky nie jest zainstalowane" :|

Archimedes
komentarz
komentarz

Zapisałeś skrypt pod nazwą .conkyrc? Dla pewności wklep jeszcze raz apt-get install conky...

Jarek789
komentarz
komentarz

Więc teraz siedzę na Linuxie to podam więcej info, więc tak :)

Zaczynam normalnie od wklepania w terminalu

sudo apt-get install conky

później

gedit ~/.conkyrc

I wpisuje taki konfig:

background nofont Sans:size=8#xftfont Sans:size=10use_xft yesxftalpha 0.9update_interval 3.0total_run_times 0own_window yesown_window_type normalown_window_transparent yesown_window_hints undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_pagerdouble_buffer yesminimum_size 220 5maximum_width 220draw_shades yesdraw_outline nodraw_borders nodraw_graph_borders yesdefault_color whitedefault_shade_color blackdefault_outline_color greenalignment top_rightgap_x 12gap_y 35no_buffers yesuppercase nocpu_avg_samples 2override_utf8_locale nouppercase yes # set to yes if you want all text to be in uppercaseTEXT${color white}SYSTEM ${hr 1}${color}Hostname: $alignr$nodenameKernel: $alignr$kernelUptime: $alignr$uptimeTemp: ${alignr}${acpitemp}CCPU: ${alignr}${freq} MHzProcesses: ${alignr}$processes ($running_processes running)Load: ${alignr}$loadavgCPU1 ${alignr}${cpu cpu1}%${cpubar 4 cpu1}CPU2 ${alignr}${cpu cpu2}%${cpubar 4 cpu2}Ram ${alignr}$mem / $memmax ($memperc%)${membar 4}swap ${alignr}$swap / $swapmax ($swapperc%)${swapbar 4}Highest CPU $alignr CPU% MEM%${top name 1}$alignr${top cpu 1}${top mem 1}${top name 2}$alignr${top cpu 2}${top mem 2}${top name 3}$alignr${top cpu 3}${top mem 3}Highest MEM $alignr CPU% MEM%${top_mem name 1}$alignr${top_mem cpu 1}${top_mem mem 1}${top_mem name 2}$alignr${top_mem cpu 2}${top_mem mem 2}${top_mem name 3}$alignr${top_mem cpu 3}${top_mem mem 3}${color white}Filesystem ${hr 1}${color}Root: ${alignr}${fs_free /} / ${fs_size /}${fs_bar 4 /}Home: ${alignr}${fs_free /home} / ${fs_size /home}${fs_bar 4 /home}HDD0: ${alignr}${fs_free /media/HDD0} / ${fs_size /media/HDD0}${fs_bar 4 /media/HDD0}HDD1: ${alignr}${fs_free /media/HDD1} / ${fs_size /media/HDD1}${fs_bar 4 /media/HDD1}HDD2: ${alignr}${fs_free /media/HDD2} / ${fs_size /media/HDD2}${fs_bar 4 /media/HDD2}HDD3: ${alignr}${fs_free /media/HDD3} / ${fs_size /media/HDD3}${fs_bar 4 /media/HDD3}${color white}NETWORK ${hr 1}${color}Down ${downspeed eth0} k/s ${alignr}Up ${upspeed eth0} k/s${downspeedgraph eth0 25,107} ${alignr}${upspeedgraph eth0 25,107}Total ${totaldown eth0} ${alignr}Total ${totalup eth0}${color white}WEATHER ${hr 1}${color}${execi 1800 /home/johan/Scripts/weather.sh SWXX0006}

Zapisuje i zamykam. Później wpisuje w terminalu "conky" (ponoć tak to się uruchamia i otrzymuje wiadomość:

Program conky nie jest obecnie zainstalowany.  Można go zainstalować wpisując:sudo apt-get install conkybash: conky: polecenie nieodnalezione

Więc ponawiam instalacje i znowu to samo... :|

Archimedes
komentarz
komentarz

Daj ten wpis w /etc/conky.conf.

Jarek789
komentarz
komentarz

nie mam w /etc folderu conky chyba że coś namieszałem, dzisiaj coś nie mam głowy do tego :|

Archimedes
komentarz
komentarz

Domyślnie apt instaluje ci w /etc... wpisz:

whereis conky
Jarek789
komentarz
komentarz

I nic

conky:

Nic więcej nie pisze xD

Garrappachc
komentarz
komentarz

Maz ubuntu, tak? Odpal z menu (albo w konsoli wklep synaptic) i zainstaluj przez niego conky. Jeżeli nie zadziała, pobierz źródła stąd i zainstaluj. Conky powinno się ładnie kompilować. Znajdziesz masę hałtów na guglu, jak skompliować program.

panel
komentarz
komentarz

Możesz też wkleić na forum co dokładnie dzieje się po poleceniu sudo apt-get install conky.

Jarek789
komentarz
komentarz (edytowane)

Jutro będę miał trochę czasu to zerknę :)

Więc tak, wpisuje w terminalu synaptic i coś mi pisze że nie mam uprawnień administratora, czy muszę jakoś podać hasło w terminalu czy jak?

A po wpisaniu sudo apt-get install conky pisze mi coś takiego:

E: dpkg was interrupted, you must manually run 'sudo dpkg --configure -a' to correct the problem.

*Może ktoś z was wie o co chodzi ale ja jestem zielony jeśli chodzi o linuxy więc jak ktoś wie co i jak to by było fajnie jakby dokładnie opisał co robić :)

Ok działa, o dziwo sam do tego doszedłem :D Wystarczyło naprawić pakiety i udało mi się to wkońcu odpalić z konfiguracją myślę że sobie poradze ale jak macie jeszcze coś dla mnie to piszcie ;D

Ostatnia sprawa, przypadkiem włączyłem 3 conky i teraz mam 3 jeden na drugim mozna je jakoś usunąć? xD

Archimedes
komentarz
komentarz (edytowane)

Wyraźnie pisało w komunikacie błędu :). Hmm restart sesji i uruchom conky raz... Synaptica musisz z prawami roota uruchomić

Jarek789
komentarz
komentarz

Jak pisałem jestem zielony, mókłbyś napisać dokładnie jak to mniej więcej zrobić? xD

1. Jak włączyć z prawami roota

2. Co zrobić aby było 1 conky

Archimedes
komentarz
komentarz

No zalogować się na roota przecież umiesz.... Odpal go z konsoli albo graficznie poszukaj gdzieś w menu. Co do conky to jak włączasz? Wpisujesz conky i pojawiają się trzy? Wyczyść pliki konfiguracyjne i od nowa wpisz... Gdy uruchomisz conky wpisz ps w konsoli, zobaczysz czy faktycznie uruchamia się trzy razy.

Jarek789
komentarz
komentarz

Dobra pod wieczór zerknę, obecnie nie mam za dużo czasu :)

Garrappachc
komentarz
komentarz

W ubuntu wykonujesz polecenie z roota, wpisując sudo przed poleceniem, tak jak to sudo apt-get install. Jeżeli chcesz wyłączyć conkiego, wpisz w terminalu

killall conky

.

Możesz też

ps aux

i szukasz PID-u conkiego (4-, albo 5-cyfrowy kod) i potem

kill PID

(oczywiście pod PID podstawiasz ten nr).

Jarek789
komentarz
komentarz (edytowane)

Dobra dało rade :)

Jeszcze jedna sprawa, jak dodać zegar do tego mojego configu tak jakoś u góry i aby się conky włączało od razu po starcie systemu, bo na razie tego nie robi ;D

background nofont Sans:size=8#xftfont Sans:size=10use_xft yesxftalpha 0.9update_interval 3.0total_run_times 0own_window yesown_window_type normalown_window_transparent yesown_window_hints undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_pagerdouble_buffer yesminimum_size 220 5maximum_width 220draw_shades yesdraw_outline nodraw_borders nodraw_graph_borders yesdefault_color whitedefault_shade_color blackdefault_outline_color greenalignment top_rightgap_x 12gap_y 35no_buffers yesuppercase nocpu_avg_samples 2override_utf8_locale nouppercase yes # set to yes if you want all text to be in uppercaseTEXT${color white}SYSTEM ${hr 1}${color}Hostname: $alignr$nodenameKernel: $alignr$kernelUptime: $alignr$uptimeTemp: ${alignr}${acpitemp}CCPU: ${alignr}${freq} MHzProcesses: ${alignr}$processes ($running_processes running)Load: ${alignr}$loadavgCPU1 ${alignr}${cpu cpu1}%${cpubar 4 cpu1}CPU2 ${alignr}${cpu cpu2}%${cpubar 4 cpu2}Ram ${alignr}$mem / $memmax ($memperc%)${membar 4}swap ${alignr}$swap / $swapmax ($swapperc%)${swapbar 4}Highest CPU $alignr CPU% MEM%${top name 1}$alignr${top cpu 1}${top mem 1}${top name 2}$alignr${top cpu 2}${top mem 2}${top name 3}$alignr${top cpu 3}${top mem 3}Highest MEM $alignr CPU% MEM%${top_mem name 1}$alignr${top_mem cpu 1}${top_mem mem 1}${top_mem name 2}$alignr${top_mem cpu 2}${top_mem mem 2}${top_mem name 3}$alignr${top_mem cpu 3}${top_mem mem 3}${color white}Filesystem ${hr 1}${color}Root: ${alignr}${fs_free /} / ${fs_size /}${fs_bar 4 /}Home: ${alignr}${fs_free /home} / ${fs_size /home}${fs_bar 4 /home}HDD0: ${alignr}${fs_free /media/HDD0} / ${fs_size /media/HDD0}${fs_bar 4 /media/HDD0}HDD1: ${alignr}${fs_free /media/HDD1} / ${fs_size /media/HDD1}${fs_bar 4 /media/HDD1}HDD2: ${alignr}${fs_free /media/HDD2} / ${fs_size /media/HDD2}${fs_bar 4 /media/HDD2}HDD3: ${alignr}${fs_free /media/HDD3} / ${fs_size /media/HDD3}${fs_bar 4 /media/HDD3}${color white}NETWORK ${hr 1}${color}Down ${downspeed eth0} k/s ${alignr}Up ${upspeed eth0} k/s${downspeedgraph eth0 25,107} ${alignr}${upspeedgraph eth0 25,107}Total ${totaldown eth0} ${alignr}Total ${totalup eth0}${color white}WEATHER ${hr 1}${color}${execi 1800 /home/johan/Scripts/weather.sh SWXX0006}
Garrappachc
komentarz
komentarz

No ja mam tak:

${alignc}${color}${time %k:%M}

Poczytaj w konsoli man date o różnych formatach daty/godziny.

Elzo
komentarz
komentarz

Witam dopiero zaczynam zabawę z Linuxem i mam takie pytanie czym różni się Ubuntu 9.04 32-bitowy a 64-bitowy i który lepiej pobrać?

Archimedes
komentarz
komentarz

Jeżeli masz 64 bitowy procesor to wybierz Ubuntu 64. System działa szybciej ale mogą być pewne problemy z np. Skype.

  • 1 miesiąc później...
Jarek789
komentarz
komentarz (edytowane)

Odświeżę stary temat, już jakiś czas się bawie na ubuntu, przyznam że system mi się spodobał, ale ostatnio skupiłem się bardziej na dostosowaniu pulpitu aby był przyjemniejszy dla oka :) Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak uzyskać takie coś jak na tym obrazku (chodzi o ten panel)? Bo te kalendarze na tym obrazku i pogodynki to zapewne Screenlets, zgadza się?

A obecnie mój pulpit wygląda tak, ale nie jestem do końca zadowolony :)Klik!

Althorion
komentarz
komentarz

Chodzi o dolny panel? Na moje oko to AWM.

BTW - można prosić o link do tapety?

Jarek789
komentarz
komentarz (edytowane)

Tapeta

EDIT: Nie mogę się połapać na tej stronie coś xD

Ostatnie pytanie, jak mogę ręcznie ustawić conky do auto startu? bo nie mam opcji System -> Preferencje -> Sesje, nie wiem czemu ;/

Archimedes
komentarz
komentarz

System -- > Preferencje -- > Uruchamiane aplikacje

Althorion
komentarz
komentarz

Zawsze można instalować z repo + googlać za wtyczkami. A stronę zamieściłem po to, żebyś wiedział co to za cudo i z innym nie pomylił.

PS:

Dzięki za tapetę!

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.