x-kom hosting

Napiecie 12,96 V czy jest poprawne

yarek shalom
komentarz
komentarz

A wiec zakupilem Fortrona ATX 350 PNF - po podlaczeniu miernika zasilacz pokazuje nastepujace napiecie jezeli idzie o 12 V

- w normalnym trybie nieobciazajacym komputer - ok 12,50 V

- w stresie gdy uruchomione mam wiele aplikacji - max 12,65 V

Wczesniej tak jak pisalem mialem z poprzednim zasilaczem powyzej 13 V

Czy zostawic ten zasilacz czy go wymienic, czy 12,65 V w stresie nie bedzie przyczyna zawieszen? prosze o porady

Mag Magik
komentarz
komentarz
Norma ATX dla napięć - zakres od - do:

Dla napięcia +3,3V wynosi 3,14V-3,47V

Dla napięcia +5,0V wynosi 4,75V-5,25V

Dla napięcia +12,00V wynosi 11,40V-12,60V

Jeśli nasze napięcia mieszczą się w tych granicach to możemy uznać że jest dobrze.

z linii 12V korzystają nowsze procesory, dyski twarde(mechanika), karty graficzne PCI-E

yarek shalom
komentarz
komentarz

Oddalem ten zasilacz Fortrona 350, w chwili obecnej nic nie kupowalem, gdyz chce miec pewnosc ze to zasilacz jest przyczyna zawieszania komputera. Powiedzcie mi laikowi w tych sprawach, na jakiej zasadzie moga dzialac zawieszenia? czy aby komputer sie zawiesil musi miec powyzej 12,60 V? Bo akurat dzisiaj na tym Fortronie zawiesil mi sie gdy mialem 12,55 V tak wiec miesilo sie w granicach :/ A teraz np smiga od 12,85 do 13.00 (na starym zasilaczu) i nie zawiesil sie od kilku godzin. Bo moze ja szukam przyczyny zawieszania niepotrzebnie po stronie zasilacza?

Zakupilem Modecom MC 350 ATX

Niestety napiecie 12 V jest bliskie 12,60 :( czy nawet ten zasilacz z tak mocna linia 12 V nie jest w stanie utrzymac mego sprzetu? co moze byc nie tak? prosze o pomoc

Mag Magik
komentarz
komentarz

czym sprawdzasz napięcie?

yarek shalom
komentarz
komentarz

Miernikiem cyfrowym

Krystian_
komentarz
komentarz

ja sie podepne mam zasilacz Qoltec 400W napiecie wacha sie mierzy 12.31-12.39 w stresie i idle

dobre jest?

Kamix
komentarz
komentarz

Ja mam tego Feela 400W, za to u mnie po OC procka powyżej 1900Mhz w grach się rozkłada :D

Musze go wymienić i tak zrobię jak tylko kasę dorwę.

A teraz mam jeszcze jedno pytanie. Czy to normalne, że ta chińska maszyna(czyt. Feel) we wtyczce +12V niema kabla w pinie 18?

Bo tak właśnie jest pin 18 jest pusty.

mis456
komentarz
komentarz
A teraz mam jeszcze jedno pytanie. Czy to normalne, że ta chińska maszyna(czyt. Feel) we wtyczce +12V niema kabla w pinie 18?

Bo tak właśnie jest pin 18 jest pusty.

Tak, każda tak ma

  • 1 miesiąc później...
yarek shalom
komentarz
komentarz

U mnie w dalszym ciagu za zawieszenia :/

Zauwazylem ciekawea rzecz najczesciej komputer sie zawiesza i nie reaguje gdy ogladam cos we flashu, jest roznica pomiedzy flashem 10 a 8. Na 10 praktycznie za kazdym razem mi sie tnie, natomiast w wersji 8 rzadko

Co to moze byc? Mierzylem napiecie w trakcie takiego zawieszenia - bylo blisko 12.60, gdy komputer sie zawiesil podskoczylo do 12.85 i dopiero restart sprowadzil spowrotem do 12.55

Sam juz nie wiem czy zasilacz moze to powodowac? Mam modecom Mc 350 ATX - tak wiec byl on polecany na tym forum, czy go wymienic? czy kupic cos lepszego, tylko co aby miec pewnosc ze bedzie trzymal ok12.25 a nie 12.55 V

LIDER
komentarz
komentarz

1. Procesor przywróć do normalnego taktowania

2. Sprawdź stan kondensatorów na płycie głównej czy nie są napęczniałe (bardzo ważne!)

3. Sprawdź teperaturę chipsetu płyty głównej.

yarek shalom
komentarz
komentarz

Z tego co widze to chyba rozwiazalem problem ;)

Tak jak pisalem komputer kupilem a wiec nie wiedzialem ze go ktos podkrecal, niestety nieudolnie :/ Dzis przez przypadek zobaczylem ze na plycie glownej zworki sa przestawione na 133 MZ, dlatego przestawilem je na 100 MHZ. Oczywiscie procesor stracil na szybkosci, gdyz spadl z 1600 do 1250 MHZ. Ale co najwazniejsze komputer sie nie zawiesza! Normalnie przegladalem filmiki we flashu 10. Zasilacz Modecom MC 350 z 12,55 zszedl do 12,40 V po tej zamianie

Czyli 1 slowem - ten zasilacz nie wyrabial przy taktowaniu 133 MZ? Czy tak to mam rozumiec? Jezeli chcialbym miec jednak 133 MHZ czyli 1600 procesor to powinienem zakupic lepszy zasilacz? Bo ten po prostu nie jest w stanie utrzymac komputer w stabilnosci?

pawels
komentarz
komentarz

Moj pierwszy post na tym forum, wiec witam wszystkich :)

Po pierwsze - czy aby na pewno procesor byl podkrecany? Najlepiej gdybys podal oznaczenie spisane z procesora, bedzie wszystko wiadomo. Po drugie - Athlon na Socket A jest zasilany z linii 5V. Podwyzszone napiecie na linii 12V jest najczesciej wynikiem mocnego obciazenia linii 5V (taka jest po prostu budowa zasilaczy, jezeli jest taka potrzeba, moge zarysowac temat szerzej).

Ze wlasnej praktyki - w Athlonie 2500 podkreconym na 3200, przy podniesionym mocno Vcore mialem zasilacz Chieftec GPS-400AA-101A i dawal rade (linia 5V caly czas na poziomie 5.00 +/- 0,02V, 12V nigdy powyzej 12,3). Tego chiefteca da sie kupic sporo ponizej 100 zl.

yarek shalom
komentarz
komentarz

Na procesorze jest koncowka 1800 a wiec pewnie tyle potrafi wyciagnac, tak jak pisalem jezeli zworki byly przestawione w pozycji 133 MHZ to realnie we wlasciwosciach sprzetu pokazywal mi 1650. Obecnie mam 1200 z ta tylko roznica ze nie mam co jakis czas zawiasow. Jak mialem ustawione 133 MHZ to zasilacz w spoczyku mial 12.55 V. Czy myslisz ze gdybym go wymienil na inny to bez problemu trzymalby ok. 12.25 V? A moze to cos z moja plyta glowna jest nie tak ze generuje takie napiecia?

LIDER
komentarz
komentarz

Czy to jest Athlon XP? Bo nie ma Athlona XP, który by miał 1250 mhz. Nawet nie wiem czy zwykły jest. Poprostu wydaje mi się, że ustawiłeś go poniżej taktowania normalnego obniżając tym pobór mocy tego procesora. Większość podzespołów w Twoim komputerze teraz pracuje wolniej i wydziela mniej ciepła, pobiera mniej prądu i nie dziwie sie, że nie ma zwieszek. Tak jak mówił pawels, w zasilaczach większość przetwornic impulsowych po obciążeniu gałęzi 5V podnosi gałąź 12V co jest apsolutną prawdą. Na tym taktowaniu możesz nie znaleźć usterki, bo nic się nie dzieje, ale jak sam widzisz coś jest nie tak. Narazie podaj to:

1. Sprawdź stan kondensatorów na płycie głównej czy nie są napęczniałe (bardzo ważne!)

2. Sprawdź teperaturę chipsetu płyty głównej z tym, ze na normlanym taktowaniu 133 mhz.

yarek shalom
komentarz
komentarz

Oto dane z everesta dotyczace procesora przy ustawionym taktowaniu 100 MHZ

Typ procesora AMD Athlon MP, 1152 MHz (11.5 x 100)

Nazwa kodowa Palomino

Seria A5

Zbiór instrukcji x86, MMX, 3DNow!, SSE

Pamięć podręczna L1 kodu 64 KB

Pamięć podręczna L1 danych 64 KB

Pamięć podręczna L2 256 KB (On-Die, Full-Speed)

Informacje fizyczne procesora

Typ obudowy 453 Pin PGA

Wymiary obudowy 4.95 cm x 4.95 cm

Liczba tranzystorów 37.5 milion(ów)

Technologia wykonania 6Mi, 0.18 um, CMOS, Cu

Rozmiar procesora (Die Size) 128 mm2

Napięcie rdzenia 1.75 V

Napięcie We /Wy 1.6 V

Typowa moc 41.3 - 64.3 W (zależna od szybkości procesora)

Maksymalna moc 46.1 - 72 W (zależna od szybkości procesora)

----------------------------

Wszystkie kondensatory sa w doskonalym stanie, wewnatrz nie ma kurzu, rozumiem ze temperatura chipsetu to inaczej temperatura płyty głównej? Wg everesta aktualnie przy taktowaniu 100 MHZ mam 38 stopni. Nie wiem ile by miala przy 133 MHZ. Jezeli idzie o temperature procesora to przy taktowaniu 133 MHZ w najwiekszym stresie (prmie 95) nie mial wiecej niz 52 stopnie, przy taktowaniu 100 MHZ ma 46 stopni

LIDER co o tym myslisz? W sumie nie zalezy mi tak bardzo na tej predkosci procesora jezeli kilka razy dziennie resetowalem komputer :/ Zasilacz jest nowy tak jak pisalem Modecom MC 350 ATX

LIDER
komentarz
komentarz

Jeśli Ci to nie przeszkadza może na 100 mhz lecieć. Athlon MP to mobilny procesor (laptopowy), ale jądro palomino to szajs. Nie ma co inwestować w to. Co do resetów mogły Ci też ramy polecieć. Jak masz 2 kości to wyjmij jedną, sprawdź na 133 mhz FSB, jak będzie coś nie tak to wyjmij drugą i włóż pierwszą i powtórz test. Ale na 100 mhz możesz lecieć jak nie chce Ci się grzebać.

pawels
komentarz
komentarz
Na procesorze jest koncowka 1800 a wiec pewnie tyle potrafi wyciagnac, tak jak pisalem jezeli zworki byly przestawione w pozycji 133 MHZ to realnie we wlasciwosciach sprzetu pokazywal mi 1650. Obecnie mam 1200 z ta tylko roznica ze nie mam co jakis czas zawiasow. Jak mialem ustawione 133 MHZ to zasilacz w spoczyku mial 12.55 V. Czy myslisz ze gdybym go wymienil na inny to bez problemu trzymalby ok. 12.25 V? A moze to cos z moja plyta glowna jest nie tak ze generuje takie napiecia?

Co do zasilacza nikt nie da Ci gwarancji ze to pomoze :). Napisalem o Chieftecu bo wg mnie zadziwiajaco dobrze sie sprawowal w konfiguracji mocno obciazajacej linie 5V. Jeszcze tak mi sie nasunelo - czy nie masz przypadkiem mocno podwyzszonego napiecia zasilania procesora? Ostatecznie moze okazac sie ze uszkodzona jest przetwornica zasilajaca procesor i podaje po prostu za duze napiecie - a jak wiadomo wyzsze napiecie = wiekszy pobierany prad, choc w takie uszkodzenie raczej watpie. Przyjzyj sie tez kondensatorom elektrolitycznym na plycie glownej, czy nie sa wybrzuszone, wylane, ale to juz chyba ktos tu pisal :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.