x-kom hosting

Podłączenie procesora do płyty

akcent
utworzono
utworzono

Witam

zamówiłem sobie komputer w częściach i będę musiał go złozyć. Najbardziej obawiam sie podłączenia procesora z płytą główną. Czy macie jakieś poradniki lub sami wiecie jak to zrobić?

Interesują mnie również połączenia:

1) procesora z płytą

2) płyta z obudową

3) zasilacz z płytą.

resztę raczej wystarczy tylko wpiąć.

serdeczne dzięki za odpowiedzi.

Pozdrówka

FrogsterPL
komentarz
komentarz

A jaki to procesor i płyta główna? Bo sposób wkładania procesorów Intela i AMD różni się nieco ;)

Płyta z obudową - łatwo, na płycie masz dziury na śrubki (ważne - te dziury mają takie srebrne "kółka" wokół - NIE wkładaj śrubek do dziur, które nie mają tych srebrnych kółek!). Do obudowy wkręcasz takie "podkładki" (z jednej strony mają gwint, żeby się "wkręcić" w obudowę, a z drugiej miejsce na te śrubki, którymi przykręcisz płytę). Wkręcasz ich tyle, ile masz otworów na śrubki w płycie głównej, no i w odpowiednich miejscach. NIE MOŻNA przykręcić płyty bez używania tych "podkładek". Tyle teoria - w praktyce bywa nieco gorzej, bo płytę do obudowy wkłada się raczej niewygodnie.

Zasilacz z płytą - łatwo, najszerszą wtyczkę da się włożyć tylko w 1 sposób (jeśli masz ją dzieloną w sposób 20 pin+4 pin, to jeśli płyta wymaga 24 pinów, to łączysz te 20 i 4, po czym razem je wkładasz). Jest jeszcze osobna wtyczka 4-pin - na nią też jest miejsce na płycie głównej, także da się włożyć tylko w jeden sposób.

Jeśli Twoja karta graficzna potrzebuje dodatkowego zasilania kablem, to nie zapomnij go podłączyć.

P.S.

Radziłbym najpierw zamontować procesor i wentylator na nim, a dopiero potem wkładać płytę do obudowy.

EDIT:

Na ogół przed włożeniem płyty do obudowy trzeba "wyłamać" z obudowy standardową blaszkę I/O (tą z miejscami na porty USB, PS/2 itp.) i zamontować tam tą, która jest dołączona do płyty głównej.

EDIT 2:

Ostrożnie z podłączaniem RAMu - pasuje tylko w jednej pozycji, a zdarzają się ludzie, którzy wpychają go na siłę, nie upewniwszy się, że jest dobrze włożony ;)

akcent
komentarz
komentarz

Ok super szybka i fachowa pomoc. Dziękuję.

Jednak nie podałem dokładnych danych dla tego proszę o szczegółowe dane co do tego sprzętu:

Mam:

1) procesor: intel quad q6600 box

2) płyta: gł: P5Q-E

3) graf: radeon 4850 asus 512

4) zasilacz corsair 520w

a obudowa:

http://www.allegro.pl/item412680048_szok_c...owany_lcd_.html

bardzo inteeresuje mnie podłączenie procesora i jego wiatraczka gdyż nigdy tego nie robiłem a nawet nie widziałem jak to się robi. nie chcę uszkodzić sprzętu stąd też ten temat

Serdeczne dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

EDIT:

Zapomniałem o czujnikach. Otóż w obudowie jest zestaw 3 czujników, gdzie ich usadowić? w jaki sposób? Co one mierzą?

dzięki

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Co do procka Intela, ja się niestety nie wypowiadam, gdyż jeszcze nie miałem okazji takowego montować, musisz więc poczekać na wypowiedź kogoś innego. Mogę tylko powiedzieć tyle, że kabelek z wiatraczka procesora podłącza się gdzieś blisko gniazda procesora. Prawdopodobnie będzie oznaczone jako CPU_FAN albo podobnie. WSZELKIE kable podłączasz dopiero wtedy, gdy już wszystkie części kompa są na swoim miejscu. Unikniesz zbyt dużego bałaganu (bo trochę tak czy siak będzie niestety).

Jeśli chodzi o czujniki - daj tam, gdzie chcesz, aby mierzyły Ci temperaturę (tak podejrzewam, że to będą takie właśnie przeznaczone do tego celu, ale mogę się mylić). Ale nie radzę wpychania tego np. między procesor a radiator - procesor ma wbudowany własny czujnik, podobnie karta graficzna. Osobiście nie mam pomysłów, gdzie by można te czujniki umieścić - jeden może być jakoś po prostu w obudowie, żeby było wiadomo, jaka jest temperatura w "skrzyni".

http://www.allegro.pl/item414617594_nowe_s...ga_lpt_com.html - to miałem na myśli mówiąc "podkładki" pod płytę - coś takiego powinno być dołączone do obudowy. Wkręcasz to dokładnie pod "dziurami" na śruby w płycie. Prawdopodobnie będziesz potrzebował 9 tych "dystansów" (jeśli dobrze liczę patrząc na zdjęcie tej płyty), no i zarazem 9 śrubek. Do samej płyty! Potem jeszcze sporo do montażu napędu CD/DVD, dysku twardego itd.

P.S.

Zauważyłem, że ta płyta nie ma takich "pełnych" metalowych "kółek" wokół otworów na śruby, ale poznasz te otwory - mają wokoło takie "wypustki".

EDIT:

d913126a31619ac6m.png

Czerwonymi kółkami zaznaczyłem te miejsca na śrubki.

I jeszcze co do procesora - razem z nim powinieneś dostać instrukcję, tam też powinien być opisany montaż, zarówno samego procesora, jak i jego systemu chłodzącego. Na ogół oprócz tekstu są też obrazki lub zdjęcia (choć niestety czasem to nic nie pomaga, więc w razie czego daj znać).

EDIT 2:

Osobiście te "dystanse" dokręcam jakimś kluczem (nie wiem, jak toto się nazywa, ale chodzi mi o takie, co jak się tam pokręci takim "wałkiem" to się zbliżają do siebie te całe... no... ramiona? :lol:), ale nie jest to konieczne. Mi po prostu zdarzało się, że nie dało się wykręcić śruby z płyty, bo się "dystans" poluzował i też się kręcił... Tyle, że jak to wkręcisz kluczem, to wykręcać w razie czego też będziesz musiał kluczem ;)

http://www.kozuchow.com.pl/asp/pliki/grafi...z_francuski.jpg - mam na myśli takie narzędzie :lol:

EDIT 3 (taaa, ja to mam nieźle z tym pisaniem "jak mi się coś przypomni" :lol:):

Dobrze, że wybrałeś ten zasilacz. Bardzo dobry, do tego ma odłączane kable. Podłącza się tylko te, których się aktualnie używa, dzięki czemu jest mniejszy bałagan w obudowie ;)

akcent
komentarz
komentarz

Naprawdę jestem zafascynowany i zaskoczony Twoją fatygą :sweet:

Brawo... teraz takich ludzi już się nie spotyka.

Swoją drogą jestem bardzo wdzięczny i dziękuję a zarazem pozdrawiam Cię ^_^

PS. Jutro dostanę sprzęt to będę informował na bieżąco.

Jeszcze raz serdeczne dzięki!

mam sprzęt i zaraz zaczynam zabawę:)

Czy ktoś instalowal już quada?

EDIT:

Co to jest to szare (3 paski) \?

http://www.intel.com/cd/channel/reseller/e...tech/376552.htm

nitro07
komentarz
komentarz

to jest pasta termoprzewodząca, nie ścieraj tego !

JSF
komentarz
komentarz

Co do instalacji procesora to Asus dodaje do swoich płyt krótką instrukcję, m. in. po polsku, opisującą w punktach jego montaż. A z procesorem dostaniesz instrukcję montażu obrazkową ;). Wygodniej jest zamontować procesor na płycie przed zamocowaniem jej do obudowy.

FrogsterPL
komentarz
komentarz
Wygodniej jest zamontować procesor na płycie przed zamocowaniem jej do obudowy.

Chłodzenie procesora również lepiej zamontować przed zamocowaniem płyty w obudowie ;)

A te 3 paski, jak już powiedział nitro07, to pasta termoprzewodząca. Dzięki niej ciepło z procesora jest łatwo przenoszone na radiator (dzięki czemu mamy dużą powierzchnię oddawania ciepła). Gdyby pasty nie było, styk radiatora z procesorem byłby prawdopodobnie skrajnie beznadziejny, i komp w najlepszym wypadku odpalałby na parę sekund (zanim nie zadziałałyby zabezpieczenia termiczne płyty głównej), a w najgorszym procesor mógłby się spalić (chociaż spalenie się procka z powodu temperatury przy nowoczesnych płytach i procesorach jest raczej mało możliwe, właśnie z powodu domyślnych ustawień BIOSu, chyba, że sami namieszamy w BIOSie i poustawiamy jakieś głupoty zamiast stabilnych ustawień ;) Przykładowo, bardzo niemądrym pomysłem jest zbyt duże zwiększanie napięcia na procesorze; oczywiście czasem jest konieczne, np. do overclockingu, ale znane są przypadki, że ludzie od razu ustawiali duuuuuuużo za dużo, no i procki padały...).

akcent
komentarz
komentarz

Bo u mnie ta pasta fabrycznie jest troszkę zdarta na jednym z 3 pasków. Lekko ale jest.

Nie będę tego zgłaszał bo znów będzie czekania tygodniami

FrogsterPL
komentarz
komentarz
Nie będę tego zgłaszał bo znów będzie czekania tygodniami

Takich rzeczy nie ma po co zgłaszać, bo i tak mogliby Ci powiedzieć, że pewnie sam przez przypadek ten kawałek zdarłeś ;) Jeśli jest zdarta tylko troszkę, to niczym się nie martw.

akcent
komentarz
komentarz

Procesor zainstalowałem , teraz mam problem przy podłączeniu płyty do obud. W atx powinienem dstać 9 śrubek dystansowych a dostałem 7, Mam problem bo to może odbić się na drgania itd.

Co teraz zrobić? W sklepie nie mają a żeby zamówić muszę czekać ze3 dni!!! POMOCY

bush
komentarz
komentarz

wklep te 7 tylko tak nie wszystkie w jednym miejscu najwazniejsze to po rogach, przy karcie grafiznej i przy procu ;)

jak cie to bardzo nurtuje to mam na zbycie takie 3 stopki moge ci jak cos odstapic :)

JSF
komentarz
komentarz

Może dostałeś plastikowe kołki dystansowe. Czasami dają takie zamiast metalowych stopek.

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Na 7 też powinno się w miarę porządnie trzymać. Najważniejsze, jak mówi murgal, żeby śrubki były na rogach, przy procesorze i karcie graficznej. Osobiście wkręciłbym je tak (żółte kółka), ale może ktoś ma lepszy pomysł:

24423138e8e0aed7m.png

akcent
komentarz
komentarz

Ok dzięki.

Kolejna sprawa.

Mam już zasiłkę, płyta zainstalowana ale mam problem z całym sfitem kabli od obudowy. Podłączyłem kabalek od HDD LED, RESET, POWER, SKYPer czy jakoś tak...

1)Są czujniki, jakieś potrójne wejścówki z napisami na kablu np: CPU, VGA, SYS (3 sztuki) nie wiem gdzie ich wklepać... Nie widzę otworu na takie przewody.

2) Kolejna sprawa to białe grubawe kable z których wychodzi 4 piny osobne, pisze na nich: 1+D, 1-D, VCC1, 1GND (takich białych kabli mam 2 szt)

3) Kolejniasta sprawa to 5cio żyłowy kabel (żółto, zielono, czerwono, niebisko, czarny) z któego odchodzi 5PIN: Mic-IN, MIC-BAS, GND oraz

Spokout L, Spokout R (z tych odchodzą kolejne 2 PIN z Spokout L wychodzi Spokout R a z Spokout R Spokout L)

Następna sprawa to dysk, w starym kompie łączyłem taśmą a teraz czym złączyć go z płytą?

webber
komentarz
komentarz
jakieś potrójne wejścówki z napisami na kablu np: CPU, VGA, SYS (3 sztuki) nie wiem gdzie ich wklepać...
Jeżeli dobrze myślę to mierniki obrotów wentyli, wtyczki wkłada się między złącze 3pin płyty głównej złącze samego wentylatora.
2) Kolejna sprawa to białe grubawe kable z których wychodzi 4 piny osobne, pisze na nich: 1+D, 1-D, VCC1, 1GND (takich białych kabli mam 2 szt)
USB przedniego panelu, podaj oznaczenia na płycie głównej przy pinach do podłączenia USB.
3) Kolejniasta sprawa to 5cio żyłowy kabel (żółto, zielono, czerwono, niebisko, czarny) z któego odchodzi 5PIN: Mic-IN, MIC-BAS, GND oraz

Spokout L, Spokout R (z tych odchodzą kolejne 2 PIN z Spokout L wychodzi Spokout R a z Spokout R Spokout L)

Podobnie jak wyżej tylko złącza audio przedniego panelu.
Następna sprawa to dysk, w starym kompie łączyłem taśmą a teraz czym złączyć go z płytą?
Co to za dysk? Jeżeli ten sam to łączysz go taśmą w taki sam sposób. Jeżeli nowy to obstawiam, że ma interfejs sata:

http://pl.wikipedia.org/wiki/SATA

Kable sata powinieneś dostać razem z płytą główną.

webber
komentarz
komentarz

Schemat pinów USB na płycie:

00ffea05b9e44262m.jpg

Podłaczasz w następujący sposób (płyta - kabel):

Pierwszy kabel:

USB +5V = VCC1

USB_P10- = -1D

USB_P10+ = +1D

GND = 1GND

Drugi kabel:

USB +5V = VCC1

USB_P9- = -1D

USB_P9+ = +1D

GND = 1GND

Pin NC zostawiasz wolny

EDIT:

Podłączenie przedniego panelu Audio do AC97 (do HD Audio nie umiem, przyznaję się bez bicia):

Schemat:

63099224a779f494m.jpg

Płyta - kabel

AGND = GND

MIC2 = MIC-IN

MICPWR = MIC-BIAS

Line out_R = Spokout R

Line out_L = Spokout L

Wszystkie NC zostawiasz wolne

akcent
komentarz
komentarz

Okgeneralnie super... webber wyrównam tematy za pomoc ;)

Audio i usb mam z głowy.. Co dalej teraz, otóż teraz kable z zasiłki. Mam 3 kable (duży mały i średni) te są statyczne bo reszta wpinana. Duży i średni są wpięte bo znalazłem w płycie na nie otworki :P zaś średni 8 PIN nie wiem gdzie wpiąć...

Mając na myśli 8 pin chodzi o:

[::::]

z góry thx

JSF
komentarz
komentarz

Do płyty powinny być wpięte dwa kable. Jeden ma 24 piny a drugi 4 lub 8. Ty zapewne podpiąłeś 24 i 4. W tej płycie na gnieździe 8 pinowym jest zaślepka na 4 piny. Możesz ją wyjąć oraz odłączyć kabel czteropinowy i na to miejsce wpiąć osmiopinowy taki jak na zdjęciu podanym przez FrogsteraPL.

akcent
komentarz
komentarz

taK właśnie to!

Ok a możesz przesdstawić to na screenie gdzie jest?

PS. Jakie kable idą do karty graf?

JSF
komentarz
komentarz

Kabelek z 8 pin wpinasz do złącza nr 1 na rysuku EATX12V (jest na górze płyty)

http://www.voila.pl/145/zvfai/index.php?get=1&f=1

Do grafiki idą kable 6 pin. Na zdjęciu, zamieszczonym przez FrogsteraPL, jest po prawej stronie.

FrogsterPL
komentarz
komentarz
Na zdjęciu, zamieszczonym przez FrogsteraPL, jest po prawej stronie.

Zaraz pod górnym prawym żółtym kółkiem :D

akcent
komentarz
komentarz

aha gitara więc od zasiłki te 2 kable idą do płyty gł (duży i średni) a mały do karty graf (6pin)

Do grafiki tylko ten 6 pin?

W sumię konczę, czy jak coś jest źle to moze się zepsuć komp? Po podłączeniu?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.