x-kom hosting

Problem z czarnym ekranem po zmianie procesora

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Mogeto ,
sieju
utworzono
utworzono

Wczoraj dostalem nowy procek, ale po zmianie procesora z Ryzen 3 1200 na Ryzen 5 5500, po właczeniu komputera komputer sie odpala wszystko sie kreci, lecz nie ma obrazu, pozatym co ktorys raz jak proboje odpalic kompa to cooler cpu chwile sie kreci a pozniej przestaje ale wszystko inne dalej dziala, kilka razy udalo mi sie odpalic kompa, ale po jakims czasie cooler cpu sie wylaczal i obraz sie wygaszal, po czym musialem restartowac komputer, a zeby znowu sie wlaczyl musialem kombinowac godzine, po czym sytuacja ciagle sie powtarza.

Probowalem wszystkiego, wlaczania z 1 kostka ram( czasem w taki sposob sie odpalal, ale po czasie wywalalo obraz), resetowalem bios, wyciagalem karte graficzna,

Dodam ze po zmianie procesora na stary wszystko sie odrazu wlacza bez problemu.

Specyfikacja

Stary cpu: Ryzen 3 1200

Nowy: Ryzen 5 5500

Gpu: Gtx 1050ti 

Ram: G.SKILL Aegis 8gb x 2 3200mhz

Płyta: GA-A320-S2H

Zasilacz: Akyga 420w

Cooler boxowy

 

anioł2009
komentarz
komentarz

Update biosu zrobiłeś ???

Zasilacz to bomba - do kosza 

Mogeto
komentarz
komentarz

Masz jeszcze tego Ryzena 1200?

Sprawdź rewizję płyty głównej, w lewym dolnym rogu płyty powinno być napisane Rev 1.0 lub 2.0

sieju
komentarz
komentarz

@Mogeto rev 1 

 

@anioł2009 zrobilem update biosu na najnowszy f56f

Mogeto
komentarz
komentarz

Procedura wgrania biosu przebiegła pomyślnie? Na starym procesorze jak włączysz komputer i wejdziesz w bios, to jest napisane wersja F56F? Lub w programie CPU-Z (zakładka Mainboard)

sieju
komentarz
komentarz

@Mogeto tak, jak mowilem, kilka razy udalo mi sie odpalic komputer i wszystko dzialalo dobrze ale problem sie nie skonczyl, aktualizacja przebuegla pomyslnie bez problemow i wersja jest w biosie najnowsza jak i w cpuz

Mogeto
komentarz
komentarz

Czyli następny krok to przetestowanie na normalnym zasilaczu. Miejmy nadzieję, że Akyga nie narobiła szkód w płycie głównej, używanie tego typu zasilaczy jest niebezpieczne.

Generalnie zasilacz masz do wymiany niezależnie od tego czy jest winny, czy nie.

  • Dobra wypowiedź 1
sieju
komentarz
komentarz

@Mogeto zasilacz dziala na starym procku normalnie bez problemu

 

sieju
komentarz
komentarz

@Mogeto to powiesz mi co dalej ?

 

Mogeto
komentarz
komentarz

Po wyjęciu karty graficznej i tak nie uzyskasz obrazu z płyty głównej, bo ten komputer nie posiada zintegrowanej grafiki.

Reset biosu zrobiłeś poprawnie? Komputer był odłączony od prądu i bateria z płyty głównej była wyjęta na co najmniej 40minut?

Ja w ogóle nie tykałbym tego tematu dopóki nie wyposażyłbym się w normalny zasilacz. Przecież nawet jeśli uda Ci się uruchomić ten komputer, to Akyga w późniejszym czasie może Ci usmażyć podzespoły. Ten zasilacz jest do wywalenia jak najszybciej i dopiero na nowym, normalnym zasilaczu można dochodzić przyczyny. Skąd wiesz, że Akyga np nie uwaliła tego R5 5500? Takich zasilaczy nie podłącza się do prądu, bo strach.

 

  • Dobra wypowiedź 1
sieju
komentarz
komentarz (edytowane)

powie ktos prosze o co chodzi bo juz wychodze z siebie

Ale ja mowie ze ten zasilacz mam od 5 lat i dziala dobrze wiec problem jest w czyms innym, moze byc to na przykład chłodzenie ?

baterie wyjalem na cala noc

 

raczej nie uwalil, bo jak napisalem komputer sie wlacza ale moge nagrac co sie dzieje jak wlaczam komputer

a zreszta ten procesor ma ten sam pobor mocy co stary

Edytowane przez sieju
sieju
komentarz
komentarz

Daj jakies sposoby jak to naprawic, moze to nie zasilacz jest problemem

 

  • Rekomendowana odpowiedź
Mogeto
komentarz
komentarz

W starym CPU masz 4 rdzenie, a w nowym 6, więc te procesory są zasilane w inny sposób, dodatkowo mogą pracować na innym napięciu, więc to może być wina zasilacza który sobie nie radzi i nie potrafi dostarczyć stabilnego napięcia do nowego CPU.

W kwestii chłodzenia, to jest fabryczne od R5 5500? Posmarowałeś pastą i dokręciłeś każdą z czterech śrubek do oporu?

29 minut temu, sieju napisał:

Ale ja mowie ze ten zasilacz mam od 5 lat i dziala dobrze

 Takie podejście nie ma sensu. To tak jakbyś powiedział, że do auta zamiast oleju silnikowego wlewasz olej roślinny i argumentował, że już tak 5 lat dobrze działa.

  • Dobra wypowiedź 1
sieju
komentarz
komentarz

chłodzenie zostawiłem takie jakie bylo od r3 1200 poniewaz jakbym bardzo nie probowal nie moge odpiac kabelka od coolera cpu, moze jakby mi sie udalo to bym wstawil ten nowy z pudełka od procesora nowego i by zadzialalo

 

tylko normalnie ten kabelek to jak przyspawany

Mogeto
komentarz
komentarz

Posmarowałeś pastą R5 5500? Jak masz chłodzenie, to przy kołkach są śrubki. Wszystkie cztery śrubki dokręcone porządnie do oporu?

sieju
komentarz
komentarz

tak, nie jestem głupi posmarowalem pasta i pezykrecilem do oporu

Mogeto
komentarz
komentarz

Czyli to nie jest kwestia termiki. Zasilacz do zmiany.

  • Dobra wypowiedź 1
sieju
komentarz
komentarz

 Ale to jest tez tak czasami ze sie rzeczywiscie wlacza, jest na pulpicie kilkanascie sekund a pozniej znowu czarny ekran, lub wlacza sie, i jest logo windows i napis "czekaj" pozniej pokazuje ze nie udalo sie poprawnie zaladowac czy cos

Damian22w
komentarz
komentarz

wymien sobie zasilke, masz blisko mediaexpert ? moge Ci znalezc w tym sklepie dobry i tani 

sieju
komentarz
komentarz

@Damian22w słuchaj moge zamówić, to mozesz mi cos tam znalezc ale tak ponizej 200 bo za bardzo nie mam pieniedzy

sieju
komentarz
komentarz

i myslisz ze jak zmienie zasilacz to bedzie w porzadku ?

sieju
komentarz
komentarz

Przypomne ze mam ja 5 lat i nic nie uszkadzala to dlaczego miala by akurat teraz uszkodzic

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.