x-kom hosting

Upgrade procesora - AMD Ryzen do 1200 zł

Rising9
utworzono
utworzono

Witam, tak wygląda moja aktualna konfiguracja:

AMD Ryzen 5 3600X 6-Core Processor (12 CPUs), ~3.8GHz
Nvidia RTX 3060 12 GB by Gigabyte
Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 UD
be quiet! Pure Power 11 600W
2x GOODRAM 16GB 3600MHz CL17 IRDM PR

 

Chciałbym wymienić swój procesor, ale że na doborze i kompatybilności nie znam się zbyt dobrze, to chciałbym prosić was o pomoc. Rzucił mi się w oczy AMD Ryzen 9 5900X, ale widzę po danych technicznych na x-kom, że ma architekturę Zen 3, podczas gdy mój obecny procesor to Zen 2 i dlatego nie wiem, czy będzie pasował i będzie obsługiwany przez płytę główną. Jeżeli nie, to doradzicie mi coś z rodziny AMD Ryzen w max cenie podanej w tytule tego wątku? Od razu mówię, że w grę nie wchodzą procesory używane - tylko nówki. A że CPU będzie nowy, to jest jeszcze druga kwestia - porządna pasta termoprzewodząca. Obecnie myślę o takiej - https://www.x-kom.pl/p/396350-pasta-termoprzewodzaca-thermal-grizzly-kryonaut-1g.html Tutaj nie za bardzo jestem w stanie wskazać widełki cenowe, ale uznajmy, że do 50 zł - chyba, że żadna dobra się w tym limicie nie zmieści, to wtedy zobaczymy co da się zrobić :)

 

Pozdrawiam

 

Mogeto
komentarz
komentarz

Jakie zastosowanie komputera? Jakie obecnie masz chłodzenie na procesor?

Rising9
komentarz
komentarz

Głównie gaming. Moje chłodzenie to SilentiumPC Spartan 4 Max Evo ARGB 120mm. Jak na razie jest wydajne, ciche i ładnie wygląda, więc wolałbym go nie zmieniać - chyba, że byłoby to absolutnie konieczne.

Mogeto
komentarz
komentarz

R7 5800X3D będzie wydajniejszy w grach niż R9 5900X ze względu na pamięć 3D, jednak pod Twój konfig nawet R7 5700X będzie lekko na wyrost, to wystarczający procesor by parować go z kartami graficznymi pokroju RTX4070, także śmiało możesz brać R7 5700X. No chyba, że planujesz wrzucić jakiegoś RTX4070Ti czy 4080 - wtedy R7 5800X3D by Ci się przydał.

Spartan 4 Max wystarczający pod R7 5700X, ale posmaruj dobrą pastą, może być Grizzly Kryonaut

Rising9
komentarz
komentarz (edytowane)

Karta graficzna na razie zostaje, i to zostaje jeszcze na długo - kupiłem ją dopiero pół roku temu, nie narzekam na temperatury albo hałas no i od razu zauważyłem przyrost wydajności oraz jakości, dlatego nie widzę żadnego powodu, dla którego miałbym ją tak szybko wymienić na inną. Co do reszty kwestii odnośnie procesorów (sprawdziłem te, które mi podałeś), to podzielę moje pytania na osobne punkty, bo mam kilka i nie chcę, żeby się tutaj w ścianie tekstu zgubiły.

1. R7 5800X3D, patrząc po specyfikacji, wydaje się być całkiem potężny i faktycznie, nawet wśród opinii na x-kom widzę, że ludzie zeszli z 9 generacji na ten model i zauważyli przyrost klatek na sekundę, ale na ile uważasz, że jest on zbędny i przesadzony i że lepiej postawić na AMD Ryzen 7 5700X? Te procesory dzieli ok. 600 zł, ale wolałbym od razu kupić coś mocnego i mieć na lata, niż po krótszym czasie znowu wracać tutaj z podobnym pytaniem :P
2. Jak
R7 5800X3D plasuje się na tle reszty mojego zestawu pod względem kompatybilności i ewentualnych ograniczeń sprzętowych? GPU i RAM raczej problemu nie robią, kwestia co najwyżej płyty głównej i zasilacza. No i właśnie.
3. Zasilacz? Co z nim? Widzę, że bez problemu podoła R7 5700X, ale czy tak samo będzie z R7 5800X3D? Na papierze i podczas testów do tej pory miałem dobre wyniki, także podczas zużycia energii (całkiem spory zapas), nie mam też więcej wentylatorów RGB ani żadnych taśm LED czy podobnych gadżetów, które pochłaniałyby zasoby.
4. Skąd tak duże i moim zdaniem niekonsekwentne różnice w poborze prądu na x-kom? Wg tych informacji, mój aktualny procesor bierze do 95W, Ryzen 7 5800X3D 105W (zrozumiałe). Ale dlaczego Ryzen 7 5700X, nowszy i wydajniejszy, tylko 65W, czyli znacznie mniej niż starszy o jedną/dwie generacje sprzęt? Nie żeby mi to przeszkadzało, ale zastanawiam się tylko, jako osoba niebędąca specem komputerowym, czy nie tkwi gdzieś tutaj "haczyk".
5. Co to są te "Zeny"? Procesory, które podałeś są Zen 3, mój Zen 2 - płyta główna sobie z tym poradzi?

6. Mówisz, że pasta Grizzly Kryonaut "może być", ale czy masz na myśli to, że jest dobra, czy że jest "tylko" przyzwoita i jakaś inna mogłaby być lepsza?
Pozdrawiam i przepraszam za zawalenie Cię tyloma pytaniami, ale chcę jak najlepiej dobrać sobie procesor, żeby nie wymieniać za szybko albo nie wywalić pieniędzy w błoto.

Edytowane przez Rising9
Mogeto
komentarz
komentarz

Nie bardzo widzę sens parować R7 5800X3D z kartą graficzną klasy RTX3060.

Tutaj nawet R7 5700X będzie lekko na wyrost, o czym pisałem wyżej.

Procesory pokroju R7 5700X można parować z kartami graficznymi typu RTX4070, więc w przyszłości będziesz miał zapas by wymienić kartę na jeszcze mocniejszą.

Ale jeśli chcesz, oczywiście możesz iść teraz w R7 5800X3D. Nikt Ci nie zabroni.  Wydajniejszego procesora pod gry (na Twoją płytę główną) nie dostaniesz.

 

TDP 65W, 95W lub 105W to nie jest realny pobór mocy procesora. To jest jedynie przydział do klasy TDP.

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-7-5800x3d/20.html

Według testów R7 5800X3D potrafi wciągnąć max 175 watów mocy.

Twój obecny zasilacz dałby radę z konfigiem R7 5800X3D + RTX4070, więc tym bardziej da radę przy R7 5700X oraz RTX3060.

 

Zen 1, 2, 3 itd to nazwa architektury procesora. Czym nowsza wersja, tym bardziej wydajna. 

Dla przykładu, 6-rdzeniowy procesor (R5 5600X) na architekturze Zen 3 jest mocniejszy niż 6-rdzeniowy procesor (R5 3600X) który jest na architekturze Zen 2.

 

Grizzly Kryonaut to jedna z topowych past.

Rising9
komentarz
komentarz

Hmm, zatem mam mały orzech do zgryzienia na który z podanych przez Ciebie procesorów postawić, więc muszę to sobie przemyśleć. Pozwolisz, że zadam Ci jeszcze kilka pytań?
Jeśli założymy, że za X lat będę chciał ponownie zmodernizować swoją jednostkę i już teraz kupię R7 5800X3D na przyszłość, to czy płyta główna może sprawić, że po tym czasie stanie się już przestarzała i np. nie udźwignie jakiejś lepszej i nowszej karty i będę musiał ją zmienić? Jestem zwyczajnie ciekaw, na ile się nadaje do przyszłej rozbudowy, bo mam ją już ok 3.5 roku i wiele się może zmienić w technologii za drugie tyle czasu.

Co do pasty, to akurat jestem już pewien, że postawię na Kryonauta, tylko ona chyba nie zawiera galu, prawda? Radiator jest aluminiowy i trochę słabo, gdyby weszły ze sobą w reakcję. Ponoć gal mają tylko pasty z "ciekłym metalem", ale nie szkodzi mi dopytać.
Ponadto, czy wymiana procesora to tylko nowy CPU w sockecie, nowa pasta, radiator na swoje miejsce i wszystko hula? Obiło mi się o uszy, że niektórzy w takim wypadku używają opcji "load optimized defaults" w BIOS albo w ogóle wgrywają nowy, więc jestem ciekaw co Ty o tym sądzisz.

Mogeto
komentarz
komentarz

Grizzly Kryonaut nic Ci nie wyżre. To nie jest ciekły metal.

Płyta główna nie będzie przestarzała. Standard PCI-E obowiązuje już od kilkunastu lat i nie zapowiada się aby miało to ulec zmianie, czyli przyszłe karty graficzne na PCI-E będą kompatybilne.

Nowy bios wgrywa się wtedy jeśli płyta główna ma za stary bios by obsłużyć dany procesor. Pokaż zdjęcie z programu CPU-Z (zakładka Mainboard) to będzie widać jaki masz bios. Możesz też pokazać zakładkę Memory oraz SPD.

 

 

Rising9
komentarz
komentarz

Przesyłam screeny z zakładek, o które prosiłeś. W przypadku SPD slot 1 i slot 3 są puste, a slot 2 i slot 4 różnią się tylko numerem seryjnym, dlatego wstawiam tylko jedno z nich

Main.png

Memory.png

SPD.png

Mogeto
komentarz
komentarz

Tak myślałem, że nie masz włączonego profilu XMP, przez co Twoja pamięć RAM pracuje z prędkością 2133 zamiast 3600. Trzeba wejść w bios płyty głównej i aktywować profil XMP.  Jeśli komputer będzie niestabilny, to zamiast włączać profil XMP, ustaw DRAM Frequency na DDR4-3200. Nie daję gwarancji czy R5 3600X będzie stabilny przy prędkości RAM 3600 tzn raczej nie będzie problemu, ale nie ma 100% pewności. Jeśli będą problemy, to wybierz DDR4-3200.

R7 5700X ma już nowszy kontroler pamięci, więc nie będzie miał problemów przy RAM 3600.

 

Masz bios w wersji F33G, a R7 5700X wymaga F36. Najlepiej od razu wgrać najnowszy jaki jest dostępny. Przy czym, nie mam pewności którą masz rewizję płyty głównej. Bios może się różnić w zależności od rewizji. Najlepiej przeczytać z płyty. Jest napisane tam gdzie na obrazku poniżej.

 

 

Bez tysdsdtułu.png

Rising9
komentarz
komentarz

Kiedyś próbowałem z profilem XMP, ale zauważyłem, że po zmianie na niego wzrosły mi temperatury i procentowe zużycie podzespołów, przy czym wydajność w grach i programach do testów podzespołów w ogóle, dlatego ostatecznie wróciłem do podstawowych wartości i nie czułem, że cokolwiek tracę. Czy zmiana na XMP jest zatem konieczna, czy to w przypadku aktualnego procesora, czy też w przypadku nowego?
Jak wydajny może być R7 5700X albo R7 5800X3D, jeżeli to tak sobie zostawię?
Z wgraniem nowego BIOSu raczej nie będzie problemów, kwestia tylko, czy da się jakoś zachować aktualne ustawienia, czy i tak czeka mnie kompletny reset? Moja płyta główna/procesor strasznie i niepotrzebnie podkręcały mi CPU i swego czasu musiałem trochę pogrzebać, żeby uzyskać stabilność i odpowiednie dla mnie ustawienia.
Moja rewizja to natomiast ta sama, którą zaznaczyłeś na obrazku - 1.0.

Mogeto
komentarz
komentarz

W kontekście gier prędkość RAM ma znaczenie. Różnica pomiędzy 2133 a 3200 jest znacząca, więc 3600 tym bardziej.

https://www.purepc.pl/jakie-pamieci-do-procesora-amd-ryzen-test-ddr4-2133-3200-mhz?page=0,16

Nie musisz teraz włączać profilu XMP, bo i tak wymieniasz procesor, ale włącz XMP na nowym procesorze.

Przed wymianą procesora wgraj bios F38f.

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/X570-UD-rev-10/support#support-dl

Po podmiance procesora komputer wykryje zmianę i siłą rzeczy sam przywróci domyślne ustawienia w biosie. Najlepiej przed wymianą procesora wyjąć baterię z płyty głównej na 40min, a bios się zresetuje. Później włożyć nowy procesor i baterię i uruchomić komputer. W ten sposób unikniesz ewentualnych problemów z rozruchem komputera.

Rising9
komentarz
komentarz

A czy zmiana na XMP jest faktycznie konieczna? Jak wspominałem, moje przestawienie się na ten profil nie dało mi żadnych wyraźnych efektów, a tylko wzrost temperatur i zużycia podzespołów. Po wymianie procesora mogę spróbować jeszcze raz do tego wrócić, ale zastanawiam się w jaki obiektywny sposób mógłbym to sobie sprawdzić i porównać - test w grach może nie być do końca wiarygodny z uwagi na same różnice między grami oraz z uwagi na to, co się akurat dzieje na ekranie, więc jaki program mógłby mi pomóc to sprawdzić? OCCT? Zwykle to właśnie OCCT stosowałem do stress testów.
Nowy BIOS, ten który mi podałeś, zdążyłem już sobie pobrać i tylko czeka na wymianę CPU, natomiast interesuje mnie jedno - można jakoś "zapisać" sobie dane ustawienia i je przywrócić pod nowy BIOS, czy raczej muszę sobie je po kolei przejrzeć, zapisać na kartce i w razie czego zmienić ponownie? Nie majstrowałem tam w napięciach i innych poważnych rzeczach.
Co do samego procesora i wymiany pasty, to potrzebuję do tego alkoholu izopropylowego, aby przetrzeć nim radiator, odtłuścić i oczyścić ze starej pasty, czy wystarczy ten radiator po prostu dobrze wytrzeć ściereczką?

Mogeto
komentarz
komentarz

Nie, nie jest konieczna, ale jeśli już zapłaciłeś za pamięci 3600 to wypadałoby je puścić na 3600, a nie korzystać z wolniejszej prędkości 2133, bo 2133 mogłeś kupić taniej.

Są benchmarki wbudowane w gry np GTA V czy RDR2 ma wbudowany benchmark i można porównać wynik FPS w zależności od prędkości RAM.

Można też sprawdzić testy innych

https://www.youtube.com/watch?v=S0WZNwb_6XU

Co do biosu - porób sobie zdjęcia telefonem i później ustawisz tak samo.

Przed smarowaniem pasty powierzchnia procesora ma być po prostu czysta. Wystarczy, że przetrzesz chusteczką, ale jeśli chcesz aby było idealnie czysto, to można dodać izopropanol.

Rising9
komentarz
komentarz (edytowane)

No dobrze, z XMP popróbuję po wymianie oraz dziękuję za pomoc i choć zdaję się być raczej zdecydowany ku lepszemu procesorowi w postaci R7 5800X3D, to natomiast mam jeszcze małe wątpliwości na rzecz R7 5700X. Wspominałeś, że nawet ten drugi procesor jest nieco na wyrost w przypadku mojego configu, ale nadal zaprząta mi głowę kompatybilność (+pobór energii) R7 5800X3D z moim sprzętem oraz późniejsze możliwości rozbudowy jednostki - jak rozumiem, R7 5800X3D starczy na czas zdecydowanie dłuższy niż R7 5700X i za kilka lat będzie mógł być sparowany z lepszą i nowszą kartą graficzną.
Wiem, że mogę wydawać się dość upierdliwy z moją stałą niepewnością i pytaniami, po części się powtarzającymi niestety, ale te procesory trochę kosztują i chcę być na 100% pewny zakupu, a że też sam nie znam się raczej najlepiej na typowych technikaliach, to chcę ze swojej strony uzyskać tutaj zupełną klarowność popartą radami od użytkowników takich jak Ty, których wiedza na ten temat jest większa od mojej

Edytowane przez Rising9
Mogeto
komentarz
komentarz

Gigabyte X570 UD bez problemu da radę przy R7 5800X3D.

R7 5700X wystarczy Ci do RTX4070, może 4070Ti.

R7 5800X3D można parować z RTX4080.

Przy czym, w przyszłości nie musowo koniecznie brać serii 4000, bo zanim będziesz wymieniał, to zapewne będą nowsze odpowiedniki. Przykładowo (teoretycznie) przyszły RTX5070 może być nowszym odpowiednikiem 4080, więc weźmiesz po prostu nowszy odpowiednik. Do tego dochodzą jeszcze odpowiedniki z Radeonów, a może nawet Intel w segmencie kart coś ugra.

Ja na Twoim miejscu wrzuciłbym R7 5700X i odkładał na kartę, bo RTX3060 będzie tutaj najsłabszym ogniwem.

Rising9
komentarz
komentarz

Co do karty graficznej, to na nią właśnie jakiś czas temu odkładałem i dlatego kupiłem RTX3060, przy czym ta karta siedzi w mojej jednostce jakieś pół roku i nawet zakurzyć się nie zdążyła, więc w najbliższym czasie wymieniać jej nie zamierzam. Może się wydawać najsłabszym ogniwem, ale i tak jest lepsza od mojej poprzedniej karty, no i też nie wymagała wymiany zasilacza na mocniejszy. Na pewno byłbyś w stanie dobrać mi coś lepszego od niej pod mój config, ale jak na razie jest to temat zamknięty, bo zwyczajnie nie czuję potrzeby kupna nowej karty oraz mnie teraz na nią nie stać - zwłaszcza, że to na nowy procesor sobie powoli zbierałem pieniądze i to on jest dla mnie priorytetem w kwestii rozbudowy.

Widzę, że bardzo mocno stawiasz na R7 5700X i mam teraz trochę mętlik w głowie na który procesor się zdecydować.. Ponadto, wspominasz o odkładaniu na GPU, a i zatem najwyraźniej na tańszym odpowiedniku procesora właśnie na cześć nowej karty, ale jeżeli, nawet czysto teoretycznie, odrzucimy ten czynnik, to nadal utwierdzasz się w przekonaniu że R7 5700X nada się lepiej? Zetknąłeś się może z jakimiś testami wydajnościowym pomiędzy tym procesorem a R7 5800X3D? Duża jest różnica między nimi? Myślę, że ta pamięć 3D może mieć spore znaczenie

Mogeto
komentarz
komentarz

Nie każda gra robi użytek z pamięci 3D. Są tytuły w których różnica pomiędzy R7 5700X, a R7 5800X3D nie będzie duża, ale są też takie, w których R7 5800X3D wystrzeli wydajnościowo w górę. AMD kontynuuje architekturę pamięci 3D w serii 7000, więc zapewne zoptymalizowanych gier pod pamięć 3D będzie coraz więcej.

Co nie oznacza, że procesory bez 3D będą do niczego. W konsolach PS5 oraz XSX siedzi coś podobnego do R7 3700X więc siłą rzeczy twórcy gier będą musieli zadbać o to aby gry działały dobrze na procesorach bez pamięci 3D.

 

Różnica cenowa pomiędzy R7 5700X a 5800X3D to prawie 600zł.  Jeśli obecnie siedzisz na RTX3060, to odpuść sobie tego R7 5800X3D i te 600zł dorzuć do kupki na nową kartę.

Rising9
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeśli chodzi o cenę to jak wspominałem, odłożyłem ok 1200 zł na CPU i jak na razie oszczędzanie na GPU sobie zostawiam, bo zależy mi na jak najlepszym procesorze na lata. Mimo wszystko, dosyć mocno mnie przekonałeś do R7 5700X, zwłaszcza że sprawdzam sobie ostatnio testy wydajnościowe i nie wiem co myśleć. Jest jak mówiłeś, w niektórych grach 5800X3D ma kilka fpsów więcej, w innych już ze 20-30. Rzecz w tym, że temperatury też są wyższe - od paru stopni do kilkunastu (62 vs 78 w jednym z testów) - na co po części narzekają użytkownicy na x-kom w komentarzach. Planowałem i tak postawić na 5800X3D, ale chyba z tego zrezygnuję właśnie z tego powodu. Ludzie pisali, że zalecają do niego chłodzenie wodne, przy czym niektórzy nawet twierdzili, że jest ono musem, aby procesor trzymał racjonalne temperatury. Jak mniemam, mój Spartan z pastą Grizzly Kryonaut mógłby okazać się do tego niewystarczający, prawda?
Edit: jeszcze w oko mi wpadł Ryzen 5800X, bez tego 3D, niewiele droższy od 5700. Co o nim sądzisz?

Edytowane przez Rising9
Mogeto
komentarz
komentarz

R7 5800X to praktycznie to samo co R7 5700X, tylko, że ma większe taktowania i większy pobór mocy, bardziej się grzeje.

Spartan 4 Pro nie nadaje się pod R7 5800X, przy 5700X jeszcze da radę.

Rising9
komentarz
komentarz

No dobrze, zatem jestem na 99% pewny, tylko zadam Ci kilka ostatnich pytań i będę miał całkowitą klarowność :) Generalnie to mam w BIOS wyłączone takie funkcje jak np. core performance boost czy inne opcje podkręcające wydajność albo zahaczające o OC, więc potencjalny R7 5800X3D pracowałby chyba na nieco niższych od domyślnych ustawieniach, a także w grach nie idę w liczbę fps na siłę, tylko ustawiam sobie na 60 i mi to wystarcza - prawdę powiedziawszy, z otwartą liczbą klatek nie widziałem żadnej różnicy, a z 60 było i jest chłodniej i ciszej. Czy w takich warunkach R7 5800X3D też osiągałby wysokie temperatury i wymagał chłodzenia wodnego?

Co do chłodzenia wodnego natomiast, to w tej kwestii jestem zupełnym laikiem i zapytam tak czysto teoretycznie (bo na razie nie jest mi raczej potrzebne). Czy jego montaż na CPU jest dużo trudniejszy? Sam panel z wentylatorami montuje się raczej u góry, jak widziałem na fotkach czy filmikach, ale czy każda obudowa jest z nim kompatybilna? Ta, którą posiadam to SilentiumPC Signum SG1M TG ATX Midi Tower. Nie będę Cię tutaj zadręczał wszystkimi pytaniami, bo sobie nad tym posiedzę i poczytam, a jak na razie interesują mnie tylko te zagadnienia. Jeżeli ma mi zostać 600 zł w kieszeni, to może rzucę okiem na takie chłodzenie i sobie na nie odłożę.
I jak bardzo przyszłościowy jest R7 5700X? To tańsza alternatywa od R7 5800X3D, która będzie musiała zaraz zostać wymieniona, razem z chłodzeniem, czy spokojnie wystarczy mi na kilka lat w parze ze Spartanem i Kryonautem?

Mogeto
komentarz
komentarz

Jeżeli procesor nie łapie wysokich temperatur, to nie ma potrzeby wyłączać Core Performance Boost, bo obcinasz sobie wydajność.

R7 5800X3D jest chłodniejszym procesorem niż R7 5800X.  R7 5800X jest bardzo ciepły i wynika to z jego budowy.  R7 5700X to chłodniejsza wersja Ryzena 5800X.

Pod R7 5800X3D chłodzenie powietrzne pokroju Fortis 5 wystarcza, szczególnie jeśli ktoś nie używa zaawansowanych aplikacji, a jedynie gra.

R7 5800X3D grzeje się bardziej niż R7 5700X, ale nie tak bardzo jak R7 5800X.

Także jeżeli któryś z tych trzech procesorów wymaga wodowania, będzie to R7 5800X.

Obecnie 6/12 jest wystarczające pod gry, więc tym lepiej, że R7 5700X ma 8/16, ponadto ten procesor nie ma tak kiepskiego IPC jak seria 1000, więc parę lat powinien posłużyć.

Rising9
komentarz
komentarz

Kurczę, szczerze Ci powiem, że im więcej pytań Ci zadaję, tym więcej mam wątpliwości i następnych pytań i się trochę gubię w tej terminologii :D Czyli tak, z tego co rozumiem - 5800X wypada z gry, bo jest najcieplejszy i może wymagać chłodzenia cieczą. To łapię. 5800X3D grzeje się mocniej niż 5700X, też łapię, w sumie jest mocniejszy, ma wyższe TDP, jest to logiczne. Opinie użytkowników na x-komie wskazują na to samo, choć tam się niejednokrotnie przewijało, że ciecz jest, nawet jeśli nie wymagana, to zalecana - i kwestia jest tylko tego, czy Spartan + Kryonaut zapewnią wystarczające chłodzenie, aby utrzymać sensowne temperatury, a tego pewien nie jestem i nie wiem, czy warto tu ryzykować, zwłaszcza że święta za pasem i na ewentualne domawianie chłodzenia, zwrot, czy kupno nowego procesora musiałbym poczekać dłużej niż normalnie.
Czy, wyłączając na moment kwestię finansową, wciąż uważasz, że 5700X jest lepszym i pewniejszym wyborem niż 5800X3D? Tutaj, jak wspominałem, pierwsze skrzypce gra utrzymanie normalnych temperatur przy moim configu, tzn. te stałe 60 fps, Spartan, tudzież pozostanie przy wyłączeniu opcji typu core performance boost. Jeżeli temu 5800X3D ma być za ciepło, to jego kupno może wyjść mi bokiem

Mogeto
komentarz
komentarz

Spartan Spartanowi nie równy. Gdybyś miał Spartana w wersji LT, to nawet pod R7 5700X by się nie nadawał, ale jako, że masz wersję Max (która posiada dodatkową rurkę cieplną) to można go wrzucić pod R7 5700X i takie chłodzenie będzie wystarczające.

Pod R7 5800X3D Spartan 4 Max się nie nadaje, tutaj Fortis 5 minimum o czym pisałem wyżej.

Nie ma sensu parować R7 5800X3D z RTX3060, o tym też pisałem wyżej. Przy RTX3060 nawet R7 5700X nie będzie musiał się wysilać.

  • Dziękuję 1
Rising9
komentarz
komentarz

No dobrze, ostatecznie postawiłem na polecany przez Ciebie procesor R7 5700X oraz pastę Grizzly Kryonaut. Mam nadzieję, że się dobrze spiszą :) Bardzo dziękuję za fachową pomoc i dużą cierpliwość do moich pytań!

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.