x-kom hosting

Upgrade procesora - AMD Ryzen do 1200 zł

Rising9
komentarz
komentarz (edytowane)

Hej, z tej strony znowu ja. Dzisiaj wymieniłem sobie procesor na nowy i chciałbym się upewnić z Twojej strony, czy wszystko gra, bo mam nieco wątpliwości. Zaczynając od początku, BIOS udało się wgrać bez problemów, komputer i programy poprawnie widzą CPU, a pastę termoprzewodzącą rozsmarowałem na nim przy użyciu szpatułki - w tubce 1g moim zdaniem było jej ciutkę za mało i miejscowo odrobinkę przeświecał przez nią sam procesor. I o ile radiator ją raczej docisnął, to jestem ciekaw co Ty myślisz o takim sposobie i takich efektach. Druga sprawa, która mnie trochę bardziej niepokoi są temperatury. I nie, nie za wysokie - przeciwnie. 38 w BIOS i po starcie komputera jest ok, 44 przy ok 8 stronach przeglądarki i Steamie też raczej ok, ale temperatura w stresie mnie martwi (ale nie wiem, czy powinna). Włączyłem sobie 1-godzinny stress test CPU w programie OCCT przy domyślnych opcjach i po wszystkim temperatura graniczyła w okolicach 60 stopni, maksymalnie dobijając do 62.5. W międzyczasie miałem otwarty HW Monitor i potwierdzał on te same informacje, więc to raczej nie błąd, a powietrze wydobywające się z obudowy, moim zdaniem, nie było wcale jakoś super ciepłe. I właśnie dlatego się zastanawiam, czy to nowsza generacja Ryzenów + Grizzly zrobiły taką taką dobrą robotę, czy mam jakiś podejrzany egzemplarz, albo i wręcz czy czegoś nie schrzaniłem. Załączam Ci zatem zrzuty ekranu z CPU-Z. Poszedłem również za Twoją radą, i włączyłem sobie profil1 w XMP, ale jakoś nie widzę w tym programie 3600MHz, dlatego wrzucam jeszcze screena z menedżera zadań, z zakładki Wydajność.

 

Dziękuję z góry za pomoc i życzę wesołych świąt, zarówno Tobie, jak i innym forumowiczom :)

 

cpu.png

main.png

memory.png

pamiec.png

spd.png

Edytowane przez Rising9
  • Super 1

Mogeto
komentarz
komentarz

W programie CPU-Z w zakładce Memory, pozycja DRAM Frequency, 1799,6Mhz prędkości rzeczywistej daje ~3600 prędkości efektywnej więc wszystko jest ok.

63 stopnie to jak najbardziej realny wynik i nie ma tutaj nic podejrzanego. Po wydmuchiwanym powietrzu tego nie sprawdzisz, prędzej dotykając miedzianej rurki chłodzenia.

Rising9
komentarz
komentarz

Mój poprzedni procesor po godzinnym testowaniu w OCCT był o około 20 stopni cieplejszy (choć w samych grach było to raczej 68-75), więc 63 stopnie po męczeniu wszystkich wątków to dla mnie wynik tak nowy i tak zdumiewający, że aż nie chciało mi się wierzyć, że to jest możliwe :D Ale jeśli mówisz, że to wiarygodny wynik, to jestem już spokojniejszy - myślę, że Grizzly Kryonaut też się do tego przyłożył. Swoją drogą, powtórzę swoje pytanie, dobrze? Czy moja forma nałożenia tej pasty była w porządku, nawet jeśli teoretycznie zostały małe puste miejsca? Oglądałem sporo filmów o tym i zwykle robiono kształt X, 3 paski albo 5 kropek, chociaż ja, mimo wszystko, zawsze preferowałem ją rozsmarowywać. Z czego się również bierze ta różnica w prędkości, że trzeba ją przemnożyć x2? No i czy polecisz mi jakiś inny darmowy program do stress testu CPU? Moim zdaniem, nie zaszkodzi go jeszcze czymś takim obciążyć i porównać wyniki. Co do poboru energii, to max było 75W - to raczej normalne zużycie prądu pod ten procesor, tak?

Sławomir
komentarz
komentarz

Możesz użyć programu cinebench R15, R20, R23.

Rising9
komentarz
komentarz

Pobrałem Cinebench R23 i zrobiłem sobie 5 testów CPU (Multi Core) z HWMonitorem w tle. Temperatury podobne, max 2 stopnie niższe, pobór prądu jednakowy, wyniki od 10 476 do 11 400, chociaż tych ostatnich akurat zinterpretować i porównać nie potrafię, bo z tego programu wcześniej nie korzystałem i nie mam z czym tych liczb zestawić, więc liczę na jakąś radę lub opinię :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.