x-kom hosting

Czy wystarczy aio 280mm do i7 13700kf

mariusz198301
utworzono
utworzono

Zamontowałem aio be quiet pure loop 280mm do i7 13700kf. Przy obciążeniu Cinebench r23 mam temperatury 95 stopni a robiłem już undervolting. Pytanie czy da się jakoś zmniejszyć temperatury przy tym chłodzeniu wodnym?

leelareso
komentarz
komentarz

Poza użyciem lepszej pasty typu thermal grizzly i ogólnemu ulepszeniu przypływu powietrza w obudowie. (Mógłbyś podać?)

mariusz198301
komentarz
komentarz

Właśnie użyłem gorszą pastę termoprzewodzącą MX-5 a obudowa to armis ar6x tg rgb. A jakbym jeszcze wymienił płyn w chłodnicy bo już mam 2 lata te chłodzenie to by zeszły temperatury?

mariusz198301
komentarz
komentarz

Już zamówiłem pastę termoprzewodzącą thermal grizzly kryonaut extreme. A z tą chłodnicą to trzeba wymieniać płyn czy wystarczy dolać?

Adam0321
komentarz
komentarz

Z tego co wyczytałem w internecie oraz z własnego doświadczenia z i5-13600K to te procesory się tak grzeją. Mój po OC+UV w CB23 ma max 90 stopni a przy normalnym użyciu 50-70 (Pure Loop FX2 280mm). Pamiętać trzeba że wszystkie testy syntetyczne męczą procesor tak mocno jak nigdy żaden program raczej go nie będzie wykorzystywał. Na YT jest opisany problem  zbyt mocnego docisku socketu LGA1700 (za czym idą właśnie temperatury) i Gamers Nexus dość przyzwoicie tłumaczy problem.

mariusz198301
komentarz
komentarz

Myślałem że ten problem z socketu LGA 1700 jest na płytach Z690 i że z płytą Z790 już tego problemu niema.

Adam0321
komentarz
komentarz

Możesz napisać coś więcej o wartościach i jak masz ustawiony UV dla procesora ?
U mnie P-Core 5,5Ghz / E-Core 4,3Ghz V-core 1,285V na ten moment ale jeszcze nad tym pracuje.
Jaką masz płytę główną ?
 

mariusz198301
komentarz
komentarz

Undervolting -0,100V i limity mocy mam uwstawione na 240w. Płyta główna to Gigabyte Z790 Aurus elite ax ddr4

Adam0321
komentarz
komentarz

I przy tych ustawieniach po włączeniu Cb r23 jakie napięcie jest na procesorze ?

mariusz198301
komentarz
komentarz

Dzisiaj jakoś mam tylko 91 stopni

 

image.thumb.png.3947a5f74afd27ae6c0947418ccda89e.png

anioł2009
komentarz
komentarz

Przecież CB żyłuje procesory na maxa... nie ma sensu sprawdzania ich tym testem bo w grach te tempy będą o wiele niższe CHYBA że po 2 latach coldplate nazbierał jakiegoś syfu i wydajność spadła...Płyn się tylko uzupełnia a nie wymienia cały w tym wypadku CHYBA że "skisł" albo coś....

Weź lepiej pograj w coś dłużej i zobacz jakie są temperatury bo cinebench nie jest wyznacznikiem niczego oprócz punktów wyżyłowanego na maxa sztucznie procesora...

mariusz198301
komentarz
komentarz

Tak temperatury są niższe w grach dobijają najwyżej do 75 stopni także wszystko jest w porządku.

anioł2009
komentarz
komentarz

I to są normalne temperatury w grach dla tego cpu przy aio 280. Chcąc obniżyć je trzeba myśleć o aio 360/420 niestety.

mariusz198301
komentarz
komentarz

Kiedyś będę na pewno wymieniał na aio 360 lub 420. Teraz jeszcze zostanie 280mm przy tym cpu.

  • 4 tygodnie później...
mariusz198301
komentarz
komentarz

Zakupiłem Endorfy Navis F360 i mam mały problem z zamontowaniem bo zamontowałem wężami do dołu i te węże idą przez GPU ponieważ inaczej nie zamontuje blokopompy no i ta blokopompa jest zamontowana inaczej jak powinno być. Pytanie czy można montować chłodzenie wężami do góry?

anioł2009
komentarz
komentarz

Jeśli masz tak jak na zdjęciu to będzie okej

Screenshot_2.png.245cc8e9a2fc912d6e1b9fa6207784d5.png

 

 

Natomiast blokopompy nie powinno się montować wężami do góry..najlepiej na boki jak idą, ewentualnie dół...

mariusz198301
komentarz
komentarz

Przepraszam bo chodziło mi o chłodnice że jest na przodzie obudowy i źle ją zamontowałem bo wężami od dołu. A blokopompa jest zamontowana jak na zdjęciu.

anioł2009
komentarz
komentarz

Wężami od dolu na chlodnicy to tym lepiej...bo powietrze ewentualne zbiera się u gory i nie jest zasysane wezami :)

mariusz198301
komentarz
komentarz

Aha dziękuję to wszystko jednak ok. Jeszcze jedno pytanie czy te węże mogą iść tak?

20231028_020748.jpg

anioł2009
komentarz
komentarz

Jak nie są pozaginane i nie przeszkadzają w chłodzeniu się gpu  to mogą tak iść. Choć w tym wypadku nie wiem czy nie dałbym wężami do góry i liczył że nie ma powietrza w układzie :hm: Nie wiem jak te węże na dole tam wyglądają bo jak są bardzo zagięte to trochę lipa...Ideolo to jakby chłodnica poszła na góre ale zakładam że nie masz tam miejsca 

mariusz198301
komentarz
komentarz

Na górze maksymalnie 280mm może być zamontowane. A węże na dole tak wyglądają,

anioł2009
komentarz
komentarz

Tragedii nie ma :) 

mariusz198301
komentarz
komentarz

To fajnie tak zostanie na razie jak coś by się działo z gpu to zmienię wężami do góry w chłodnicy. Dziękuje za pomoc.

A jeszcze jedno mam trzy wiatraki z demontażu jak bym zamontował na górze to by była lepsza cyrkulacja powietrza w obudowie?

HAKELBERY
komentarz
komentarz
Dnia 27.09.2023 o 18:24, mariusz198301 napisał:

. Przy obciążeniu Cinebench r23 mam temperatury 95 stopni a robiłem już undervolting

To rob większy,tudzież uprość turbo.

Masz z 240wat wiec nie mało

anioł2009
komentarz
komentarz
36 minut temu, mariusz198301 napisał:

A jeszcze jedno mam trzy wiatraki z demontażu jak bym zamontował na górze to by była lepsza cyrkulacja powietrza w obudowie?

 

Zrób zdjęcie środka od boku i zaznacz jak dmuchają wentyle, bo nie zawsze więcej=lepiej 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.