x-kom hosting

Więcej RAM, a przyspieszenie komputera

Solo987
utworzono
utworzono

Cześć

posiadam dość stary komputer z i3 540 i gtx 1050. Chce go trochę przyspieszyć i wiem, że nie mogę oczekiwać cudów. Wymieniłem już dysk na SSD i zacząłem się zastanawiać nad dołożeniem ramu. Obecnie mam dwie kości po 2GB. Czy jeżeli dołożę jeszcze dwie np. po 4GB to czy realnie wpłynie to na szybkość systemu? Mówię o ramie ddr3. 
Pozdrawiam Kacper 

xardas228
komentarz
komentarz

Zakładając że system to jakiś Windows 7/10 to tak 8GB się przyda nawet bez grania bo dzisiaj przeglądarki zżerają bardzo duże ilości ramu. Pytanie też jak korzystasz z tego komputera bo procesor też już nie pozwoli na otwarcie niewiadomej liczby pamięciożernych kart w przeglądarce. Jeśli chcesz znacząco przyspieszyć system to raczej już tylko nowa platforma.

Solo987
komentarz
komentarz

@xardas228 nie chce nowej platformy. Używam komputera bardzo rekreacyjnie (godzinka dziennie czasem rzadziej). Nie gram w wymagające tytuły i nie chce wydawać kilku tysięcy na nowy osprzęt. Chce komputer troszkę usprawnić właśnie wymianą dysku na ssd i myślę nad dołożeniem pamięci ram. Na co zwrócić uwagę kupując kości ram? Znalazłem w mojej okolicy za 40 zł dwie kości o takiej specyfikacji: 

DDR 3 
8GB 
Dwie kości po 4gb
1750Mhz 
1.5V 
Firmy GEIL 
Numer producenta 
GEP38GB1750CDC 

 

Usprawni to prace komputera? 

xardas228
komentarz
komentarz

Tak, lekko usprawni. Podaj model płyty głównej.

Solo987
komentarz
komentarz

@xardas228 Asus P7H55 M PRO 

Myślę jeszcze nad zmianą procesora na Intel i7-860 4 x 2,8 GHz. Co o tym sądzisz?

xardas228
komentarz
komentarz

Jak najbardziej ma sens jeśli będziesz w stanie odprowadzić trochę więcej ciepła z procesora, i cena nie jest z kosmosu 860 to jednak 4 rdzenie 8 wątków i 2x więcej cache. Co do pamięci nikt nie zagwarantuje Ci czy konkretny model będzie działał ale teoretycznie pamięci aż do 2133Mhz powinny działać. Lista producenta jest niestety krótka(Lynnfield czyli np. i7-860, oraz Clarkdale czyli np. twój i3-540) Podaj też resztę specyfikacji a w szczególności model oraz moc zasilacza.

Solo987
komentarz
komentarz

@xardas228 Mój zasilacz to Feel III 350Atx 

Poniżej wstawię też zdjęcie kości ram i wiatraka procesora. Czy to chłodzenie wystarczy dla tego procesora? Jeśli nie, to mógłbyś coś polecić w przystępnej cenie? 

27D1AA53-9104-453A-9F2E-9CA283EFD3D6.jpeg

CC906102-D872-4FC6-9B1D-F7E8BE4A26D9.jpeg

Mogeto
komentarz
komentarz

Najlepszy pod Twoją płytę główną będzie i7 860

https://allegro.pl/oferta/intel-core-i7-860-4x3-46-ghz-13927386570

Ewentualnie po taniości możesz przejść na 4 rdzenie

https://allegro.pl/oferta/intel-core-i5-760-2-80ghz-slbrp-s1156-10161983831

Chłodzenie wystarczy, ale posmaruj nową pastą.

Co do pamięci RAM, najlepiej byłoby gdybyś kupił identyczne jak obecne, dołożył kolejne 2x2GB, łącznie będzie 4x 2GB (8GB) co będzie wystarczającą pojemnością pod taki komputer.

https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-micron-2gb-ddr3-1333mhz-14012380149

Zasilacz beznadziejny, tzn będzie działać, ale dobry i stabilny to on nie jest.

Mogeto
komentarz
komentarz

Jak wolisz. Tamte Microny masz po 7zł za sztukę, możesz po prostu dokupić dwie sztuki, łącznie będziesz miał 4x 2GB i na tym zakończyć.

Solo987
komentarz
komentarz

@Mogeto mam jeszcze pytanko. Czy po dołożeniu RAM (zdecyduje się na te dwie kości po 2GB) i zmianie procesora muszę coś zmieniać w ustawieniach BIOS czy komputer sam wykryje i zaadaptuje zmianę? 

xardas228
komentarz
komentarz (edytowane)

Strona ASUSa niestety obecnie leży, ale wydaję mi się że widziałem obsługę i7-860 od wersji 0401 biosu, więc przed zmianą procesora upewnij się że masz taki lub nowszy bios. Sprawdzasz to programem CPU-Z zakładka Mainboard lub HWInfo64 w trybie summary/podsumowanie. W praktyce może być jeszcze potrzebny reset CMOS, ale to dosyć losowe.

Edytowane przez xardas228
Solo987
komentarz
komentarz (edytowane)

@xardas228 mam wersje 1709. Co mogę zrobić w tym przypadku? Pobrać aktualizacje z innego źródła czy czekać, aż asus uruchomi stronę wsparcia? 
 

edit

Czekaj czekaj, może moja wersja jest nowsza? 

Edytowane przez Solo987
Jack Callahan
komentarz
komentarz

Ostatnio sporo stronę Asusa odwiedzałem i raczej numeracja wersji BIOS jest dość intuicyjna. Masz wyższy nr, więc raczej wersja nowsza, ale i tak to warto się upewnić, patrząc na daty. ;) 

Solo987
komentarz
komentarz

@Jack Callahan a gdzie mogę to sprawdzi oprócz niedziałającej strony Asusa?

xardas228
komentarz
komentarz

Generalnie nigdzie, trzeba czekać aż wróci i mieć nadzieję że strona będzie szybciej niż nowy procesor.

  • Haha 1
Jack Callahan
komentarz
komentarz

Za 10zł kupiłem kiedyś 4g tej pasty, niestety nie korzystałem z niej jeszcze. 4,63W/mk to niezła wartość, ja nie przepłacam za pasty. wszyscy polecają Thermal Grizzly Kryonaut, gdzie płacisz tam chyba 35zł za 1,5g tubki. Fakt, że często się bawię komputerami i tam pastę często zmieniam, jednak taka jak tutaj wystarcza, nie daję jej dużo i temperatury się mieszczą w normach. Ważniejsze jest dobre chłodzenie. A 0,5 może starczyć nawet na kilka aplikacji. ;) 

Solo987
komentarz
komentarz

Jeszcze co do wersji bios, to sprawdziłem ze mój obecny procesor i3 wyszedł rok później niż ta i7 wiec chyba nie powinno być problemu prawda?

Jack Callahan
komentarz
komentarz

W sumie to fakt, powinno od razu zaskoczyć.

Solo987
komentarz
komentarz

Dobra panowie, sukces. 
Komputer włącza się w 15 sekund, a nie dwie minuty. Da się korzystać z przeglądarki i grać w lola bez spadków fps. O dziwo GTA V działa nawet nawet. 
Dziękuje raz jeszcze. Wszyscy bardzo mi pomogliście :D

Solo987
komentarz
komentarz (edytowane)

Panowie jednak nie koniec. Jeszcze jedna sprawa. Apetyt rośnie w miarę jedzenia :P  Co sądzicie o włożeniu używanej karty gtx 980? Znalazłem na aukcjach za 400-600 zł. Czy kupno używanej karty graficznej w czasach kryptowalut jest rozsądne? Jak mogę sprawdzić czy ta karta będzie pasowała do mojej płyty głównej? Obecnie korzystam z 1050

Edytowane przez Solo987
Jack Callahan
komentarz
komentarz

Za mniej niż 400zł dzisiaj wpadły mnie w oko 1650 Super, wydajność zbliżona, a dwie generacje nowsza karta i mniejszy pobór prądu. ;) Zapewne ktoś Ci podrzuci jeszcze coś ciekawego. :) 

  • Dobra wypowiedź 1
Mogeto
komentarz
komentarz

Na pewno nie kupuj Maxwella czyli serii 900.  Minimum serię 1000 lub 1600.

GTX1060 oraz GTX1650Super są porównywalne. Te karty to już górny próg dla i7 860, ewentualnie Radeon 5500XT.

https://allegrolokalnie.pl/oferta/gigabyte-radeon-rx-5500-xt-4gb-zv4

https://allegro.pl/oferta/gigabyte-geforce-gtx1060-windforce-14032027962

Wszystkie są podobnie wydajne do GTX980, ale jednocześnie mniej prądożerne, co w przypadku Twojego (kiepskiego) zasilacza ma znaczenie.

GTX1050 można sprzedać za 210zł.

 

Jack Callahan
komentarz
komentarz

To ja tylko screena z porównania kart podrzucę... :rolleyes:

image.png.6d5a74c01e87420ce211f5aa8b824ef0.png

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.