x-kom hosting

Więcej RAM, a przyspieszenie komputera

xardas228
komentarz
komentarz

Wstrzymałbym się z rx5500xt bo to jednak może być zbyt "nowa" karta graficzna.

Po pierwsze nowe karty mogą już mieć tylko obsługe UEFI vbios i najzwyczajniej nie dawać obrazu na komputerze który ma tylko Legacy BIOS, tutaj niektórzy twierdzą że uefi vbios jest hybrydowy i obsługuje legacy bios, ale wielu osobom na starszych platformach "nowe" Radeony 5xxx 6xxx pokazują tylko czarny ekran.

Po drugie 5500xt ma 8 lini PCIE 4.0, więc na twojej płycie będzie działać na 8 liniach PCIE 2.0, ale tutaj problemu być nie powinno bo wpływ na wydajność jest taki w większości gier

 

1060 i 1650 Super wydają się pewniejszymi opcjami.

Solo987
komentarz
komentarz

@Mogeto Karty serii 1650 nie mają wejścia DVI-I dual link, z którego korzysta mój monitor. Porównując gtx980 i 1060 według porównywarki 980 wypada znacznie lepiej. 
https://technical.city/pl/video/GeForce-GTX-980-vs-GeForce-GTX-1060-3-GB

No ale przydałby się zasilacz. Silentiumpc i bequiet to dobry wybór? 

Mogeto
komentarz
komentarz

Nie kupuj serii 900. Ryzyko artefaktów w 980 jest dużo większe niż w 1060.

980 to starsza, bardziej gorąca i prądożerna karta, bez wsparcia dla nowszych technologii. 

Czym nowsza gra, tym architektura Maxwell (do której należy 980) będzie bardziej odstawać na tle nowszych serii i zostało to udowodnione na przykładzie GTX970 który teoretycznie powinien być mocniejszy niż zwykły GTX1650, a w praktyce w nowych grach osiąga podobne lub gorsze wyniki.

https://www.purepc.pl/test-geforce-gtx-970-vs-geforce-gtx-1650?page=0,7

Czym nowsza gra tym jest bardziej napakowana nowymi technologiami z którymi karty starszych serii nie radzą sobie i odstają wydajnościowo. Maxwelle to już pół-trupy, a Pascale jeszcze jako tako ciągną.

Solo987
komentarz
komentarz

@Mogeto jakoś jestem negatywnie nastawiony do kupna najsłabszej karty z najnowszej generacji. Kupiłem 1050 jak był w miarę świeży i nie byłem jakoś super zadowolony. Jeśli bardzo odradzasz 900, to zostaje seria 10xx. Boje się, że przeskok z 50 na 60 to będzie za mało. Zostaje 1070. Droższa o okolo 150-200 zł. I tez ma wyższy pobór mocy. 
tak źle i tak niedobrze 

xardas228
komentarz
komentarz

Właściwie jakakolwiek wymiana karty wiąże się z wymianą zasilacza, więc może od tego trzeba zacząć. 1070 będzie ograniczona z tym procesorem, test. Tutaj trochę szerszy test(jeśli karta nie działa na 99% bez włączonego limitera klatek to znaczy że jest ograniczana) a oprócz tego 1070 ograniczy jeszcze trochę PCIE 2.0

Solo987
komentarz
komentarz (edytowane)

@xardas228 to jaka karta nie będzie ograniczona? W tym szerszym teście gta V wypada z fps jak u mnie obecnie. 
 

Na tym teście tez są podobne fpsy :/

Ale ustawienie najwyższe. 

 

Czyli nic nie zrobię z tym fantem bez wymiany całego osprzętu?

Edytowane przez Solo987
Jack Callahan
komentarz
komentarz

To już wiekowa platforma, da się na niej jeszcze nieco pograć, ale trzeba znać jej ograniczenia. ;) 

Teraz zobaczyłem też, że nie dałem do porównania 1050... Wg tego, 1060 6GB jest prawie dwukrotnie wydajniejszy, wersja 3GB to tylko delikatna różnica. Sądzę, że dalej nie ma co iść.;) 

image.png.9722731e68d05056d4d5e037fa43ec90.png

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Co do zasilacza jeszcze, patrząc na jego tabliczkę znamionową, powinien uciągnąć 1060. Natomiast warto by go zmienić choćby dla bezpieczeństwa. Modecomy Feel to zasilacze stare i z czarnej listy.

Solo987
komentarz
komentarz

Nieciekawa sprawa z tym ograniczeniem przez procesor. Karta i zasilacz to koszt 700-800 zł. Chyba wzrost wydajności nie jest proporcjonalny do ceny :/

Mogeto
komentarz
komentarz

Koledzy wyżej dobrze piszą.  GTX1060 to rozsądne max pod i7 860. Feel 3 350W jakościowo jest kiepski, ale uciągnie ten zestaw. Jeśli chcesz mocniejszą kartę niż GTX1060, potrzebujesz lepszego procesora niż i7 860 (a co za tym idzie nową płytę główną i pewnie też pamięć RAM) i mocniejszy zasilacz, czyli praktycznie nowy komputer. Możesz po prostu wrzucić GTX1060 3GB za te 350zł i zakończyć rozbudowę. Przyrost wydajności na tle 1050 będzie duży, ewentualnie upolować jeszcze jakiegoś Chiefteca 400W za 50zł żeby zwiększyć bezpieczeństwo podzespołów.

Solo987
komentarz
komentarz

@Mogeto to sensowne rozwiązanie. Do tego jakby sprzedał obecną kartę nie wyjdzie wcale tak drogo. 
A jakby podkręcić procesor? W internecie piszą, że da się to zrobić. Do tego będę potrzebował lepszego chłodzenia, prawda? Podkręcenie procesora bardzo wpływa na pobór mocy? 

Mogeto
komentarz
komentarz

Masz płytę główną z chipsetem H55 więc w Twoim przypadku podkręcanie procesora nie będzie możliwe. Podkręcanie tylko na P55.

Jack Callahan
komentarz
komentarz
2 minuty temu, Solo987 napisał:

Podkręcenie procesora bardzo wpływa na pobór mocy?

Zależy, ale im wyżej idziesz, tym przyrost wydajności jest niższy względem poboru prądu.

Solo987
komentarz
komentarz

@Mogeto to czemu ten gość pisze w tytule p55/h55? 

Mogeto
komentarz
komentarz

W filmie użył płyty P55.  Z tego co pamiętam, na H55 dało się jedynie przez BLCK a i też nie w każdym modelu, bo w niektórych wszystko było poblokowane. Chłodzenie fabryczne się nie nadaje, bo temperatury wystrzelą w górę. Feel 3 też się nie nadaje do podkręcania, poza tym to jest stara wiekowa płyta, nie ma co jej męczyć podkręcaniem, zdecydowanie zalecam odpuścić ten temat. Dobrze, że ten sprzęt w ogóle działa.

  • Dziękuję 1
Solo987
komentarz
komentarz

A co sądzicie o szukaniu używanego zestawu płyty głównej, procesora i ramu jak np. tutaj
i wtedy zostawienie obecnej karty graficznej lub w przyszłości dokupienie czegoś lepszego. Chociażby tej 1070.

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Opcja spoko... ale nie z FXem. ;) Sam złożyłem ostatnio zestaw na AM4 z Ryzenem 5 1600. Miał być sprzęt z używek, ale wyszło, że używana płyta i RAMy nie są wiele tańsze od nowych, a pojawiła się w sklepie promocja i wyszedł z tego nowy sprzęt. Natomiast procesor kosztował mnie tylko 160zł, a w sumie cała platforma 570zł.

A tak jeśli byś chciał czegoś szukać dla siebie, celuj minimum w 4. generację Intela, szczególnie że za okolice nawet 100zł możesz dostać Xeony, odpowiedniki i7, które działają jeszcze na zwykłych płytach głównych, a różnią się przede wszystkim brakiem zintegrowanego układu graficznego i są sporo tańsze. Aczkolwiek radziłbym iść w coś nowszego. ;) 

Solo987
komentarz
komentarz

@Jack Callahan a co dokładniej masz na myśli mówiąc coś nowszego? Jaki socket? 
Czy w nowszych konstrukcjach da się jeszcze używać Xeonow?

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Xeony niestety Haswell (4. gen) max, jest jeszcze podstawka LGA2011v3, ale to też Haswelle, tyle że nawet 12-rdzeniowe. Nie siedzę za mocno w rynku używek, więc nie chcę mówić, że coś jest najlepszym rozwiązaniem. Przy LGA1150 dostaniesz na pewno spory skok wydajności, ale może coś być jeszcze ciekawszego. ;) 

Solo987
komentarz
komentarz (edytowane)

A I5-4690k i przykładowo taka płyta? Ma wejście na dysk M.2 co powinno też przyspieszyć prace komputera. Tylko pamięć ram ddr3, mógłbym użyć swojej starej pamięci. Czy ddr3 nie ma sensu? 
 

 

teraz zobaczyłem, że ryzen o którym pisałeś wypada na papierze znacznie lepiej 

https://www.cpubenchmark.net/compare/2284vs2984/Intel-i5-4690K-vs-AMD-Ryzen-5-1600

Edytowane przez Solo987
xardas228
komentarz
komentarz (edytowane)

Ryzen zjada, jak już szyć coś na intelu to szukać taniego 10100f(poniżej 200zł) byle jakiej płyty i zestawu ddr4 2x8gb za ~140zł. Przy znalezieniu taniej płyty może dałoby się zamknąć w 500zł, z ryzenem 1600 podobnie 500-600zł. Tutaj porównanie tych procków, ale test trochę niekorzystny dla ryzena bo parę klatek mogły urwać nisko taktowane pamięci. 4690k mam w drugim komputerze obok i widzę że bardzo już niedomaga.

Edytowane przez xardas228
  • Dobra wypowiedź 1
Solo987
komentarz
komentarz

@xardas228 A ty co byś wybrał? Ta płyta do ryzena, która wysłałem obsługuje tyko ddr3. A te do 10 generacji i3 ddr4. To pewnie tez jest różnica 

Jack Callahan
komentarz
komentarz

Ale Ryzeny nie działają na DDR4... :hm:Chyba, że mówisz o FX... to nie Ryzen. :P 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.