x-kom hosting

Pierwszy PC - Komputer MORVIL'a xv

MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)

@anioł2009 jak ustawić krzywą? Mam na myśli jakie jej ustawienie będzie najlepsze. W dodatku, mam w biosie opcję aby sterować "dolnym" wentylatorem na podstawie "pciex16", czyli gpu :D. "Control Mode" na co ustawić? Auto, voltage czy pwm? Jest jeszcze takie coś jak "temperature interval". Zostawić to na "1"?

 

I tak, zmieniłem wenylatory :lol2: Mam nadzieję że będzie lepiej :D. Oczywiście bez problemów się nie obyło, obudowy tej nie polecę nikomu. 

anioł2009
komentarz
komentarz
1 godzinę temu, MORVILxv napisał:

jak ustawić krzywą?

w biosie :E  

1 godzinę temu, MORVILxv napisał:

"Control Mode" na co ustawić? Auto, voltage czy pwm?

PWM i powinieneś mieć możliwość edycji wartości...ewentualnie voltage i napięciem schodzisz w dół to i obroty schodzą w dół

Masz bios gigabyte, ja pobrałem sobie apkę do tego i z poziomu windy ustawiam obroty

 

Screenshot_1.thumb.jpg.a88f13880b7b3545cb04b36044b27e75.jpg

  • Dziękuję 1
MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)

apkę pobiorę jutro, dzięki! Ustawiłem w biosie na pwm, ale nic się nie pokazało, nie zmieniło... 

Pobróbuję w aplikacji różne ustawienia krzywych, bo trochę się rozczarowałem... nie ma aż takiej zmiany jakiej oczekiwałem, kilka stopni tylko. Też nie ma dużej różnicy w poziomie hałasu emitowanym pzez kartę...

anioł2009
komentarz
komentarz
31 minut temu, MORVILxv napisał:

nie ma aż takiej zmiany jakiej oczekiwałem, kilka stopni tylko

Kilka stopni to już dużo biorąc pod uwagę jakie temperatury mamy teraz ( upały ).

Wszystko zależy od warunków, budy itp.

Najlepsze ponoć są budy gdzie wpakujesz wentyle 140 i na przodzie najlepiej ze dwie 200mm... 

Jeśli to za mało to już tylko woda...

MORVILxv
komentarz
komentarz

Kurde masz rację, teraz upały po 28 stopni... 

 

No ale dobra, zmienię dzisiaj krzywe wentyli karty i tych z obudowy, może lekki UV. Te z grafiki strasznie wyją, tak jakby cyklicznie, więc postaram się je spowolnić trochę, a przyspieszyć dolny z obudowy :)

MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak zainstalowałeś smart fan 6? Dziwne, bo w opisie mojej płyty jest napisane o smart fan 6, ale nie ma tego w plikach do pobrania. Czy tu chodzi o SIV? Szkoda, bo nie jest on dostępny dla płyt z chipsetem B7XX

anioł2009
komentarz
komentarz
1 godzinę temu, MORVILxv napisał:

Czy tu chodzi o SIV

Tak dokładnie, masz na screenie System Information Viewer, on jest w Gigabyte control center a jego masz na stronie producenta w dziale downloads do Twojej płyty

 

Screenshot_3.thumb.jpg.3792e60e1b770cd586e9600b1b952f79.jpg

MORVILxv
komentarz
komentarz

Ja nie wiem czy ja coś źle zrobiłem, ale w GCC nie ma takiego czegoś. Wszystko zaktualizowane. 

IMG_20230908_224129.jpg

anioł2009
komentarz
komentarz

Dziwna sprawa, nie masz smart fan'a ? Nie masz możliwości dogrania SIVa przez tą apkę ?? 

MORVILxv
komentarz
komentarz

Nie, nie ma takiej opcji nigdzie dostępnej. Może to dlatego, że aplikacja zainstalowała mi się sama przy pierwszym uruchomieniu komputera. Może pobrała się wtedy nie pełna jej wersja? 

anioł2009
komentarz
komentarz

@MORVILxv nie jest to wykluczone, wywal ją i pobierz ze strony producenta, warto spróbować. 

 

Nawiasem mówiąc, a w biosie w sekcji advanced nie masz smart fana ???

MORVILxv
komentarz
komentarz
14 minutes ago, anioł2009 said:

nie jest to wykluczone, wywal ją i pobierz ze strony producenta, warto spróbować. 

okej, ale zrobię to jutro bo dziś mnie nie ma w domu

 

W biosie jest smart fan, ale żeby testować ustawienia różnych krzywych (jestem w tym kompletnie zielony) musiałbym wtedy wchodzić do biosu co chwila, restartować kompa, a to dużo czasu zajmuje, i komp się zamula po wejściu do biosu

anioł2009
komentarz
komentarz
4 minuty temu, MORVILxv napisał:

musiałbym wtedy wchodzić do biosu co chwila, restartować kompa, a to dużo czasu zajmuje

no niestety tak to działa 

 

Dlatego ta apka z poziomu windowsa byłaby najlepsza.

MORVILxv
komentarz
komentarz

Dobra, jednak udało mi się dzisiaj to zrobić. Odinstalowałem tamtego GCC i zainstalowałem ze stronki gigabyte, teraz jest opcja Fan Control, aczkolwiek nie przez SIV'a. Na razie ustawiłem punkty mierzenia temperatury, górny wentyl - temperatura CPU, dolny - temp. PCIe x16. Popróbuję różne wersje krzywych, żeby mi karta nie wyła.

 

Dzięki za pomoc! Fajnie że się udało. 

anioł2009
komentarz
komentarz

No to super - baw się 

  • Super 1
MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)

Kurde, ustawiłem te krzywe żeby wentyle działały na 100% przy tych temperaturach, ale ciągle dostaję niezadowalające wyniki. 65-70° na CPU jak i na karcie graficznej (oczywiście biorę pod uwagę wysokie temperatury na zewnątrz). Wentylatory karty i CPU też na 100%. Czy w tym wypadku pozostaje tylko wymiana obudowy i ewentualnie płyty?

 

Znaczy no 65° to jest spoko wynik, ale tyle samo miałem przed wymianą wentylatorów. 140mm działające na 100% nie dało w zasadzie nic. Przy okazji jest tak samo z głośnością, może odrobinkę lepiej, ale tylko odrobinkę. 

  • 1 miesiąc później...
MORVILxv
komentarz
komentarz

Stary komputer o którym pisałem jest już u mnie! Mam co do niego pewien plan, ale pokażę Wam dopiero jak będzie skończony :D.

Jak na razie małe pytanko - czy z wyzerowanego dysku HDD da się odzyskać dane? Jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ potrzebuję tego dysku do projektu, a na dysku są wrażliwe dane, więc fizyczne zniszczenie to ostateczność. Jeżeli nie da się odzyskać, to prosiłbym o polecenie dobrego programu do zerowania :help:

anioł2009
komentarz
komentarz

Po zerowaniu ciężko cokolwiek odzyskać, a po dwukrotnym tym bardziej. Także luz

MORVILxv
komentarz
komentarz

O rany dzięki za tak szybką odpowiedź! 

A znasz może jakiś fajny program do tego, najlepiej darmowy, który wyzeruje to całkowicie, bez błędów itd? No i czy da się wyzerować dysk C, aby nie został tam nawet system (win 7 pro)

anioł2009
komentarz
komentarz

Ja opierałem się na tym jak już musiałem wyzerować dyski https://www.ratujlaptopa.pl/blog/zerowanie-dysku-poradnik-krok-po-kroku,195

Dobrze jeśli dysk do zerowania ma jedną partycję i jest jako nie systemowy ( dodatkowy ) dysk... Możesz wtedy zerowac z poziomu windowsa. 

Dość długo to trwa, zależnie od pojemności dysku.

MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)

Czas trwania to nie problem - dyski mają po 200 GB. Ale czy jest możliwość wyzerowania systemowego dysku, unikając procesu podłączenia go do innego komputera? 

A sam system może zostać, byle by cała resztę zżarło

anioł2009
komentarz
komentarz

Partycji systemowej z poziomu windowsa nie wyzerujesz. Jedynie uruchamiajac program z pena mozesz wszystko razem z systemem zamieść 

  • Dziękuję 1
MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)

Niestety, nie udało się wyzerować dysków, albo chociaż sformatować dysku D :( No cóż, może uda się podłączyć jeden z nich do mojego komputera i tak wyzerować. Tak czy siak, dzięki za pomoc :)

  • 3 tygodnie później...
MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)

Hej! Gdzie najlepiej zamontować AIO Snowy ARGB 240 w obudowie Fence TG? Na górze aio i z przodu 2 arctici 140, czy z przodu aio i na górze arctici? Właśnie montuję więc proszę o szybką odpowiedź :)

 

jeszcze jest jedna opcja: na górę 2x140 arctici a na przód AIO 240+wentyl 120

 

EDIT: montuję na przodzie, ponieważ na górze koliduje z ramem, więc pytanie jest nieważne

anioł2009
komentarz
komentarz
19 godzin temu, MORVILxv napisał:

EDIT: montuję na przodzie, ponieważ na górze koliduje z ramem, więc pytanie jest nieważne

 

Bez zdjęć się nie liczy  :evil2:

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.