x-kom hosting

Pierwszy PC - Komputer MORVIL'a xv

MORVILxv
utworzono
utworzono (edytowane)

Tak! Wreszcie! Złożyłem swój pierwszy komputer. Pierwszą część kupiłem 23 maja, a więc kompletowanie wszystkiego zajęło mi miesiąc i 20 dni. Trochę długo :lol2:
 

 

Na początku chciałbym bardzo podziękować za pomoc w doborze podzespołów wymienionym użytkownikom ;)

@Mogeto

@KillaHill

@UnnamedPlayer

@Sławomir

 

Oraz: 

@Niebieska (zdiagnozowanie dysków i pomoc w wyborze miejsca na zapis różnych rzeczy) 

@anioł2009 (dzięki Tobie wybrałem klawiaturę :P

 

A więc do rzeczy: 

Przy składaniu miałem kilka problemów, np. z dyskiem HDD, podłączeniem zasilania procesora, KABLOLOGIA. Bez problemów nie obyło się również przy uruchamianiu i instalacji Windowsa i sterowników. Niechcący zainstalowałem windę na trzecim dysku - HDD, tracąc kod aktywacyjny. Kto normalny wpisuje kod przy instalacji windowsa :jarek:.  Również wybrałem troszkę za małą

obudowę i teraz wszystko się tam troszkę gotuje, ale coś ogarnę. Co do błędów przy składaniu - źle zamontowałem jeden z wentylatorów na chłodzeniu :facepalm:, i w fortnicie na procesorze miałem po 85 stopni. Całe szczęście że dziś to zauważyłem. 



Ogólnie całe złożenie zajęło mi ok. 5 godzin, bez pomocy kolegi to chyba z 7h bym składał. 

 

 

Trochę trzymałem Was w niepewności co do podzespołów, oczywiście wiem że każdego to interesuje, podaję pełną listę: 

 

CPU: Intel Core i5-13500

MOBO: Gigabyte B760m Gaming X

RAM: Kingston Fury BEAST 32GB 3600Mhz RGB

1. Dysk: Lexar NM790 1TB

2. Dysk: Hynix 500gb

3. Dysk HDD 1TB

Chłodzenie: SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan

GPU: RX 6750XT
PSU: Seasonic Core GM650

Obudowa: Logic Atos ARGB

 

Inne części setup-u: 

Monitor: Gigabyte M27Q P HDR KVM

Biurko: Ultradesk Grand Red

Klawiatura: Cougar Vantar

Myszka: Bloody A60

Słuchawki: Bloody G575

 

 

 

RAF_4100.JPG

RAF_4103.JPG

RAF_4106.JPG

RAF_4108.JPG

RAF_4110.JPG

RAF_4119.JPG

IMG_20230711_145912~2.jpg

  • Dobra wypowiedź 1

Sławomir
komentarz
komentarz

Boczny panel się zamyka?

 

Ogólnie nie jest najgorzej, zawsze możesz zmienić wentylatory obudowy na jakieś wydajniejsze co lepiej dmuchają..

MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)
13 minutes ago, Sławomir said:

Boczny panel się zamyka?

Spokojnie, aż tak źle nie jest :D

Zamyka się, odrobinę się odgina 

 

Jak na razie nie chcę się bawić w wymianę wentylatorów, potestuję jeszcze i zobaczę jak z temperaturami. 

anioł2009
komentarz
komentarz

Gratulacje, ta buda logica nawet nie glupia :piwko:

Niebieska
komentarz
komentarz

Oby działał już bez problemów :D

MORVILxv
komentarz
komentarz
43 minutes ago, anioł2009 said:

Gratulacje, ta buda logica nawet nie glupia :piwko:

Dzięki :) Wygląda całkiem ładnie na biurku :puchar:

 

39 minutes ago, Niebieska said:

Oby działał już bez problemów :D

Oby ^_^

 

Po obróceniu wentylatora w dobrą stronę, temperatury są zdecydowanie lepsze. Procesor 45-55 stopni w WarThunder, karta 70-75, dysk też o kilka stopni lepiej ^_^

 

Ten Radeon wcale nie jest zły do 1440p! Stałe 163 klatki w WT, przy włączonym HDR, w zasadzie wszystkie ustawienia graficzne na "bardzo wysokie" lub "wysokie", wszystkie "suwaki" w prawo. Monitor 27 cali robi wrażenie. Tylko kolory są trochę dziwne, czerwony jest bardziej malinowy. Może coś pogrzebię w ustawieniach. 

MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)

Cinebench: :napalony:

IMG_20230712_204122.jpg

 

 

 

Cinebench: :lady:

IMG_20230712_202539.jpg

MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)

@Niebieska Coś mówiłaś o problemach? :E 

 

Zainstalowałem Cyberpunka, temperatury tragiczne, ale mniejsza z tym. Wykorzystanie GPU normalne, 99%. Ale procesor NAWET NA 115%. Nie pytajcie mnie co to znaczy jaki to ma sens i jak to jest możliwe. Ktoś wie co z tym zrobić? 

 

Muszę przyznać że powoli zaczyna mnie to wszystko irytować. 

Niebieska
komentarz
komentarz

BIOS masz aktualny?

anioł2009
komentarz
komentarz

Jakie temp w cyberjanku masz ??

To moze byc blad programu pomiarowego te 115 % wykorzystania 

MORVILxv
komentarz
komentarz

BIOS wersja F1, spróbuję dzisiaj zaktualizować do F11 jeśli mi się uda. 

 

Temperatury po 75-80 stopni na karcie, i o dziwo na procesorze miejscami nawet więcej niż karta. Na ogół cpu utrzymuję się 70-75 stopni. Dysk 68-71. 

 

Do pomiaru używam HWiNFO64, Total CPU Utility (jak najadę na to, wyskakuje mi info "Average utility of the entire CPU package. This is the CPU Utilization reported by Task Manager. It can go above 100%, but might be capped in Task Manager to 100%") Nawet taką nakładkę sobie zrobiłem. 

IMG_20230719_092603.jpg

Sławomir
komentarz
komentarz
12 godzin temu, MORVILxv napisał:

Ale procesor NAWET NA 115%

To normalne wskazanie. u siebie mam tak samo.

Nie masz co patrzeć na tamten parametr.

Jak go rozszerzysz to ci pokażę o który rdzeń chodzi.

 

image.thumb.png.5be6fe7560ed6d043ba8cfb47d5b5373.png

 

Jednak temperatury są z tyłka.. albo zbyt mała buda.. albo te wiatraki tylko wyglądają i nic nie tłoczą powietrza.

MORVILxv
komentarz
komentarz
19 minutes ago, Sławomir said:

Nie masz co patrzeć na tamten parametr

To na który mam zwracać uwagę? W grze chcę mieć jedno takie, a nie podziałkę na wszystkie rdzenie...

 

Po ustawieniu agresywniejszych  krzywych wentyli cpu i gpu, jest lepiej. ok. 70 stopni na karcie, 70-75 na procku, 60-65 na dysku. Nie jest dużo lepiej, ale zawsze coś. Niestety skutkuje to większym hałasem. 

Sławomir
komentarz
komentarz

Ja używam afterburnera + Riva tunera do wyświetlania OSD.

 

riva.png.51cce577520557460c4c7b09be23752a.png

 

 

 

 

W HWinfo OSD zaznacz Max CPU/Thread Usage

 

Maksymalne wykorzystanie procesora/wątku

 

Powinno pokazywać normalne użycie procesora w %

MORVILxv
komentarz
komentarz

Dzięki ^_^ Afterburnera nie używam, bo mi ustawienia AMD software resetował. 

 

Znowu coś dziwnego się tu dzieje. Moc procesora dobijała nawet do 80 watów. Nie wiem, może też mam zły parametr zaznaczony. Jako CPU POWER mam ustawiony "CPU Package Power". 

Sławomir
komentarz
komentarz

Jak wbija turbo, to więcej mocy spala.

MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)

No i wszystko jasne :lol2:

 

Co mogę jeszcze pozmieniać np. w HWiNFO? Coś tam jeszcze źle jest? 

Coś można ustawić żeby np. temperatury były lepsze? RSR coś tu da? Może mały UV o np. 50 mV? 

MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)

Mały update: wleciał fotel XGAME RENDER oraz mata żeby mu ciepło w stópki było :lol2:

RAF_4127 - forum post.JPG

RAF_4128 - forum post.JPG

 

 

Przy okazji kilka dni temu pobrałem Stray'a, chodzi płynnie w ~150 FPS na "wysokich", 1440p. Trochę wyje, ustawiłem mu bardzo agresywne krzywe wentylatorów, ale dzięki temu mniej się gotuje :P. 70 stopni GPU, 70-75 CPU, dysk 60-65 :). Może nie jest to super wynik, ale zawsze coś :D.

 

W Cyberpunku po updacie BIOSu użycie procka waha się między 40 a 70%, raz tylko przy włączaniu osiągnął 140. 

 

IMG_20230719_214001.jpg

MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)

AAAAAAAAA CO SIE DZIEJE Z TYM KOMPUTEREM 

 

O CO CHODZI

 

mam włączonego secure boota

co mam zrobić pomocy

 

 

IMG_20230729_133113.jpg

IMG_20230729_133433.jpg

IMG_20230729_133507.jpg

  • 4 tygodnie później...
MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)

Powiadają, że dysków nigdy za wiele... 

 

Dzisiaj wpadł mi w ręce pewien stary komputer. A w komputerze? Dysk (!) 3.5 cala (!)... 160 gb :beksa:, oraz pentium 4, 512 mb ram i ... speaker! - oczywiście użyję go do swojego komputera.

 

Ciekawiej będzie za jakiś czas, (miesiąc - dwa), bo 2 komputery czekają jeszcze - po 2 dyski oraz stacja dyskietek w każdym :D

 

IMG_20230826_223403.jpg

IMG_20230826_223256.jpg

  • Dobra wypowiedź 1
  • 2 tygodnie później...
MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)

@Sławomir @anioł2009, chyba zdecyduję się na wymianę wentylatorów, bo strasznie mi karta i procesor wyją. Na razie wyciągający zastąpiłem drugim z fortisa 5 dual, jest lepiej dla karty (<60°) ale nie dla cpu (ok. 70°). 

 

Mam kilka propozycji: 

- 2 x P14 na front + np. pure wings 2 high speed na tył

- 2 x P12 na front + na tył zostaje ten z fortisa / z obudowy

- 2 x P12 na front + 1 x P12 na tył

 

Co sądzicie, która opcja najlepsza? A może inne wentyle będą lepsze? Podobno te P12 wyją..., więc opcja 1 jest chyba najbardziej korzystna, ale poczekam na Waszą opinię ;)

anioł2009
komentarz
komentarz

Ja bym 1 opcję brał z P14-stkami, po optymalizacji krzywej naprawdę fajnie wieją.

  • Dziękuję 1
MORVILxv
komentarz
komentarz (edytowane)

Dobra dzięki, a na tył? Te pure wingsy o których mówiłem, czy jakieś inne? Pure wingsy drogie trochę... no chyba że są warte swojej ceny :D

Niestety 140-stki tam nie wcisnę. 

anioł2009
komentarz
komentarz

Możesz dać na tył ten z fortisa albo po prostu p12 na 950 obrotach

 

Sławomir
komentarz
komentarz

Na tył nie potrzeba jakiś wydajnych śmigieł.

na front 140 jak najbardziej są OK.

  • Dziękuję 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.