x-kom hosting

Blue screen

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: qustosz ,
Antonyo.
utworzono
utworzono

Jakiś czas temu wymieniłem procesor i zasilacz dokładając chłodzenie wodne, na początku komputer się nie włączał i poszedł do serwisu, wrócił gdy robiłem byle co komputer wyświetlał blue screena… Komputer po raz kolejny poszedł do serwisu teraz wrócił i po kilku/ kilkunastu minutach gry wyskakuje mi bluescreen i komputer się resetuje nie jestem pewny w 100% ale chyba tylko przy graniu się crashuje podkreślam że komputer się nie grzeje.

qustosz
komentarz
komentarz

Podaj pełną specyfikacje komputera.

Antonyo.
komentarz
komentarz

Amd ryzen 9 5900x

rtx 2060

32 GB ramu 

SSD kingston 512 GB 

i drugi HDD 2,5 TB

chlodzenie wodne silver monkey 

zasilacz gigabyte PM750

obudowa silentiumPC

Antonyo.
komentarz
komentarz (edytowane)

Czasami też się resetuje przy ładowaniu gry.

qustosz
komentarz
komentarz

Płytę główną jakąś masz? :P  :P 

Antonyo.
komentarz
komentarz (edytowane)

Aorus B450 elite 

  • Rekomendowana odpowiedź
qustosz
komentarz
komentarz

Zaktualizuj BIOS do tej wersji:

 

F65a - z lutego 2023 bo ma aktualizację AGESA do najnowszej wersji czyli taki firmware procesorów AMD.

Antonyo.
komentarz
komentarz (edytowane)

Dzięki, napewno jutro to zrobię, jeśli dowiem się jak bo zbyt nie ogarniam takich rzeczy

Mogłbyś podesłać link? Czy średnio;)

qustosz
komentarz
komentarz

Myślę, ze u ciebie będzie to bardzo podobnie :) Tak jak w filmiku najpierw sprawdź jaką masz wersję,  jeśli starsza od tej co dałem link to aktualizujesz bo raczej tej najnowszej fabrycznie producent nie wgrał :P 

 

 

 

Antonyo.
komentarz
komentarz (edytowane)

Zainstalowałem wersje F65a i nic to nie dało komputer się resetuje przy ładowaniu/ wyłączaniu gry…

Myślisz ze zainstalowanie systemu win 10 coś da? Bo mam 11

 

Antonyo.
komentarz
komentarz (edytowane)

Na Blue screenu jest napisane 

WHEA_UNECORRECTABLE_ERROR

Zelazny
komentarz
komentarz (edytowane)

Info z neta.

 

Istnieje kilka typowych przyczyn błędu WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR (w skrócie WUE), z których większość jest bezpośrednio związana ze sprzętem systemowym: Uszkodzony sprzęt (uszkodzone dyski twarde, karta graficzna, procesor, zasilacz, uszkodzona pamięć RAM itp.) Problemy ze zgodnością sterowników . Problemy z temperaturą i napięciem (przetaktowywanie i zmiany napięcia)

 

Tu jeszcze znalazłem info.

https://windowsreport.com/whea_uncorrectable_error-windows-11/

 

 

Antonyo.
komentarz
komentarz (edytowane)

Jakieś sugestie?

zrobiłem raczej wszystko co mogłem jedyne co jeszcze zrobię jutro to sformatuje dysk i zainstaluje windowsa 10 pro na czystym dysku i wszystko zainstaluje na nowo pytanie czy jest sens, jak myślicie?

Może coś uszkodziłem podczas wymiany podzespołów?

qustosz
komentarz
komentarz

Obstawiam zasilacz i od niego bym zaczął. Jak możesz pożycz od jakiegoś kolegi firemoway zasilacz, albo trzeba kupić np w X-Kom, w któym mozna oddać do 15 dni jak się go nie zniszczy, nie uszkodzi kabli.

Antonyo.
komentarz
komentarz (edytowane)

A opłaca się formatować dysk i instalować wszystko na nowo? Może się coś gryzie systemowo lub programowo. Zasilacz jest od gigabyte’a ma dużo zapasu chyba że się mylę ale jest nowy. Nazwa: Gigabyte P750GM

toska78
komentarz
komentarz

To nie istotne że od gigabyte'a zasilacz. Może stwarzać problemy chociażby przez niestabilne napięcia pod obciążeniem. Tutaj podobne problemy, po wymianie zasilacza gigabyte problem ustąpił. Dlatego nikt nie zagwarantuje że format dysku i postawienie na nowo systemu rozwiąże problem. Jeszcze można sprawdzić czy problem jest też na domyślnych ustawieniach biosu, jeśli nie było to sprawdzane.

Antonyo.
komentarz
komentarz (edytowane)

Domyślne ustawienia biosu nie były sprawdzane ^_^

jeśli wymieniać zasilacz to z jakiej firmy i o jakiej mocy?

qustosz
komentarz
komentarz

Ile masz kasy na zasilacz, od tego trzeba zacząć?

8 minut temu, Antonyo. napisał:

Domyślne ustawienia biosu nie były sprawdzane ^_^

Nie wiem jak u Gigabyte, ale u ASUS-a każda ajtualizacja BIOS przywraca defaultowe ustawienia, automatycznie.

Zelazny
komentarz
komentarz

Heh, a ja bym zaczął od tego: jaki to serwis, że komp wraca zepsuty..?

Zelazny
komentarz
komentarz (edytowane)

:) Gdybym napisał z...y to przeszłoby? Jak inaczej określić nienaprawiony komputer wracający z serwisu? Wewnętrzna nadzieja, że już wszystko ok.

Włączam i ku mojemu zdziwieniu znów widzę niebieski kolor, w sumie mój ulubiony...

Antonyo.
komentarz
komentarz (edytowane)

@qustosz 500 zł ,wydaje mi się że System Power 10 850w 80+ GOLD Be quiet się nada kosztuje 500 coś…

@Zelazny też dobre pytanie…

Mogeto
komentarz
komentarz

Ktoś kto składał ten komputer nie za bardzo miał pojęcie.

Raz, że R9 5900X to kiepski wybór pod gry, 24 wątki pod gry to overkill, niewykorzystana moc obliczeniowa, a co za tym idzie zmarnowane pieniądze

A dwa, że R9 5900X jest prądożernym smokiem, więc płyta główna ze średniej półki czyli Aorus B450 Elite może nie dawać rady, sekcja zasilania nie wyrabia i raczej w tym kierunku doszukiwałbym się przyczyny.

 

Antonyo.
komentarz
komentarz (edytowane)

Może ale nie musi ^_^ taką dostałem radę żeby wybrać ten procesor, ponieważ jest on dla najbardziej wymagających graczy…

Mogeto
komentarz
komentarz

Nie.  R9 5900X to procesor do zaawansowanych aplikacji, nie do gier. Gry nie potrafią zrobić użytku z jego mocy, płacisz za coś czego nie jesteś w stanie wykorzystać.

 

Za słaba sekcja zasilania płyty głównej, moim zdaniem taka jest przyczyna.  Wymień procesor na R7 5700X, będzie taniej, energooszczędniej i płyta główna da radę. W grach praktycznie nie zobaczysz różnicy, szczególnie przy RTX2060. Jest jeszcze R7 5800X3D, który notuje lepsze wyniki w grach niż R9 5900X. Także powinieneś mieć R7 5700X lub R7 5800X3D.   Nigdy R9 5900X, bo to nie jest procesor do gier, który przy okazji gotuje Ci płytę główną.

Źródło:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/i5_13400f_vs_ryzen_5_7600_test_procesorow-25871-15.html

Bez tytułu.png

Antonyo.
komentarz
komentarz (edytowane)

Ok… Tylko tam  Amd ryzen 7 5700x jest daleko na dole i jest tam jeszcze podkreślone GRY a R9 5900x się tam znajduje :). Nie wiem już co zrobić moim zdaniem jest dobre pare przykładów gdzie niektórzy mają taki zasilacz co ja tylko o większej mocy maja taki sam problem co ja i po wymianie zasilacza problem ustępuje… Polecam poczytać trochę wiadomości z góry :banan:

prosze o opinie innych @Zelazny       @qustosz       @toska78

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.