x-kom hosting

Pomoc w podkręceniu Ryzen 7 5800x

Karnaz
utworzono
utworzono (edytowane)

Siema, kupiłem komputer który spisuje się świetnie,a poprzedni właściciel zrobił na nim oc na 4.5 lub 4.7 nie pamiętam dokładnie i zapisał mi to , wszystko stabilnie i super sprawdziłem dużo gier ,przed zakupem test w occt temp max 70 stopni no i sprzęt działał aż ponad moje oczekiwania gdy pewnego dnia wszedłem w bios i niechcący kliknąłem F5 a nastepnie enter (iq999) po prostu udruchowo chcialem wyjść bo tam jest tyle opcji że wole nie wchodzić sam nw co on tam naustawiał no i się nie myliłem ustawiło ustawienia domyślne, proc na nich grzeje się do 80-90 stopni w mgnieniu oka przy stress teście z cpu-z już nie mówiąc o occt przy którym sie resetuje, no ale wiem że to coś nie tak z tymi ustawieniami bo wyskoczyła wtedy litania że to sie zmienia tamto sie zmienia no lista po prostu tak zapamiętałem później dopiero ogarnąłem co to było... ja jedyne co umiem to zmienić mnożnik i napięcie oraz prędkość pompki od chłodzenia (co mi podkreślał żeby nie dawać mniej niż 70-75) z tego co pamiętam gość bardzo zachwalał że z takim taktowaniem na napięciu 1.2v śmiga świetnie no i faktycznie tak było w grach po 55 góra po dłuższym graniu 60 stopni. Sekcja też chłodna mimo że płyta jakimś potworem nie jest ,no i ustawiłem mniej więcej tak jak było z tym napięciem ale coś nie idzie bo nie ogarniam tego biosu (coś nie coś potrafie nawiasem mówiąc) ustawie żeby było tak jak wtedy te 1.190-1.1100 ale zdarzają się resety nieoczekiwane mimo że proc sie nie przegrzewa a nawet teraz jest chłodniejszy na tym 4.5 bo w grach to już w ogóle 52-54 stopnie, bo na 1.4x (czyli Default) mocno sie grzeje. Prosiłbym o porade jak to poustawiać spowrotem lub co zrobić żeby zrobić to oc tak  jak było po fachowemu , z góry dzięki za wszelką pomoc.

Po takim moim oc np.  w Battlefield 2042 są spadki na 50 fps niezależnie czy na bardzo niskich czy na ultra i czuć zrywki ekranu, a procek ma zużycie 100% cały czas.

Płyta : Asus prime b450-plus
CPU: Ryzen 7 5800x
Zasilacz Corsair RM650
GPU : RTX3070 8gb KFA
Chłodzenie : msi mag coreliquid 280r
Pamięć ram : g skill ddr4 3200 32gb w 4 kościach
Dysk ssd: reletech p400 1tb

Jeśli potrzeba jakichkolwiek dodatkowych info dajcie znać mogłem coś pominąć.

Edytowane przez Karnaz

AudiAWX
komentarz
komentarz

Zobacz czy nie zapisał profilu w bios.

Karnaz
komentarz
komentarz

Szukałem znalazłem 1 profil który zmienia taktowania ram, nic więcej.

leelareso
komentarz
komentarz

nie wiem w czym problem posiadam ten sam procesor, nie posiadam na nim żadnych spadków. Wróć do  normalnych  ustawień i zobacz czy przybyło ci fps. A po 2 to jakie to oc skoro on domyślnie działa na 4800mhz

Karnaz
komentarz
komentarz (edytowane)

Dorzucę kilka fotek z biosu, Jak dałem default było 3.8 , To ten procek https://www.ceneo.pl/98430157 , w trybie turbo ponoć ma mieć 4.7 ale to max wskakiwało na 4.1 
No i na normalnych ustawieniach tych set default settings to się mega grzał w momencie do 90-92 stopni więc odpada kompletnie takie ustawienie

 

20221227_202757.jpg

20221227_202812.jpg

20221227_202840.jpg

20221227_202852.jpg

20221227_202931.jpg

Edytowane przez Karnaz
leelareso
komentarz
komentarz (edytowane)

Posiadam ten procek  i sam w trybie boost na ustawieniach auto wskakuje na 4800mhz. w grach max 70c przy chłodzeniu powietrzem noctua 15 nhd i  w tej samej grze bf 2042 zużycie nie przekracza 50-55%

Edytowane przez leelareso
Karnaz
komentarz
komentarz

Oki dam jeszcze raz default i może profil asus boost ten w EASY MODE czy coś takiego co tam było.

leelareso
komentarz
komentarz

nic nie dawaj, nic nie zmieniaj ustaw auto i zobacz jak tam klatki wyglądają

Karnaz
komentarz
komentarz

Magia świąt,przestał sie grzać ale jest małe ale procek w occt nie wskakuje na 4.8 czy tam 4.7 a powinien ? wrzucam fote z occt i hwmonitor i już odpalam bfa do testów

Bez tytułu.png

leelareso
komentarz
komentarz

napięcia mi nie pasują, powinny być 1.4v okolice

Karnaz
komentarz
komentarz

Fpsy ogarnięte, zatem pozostał problem z nie wchodzeniem w tryb turbo. Tak wyglądają napięcia po tam kilkuminutowej grze oczywiście rush w największą zadyme 

Bez tytułu.png

leelareso
komentarz
komentarz

rozmiń zakładkę voltages

Karnaz
komentarz
komentarz

No właśnie tam wbijam , zmiana tego trybu normal na asus optimal(niby ten super szybki) nie zmienia nic w taktowaniu jak i napięciach

leelareso
komentarz
komentarz

w programie hw  info

Karnaz
komentarz
komentarz (edytowane)

No powalczyłem troche ale co można zrobić jak ono wszystko sb ustawia na auto,a cpu ratio ma x38 czyli 3.8mhz , po czym znów zaczął parskać kichać więc dałem znowu default i powtórka z rozrywki ale teraz idzie na turbo, czyli temp po odpaleniu kompa na załączonym obrazku, teraz napięcia wyglądają ok ale temp leci na 70 stopni po odpaleniu kompa,windows sie ładuje a ja już słysze jak odpala sie odkurzacz w obudowie

Odpalając stress test w cpu-z zajmuje mu 5 sekund rozpędzenie się do 90 stopni 

20221227_202852.jpg

Procek wyzionia ducha najprawdopodobniej bo co może być skoro takie napięcia może mieć a leci temp jak szalona, jedynie co mogę sprawdzić to stan pasty termoprzewodzącej 

Tak wyglądają temp z takimi napięciami111.thumb.jpg.de7580513e3d609c520d3aef9c9b3d11.jpg

Edytowane przez Karnaz
leelareso
komentarz
komentarz

wynikiem takich temperatur może być walnięta blokopomka, zobacz czy przewody są ciepłe, albo coś z samym procesorem, może dałeś mu kopa przez przypadek z voltami i się uwalił.

Karnaz
komentarz
komentarz (edytowane)

Sprawdziłem dzisiaj wszystko wygląda ok tak na oko, nałożyłem też nową paste,przewody wlasnie nie są zbyt ciepłe, zauważyłem że przy temp np. 70 stopni leci zimne powietrze z chłodnicy,a przewody takie letnie.

Edytowane przez Karnaz
Mental
komentarz
komentarz (edytowane)

PŁYTA GŁOWNA b450 a pro max 

 

Hej, Podpinam sie do tematu :) Jestem posiadaczem 5800x Oraz mag coreliquid 280r. .. i tez problem mam  ale akurat tylko Temperaturami :) otóż   temparatura podczas grania w cs:go     .. 91 stopni ;>  przewód w aio jest jeden ciepły drugi zimny.. Aio montowane na topie..  wylatuje z niego w rogu * ciepłe powietrze a zreszta bloku chłodne powietrze.  wiec chyba tutaj jest git... nie podkrecałem kompa ani nic  na stocku mam 91 stopni.   Jak robiłem undervolting   tez temperatura nie spadała,     ale... gdy  zmniejszyłem tylko  voltage core na  ovveride mode    i dałem 1.2652v  to temperatury podczas grania przez pierwsze 10 minut są do 80  stopni  po 15   minutach juz rosną do 87-9 stopni.   O CO CHODZI ?  Może to te aio jest jebniete jakies? 
 

EDIT-= Zapomniałem dodac ze wchodzać do biosu mam tam na starcie  50 stopni  prawie ;o 

 PS == Nakładałem dzisiaj nawet nową paste  Heat absorber  ACURA ... lepsza niz grizzly -.- i dalej DUP@ 

Edytowane przez Mental
Karnaz
komentarz
komentarz

No to u mnie też jedyny problem to z temperaturami bo procek działa i na 1.4 v i na 1.1v perfekcyjnie, tylko na 1.4 sie grzeje mega, nie wiem o co chodzi nadal , ustawiłem mu 4.7 i 1.25v i temp są max 71-74 także narazie taki półśrodek.

anioł2009
komentarz
komentarz

Te mag core liquidy nie cieszą się dobrą renomą...bardzo dużo na zwroty poszło  ze względu na badziewny płyn jaki zastosowali w kilku partiach tych chłodzeń który zawalał blok syfem.

@Mental u Cb ten objaw właśnie by się sprawdzał.

@Karnaz Jak masz zimne przewody to też coś jest nie tak.

 

Macie te same aio , cpu i problem. Wspólny mianownik to to nieszczęsne aio

Mental
komentarz
komentarz (edytowane)

Dobra dzisiaj  wymieniłem MSI COOLER LIQUID  na   aio  z  Silver Monkey X SNOWY ARGB  240 2x120 mm   Okazuje się że jednak jest uszkodzone  AiO MSI  Core liqud  :/     I od razu Powiem Wam jedno MSI COOLER LIQUID = GÓWNO    na  Monkeyu mam niższe temperatury niż osiągałem na MSI  jak tylko je kupiłem.... no i teraz to Pełen komfort... cinebench  (  80 stopni max ) w grach typu cs 60 stopni max.... :D  W KONCU  !  

Edytowane przez Mental
anioł2009
komentarz
komentarz

A widzisz, jednak aio... pełno tego na allegro w sekcji uszkodzone.

Mental
komentarz
komentarz

A wiec Teraz wysyłam aio na wymiane na ( Nowe takie same ) w ramach gwarancji... i niestety będę musiał komuś sprzedać ;< chociaż z dużą nie chęcią będę musiał to zrobić ...  bo szczerze nikomu nie polecam msi....  aio 

anioł2009
komentarz
komentarz

To reklamuj z tytułu niezgodności towaru z umową i żądaj zwrotu kasy.

Karnaz
komentarz
komentarz

Jako iż jestem mechanikiem to zająlem się tym układem jak samochodowym tylko w wersji mini, podobnie jak czyszczenie nagrzewnicy, pompa do odpowietrzania hamulców załatwiła sprawę, woda destylowana pompowanie pod cisnieniem 0.3 bara załatwiła sprawę, 1.4v 60 stopni w stresie. wyleciało coś białego takie jak masło nie mam pojęcia skąd to i co to, kolor brązowy. Kwestia tylko na jak długo to pomoże, jak znowu zaczną się wysokie temp to idzie to na złom i zakładam coś innego.  Pozdrawiam.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.