x-kom hosting

Problem z oznaczeniami sata

Gość
utworzono
utworzono

Cześć, Chcę wymienić dysk na ssd ale chyba nie obsłuży w pełni bo mam chyba sata II port 1 w którym podpięty jest dysk c a go chce wymienić natomiast pod dyskiem e; mam sata III, a go nie chce wymieniać. 

Do rzeczy. Otworzyłem komputer i mam dysk e podpiety pod sata_3 a on obsługuje patrząc na program cristal disk info ma sata 600, a dysk c podpiety pod sata_1 i w programie pokazuje crystal disku ze mam 300 predkosc a z kolei w programie HwiNFO pokazuje takie coś jak na zdjęciu że mam 6gb/s czyli powinienem mieć to sata III. czy jak bo nie rozumiem. A porty sata 2 i 3 nie są napisane a jednak dysk e: ma 600 predkosci. Te dwa programy wprowadzają mnie w błąd i czy ktoś może pomóc >? Czy może wynikać to z tego że mam kabel sata II ? Proszę o odpowiedź  Pozdrawiam i z góry dziekuje za wszystkie odpowiedzi hwinfo.PNG.b4e92471d77f9fe5d674c16ad2cb6c48.PNGimage.png.6ef437ba7e0b87d7d520b4901d44f98a.pngimage.png.45a2ebb6b0a88de1d638c702a5a6cb3b.png

Niebieska
komentarz
komentarz

Dysk C wcale nie musi być SATA II, ze screenu wynika, że płyta główna nie rozpoznaje z jakim transferem może ten dysk pracować dlatego działa on jako SATA II.

  • Dobra wypowiedź 1
Gość
komentarz
komentarz

Wiesz co chyba znalazłem rozwiązanie, nie rozpoznaje z tego powodu, że jednak znalazłem informację w HWiNFO kontroler hosta sata i mam tam Obsługiwana prędkość interfejsu:                                                Gen3 6.0 Gbps takie coś. I chyba mam na wszystkie porty Sata 6 gb/s nieprawdaż ?

Niebieska
komentarz
komentarz

Tak, pasuje, że wszystkie są SATA 6GB/s.

Sławomir
komentarz
komentarz

Porty nr 0 i 1 są to sata 3, natomiast porty 2 i 3 to sata 2, stąd  transfery 300 na dysku C.

Napis SATA_3 na płycie oznacza nr gniazda.

 

Zazwyczaj gniazda koloru niebieskiego są to sata 3 6GB/s

Kolor czarny, czerwony, biały itp. porty sata2.

 

 

Gość
komentarz
komentarz

Skoro piszesz iż ja mam port 3  o predkości sata II a w tym porcie jest podpięty dysk e: który działa wg. CrystalDiskInfo pod 600, czym mam się sugerować w końcu dodam też, że ten dysk podpięty jest do żółtego gniazda.

Sławomir
komentarz
komentarz

według rozpiski którą dałeś jest opisane port 0 i 1 to sata 6gb/s

podaj nazwę płyty głównej bo zamąciłeś cały temat że nic nie wiadomo.

 

Skąd wziąłeś ten SS z portami?

według cristal disk, dysk C podpięty jest pod port sata 2, dysk E pod sata 6GB/s

 

jednak według zdjęcia z portami się to nie zgadza.

Gość
komentarz
komentarz

Płyty ci niestety nie podam bo jest nieznana lenovo, jest to komputer thinkcentre. Jedynie co to można użyć programów firm trzecich. Jeszcze raz

 Otóż, chcę kupić dysk ssd przy czym chcę aby płyta w 100% obsłużyła jego prędkości. Dysk C: nie może być podpięty pod port oznaczony numerem 2 płycie bo sprawdzałem i jest podpięty pod port oznaczony numerem 1. dysk E: pod port oznaczony numerem 3. To crystal disk pokazuje aktualną predkość ? Czy prędkość całkowitą jaką może obsłużyć w polu tryb transferu? Tak dysk e: jest podpięty pod żółty port oznaczony numerem 3. No czemu w hwinfo jest napisane że 2 i 3 numer portu jest sata 2 skoro mam dysk podpiety dysk e: i działa z transferem 600 ? Nie mogę znaleźć modelu płyty szukałem każdym programem no, a w HWinFo jest podpisana jako tylko LENOVO.

 

Sławomir
komentarz
komentarz

crystal podaje aktualną przepustowość dysku, podpiętego pod dane gniazdo.

Gość
komentarz
komentarz

Okej, to ja przechodząc do sedna mam dysk c: pod port oznaczony numerem 1. Dysk e: pod port oznaczony numerem 3 

Stacje dysków pod port oznaczony numerem 2. I czemu program hwinfo pokazuje że port 2 oraz 3 mam pod sata II skoro dysk e: jak widać na zdjęciu cristal disku pokazuje 600 predkość. Każdy inny program pokazuje inne wartości to mnie dziwi. Że 0 oraz 1 port są w 6gb/s i teraz pytanie jakiemu programowi wierzyć? Otwierałem komputer i mam jedno sata na żółte oznaczenie portu i jest podpiety dysk e: i pracuje w 6 gb/s. Wiec dysk c: pracuje pod sata II ? CZEMU mam w końcu wierzyć.każdy program mówi co innego. Jeszcze dochodzi do tego brak specyfikacji płyty głównej pomocy bo chce wymienić na szybszy dysk a ten hdd działa jak totalny trash.Pomocy

Sławomir
komentarz
komentarz

O to to już musisz pytać lenovo, wyłącz komputer, zostaw podpięty tylko jeden dysk systemowy i sprawdzaj jaki transfer osiąga na poszczególnych gniazdach, tak się dowiesz które są jako sata 6GB/s.

Skoro każdy program pokazuje inaczej to jedyna metoda, pobierz program crystaldiskmark i sprawdzaj prędkości transferu.

Gość
komentarz
komentarz

Zrobiłem tak jak prosiłeś, ale wyświetla się błąd. Dysk systemowy tylko mogę podpiąć pod slot tam gdzie był instalowany czyli pod port oznaczony numerem 1. Proszę o pomoc

 

 

 

Dla uprzedzeń dysk wykrywany jest w biosie normalnie

 

IMG_20220731_184324.jpg

Sławomir
komentarz
komentarz

podepnij wszystkie dyski. widocznie plik ładujący windowsa jest na drugim dysku, mozliwe ze przeinstalowywałes kiedyś system na drugi dysk.

Gość
komentarz
komentarz

Wiesz co nic takiego nie robiłem, albo nie wiem o co ci chodzi. Miałem win7 na tym kompie i zainstalowałem z iso na rufuza na pena 3.0 win10. Spróbuje tak jak piszesz.

Sławomir
komentarz
komentarz

Jak wszystko podłączysz i system się uruchomi, kliknij ppm na przycisk start i wybierz z listy "zarządzanie dyskami".

Sprawdź gdzie znajduje się partycja oznaczona jako "rozruch"

Jak to nie pomoże, to wsadź pendriwa z instalatorem Windowsa i wybierz naprawę systemu.

Gość
komentarz
komentarz

Po podpięciu wszystkich dysków komp ruszył natomiast po odłączeniu dysku c zostawiłem dysk na pliki jest tylko migająca strzałka ale biosu nie odpala gdy dysk e: podlaczam natomiast jak wszystkie dyski to jest ok, już sprawdzam to co napisałes.

Jak na obrazku widocznie jest, że jest na dysku systemowym.IMG_20220731_185814.thumb.jpg.20dc28a9066ed37ac12aa40bbfba95cb.jpg

Z czego to może wynikać? Zrobić muszę odzyskiwanie systemu, czy to raczej nic nie da bo problem jest w plikach do ładowania. Prosze pomocy.

Mam pobrać instalke windowsa i zrobic bootowalnego pendrive? A będę musiał klucz podawać? 

Sławomir
komentarz
komentarz

Dziwne, jednak musi posiadać jakieś pliki rozruchu na drugim dysku. możesz zrobić bootowalny pendrive Windowsa i spróbować naprawić system czyli.

 

Zostawiasz tylko podłączony dysk C. wsadzasz bootowalny pendrive i przechodzisz przez proces naprawy. możliwe że wtedy dociągnie wymagane pliki na właściwy dysk.

 

Możesz posilić się wątkiem w tym forum:

https://forum.dobreprogramy.pl/t/nie-mozna-zaladowac-pliku-winload-exe-blad-przy-probie-uruchomienia-systemu/540276

 

 

Gość
komentarz
komentarz

Jeszcze raz czy będę musiał podawać klucz do windowsa czy nie bo go nie posiadam i system był instalowany 2 lata temu.

Sławomir
komentarz
komentarz

Przy naprawie nie trzeba. przy nowej instalacji już tak.

Jak masz oryginalny system, możesz stworzyć konto microsoftu. wtedy po ponownej instalacji systemu wystarczy ze się zalogujesz na to konto.

Gość
komentarz
komentarz

Mogę użyć pendrive z 7,60 gb? Do naprawy.

Sławomir
komentarz
komentarz

hmm, tak 8gb jest wymagany do zrobienia boot pendrivea

 

Gość
komentarz
komentarz

Bo wiesz że moja płyta nie obsluguje 3.0 pendriveow a ja instalowalem 2 lata temu sys z pendrive 3.0 

Być może dlatego własnie teraz mam taki problem ale serio nie moze byc 7,60 gb? 

 

Sławomir
komentarz
komentarz

jak masz gniazdo usb 2.0 to pendrive z nowszym interfejsem(3.0) będzie na nim działać tylko ograniczy się do prędkości gniazda. wiec to nie problem.

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

Jest to problem. Bo bios nie widzi pendrive 3.0, musiałem klikac w niewidzialne pole aby zainstalować 2 laty temu. Bios z 2012 roku czego tu oczekiwać. Zaryzykuje i naprawie z tego pendrive 3.0

Sławomir
komentarz
komentarz

hmm

to pewnie wina tej płyty lenovo.

ale skoro pendrive ma pojemnosc 7.6GB to jest o pojemnosci 8GB

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.