x-kom hosting

Pomoc przy usterce prawdopodobnie z DRAM

Mocny01
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam wszystkich. Z racji tego, że używam forum jako pomocy pierwszy raz proszę o wyrozumiałość, wszelkie potrzebne informacje niezwłocznie dodam.

A więc problem wygląda tak :  od ponad roku zmagam się z freezem komputera z nieokreślonej bliżej przyczyny. Zwyczajnie gram sobie na jednym monitorze, oglądam na drugim i nagle bęc, oba ekrany są białe, czasami czarne, czasami raz taki drugi inny. Komputer odleciał, sprytnie próbowałem używać komend typu WIN+R "shutdown -s" bądz "-f" by sprawdzić jego reakcję, ale nic nie raguje. Po chłopsku jeszcze dodam, że często np. dzwięk w tle słychać jeszcze chwilę po zawieszeniu, np. film czy discorda jak ludzie gadają. I tak ponad rok męczyłem się, uważając z grami, bojąc się przeciążyć komputer.

 

Teraz doszły nowe objawy, dlatego postanowiłem już poradzić się ekspertów i wymienić to co trzeba na nowe. Mianowicie już po resecie zapala mi się dioda przy napisie DRAM, czli jak dobrze rozumiem chodzi o kostki RAM. Jednak kostkę zmieniłem niedawno na nowa, szybszą, większą ale problem został. Zarówno przy tej z zestawu jak i nowej jest tak samo. Dopiero po wielu próbach włączenia komputera i przesadzaniu kostki pomiędzy wejścia RAM w końcu komputer się włącza i działa tak, jak wyżej.

 

Dodam też, że w BIOSie znalazłem opcję do uruchomienia zintegrowanej karty graficznej. Myślę sobie - a czemu mam pompować główną, jak mogę monitor do oglądania przypiąć w tamtą. Otóż jak chciałem zmienić jeden ekran do zintergrowanej grafiki, zwyczajnie sprzęt się podłączał i odłączał samoistnie, co sekundę przez około minutę i potem wyłączał monitor z zintegrowanej karty graficznej. Być może ta informacja będzie pomocna, dlatego ją zamieszczam.

 

Na koniec podkreślę, że przy normalnym użytkowaniu komputera, tj. oglądanie filmów, bez grania, nic się nie dzieje. Dopiero po włączeniu gry zaczyna się festyn. Ciekawostką jest też to, że wiedzmin 1 (do pogrania bo byl w przecenie) zaraz po zaladowaniu gry juz mi zamraża komputer.

 

 

Teraz podam specyfikację komputra :

Płyta główna: Z170-A PRO (MS7971)

Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 970

Ram: HyperX 8GB / HyperX Fury DDR4 16GB

Dysk SSD: Samsung 850 EVO 250GB

Dysk HDD: ST1000Dm003-1SB10c 1TB

Zasilacz: Be Quiet sb 8 550w

Prosecor: Intel Core i7-6700K 4GHz

 

Jeśli potrzeba więcej informacji proszę powiedzcie, najlepiej z informacją gdzie patrzeć.

Będę wdzięczny za pomoc, a jeśli problem się rozwiąże i będę w końcu mógł grać i oglądać filmy w wolnym czasie będę naprawdę szczęśliwy.

 

 

Niebieska
komentarz
komentarz

System oryginalny czy z witaminką? 

BIOS ma aktualny? PINy na płycie głównej masz proste? Kiedy zmieniałeś ostatnio pastę termoprzewodzącą i jakie masz chłodzenie? 

Mocny01
komentarz
komentarz

Win 8 oryginalnie zainstalowany na sprzęcie kupionym, za darmo był upgrade na 10tke. 

Niebieska
komentarz
komentarz

A po upgradzie do 10 zrobiłeś czystą już instalację 10? Tak Dziesiątka z Ósemki może właśnie sprawiać problemy dlatego po upgradzie warto zainstalować 10 już z instalki stworzonej np za pomocą Media Creation Tool.

Mocny01
komentarz
komentarz

Jakiś czas temu za pomocą zaawansowanego restartu wykonałem ponowną instalację windowsa, ale to nie pomogło. Tzn. z tego niebieskiego ekranu, jak dobrze pamiętam tam właśnie była opcja reinstalki windowsa.

Niebieska
komentarz
komentarz

To nie jest taka prawdziwa reinstalacja systemu. Czy na Ósemce też miałeś ten problem?

Mocny01
komentarz
komentarz

Nie było takiego problemu, właściwie po przejściu na 10tke również nie było. Mimo wszystko myślę, że to hardware nie software, bo coś te problemy z uruchomieniem muszą znaczyć. Moje osobiste typy to albo 1. płyta główna ; 2. karta graficzna ; 3. zasilacz, może robi jakieś spięcia. No chyba, że te ramy wariują przez błędy systemu - wtedy chciałbym właśnie mieć pewność, kupiłbym nowy system na płycie po prostu. 

Niebieska
komentarz
komentarz

Problemy przy obciążeniu najczęściej oznaczają problemy z zasilaczem, masz możliwość pożyczenia od kogoś jego zasilacza do testów? Ale to DRAM może wskazywać również na procesor.

Mocny01
komentarz
komentarz (edytowane)

Ogólnie są 3 lampki, VGA CPU i DRAM. Niestety nie mam od kogo pozyczyc zeby sprawdzic, juz dawno bym to zrobil, cholera. Kolega mi podpowiada, że może ramy są niestabilne czy coś w ten deseń. Sam też wymieniłem kable w monitorach po sugestii, że być może one robią spięcia na grafice.

 

 

O mam, napisał, że procesor może nie obsługiwać tych RAM, cytat "bo ta platforma juz swoje troche ma
teoretycznie procesor obslugje max do 2133, plyta teoretycznie max do 3400"

Niebieska
komentarz
komentarz

Ale jest test, który możesz zrobić w aktualnych okolicznościach. Wyjmij swoją kartę graficzną i podłącz monitor pod gniazdo na płycie głównej, zobaczymy jak się komp zachowa na integrze, Mało wymagające gry powinny się odpalić. Sprawdź to najpierw z jedną kością RAM, potem z drugą. 

Co do Wiedźmina 1 to jest taki znany problem, że 10 ma problemy ze starszymi grami.

Mocny01
komentarz
komentarz (edytowane)

W sumie jest to tak proste i łatwe, a nie wpadłem na to... Jutro po pracy tak zrobię, sprawdzimy co się stanie. Mam tylko nadzieję, że to nie grafika bo to najdroższa sprawa :D

 

Napiszę tak koło 15, może ciut później co wyszło.

 

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

RAM masz w jednej kości? w który slot jest włożony?

 

Mocny01
komentarz
komentarz

Początkowo miałem 8GB ram w zestawie w slocie nr1. Po kupnie drugiej wlozonej w slot nr2 obie zaczely sie gryzc, dlatego wyjalem kosc 8gb. 16gb nie chciala sie zaladowac na slocie nr1, na ktorej byla 8gb ani na 2 slocie, dopiero na slocie nr3 zalapala i tam siedzi

Niebieska
komentarz
komentarz

Jak masz dwie kości RAM to najczęściej one powinny pracować w gniazdach nr 2 i nr 4.

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

Odpal na tej 8GB, musi być włożona w slot DIMM 2.

Mocny01
komentarz
komentarz (edytowane)

Więc tak: od pół godziny mam włączoną przeglądarke tak, jak zawsze - razem z youtube w tle. Odpalone mam Guild Wars 2 chyba na b. wysokich ustawieniach i lata w 30 fps (jestem naprawde zdziwiony wydajnoscia zintegrowanej karty :O ). Narazie nic się nie dzieje, gram. Na GTX 970 gralem na najnizszych ustawieniach by jej nie przeciazac, sadzilem, ze to pomaga zniwelowac efekt freeza.

 

Ile czasu testować ?

 

Podkresle ze teraz na 1 monitorze jestem

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

Jak na GTX 970 masz freezy to karta lub zasilacz.

Pobierz i odpal OCCT power Supply Test.

Mocny01
komentarz
komentarz (edytowane)

Ok odpaliłem CPU Usage, zostawić to tak na godzinę. tak ?

 

juz ogarnalem jak to dziala, wlaczylem power test na godzine

00:00:00 - Info - Test schedule started at 2021-06-05 17:02:41
00:00:00 - Info - Power - Started (Duration : 01:00:00)
01:00:01 - Info - Power - Stopped
01:00:01 - Info - Test schedule completed

 

Zadnych problemow. Poki nikogo nie ma zrobie inne testy

Jestem po testach, testowalem zintegrowana grafike potem z nudow normalna. Praca pod obciazeniem - w obu przypadkach jest super. Nic sie nie dzieje, komp pracuje, obciazenie procka i karty, karty i ram, wszystko hula. ALE oczywiscie mysle sobie : no to czas wlaczyc gre. No doslownie parenascie sekund i komputer freez. Mozna w tym wypadku powiedziec, ze to 100% wina karty graficznej, tak ? Tak po krótce po prostu nie ogarnia jakiegos efektu/koloru/animacji ?

Mocny01
komentarz
komentarz (edytowane)

EDIT WIELKI: Z kolegą przysiedliśmy się i skrupulatnie odpalaliśmy gry. Wychodzi na to, że faktycznie w konkretnych miejscach, momentach itp. wywala komputer. Przykładowo pograłem godzinę w PoE - bez zarzutu, ale znalazłem akt, w którym za każdym razem jak wejdę zawiesza komputer.

 

 

 

 

Znalazłem starą kartę GTX 650, na niej nic narazie się nie dzieje.

EDIT2: Dwa razy w ciągu dnia komputer mi po prostu stanął z obrazem - niby to samo ale objawia się inaczej. Obraz ciągle widzę, po prostu w milisekundę wszystko staje, nawet dzwiek (gdzie na tamtej karcie czesto jeszcze pare sekund slyszalem co w tle sie dzialo). Zaczynam się martwić a jednocześnie cieszyć, że być może to nie grafika 

EDIT3: Już zaczyna samoistnie się freezować, wciąż na starej karcie GTX 650.

Nawet bez żadnej gry.

 

Mocny01
komentarz
komentarz (edytowane)

A moze to wina windowsa jednak faktycznie ? Jak sciagne na pendrive i zainstaluje to chyba bedzie prawidlowo, nie jak dotychczas ?

Czyli np. jakas biblioteka jest uszkodzona, dlatego pewne momenty gry mi wywalaja calego kompa ? A stara karta moze korzysta z innych dlatego smiga na niej w tych miejscach, co wywala na gtx 970, dobrze rozkminiam ? 

 

EDIT: DPC_WATCHDOG_VIOLATION Takie coś mi wyskakuje zamiast freezów na starej karcie.

 

politolog
komentarz
komentarz
Dnia 4.06.2021 o 18:34, Mocny01 napisał:

Płyta główna: Z170-A PRO (MS7971)

BIOS najnowszy?

Mocny01
komentarz
komentarz

Jeśli można wiedzieć to gdzie sprawdzić sterowniki biosu oraz jak je zaktualizować w razie, gdyby były stare ? ( W sensie czy to coś skomplikowanego czy sciagam plik odpalam i gotowe)

politolog
komentarz
komentarz (edytowane)
4 minuty temu, Mocny01 napisał:

Jeśli można wiedzieć to gdzie sprawdzić sterowniki biosu oraz jak je zaktualizować w razie, gdyby były stare ? ( W sensie czy to coś skomplikowanego czy sciagam plik odpalam i gotowe)

 

Mocny01
komentarz
komentarz

Przed mozliwym spapraniem plyty glownej udpatem biosu (koles gada ze moze cos zle pojsc) wrzuce jeszcze filmik jak to wyglada z tymi freezami. Nic lepiej nie opisze zdarzenia niz widok na wlasne oczy :)

 

 

 

politolog
komentarz
komentarz
21 minut temu, Mocny01 napisał:

Przed mozliwym spapraniem plyty glownej udpatem biosu (koles gada ze moze cos zle pojsc) wrzuce jeszcze filmik jak to wyglada z tymi freezami. Nic lepiej nie opisze zdarzenia niz widok na wlasne oczy

Jeżeli nie czujesz się na siłach,żeby aktualizować BIOS diagnostyka jest niepełna.Sprawy nie ułatwia,że masz stare karty graficzne.Kolejny etap to sprawdzenie PINÓW w sockecie oraz podmiana kości RAM.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.