x-kom hosting

Karta graficzna do 2000zł

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Blavic ,
Blavic
komentarz
komentarz

Odpal i sam się przekonaj jak to wygląda.

 

Tak przy okazji drobny boost do GPU będziesz miał włączając funkcje Resizeable BAR bo bios masz już najnowszy. 

 

  • Dobra wypowiedź 1

kener93
komentarz
komentarz

Włączyłem to w BIOSie właśnie teraz.

Muszę ogarnąć jeszcze jakiś dobry filmik żeby poogarniać ustawienia w tym AMD software, bo tam też widzie, że można sie sporo pobawić.

kener93
komentarz
komentarz

@BlavicW sumie w niektórych grach piszą już w rekomendowanych żeby mieć 32gb RAMu.


image.png.439130c11e549ef483670e63a4de422f.png

 

Ja ogarne ten OC RAMu, ale mógłbym prosic o radę jaki RAM dopasować do tego mojego tak na wszelki wypadek? Też zależy od ceny, bo nie chcę mi się już wydawać za wiele w sumie, a tylko pare gierek na razie ma te 32gb RAM w rekomendowanych.

kener93
komentarz
komentarz (edytowane)

To są 32GB :D A ja rozkminiam czy da rady dopasowac jeszcze jakieś 2x8gb do tych moich cruciali co mam, wtedy razem będę miał 32gb.

Np. takie. Nie wiem czy one będą dobre do tych co mam:
https://www.x-kom.pl/p/667295-pamiec-ram-ddr4-kingston-fury-16gb-2x8gb-3200mhz-cl16-beast-black.html

 

Albo ja jakoś źle wpisuję frazę w google, albo nie wiem, bo wychodzą tylko wyniki jak spasować ramy do cpu albo mobo, nie mogę znaleźć nic jak spasować jedne ramy do innych. Chyba, że ja coś źle pamiętam, ale z czego pamiętam to nie powinno się tak losowo składac kości RAM ze sobą.

I tak w ogóle ja nie jestem pewien czy zrobiłbym sam OC RAMu. CPU i GPU można robić z YT jak się znajdzie dobry filmik, a zrobienie OC RAMu z czego mi wiadomo nie jest już takie proste, troche się boje. Wiem, ze ustabilizowanie OC ram może zająć nawet tydzień z testowaniem. Troche sie cykam.

Edytowane przez kener93
kener93
komentarz
komentarz

Dobra, już wyczytałem, żeby tak nie robić. Wezme te co podlinkowałeś.

Pentium320
komentarz
komentarz
Dnia 26.02.2023 o 12:04, UnnamedPlayer napisał:

Teraz sprawdziłem to już w  Evo 840 siedziały TLC i problemy ze spadkiem wydajności https://www.purepc.pl/samsung-ssd-840-i-840-evo-maja-problemy-z-wydajnoscia

 

akurat mam 840 niemalże od nowości (ciekawostka, jeszcze z 3 miesięce temu śmigał 24/7 w moim serwerze, ale poszedł do wyłączenia), w tych dyskach problem wynikał z wadliwego firmwaru, który przy dłuższym braku odczytu konkretnych danych skutkował spadkami wydajności, poprawione w późniejszych wersjach.

http://blog.techvortal.pl/index.php/2014/samsung-wydaje-aktualizacje-firmware-do-swoich-dyskow-ssd-serii-840-evo/

https://www.purepc.pl/samsung-ssd-840-evo-producent-udostepnia-nowy-firmware

 

8 godzin temu, kener93 napisał:

Ale oni mnie straszą takimi filmikami.

 

No niestety, ale 16GB przy wymaksowanych detalach w dużych grach czasem zdarza się być wykorzystywane pod korek i momentami niewystarczające, dużo testów nie bierze też pod uwagę całości szmelcu jaki jest uruchamiany w tle (DRM, Discordy i cholera wie co jeszcze). W Hogwart chwilę pograłem, to jak najbardziej gra na mieszance detali wysokich-ultra w 1440p wraz z paroma rzeczami w tle powoduje momentami zajęcie RAM do ponad 20GB, ja jednak wyszedłbym z założenia że RAM jest prościej dołożyć jeśli faktycznie odczujemy taką potrzebę i można się z tym wstrzymać.

  • Dobra wypowiedź 1
kener93
komentarz
komentarz

Ale właśnie szperam po internecie jak dobrać odpowiednie ram do tego co już mam jeżeli chciałbym do mojego duala 2x8gb dobrać jeszcze jakiś dual i razem miałbym 32gb. Na reddicie napisali żeby tak nie robić, bo "może prowadzić do różnych niekompatybilności i nawet blue screenów" i że "lepiej zakupic 2x16gb". Chyba tak zrobie, bo raz, że wole nie kombinowac z tym dobieraniem ramu, a dwa - boje się podjąć OC RAM.

image.png.ffeac6df8d1beb3995d0412fede84f2b.png

 

 

Z kolei ktoś inny napisał:

image.png.25398acb6fdf03eec8c0d49b403de3b1.png

 

Nie wiem, chyba i tak wezme to co podlinkował Blavic, a te co mam sprzedam. Z tego co on tu pisze i tak wynika, że nie będzie to działać tak dobrze jak w przypadku 2x16gb.

Blavic
komentarz
komentarz (edytowane)

OC ramu to nie jest jakaś tajema wiedza. Na ogół niewielkie OC nie wymaga nawet ruszania napięć. 

 

Do Kingston Renegate ustawiasz sobie profil xmp i to tyle w temacie. Co nie znaczy, że nie możesz podbić zegarów, choć to już niewiele wniesie pożytku.

 

Nie kombinowałbym z łączeniem 4 różnych kosci. Można dobrać podobne, ale gwarancji nie ma, że później nie będzie się coś krzaczyć. 

 

Tak jak wspomniałem wyżej. Osobiście i tak bym spr. jakie mam zużycie w praktyce tego ramu. Później bym się decydował czy dołożyć. U siebie nie zamulam pamięci dodatkowymi procesami, więc 16GB wystarczy. 

 

 

 

 

Edytowane przez Blavic
  • Dobra wypowiedź 1
kener93
komentarz
komentarz

@Blavic Dobra, zakupiłem sobie już te RAM.

Zacząłem sobie grzebać AMD software z filmikami z YT. 


image.thumb.png.988772c48d0821d75b421538a129dc4a.png

 

Max MHz miałem 2629. Wg tutków z YT dobrze jest zbić 100 (to tez zrobiłem), a min MHz zalecają zaczynać od mniej więcej połowy maxa, a najlepiej na -100 od maxa (czyli 2429, co tez pewnie będę próbował). Pozmieniałem sobie też szybkości wentylatorów i chciałbym ruszyć ten undervolting, ale nie wiem w tym momencie czy mam zmniejszać bezpośrednio z napięcia po lewej czy z zakładki "dostrajanie zasilania" po prawej na dole. Nie wiem też o ile zacząć.

Blavic
komentarz
komentarz

Takie prędkości wentylatorów raczej zbędne. Karta ma dobre chłodzenie, można śmiało zmniejszyć.

  • Dobra wypowiedź 1
kener93
komentarz
komentarz

Z tego co czytam to na min-max 2429-2529 moge spokojnie dać 1100mV.

Pozmniejszałem te prędkości FAN.

Dobra, to są pierwsze ustawienia z tutków jakie będę sprawdzał.

image.thumb.png.8f4e29215c6629d446c69ed530d64422.png

Blavic
komentarz
komentarz

Raczej w porządku masz poustawiane. OC tej karty nie robiłem więc nie podpowiem Ci jakie wartości są stabilne przy obciazeniu. Sporo też zależy od danej sztuki. 

 

Wentylatory jeszcze bym zmniejszył jeśli w grach karta będzie trzymać ~70'C, ale subiektywnie wolę po prostu ciszę. 

Możesz sobie zrobić optymalizację amd software, jest tam pare zbędnych procesów i drobnych ulepszeń. Na YT masz tutoriale

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.