x-kom hosting

Dokładanie ramu do komputera

Lester
komentarz
komentarz

Nie jestem pewien czy identycznie było w pierwszej generacji ryzenów, bo zbyt szybko z nią skończyłem, ale na zen 2 trzeba szybkość pamięci dopasować do szyny procesora, żeby chodziły synchronicznie. Jeśli są rozbieżności w zegarach, zwalnia to szybkość procesora. Za to odpowiada ustawienie FCLK w biosie w ustawieniach procesora i najefektywniej jest ustawić, żeby była równa prędkości ramu - jeśli ram pracuje jak u Ciebie 1600 mhz, to i fclk tyle powinno wynosić. Wtedy FSB:DRAM jest 1:1. Nie jestem pewien, czy budowa zen pozwalała w ogóle na ręczne ustawienia i rozdzielenie tych wartości, bardzo możliwe, że nie, wtedy to nie ma żadnego znaczenia - sprawdzę i dam znać.

Sorry, głupi jednak jestem, w zen i zen + to bez znaczenia. 

gt82
komentarz
komentarz

Więcej nie podniosę :)

 

22.jpg.3bb98d34c96aff4f3f17d2fad22c8396.jpg

 

Zostawić tak czy nie katować i zjechać na 3200? po paru dniach decyzja co z 8Gb robimy..Dorzucę do tych i sprawdzimy co się dzieje..Nie mam wiedzy czy z16 na 24gb cokolwiek da kosztem rezygnacji z duala i tej kasy którą mogę odzyskać sprzedając kostki..

  • Dobra wypowiedź 1
Pentium320
komentarz
komentarz

Dual dalej będzie, jeśli poprawnie parami obsadzisz banki.

 

Jeśli jest stabilne, i nie podnosisz szczególnie napięcia, to możesz zostawić. Przyrost wydajności może nie jest jakiś kolosalny, ale co do zasady przy Ryzenach im szybsza pamięć, tym lepiej.

Lester
komentarz
komentarz

Przy tych ustawieniach prawdopodobnie masz jeszcze trochę miejsca na dalsze oc. Standardowe 3200 mają najczęściej timingi 16-18-18-36/8 czasem nawet na 2t. Ciekawe jeszcze jak Ci trfc ustawiło, ale jeśli poniżej czy nawet w okolicy 450, to spokojnie masz możliwość jeszcze się pobawić taktowaniem, jeśli procesor ogarnie. Z „x” jest zawsze nieco większa szansa. 

gt82
komentarz
komentarz

Robię to tylko z profili bo na ręcznych się nie znam..Niestety musiałem jeszcze obniżyć bo mi krzaczyło aplikacje czasami...Obecnie mam

 

33.jpg.aa21db41058402a438eff28819bd715d.jpg

 

Jeżeli to szczyt możliwości(chyba że ręcznie można coś poprawić) to teraz może wpiąć 2X4Gb i zobaczyć co się będzie działo.. :)

  • Dobra wypowiedź 1
Lester
komentarz
komentarz

Jeśli w miarę stabilnie działa i czasem się wysypuje, to spora szansa, że ręcznie da radę, ale wymaga to niestety sporo cierpliwości, czasem resetów biosu i nie można się zrażać. Nawet jeśli totalnie się jeszcze nie znasz i nie wiesz co za co odpowiada, nawet mniej więcej, wciąż jesteś w stanie samemu dojść które ustawienie jest najbardziej "newralgiczne" i nic tam się nie zepsuje. 

Dawaj 24 ;) 

gt82
komentarz
komentarz

Dołożyłem te 4gb :

20210129_121640.thumb.jpg.18dc7c37eecda50e3d44b7e797718626.jpg20210129_121700.thumb.jpg.a66e49870629dcad840856fa112b7105.jpg

 

Problem polega an tym że kiedy  włącze XMP i ustawie na 3000, bios dwukrotnie robi restart z potrójnym piknięciem i komputer odpala z ustawieniami jak na auto

 

auto.jpg.7ef20b5e3a60cb93fd23eefee725cc28.jpg

 

  • Dobra wypowiedź 1
Lester
komentarz
komentarz

Czyli wywala błąd już na starcie - prawdopodobnie kontroler procesora nie ogarnia, bios resetuje ustawienia i dopiero się uruchamia, trzeba próbować niżej. 

Możesz z ciekawości zobaczyć 2666 lub 2400, ale 2x8 całkiem w porządku jak na xmp Ci te pamięci się ustawiają - docelowo zostawiłbym 2x8, ale próbować trzeba!

gt82
komentarz
komentarz (edytowane)

Próbowałem jeszcze przeskakiwać o jeden stopień a nie odrazu w okolice 3000 i udało mi się uzyskać .

 

 

:ostatecznie.jpg.6463da709a1fa13f63f5ddc552b24526.jpg

 

Czyli kostki w pudełko i na handel?Ile są warte obecnie takowe??

Edytowane przez gt82
  • Dobra wypowiedź 1
Lester
komentarz
komentarz

Samo taktowanie i tak ładnie ruszyło jak na ryzena 4 slotami. Timingi dla takiego taktowania niestety z tyłka, co prawda po „x” trzeba się nieco więcej spodziewać, ale i tak te Twoje poprzednie będą wiele lepsze dla procesora. 
Te corsairy są całkiem spoko pamięciami, gdybym szukał 4x2 byłbym w stanie dać za nie ze 140-150 zł, więc myślę, że 170-180 można wystawiać. 
Nie wiadomo czy zaraz ram jeszcze w górę nie pójdzie, więc może za tydzień czy dwa można będzie 200 zł wołać. To jest oczywiście na tę chwilę tylko plotka. 

  • Dziękuję 1
gt82
komentarz
komentarz

Niech poleżą w takim razie.Jeść nie wołają.Dziękuje za pomoc...

Lester
komentarz
komentarz

Jaką pomoc? Przecież sam to poustawiałeś. Za pomoc powinni podziękować Ci ludzie którzy zastanawiają się czy do zen i zen+ lepiej 2 kości czy 4!
 

gt82
komentarz
komentarz

Pomogłeś, pomogłeś . :) uwierz że kiedyś robiłem cuda a potem najzwyczajniej wypadłem z obiegu i bez prowadzącego nie bardzo jestem pewien swoich poczynań..

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.