x-kom hosting

Dokładanie ramu do komputera

Rekess
utworzono
utworzono

Jeżeli w komputerze mam 2x4 gb ramu i chciałbym dołożyć kolejne dwie takie same kości aby rozbudować ram do 16 gb to będę musiał ustawiać coś w biosie czy wystarczy wpiąć i wszystko będzie dobrze?

 

ram to Patriot 8gb (2x4gb) 3000mhz cl16 viper 4 blackout 

Z góry dzięki za odpowiedz.

 

 

eryk93
komentarz
komentarz

Jeśli chcesz 2 kolejne takie same, to muszą mieć identyczne parametry jak te stare, wystarczy je wpiąć i powinny działać bez problemu

  • Dobra wypowiedź 1
gt82
komentarz
komentarz

Mam podobny zamiar ale słyszałem  że lepiej jest zmianić na 2X8Gb w dualu niż mieć 4x4gb.Ktoś to potwierdzi?dlaczego tak?

 

Posiadam płytę asrock ab350pro4 i ,na nieistniejącym już forum ,tak pisali.

 

 

eryk93
komentarz
komentarz

Zasadniczo różnica jest na poziomie błędu statystycznego, więc jeśli masz już 2x4gb, to dokupiłbym 2 takie same, wyjdzie taniej a na wydajności itak zyskasz

gt82
komentarz
komentarz (edytowane)

ok super..a mógłbyś pomóc bo do tej płyty polecono mi 3000 MHz i potem w biosie coś ustawiałem żeby było 3200.W instrukcji jest to dziwnie opisane: Support DDR4 3200 +(OC) Jakie w końcu wspiera te kostki.

Edytowane przez gt82
eryk93
komentarz
komentarz

Wystarczy włączyć profil xmp i nie bawić się w oc jeśli tego wcześniej nie robiłeś

 

Przed dołożeniem ramu wyłącz xmp, jak wsadzisz, to włącz go na nowo i właściwie to tyle ;)

 

A kości 3000MHz do Ryzena jak najbardziej

gt82
komentarz
komentarz

Ok dziękuje bardzo.szukam w takim razie identycznych kostek. na pudełku od moich mam cmk8gx4m2b3000c15

eryk93
komentarz
komentarz
Cytuj

ram to Patriot 8gb (2x4gb) 3000mhz cl16 viper 4 blackout 

Identyczne jak te co masz: Patriot 8GB (2x4GB) 3000MHz CL16 Viper 4 Blackout

Lester
komentarz
komentarz

Jeśli na tej ab350 siedzi zen lub zen+, dużo lepszym wyborem będzie 2x8 - te procesory lubiły robić problemy przy więcej niż 2 pamięciach. Przy zen 2 możne już być 4x4.

gt82
komentarz
komentarz

Siedzi u mnie Ryzen 5 1600X

Proszę o potwierdzenie czy to te same ramy z wcześniejszego posta.Jeżeli tak to zamówie i bedziemy patrzeć co się dzieje na 24Gb czy też 16tu.

Lester
komentarz
komentarz

Corsair jest specyficzny jeśli o to, co można w środku ich pamięci znaleźć - często zmieniają. Jeśli nie masz identycznych nr seryjnych i rewizji, nie ma pewności czy na tych samych kościach. W tym przypadku akurat jest dość duża szansa, że będą te same, ale gwarancji nikt dać nie jest w stanie. Generalnie, ciężko byłoby znaleźć bardziej podobne i jeśli chcesz dokładać kolejne, to mogą być te, ewentualnie w proline są za 349 czarne.

gt82
komentarz
komentarz (edytowane)

 

OK, wezmę dwie kostki po 8GB jak się będą gryzły to czwórki pójdą na handel..Ale nie powinny raczej..Obie pary wg.producenta są wspierane przez płytę..

 

W sumie to mam 14 dni na zwrot także będziemy testować :)

 

Edytowane przez gt82
  • Dobra wypowiedź 1
Lester
komentarz
komentarz

producent płyty i ryzen pierwszej generacji to dwie różne rzeczy, ale podoba mi się podejście.

gt82
komentarz
komentarz

Z tymi co obecnie posiadam ,przez dwa lata nie mam problemu Na 3000MHz

 

Lester
komentarz
komentarz

To dobrze, ale też nic w tym dziwnego, sporo ryzenów przy odpowiednich kościach nie robi problemów i przy 3200, jeśli są w 2 slotach. Do tego, akurat do wersji z "x" zawsze szły i wciąż idą lepsze wafelki krzemu niż do tych bez "x", więc zanim przyjdą, możesz i więcej niż 3200 popróbować, jest szansa, że ogarnie. Jaja się zaczynają najczęściej dopiero jak się 4 kości wsadzi. 

gt82
komentarz
komentarz (edytowane)

Miało być 3200MHz ,przepraszam za wprowadzenie w błąd.Dwa lata na 3200 chodziły bez problemu...Czyli przy 4 kostkach te 3200 może być niestabilne?A jak najlepiej je testować ?

 

 Jutro 16Gb będzie u mnie :)

Edytowane przez gt82
Lester
komentarz
komentarz

Jak dołożysz nowe kości, może się 2-5 razy zrestartować, po czym powinien przy włączaniu wyświetlić się komunikat o nowym sprzęcie i wejść do biosu. Tam normalnie ustawiasz profil xmp, czy jeśli wolisz - ręcznie wartości na maksymalne które działały stabilnie. Jeśli nie chciałby wejść do windows, to zjeżdżamy z ustawień do skutku. Tylko jeśli zjeżdżamy, to nie z 3000 na 2933, tylko 2666/2400. Albo odwrotnie, od 2133 w górę. Przy tym ustawieniu, które pozwoli wejść do windowsa można niby testować aidą czy occt, ale wystarczy, że pograsz w jakąś grę, która potrafi nieco procesor spocić - nawet wiesiek w novigradzie. Jeśli by coś się zadziało niepożądanego - zawiecha, reset, czy blue screen, to znowu schodzimy w biosie. Także nic specjalnie trudnego to nie jest. 

I jeszcze jedna rzecz - upewnij się, że przy wyłączaniu przed planowaną zabawą z ramem nie ściągnęła Ci się aktualizacja, która będzie miała zamiar przed wejściem do windowsa się zainstalować. Raz co prawda mi się tak trafiło i nie wiem czy to akurat reguła, czy może przez to, że moje ustawienia pamięci skończyły się wtedy 2 resetami biosu zanim do windowsa próbowałem wchodzić - w każdym razie tak się system wysypał, że trzeba było go na nowo stawiać. 

Miłej zabawy! 

 

gt82
komentarz
komentarz

Nawet się nie zacząłem bawić i już mi się odechciało...kostki mialem w a2 b2.wylaczylem w biosie xmp wyjalem je i wlożylem nowe..zeby najpierw sprawdzić te 16tki.i mam zapętlony restart.wylaczylem kompa,wlozylem spowrotem swoje 8gb i w dalszym ciagu mam restarty.ani nie piknie ani na monitor sygnał nie idzie

eryk93
komentarz
komentarz

Odłącz zasilanie, wyjmij baterię CMOS na ok 20 min i wsadź z powrotem 

gt82
komentarz
komentarz (edytowane)

Tak.Poradziłem sobie..Posiłkowałem się też zworką...

 

 

2087939902_Beztytuu.jpg.67fd47deb04472f52f1c364d19981732.jpg

Edytowane przez gt82
  • Dobra wypowiedź 1
Lester
komentarz
komentarz

Poprzednio miałeś takie same ustawienia? 

gt82
komentarz
komentarz

Pewnie tak bo z profilu w biosie 3200 wybrane.A dlaczego pytasz?

Lester
komentarz
komentarz

Generalnie jest ok, nie wiem na ile gpu-z wiarygodnie jedną rzecz odczytuje, bo z tego co widać, niekoniecznie najlepiej automatycznie dobrało FCLK 

gt82
komentarz
komentarz

O, to za ciężki temat dla mnie.Niekoniecznie wiem o czym piszesz :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.