x-kom hosting

Problem z ram na XMP (bluescreen, crash)

Lester
komentarz
komentarz
19 minut temu, Dosii13 napisał:

To czemu producent podaje 3000mhz a ustawienie tego graniczy z cudem xd


Żeby sprzedać - raz ustawili taką wartość na lepszej sztuce i tak zostawili 

Dosii13
komentarz
komentarz

Memtest po kilku h pokazuje 0 błędów 

Lester
komentarz
komentarz

Memtest dużo potrafi wykluczyć ale jest to narzędzie do sprawdzenia bardziej wad pamięci i przy okazji oczywiście potrafi wychwycić niestabilność, ale jeśli Ci wykrzacza bardzo nieregularnie, to może nie udać się tego memtestem wyłapać. Jeżeli nie chcesz za bardzo grzebać, to z najprostszych rzeczy czasem wystarczy napięcie podnieść na np 1.38v. Jeśli się powtórzy to jeszcze ewentualnie command rate na 1T ustawić. Tak jak patrzę teraz na te ceny pamięci, to może warto się na nich pomęczyć aż ceny wrócą do normy. Nawet jeśli będziesz musiał jednak 2666 ustawić, to zastanów się, czy te powiedzmy 15-20% różnicy wydajności procesora robi dla Ciebie aż taką różnicę, żeby nie można się na nich może i parę miesięcy pobujać. 

Dosii13
komentarz
komentarz

No za bardzo zwrot nie wchodzi w gre bo juz mam je z 2 miesiace xd jedynie moge na olx opylić ale wole sie pobawić i to ustawic w miare sensownie 

Lester
komentarz
komentarz

I dobrze, zawsze przy takiej okazji trochę doświadczenia w tym zakresie wpadnie. Co prawda może się okazać, że i nerwów się trochę straci, ale następne pamięci już Ci pójdą gładko. 

Jeszcze jedno, jeśli już zdecydujesz się na zabawę w oc, to może nie idealne, ale poglądowe narzędzie to dram calcilulator. Pokarze Ci przynajmniej które ustawienia bios mają znaczenie. Wiele z ustawień które tam są wyszczególnione nawet nie ma sensu ruszać, ale na początek może sporo ułatwić. 

Dosii13
komentarz
komentarz (edytowane)

Dalem 1.38v i crash dalem 1t i crash po po chwili grania, blue screen kod zatrzymania system service exception

Edytowane przez Dosii13
Lester
komentarz
komentarz

No to niestety możesz mieć dłuższą zabawę, 2933 jeszcze można na początek, ale raczej mało prawdopodobne, że tylko to coś da, jeśli tak nie poszło. 

Dosii13
komentarz
Lester
komentarz
komentarz

Nie są złe, ale ja bym ich nie kupił i wolałbym nawet do tych dołożyć https://www.amazon.de/dp/B07VMD311T/ref=mp_s_a_1_4?dchild=1&keywords=3600+cl16&qid=1591542467&sprefix=3600+c&sr=8-4


Na temperatury wpływ może mieć jeszcze obudowa. Najważniejsze, żeby odpowiednia ilość wentylatorów wyciągała powietrze z obudowy. Jeśli masz jakiś który wtłacza na froncie, to przerzuć go na wyciąganie na top i zobacz czy coś nie drgnie z temperaturami. Przy ciepłym sprzęcie 4-5 dość wydajnych wentylatorów to wcale nie za dużo. 

Dosii13
komentarz
komentarz

Udało mi sie do max 2667mhz te ramy ustawic...

Sławomir
komentarz
komentarz

gz, wydajne sztuki :D

 

ps. bios masz najnowszy?

 

Dosii13
komentarz
komentarz (edytowane)

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram/pamieci-do-komputerow-pc/crucial-pamiec-ddr4-ballistix-16-3000-2-8gb-cl15-black?utm_source=tradedoubler&utm_medium=Premium2&utm_campaign=2381265&utm_content=zadowolenie&tduid=3e17596d539fc65e9fb48feb64828d76 są w promocji, czy to są te same cruciale 3000 15 co podawales?

 

3 minuty temu, Sławomir napisał:

gz, wydajne sztuki :D

 

ps. bios masz najnowszy?

 

tak najnowszy

Edytowane przez Dosii13
Lester
komentarz
komentarz (edytowane)

Bardzo prawdopodobne, że to ten sam ram, tylko z nowszymi radiatorami. Natomiast pewności nie można mieć, ponieważ kolejne rewizje pamięci innych producentów potrafiły na papierze wyglądać podobnie, a jednak się istotnie różniły. Te nawet nr seryjny maja inny.
Te ceny chyba powoli już spadają, więc taka promocja za chwilę może okazać się normalną ceną. 

Edytowane przez Lester
Dosii13
komentarz
komentarz

Dobra kupiłem je i chodzą na 3533

4548272.jpg

Teraz drugie pytanie bawie sie w uv karty i nawet jak zejde o 50mv to mi po jakims czasie wywala błąd nie wiem czy to wina wersji sterownika

Lester
komentarz
komentarz

Ło Cie Panie... no to poszalałeś! Niezłe ustawienia, jeżeli tak Ci te pamięci stabilnie chodzą, to masz niezłe sztuki. Ciekaw jestem jeszcze jakie napięcia, ale w sumie jakie by nie były, to prawdopodobnie masz pamięci, które magiczne 4ghz są w stanie przerzucić. 
 

Co do uv, czym ten błąd się objawia i czy wykluczyłaś, że pamięci na takich timingach nic nie wywalają? 
I jak uv robisz - radeon software i odpalony jakiś test w tle? Próbowałeś z delikatnie niższymi zegarami GPU?
Jeśli masz strasznego pecha, to w najgorszym przypadku może okazać się, że ten model lub sztuka nie pozwoli na uv. 

Dosii13
komentarz
komentarz

Dobra z uv sie pobawie później, a te ramy na 1.45v i narazie nie ma żadnych problemów 

Lester
komentarz
komentarz

Uv powinien być prostszy niż takie oc pamięci, sam się chwilę bawiłem w afterburnerze na rx 470 i 580, co prawda bardziej w zakresie oc gpu i pamięci, ale to i tak dość podobne. 
 

Wracając do pamięci, idealnie byłoby ok 1.4 v ale 1.45 jest ok. Tak czy inaczej, dobrze, że ktoś sprawdził na sobie te pamięci i to pokazał, bo praktycznie wszystkie inne właśnie straciły sens. B-die zostają dla tych co chcą bić rekordy, a inne typu goodram 3600 w podobnej cenie zostały właśnie zaorane! 

Dosii13
komentarz
komentarz

Jutro zejde do 1.4v i zobaczę jak będzie chodziło

Lester
komentarz
komentarz

To koniecznie daj znać jak się jeszcze nimi pobawisz, bo wyciskając ze swoich cruciali ostatnie soki, takich wartości w życiu bym nie osiągnął... trdrscr, trwrwscl masz mega nisko, zresztą wszystko masz aż niewiarygodnie nisko. Może jeszcze poprawili e-die, bo ja na swoich przy 3600 tylko trcdrd miałem nieco lepiej, ale tylko o jedno oczko, więc widać ten timing micronom nie specjalnie leży, resztę masz wiele lepiej niż u mnie było... a ja uważałem, że mam dobrą partię. 
Serio, aż jestem pod wrażeniem, choć może stabilne timingi na tym poziomie kosztowały Cię ze 100 resetów więcej niż mnie ;) 

Dosii13
komentarz
komentarz

Nie no xd jak czytałem o tych ramach to ktoś wrzucil ssy jak ustawial 3600 i 3800 to ustawilem wszystko tak jak on. Może jeszcze sie pobawie zwiększe timingi i zrobie te 3800 ale pisał ze to przy 1.5v+ stabilnie chodziło.

Albo zostawie te 3600, nie chce mi sie bawić dla tych 2 fps.

Lester
komentarz
komentarz

To na dobrego gościa trafiłeś, na pierwszy rzut oka są tak ciasne, że szpilki nie włożysz ;). Naprawdę zrobiłem oczy jak to pokazałeś, ale bardzo dobrze, bo jeśli ktoś będzie szukał pamięci, to ma niezły obraz czego się spodziewać. To też bardzo dobrze o samych pamięciach świadczy, że ustawiasz tak wyżyłowany set kogoś innego, odpalasz u siebie i działa...

Jeżeli ktoś już idzie powyżej 1.5v, i poluzuje mocniej timingi, to wcale bym się nie zdziwił, jak te pamięci i ponad 4400/4600 Mhz zrobią.

 

Ja na Twoim miejscu te pamięci na 3800 lub wyżej bym puszczał raczej dla zabawy - jeśli zrobisz 3600 z takimi samymi nieznacznie gorszymi timingami to ok, ale jeśli np przy 3733 trzeba będzie nieco mocniej zjechać, to  trzeba by sprawdzić po takim OC czy się opłacało. Zależy oczywiście jak Twój procesor zareaguje na pamięci powyżej 3733, ale te ustawienia, które masz dają zwykle pewnego kopa z ryzenem, wyżej i luźniej - trzeba już samemu śledzić, bo pewności nie masz. 

 

Dosii13
komentarz
komentarz

Krótkie pytanko czemu w radeon software nie moge zejść poniżej 30% prędkości wentylatora?

Navier
komentarz
komentarz
1 minutę temu, Dosii13 napisał:

Krótkie pytanko czemu w radeon software nie moge zejść poniżej 30% prędkości wentylatora?

Normalna minimalna wartość dla wentylatorów PWM.

Dosii13
komentarz
komentarz

no ale jak jest automatyczne sterowanie a nie ręczne to wentylatory wgl się nie kręcą poniżej iluś tamu stopni a jak zmienie na ręczne to ciagle trzymaja te 30%

Navier
komentarz
komentarz
23 minuty temu, Dosii13 napisał:

no ale jak jest automatyczne sterowanie a nie ręczne to wentylatory wgl się nie kręcą poniżej iluś tamu stopni a jak zmienie na ręczne to ciagle trzymaja te 30%

 

30% to po prostu minimalna prędkość, minimalne wypełnienie PWM, przy którym startuje wentylator. Poniżej się zatrzymuje.

I przy ustawieniu ręcznym zdaje się nie da się zrobić fan stop.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.