x-kom hosting

Problem z ram na XMP (bluescreen, crash)

Dosii13
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, mam problem z ramem, gdy odpale profil XMP na 3000mhz komputer robi się niestabilny, wywala mi bluescreeny czasami kilka razy na dzień, czasami cały dzień mogę grać i nic się nie dzieje, zdarzy się, że odpale kompa zostawie na pulpicie na 20-30 min wróce i 3 sekundy po ruszeniu kursorem komputer sie zawiesza i trzeba resetować. Testowałem bez xmp na 2400mhz i przez tydzień nic się nie działo

Pc:

-ryzen 5 3600

-rx 5700 xt

-msi b450 gaming plus max

-Pamięć Ballistix Ballistix Sport LT, DDR4, 8 GB,3000MHz, CL16 (BLS8G4D30BESBK) x2

 

Zaktualizowałem wszystkie sterowniki, bios i nic nie pomogło.

 

Edytowane przez Dosii13

Navier
komentarz
komentarz

Podstawowe pytanie - RAM siedzi w drugim i czwartym slocie licząc od procesora?

Dosii13
komentarz
komentarz

Tak siedzi w 2 i 4 slocie, przekładałem do innych i problemy nadal występowały

Navier
komentarz
komentarz

Sprawdź jakie masz napięcia SoC, VDDP i VDDG. Może płyta coś źle ustawia.

Dosii13
komentarz
komentarz

100900130_1580512242098709_8124862592452657152_n.jpg

101237740_247074566629619_2893980218521812992_n.jpg

100792742_275358537203287_4441787463068811264_n.jpg

Navier
komentarz
komentarz

Spróbuj ustawić VDDP i VDDG na 0,95V, bo na Auto to nie widać ile płyta ustawia. Jeśli to nie pomoże to sprawdź pojedynczo poszczególne kości - może któraś jest walnięta.

Dosii13
komentarz
komentarz

Ustawiłem i teraz komp nie startuje cały czas czarny ekran

 

Navier
komentarz
komentarz

Zresetuj bios zworką, podłączaj kości pojedynczo z włączonym XMP i testuj. Dziwne, te pamięci mają dwa takie same profile XMP.

Lester
komentarz
komentarz
Dnia 28.05.2020 o 21:53, Dosii13 napisał:

 

-Pamięć Ballistix Ballistix Sport LT, DDR4, 8 GB,3000MHz, CL16 (BLS8G4D30BESBK) x2

 

Zaktualizowałem wszystkie sterowniki, bios i nic nie pomogło.

 


I raczej nie pomoże, jeśli myślisz o 3000 cl16. Nie są to zbyt dobre pamięci jeśli chodzi o xmp, choć nie można wykluczyć, że jakiemuś farciarzowi trafiła się lepsza sztuka.

Na tych pamięciach, jeżeli nawet 3000 cl16 jest do osiągnięcia, to w większości przypadków najczęściej nie będzie to polegać na włączeniu xmp. W przypadku tych pamięci nie przesadzę, jeżeli powiem, że ruszałem ok 20 ustawień. 

Jeżeli chcesz je sobie zostawić, nie zakładaj, że same z siebie zrobią 3000 mhz, uzbrój się w cierpliwość i znajdź dobry poradnik wyjaśniający oc ramu. 
Swojego czasu dałem się znajomemu na nie namówić jak była na nie - wydawałoby się - bardzo lukratywna oferta - na szczęście zdążyłem zmieścić się terminie zwrotu. Na z370 po ładnych paru próbach poszły mi co prawda na 2933, ale tyle robiły moje poprzednie 2400 z nieznacznie gorszymi cl. Temu który mnie namówił i również je kupił, na z270 nie poszły wyżej niż 2666! :D 
Ja bym ich na twoim miejscu nie trzymał, szczególnie przy procesorze, który optymalnie zgrywa się z 3600 mhz, tym bardziej, że ceny ramu jeszcze nie zdążyły spaść. 

Dosii13
komentarz
komentarz
2 godziny temu, Lester napisał:


I raczej nie pomoże, jeśli myślisz o 3000 cl16. Nie są to zbyt dobre pamięci jeśli chodzi o xmp, choć nie można wykluczyć, że jakiemuś farciarzowi trafiła się lepsza sztuka.

Na tych pamięciach, jeżeli nawet 3000 cl16 jest do osiągnięcia, to w większości przypadków najczęściej nie będzie to polegać na włączeniu xmp. W przypadku tych pamięci nie przesadzę, jeżeli powiem, że ruszałem ok 20 ustawień. 

Jeżeli chcesz je sobie zostawić, nie zakładaj, że same z siebie zrobią 3000 mhz, uzbrój się w cierpliwość i znajdź dobry poradnik wyjaśniający oc ramu. 
Swojego czasu dałem się znajomemu na nie namówić jak była na nie - wydawałoby się - bardzo lukratywna oferta - na szczęście zdążyłem zmieścić się terminie zwrotu. Na z370 po ładnych paru próbach poszły mi co prawda na 2933, ale tyle robiły moje poprzednie 2400 z nieznacznie gorszymi cl. Temu który mnie namówił i również je kupił, na z270 nie poszły wyżej niż 2666! :D 
Ja bym ich na twoim miejscu nie trzymał, szczególnie przy procesorze, który optymalnie zgrywa się z 3600 mhz, tym bardziej, że ceny ramu jeszcze nie zdążyły spaść. 

a jakie ramy polecasz do tego ryzena? 

Lester
komentarz
komentarz

Ostatnio byłem bardzo zadowolony z e-die, chyba najlepszy stosunek jakości do ceny, ale chwilowo nie jestem w stanie ich Ci z czystym sumieniem polecić, muszę jeszcze chwilę je potestować z ryzenem, bo mam na bardzo podobnym sprzęcie do Twojego pewne problemy, które niby nie są typowymi objawami problemu pamięci ale z ryzenem nie można tego wykluczyć. 
Poza tym sprzęt mamy bardzo zbliżony i przy okazji mógłbyś zerknąć na temat w procesorach „3600 konflikt z 5700xt” i dać znać, czy Ty nie spotkałeś się z czymś takim :) 

Pewne są samsungi, praktycznie każde 3200 cl 14-14-14, ale z ceny są nie do końca adekwatne. Jeśli u mnie okaże się, że pamięci nie robią problemu, to np. crucial 3200 cl 16 albo 3000 cl 15 (np te które mają w nr AES nie wątpliwej jakości BES) to niezłe pamięci - na intelu byłem z nich mega zadowolony, choć może mi się niezłe sztuki trafiły. Na ryzenie w sumie też, ale jak w mój temat zerkniesz - muszę wykluczyć, że się z procesorem nie dogadują. 

 

Dosii13
komentarz
komentarz
2 godziny temu, Lester napisał:

Ostatnio byłem bardzo zadowolony z e-die, chyba najlepszy stosunek jakości do ceny, ale chwilowo nie jestem w stanie ich Ci z czystym sumieniem polecić, muszę jeszcze chwilę je potestować z ryzenem, bo mam na bardzo podobnym sprzęcie do Twojego pewne problemy, które niby nie są typowymi objawami problemu pamięci ale z ryzenem nie można tego wykluczyć. 
Poza tym sprzęt mamy bardzo zbliżony i przy okazji mógłbyś zerknąć na temat w procesorach „3600 konflikt z 5700xt” i dać znać, czy Ty nie spotkałeś się z czymś takim :) 

Pewne są samsungi, praktycznie każde 3200 cl 14-14-14, ale z ceny są nie do końca adekwatne. Jeśli u mnie okaże się, że pamięci nie robią problemu, to np. crucial 3200 cl 16 albo 3000 cl 15 (np te które mają w nr AES nie wątpliwej jakości BES) to niezłe pamięci - na intelu byłem z nich mega zadowolony, choć może mi się niezłe sztuki trafiły. Na ryzenie w sumie też, ale jak w mój temat zerkniesz - muszę wykluczyć, że się z procesorem nie dogadują. 

 

Zerknąłem i powiem tak 1. nie mam takiego problemu, 2. no mi się napięcie samo zmienia na te fabryczne po paru dniach ale to moze dlatego ze mi blue screena wywala czasami przez te ramy 3.mialem w battlefieldzie 5 na direct 12 stuttering  juz nie pamiętam czy to naprawiłem bo nie gram w to od dawna

Teraz, Dosii13 napisał:

Zerknąłem i powiem tak 1. nie mam takiego problemu, 2. no mi się napięcie samo zmienia na te fabryczne po paru dniach ale to moze dlatego ze mi blue screena wywala czasami przez te ramy 3.mialem w battlefieldzie 5 na direct 12 stuttering  juz nie pamiętam czy to naprawiłem bo nie gram w to od dawna

a no i temperatury na hot spot mi do 100 stopni skacza xd jak naprawie te ramy to sie pobawie w undervolting

Lester
komentarz
komentarz

Jeżeli również używasz karty GB, to ona ma główny minus ze standardowym ustawieniem wentylatorów, też miałem uv robić, ale po ustawieniu wentylatorów odpuściłem. U mnie w obudowie z całkiem znośną wentylacją. Ustawiłem 65% przy 59 stopniach 75% przy  78 stopniach i 85% przy 88 stopniach. Co prawda kartę kupiłem już po najgorętszych dniach i latem może będzie nieco gorzej, ale na te 75% praktycznie mi wentylatory nie wskakują. Na intelu miałem jeszcze lepsze temperatury, bo chłodzenie cpu ustawiłem niezgodnie ze sztuką - pionowo - żeby jeszcze wyciągały z karty i tam wentylatory potrafiły na 50% w grach dawać czasem radę. 

Dosii13
komentarz
komentarz

ja mam red devila

Lester
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeszcze 100% pewności nie mam, ale prawdopodobnie moje pamięci nie robią problemów. Tylko jak ich ceny zobaczyłem, to zbladłem. 

Te fajniejsze e-die kosztują 450 zł

https://www.ceneo.pl/76446648;0280-0.htm#tab=click_scroll

te niby słabsze, ale również bardzo dobre 400 zł - ja je kupiłem za 280 zł

https://www.ceneo.pl/76826889

Może więc warto zainteresować się takimi - 350 zł i tak moim zdaniem drogo, ale takie czasy:

https://www.ceneo.pl/81561386;0280-0.htm#tab=click_scroll

Vipery zawsze cieszyły się dobrą opinią i zwykle nie kładli w nie kości ze śmietnika, natomiast  w moje ręce nie wpadły. 

Jeżeli chcesz wydać trochę więcej (480 zł) to ostatnio moją uwagę zwróciły m.in. te: 

https://www.ceneo.pl/77118395;0280-0.htm#tab=click_scroll

Podejrzewam, że spokojnie zrobią 3600/3733 cl 16-16-16, a jak się dobre trafią i się nad nimi popracuje,  nie zdziwiłbym się gdyby zrobiły np 14-17-15 albo 15-15-15. Ale bierz pod uwagę, że tylko podejrzewam ;) 

Których byś nie wybrał, warto brać te które zrobią 3600 mhz, bo to bardzo rozsądna prędkość, żeby r5 3600 wykorzystywać optymalnie. Jeśli nawet zdecydowałbyś się na te 4000mhz lub wyżej i tak je ustawił, to i tak konieczne byłoby sprawdzenie ich na 3600, bo ryzeny oficjalnie FCLK mają 1800, więc z pamięcią 3600 zgrają się na pewno, wyżej to już loteria i może okazać, że na 4000 mhz już pracują asynchronicznie i masz mniejszą wydajność niż na 3600. Zresztą ryzeny 3600 są w ogóle bardzo ciekawe i aż dziwi mnie, że nikt nie zrobił testu r5 3600 vs r5 3600 :D Głowę daję, że skrajne wyniki bez OC by się wyraźnie różniły. Ciekawi mnie, czy AMD kiedykolwiek wypuści na prawdę solidnego ryzena :P 

Wracając jeszcze do pamięci - zauważyłem, że w polecanych pojawiają się goodramy i są w dobrej cenie. Hynix też potrafi robić kości, które dorównują samsungowi, ale tyle nie kosztują. Trochę powróżę ze szklanej kuli, ale moim zdaniem te goodramy  (nigdy ich w rękach nie miałem) mogą być bardzo podobne do Twoich kości - albo zrobią 3600mhz albo niekoniecznie. W każdym razie sam widzisz jakie masz pamięci, a moim zdaniem goodram, to dokładnie ta sama liga. 

Podobnie z G'Skill Aegis, które są polecane. Tu już może nie mam aż takiej pewności, bo miałem z nimi do czynienia (wersja 3000 mhz) już ponad rok temu, a G'SKill to jedna z lepszych marek, może je poprawili. Kiedyś znajomemu na nich składałem komputer i co prawda 3000 mhz zrobiły bez większego problemu, ale po kilku godzinach zabawy nawet grama więcej z nich nie udało się wycisnąć. 

Jeszcze przy okazji - jeśli już będziesz mieć nowe pamięci, co zresztą uważam za bardzo dobrą decyzję, to pamiętaj, że płyta potrafi dorzucić trochę prądu. Ja mam ustawione na 1,37v, a kiedy nie spojrzę, to mam 1,394v lub 1,391v, więc jest spora szansa, że nasze płyty 0,25v do ramu potrafią dołożyć, czyli nie ma sensu za mocno ponad 1,4v wychodzić.

 

Przy okazji, na zdjęciu które dodałeś CPU core voltage masz auto na 1.46

Jeśli lubisz się bawić i grzebać, to tu też masz chwilę z głowy ;) 

z ciekawości sprawdziłem przed chwilą u siebie na auto i przez ok 2 min pokazało mi maks 1.44. 

Generalnie nic się nie dzieje, ale jeżeli zabawa w ręczne ustawienia daje Ci jakąkolwiek satysfakcję i przyjemność, to masz nową zabawkę. BTW w tym przypadku nie ma reguły, każdy procesor jest inny, ale jakoś te 1,46 zwróciło moją uwagę ;)

 

Edytowane przez Lester
Sławomir
komentarz
komentarz

po co chcesz sie meczyc z OC jak za 440 zł masz pamięci 3600Mhz.

Lester
komentarz
komentarz

Co do tych nie mam niestety pewności, sam nie wiem, czy nie wolałbym używanych np https://allegrolokalnie.pl/oferta/ram-crucial-ballistix-sport-lt-16gb-ddr4-3000-cl15

Te są na pewno na micronach, te nowe - trzeba by jeszcze poszperać i się upewnić. 

Używane pamięci raczej nie są niebezpieczne, ciężko je zepsuć, chyba, że trafi się głąb, który kręci je zbyt agresywnie - jak ja na przykład. Dla humoru dodam, że te g'skille o których pisałem wcześniej, prawdopodobnie uszkodziłem :P . Jak cierpliwości zaczęło brakować, ustawiłem prawdopodobnie zbyt wysokie napięcie i poluzowałem wszystko - tylko na chwilę, sprawdzę, czy pójdą na 3200, nic się nie stanie... potem widać je było niby w biosie, ale poza biosem były tylko dwa obrazki - czarny albo niebieski... Na szczęście zwrot mi przyjęli, ale wydaje mi się, że trafić na allegro pamięć po takim "geniuszu" jak ja, to takie samo prawdopodobieństwo jak uszkodzoną wersję ze sklepu

 

11 minut temu, Sławomir napisał:

po co chcesz sie meczyc z OC jak za 440 zł masz pamięci 3600Mhz.

 

Z tego samego powodu, dlaczego rozważa wymianę swoich 3000 mhz - które stabilnie nie są w stanie tej wartości osiągnąć. dobre b-die mimo, że niby 3200 to spokojnie 4000 mhz przerzucają, gówniane 3600 mogą zatrzymać się na 3200. OC na normalnych pamięciach to żadna męczarnia, zmienia się taktowanie, cl zwykle jeszcze command rate i napięcie można dać 1.4, żeby było i bezpiecznie i pewnie. Jeśli nie chce się maksa wycisnąć, zwykle to wystarcza. 

440 zł  za pamięci np 3600 cl 17-19-19 , nawet jeśli tyle pójdą i na tym staną, to też żaden interes, skoro za 480 zł  można mieć 4000 mhz. Poza tym te e-die 3000 cl 15 można zwykle ustawić 3600 na dużo lepszych timingach. Oczywiście różnica między 17-19-19, a np 16-18-16 nie będzie już drastycznie na wydajność wpływać, ale większa szansa, że trafią się odpady 3600, które tej wartości nie robią, niż e-die, które do tej wartości nie dociągną. 

Sławomir
komentarz
komentarz

Ja jeszcze nie trafiłem na pamięci które by nie osiągały deklarowanych wartości przez producenta.

Duzo tutaj ma do gadania bios płyty głównej jak i sam producent tego przedmiotu.

Tak samo sam producent skoro widzi jaki potencjał na OC ma dany model. nie będzie tego produkował cały czas, tylko zmieni rodzaj kosci na mniej podatny, a te z dobrym potencjałem sam podciągnie ile się da  i sprzeda drożej. W końcu firmy nigdy nie działają charytatywnie tylko na jak największy zarobek.

BTW. Jest też coś takiego jak lista kompatybilności pamięci ram na daną płytę zazwyczaj dostępna u producentów płyt głównych.

Lester
komentarz
komentarz

Masz rację. wyjmiesz pamięci z jednego komputera, wsadzisz do drugiego i będą inaczej pracować. Producent to klucz przy pamięciach. kupisz samsungi 3200 cl 14-14-14, to zrobisz 4200, kupisz samsungi 3200 cl 16-16-16, to możliwe, że tyle zrobisz co na pudełku. 

Kupiłem kiedyś dokładnie takie pamięci jak Autor tematu, które są prawdopodobnie na niskiej jakości kościach hynixa, których szkoda im było wywalić do śmieci i ustabilizowanie ich na określonym przez producenta xmp nie jest takie oczywiste. Można mieć pecha lub szczęście na każdych kościach. Masz dobre pamięci (w sumie Ty akurat masz ;) ) polecisz je komuś, a potem będzie na Ciebie krzywo patrzył, bo mu się słaba sztuka trafiła. Natomiast jeżeli mamy możliwość korzystać z doświadczeń ludzi, którzy danego sprzętu spróbowali, a tak się fartownie złożyło, że sprawdziłem na sobie pamięci jak Autora, to warto się takimi doświadczeniami wymieniać. Reguły nie ma, ale zawsze mniejsza szansa, żeby wdepnąć w g****.

Sławomir
komentarz
komentarz

Wiadomo, po to jest forum żeby doradzić i podzielić się doświadczeniami,

jednak teraz ceny między 3000 a 3600-3777 są tak zatarte że wydaje mi się nie warto na siłę szukać jakiś pamięci.

chyba że się wie, że akurat te które tam są to te dobre.

 

Ja mam te co w opisie i szczerze to trochę z bólem tyłka te 3600, bo timingi słabe jak barszcz.

może na wyższym napięciu było by lepiej, ale nie mam sił i chęci siedzieć w biosie i trrzymać kciuki czy wystartują :D

Lester
komentarz
komentarz

Ceny teraz są nienormalne, te pamięci, które Autorowi się nie udały kupowałem ( w promocji) za 239 zł i oddałem, dziś tak to skoczyło, że pewnie nawet je sprzedałbym jako używane za ponad 300 zł :P 

Ceny rzeczywiście potrafią być zbliżone, ale nie warto patrzeć na same wartości. Zauważ, że pamięci 4000 mhz są wyraźnie tańsze, niż 3200 cl 14-14-14 - to nie bierze się z niczego. Jak jeden z forumowiczów bardzo słusznie zwrócił mi uwagę, żebym swoje sprawdził, naszła mnie pokusa, żeby przy okazji sobie 32 gb sprawić, najlepiej na b-die. Znalazłem https://www.olx.pl/oferta/g-skill-tridentz-royal-rgb-32gb-2x16gb-ddr4-3200mhz-cl16-b-die-nowe-CID99-IDFcFWu.html#9615a7f21c

i prawie od razu chciałem brać - w sumie rozumiem, gościowi pod chłodzenie nie wchodzą, więc sprzedaje. Trident Z Royal - w zasadzie topowe pamięci obecnie w cenie poniżej 16 gb - za chwilę zrobię interes życia... tylko te cl... Nawet b-die potrafią się gorzej od średniego hynixa sprawdzić. Wg mnie na same wartości taktowań oraz opóźnienia w ogóle nie powinno się obecnie patrzeć, bo to taki sam chwyt reklamowy i propaganda jak ht w ryzenach 1600 czy oprocentowanie w amber gold.

Sławomir
komentarz
komentarz

Tylko że takie 3200 cl 14wydajnosciowo będą podobne jak 4000 cl 19. więc tutaj w zasadzie chodzi o to, co komu się bardziej w oku zaświeci, prędkość czy opóźnienia.

 

zawyżanie ceny poprzez niskie opóźnienia to sposób na kupno wyżej taktowanych pamięci o słabszych możliwościach OC.

 

producent może na to patrzeć też w ten sposób: chcesz kupić pamięć z niskimi timingami, w miarę dobrym taktowaniem i bawić się w OC, to zapłać odpowiednią cenę.

Im nie jest na rękę aby ktoś kupował tanie pamięci i kręcił je żeby mieć wydajność pamięci np 200zł droższych.

Lester
komentarz
komentarz

Masz rację i nie masz racji - przynajmniej tak uważam ;) 

4000 cl 19 będzie wydajniejsze w grach, nie ma najmniejszych wątpliwości. Zresztą dobre sprzęty w większości są kupowane do gier, rzeczywiście 'profesjonalne zastosowania' pomijając stream czy montaż filmów na yt, to pewnie niewielki promil kupowanych komputerów. Jeśli film ma się renderować 10 min albo 11, to dajmy spokój, jaka to różnica w "profesjonalnych zastosowaniach", to już lepiej mieć sprzęt który wypluje 60 klatek ze spadkami do 40 niż 50 ze spadkami poniżej 30 - tu jest bardziej wyraźna różnica w ogólnym komforcie użytkowania PC. Natomiast jeśli korzystamy z algorytmów na bieżąco analizującymi np. wszystkie giełdy i na podstawie sztucznej inteligencji określających jakieś tendencje, to tu już cl mogą się liczyć. Różnica między 2666 cl 13 a 4000 cl 19 będzie pewnie kilkunasto lub kilkudziesięcio procętowa, ale to się wprost nie skaluje i między 3600 cl 17 a 4000 cl 19 różnica może być marginalna, a na ryzenie, te 3600 nawet lepiej może się spisać. Jak za to porównamy 4000 cl 19 z dopieszczonym 3600 cl 14, to już może okazać się, że można coś wychwycić na korzyść 3600. 

Akurat te pamięci 3200 cl 14-14-14 są obecnie jednymi z najlepszych i jeśli je ktoś kupuje tyle drożej, to lubi mieć sprzęt najdroższy,  bo może, albo dobrze zna się na sprzęcie i wie, że praktycznie z żadnych innych pamięci nie wyciśnie tyle co z tych. Jeśli ktoś w pełni świadomie kupuje te b-die, to nie sądzę, żeby u kogokolwiek z takich ludzi pracowały one na standardowych wartościach - pewnie albo powyżej 4000 mhz na intelu albo ile ryzen pozwolił z możliwie najciaśniejszymi timingami. 

 

Dlatego też tu się nie zgodzę z Twoją teorią na temat zawyżania cen ze względu na niskie opóźnienia czy możliwości oc. Rynek pamięci ram nie jest taki jak procesorów, gdzie intel robił co chciał, jak się pojawiła konkurencja AMD, które przestało być tylko tańszym zamiennikiem o gorszych właściwościach, to i tak dziady jedne robią co chcą ;) W przypadku pamięci wybór jest ogromy w Polsce, ale wejdź na e-bay - jeszcze większy, że o Ali już nie wspomnę. Ceny pamięci zależą od wielu czynników, kursów walut, marki, cła, marży i ilości osób, które jednocześnie kichną, ale w głównej mierze od elementów, które w nich zastosowano.

Zauważ jedną rzecz - obecnie mamy z Autorem pamięci tej samej marki, tak samo się nazywają, nawet wyglądają tak samo, poza nieistotną różnicą w nr seryjnym jest niby tylko różnica w cl - on ma 16, ja 15... niby nic. Ja nad swoimi faktycznie kiedyś prawie cały dzień popracowałem, miałem 3733 cl 15, potem przy zmianie sprzętu mi się nie chciało i w ciągu 30 sekund ustawiłem 3600 cl 16. Autor nawet na 3000 nie ustawi stabilnie, albo i ustawi, tylko może poświęcić więcej czasu niż ja na 3733.  I to jest właśnie ta subtelna różnica - on ma gówniane hynixy, które sam producent wywalił pewnie do śmieci, a jakiś żul je wygrzebał i crucialowi sprzedał. Ja mam obecnie microny, które nie są odpadami (takie też się pewnie czasem trafiają), które są zdecydowanie lepsze. 

Z tego powodu nie powinno się w głównej mierze sugerować tym co pudełku napisane, bo to nie mówi nic o użytych komponentach. Mało tego, nawet jeśli patrzymy na producenta, nie jest to jedyny wyznacznik, bo hynix jest znany z tańszych i słabszych kości, ale potrafi robić mega dobre, które nie jestem pewien czy w Trident Z nie lądują w którymś modelu. Podobnie samsung, b-die to absolutny top, ale np te odpowiedniki 3200 o cl 16 czy nawet 14-16-16, to już troszkę inny materiał i lepiej wybrać e-die. Zobacz też cenę tych royali w wersji 16 gb cl 14 i pomyśl, dlaczego nie kupiłem 32 gb co podlinkowałem z olx w takiej niby mega okazji... 

Dosii13
komentarz
komentarz

To czemu producent podaje 3000mhz a ustawienie tego graniczy z cudem xd

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.