x-kom hosting

Noctua NH-D15 Moje spojrzenie na cooler.

539
utworzono
utworzono (edytowane)

 

Noctua NH-D15 Schładzacz procesora- typ bestia.

Noctua to uznany w branży komputerowej producent akcesoriów, których zadaniem jest chłodzenie naszych komputerów. Producent od lat udowadnia, iż jego autorskie produkty to urządzenia najwyższej jakości. W ofercie Noctua znajdziemy bogaty wybór schładzaczy procesorów, wentylatory jak i akcesoria, takie jak np. wysokiej jakobici pasta termoprzewodząca.

Strona producenta.

http://noctua.at/

Legendarny już cooler NH-D14 , który zyskał niezwykłą popularność wśród użytkowników ze względu na swoje walory, doczekał się swojego następcy. Został nim NH-D15 – jako, iż poprzednik NH-D14 ustawił poprzeczkę bardzo wysoko zbierając pochlebne opinie użytkowników jak i mnogość wyróżnień oraz nagród branżowych.

Noctua NH-D15.

http://noctua.at/en/products/cpu-cooler-retail/nh-d15

 

Umarł król, niech żyje król.

Producent musiał zmierzyć się sam ze sobą, oraz liczną konkurencją aby kolejny raz stworzyć wydajną bestię. NH-D15 musiał jednak wykazać się czymś więcej jak tylko brutalną wydajnością. Po raz kolejny producent stanął na wysokości zadania. Cooler został wyposażony w dwa lub jeden (w zależności od wersji) ultra wydajne wentylatory 150 mm.Wentylatory prócz zapewnienia odpowiedniej dla bestii wydajności musiały jeszcze spełnić inne kryteria. Tak się stało, po raz kolejny otrzymujemy w komplecie z chłodzeniem wysokiej jakości śmigła charakteryzujące się wysoką kulturą pracy i ponadprzeciętną wytrzymałością. Wentylatory pracują w systemie PWM. Poświęcając chwile na personalizacje ustawień w większości nowych konfiguracji jesteśmy  w stanie stworzyć odpowiedni dla naszego użytku profil pracy schładzacza. Nie jest to jednak niezbędne i  postępując jak rasowy leniwiec możemy całkowicie oddać kontrolę naszego schładzacza posiadanej płycie głównej. Mnie udało się stworzyć profil dla NH-D15 gdzie minimalne obroty wentylatorów wyniosły zaledwie 300 rpm. W sytuacji kiedy nasz komputer nie jest mocno obciążony wentylatory pracują na swoich minimalnych ustawieniach, jak dla mnie pozostały niesłyszalne. Oczywiście wraz ze wzrostem obciążenia  komputera wentylatory przyspieszają.

 

Do roboty bestio!

W czasie gry w Wiedźmina 3 na  podkręconym i74790k 1.24 Vid 4.6 GHz wentylatory rozpędzały się do wartości ok 1000 rpm, a ich praca nie odciągała uwagi od rozgrywki. Po godzinie gry maksymalna odnotowana temperatura procesora wyniosła 62 stopnie Celsjusza, co uznaje za bardzo dobry wynik. W czasie renderowania dość długiej sceny w programie Blender sytuacja wyglądała już nieco inaczej. Wentylatory osiągnęły wartość swojej pracy na poziomie 1200 rpm stając  się już wyraźnie słyszalne, lecz nadal dalekie od tworzenia nieprzyjemnego hałasu. Po dwóch godzinach renderowania maksymalna temperatura dla procesora wyniosła 72 stopnie Celsjusza co można uznać za dobry wynik. Aby rozpędzić wentylatory do ich maksymalnych wartości tj. 1500 rpm uznałem, iż pora na jakiś bardzo obciążający dla procesora test. Udało się. Zadany Intelburntest ustawiony na czas 30 minut spowodował, iż zarówno temperatura procesora jak i obroty wentylatorów poszybowały zgodnie w górę. Maksymalne obroty wentylatorów sprawiały, iż z komputera wydobywał się znaczący już szum, nadal jednak na akceptowalnym dla mnie poziomie.

Test syntetyczny.

Po 30 minutach testu najwyższa temperatura dla procesora wyniosła 79 stopni Celsjusza. W przypadku podkręconego haswella do wartości 4.6 GHz 1.24 Vid z niemodyfikowanym IHS ( odprominnikiem ciepła procesora) można taką wartość uznać za przyzwoitą. Jestem zatem w stanie z czystym sumieniem polecić cooler Noctua każdemu kto decyduje się na nieekstremalne podkręcanie swojego procesora.

 

Centymetry w dłoń.

Należy jednak pamiętać, iż NH-D15 to naprawdę sporych rozmiarów urządzenie. Należy mieć to na uwadze uwzględniając  wysokość radiatora schałdzacza w stosunku do posiadanej obudowy. Warto przy tym posiadać stosowną rezerwę, aby w razie konieczności móc  podnieść delikatnie wentylator schładzacza ponad standardową wysokość wieży. Schładzacz zaopatrzony jest w stosowne wycięcia boków radiatora mające na celu pomieszczenie sporej wysokości modułów RAM, lecz aby skorzystać z dobrodziejstwa dwóch wentylatorów dla moich modułów RAM musiałem podnieś nieco wyżej pierwszy z wentylatorów montowany na radiatorze. W moim przypadku nie było to problemem gdyż obudowa Phanteks Enthoo Primo potrafi pomieścić nie jeden ponadstandardowy schładzacz, a prawdę mówiąc jest to obudowa, którą kupuje się by móc spełnić swoje marzenia o chłodzeniu cieczą. Kompletnie nie korciło mnie, aby korzystać z  coolera tylko z jednym centralnie zamontowanym wentylatorem. Na prace schładzacza z pojedynczym wentylatorem zamontowanym centralnie wewnątrz wieży  mogą się  zdecydować wielbiciele cichych komputerów, lub użytkownicy zmuszeni przez posiadaną konfiguracje sprzętową do takiego rozwiązania. Osobiście nie odczuwałem  potrzeby konfiguracji chłodzenia z jednym wentylatorem. Można jednak spotkać się z sytuacją kiedy konfiguracja komputera może nas zmusić do montażu schładzacza z jednym wentylatorem. Tak może się stać gdy posiadamy np. platformę LGA.2011 v3 z obsadzonymi wszystkimi bankami RAM, a nasza obudowa nie daje nam możliwości podniesienia dodatkowego wentylatora ponad standardowa wysokość wieży schładzacza.

Bardziej prawdopodobnym jest, iż właściciel tak ekstremalnie wydajnej jednostki zdecyduje się w większości przypadków co najmniej na system  chłodzenia AIO, lub kompletne chłodzenie cieczą jak na  zestaw chłodzenia powietrzem.

Podsumowując. Noctua NH-D15 to produkt najwyższej jakości, z niezwykle intuicyjnym systemem montażowym. Produkt przeznaczony jest dla entuzjastów niskich temperatur procesora oraz wszystkich, którzy podkręcają nieekstremalnie swoje procesory.

 

Pożyteczne stworzenie… żona.

Przemyślana konstrukcja montażowa sprawia, iż instalacja schładzacza staje się prosta i przyjemna.  W naszym domu pierwszą chętną do tej czynności jest moja małżonka.  Po kilkunastu minutach żona oznajmiła, iż instalacje zakończyła. Przyznam, nie było czego poprawiać.

W opakowaniu znajdziemy wszytko co potrzebne do montażu naszego chłodzenia tuż po zakupie.

Radiator, wentylator lub wentylatory (zależnie od wersji) tubkę wysokiej jakości pasty termoprzewodzącej, zestaw montażowy dla procesorów Intel jak i AMD, instrukcje obsługi, reduktory pracy wentylatorów, kable oraz zapinki wentylatorów. Nie zabrakło również przejrzystej instrukcji obsługi. Najwyższa jakość wykonania produktu, oraz długa gwarancja producenta to niewątpliwie argumenty przemawiające za zakupem schładzacza.

11 miesięcy później.

Przyznam szczerze, iż schładzacz gościł w moim zestawie prawie rok czasu.

W tym czasie Noctua przyzwyczaiła się do mnie a ja do niej :). Szczerze mówiąc jest to jak do tej pory jedyny powietrzy schładzacz który pracował w moim zestawie tak długo. Mimo, iż podróżuję w rożnych systemach chłodzenia postanowiłem , iż Noctua zostaje z nami. Na pewno kiedyś jeszcze zagości w moim komputerze, lub też komputerze kogoś  bliskiego. NH-D15 to kawał dobrej roboty. Noctua miała niełatwe zadanie przebić samą siebie produkując kolejny topowy schładzacz i rzeczywiście tak się stało.

 

W czasach Gdy NH-D15 gościła w moim kompie mój hardware wyglądał tak: - Zdjęcia poniżej ( Niestety ,ale zdjęcia nie najwyższych lotów:) )

Dodam jeszcze jak wyglądała specyfikacja mojego zestawu na tamten czas:

 

Dane dot. temperatur odnoszą się do fabrycznego I74790K. (procesor nie skalpowany). Temperatura otoczenia 22-24 stopnie Celsjusza.

Asus sabertooth Z87  - OC z napięciem na sztywno 4.6 Ghz 1.24Vid  1.260 Vcore.

Obudowa Phanteks Enthoo Primo. Obroty wentylatorów obudowy ustawione na sztywno Ok 600 Rpm. Wentylatory fabryczne Phanteks: 2x140 mm Front, 2X140 mm Top, 1X140mm Noctua NF-A14 Back.

Pamieć g.skill tridentX 1600 MHz Cl7 2x8GB- aktywny profil XMP

Karta Inno3d iChill GeForce GTX 970 X4 Ultra, w testach schładzacza nie podkręcana.

Zasilacz SeaSonic 660 W Platinium

SSD Samsung 850 Pro , plus pozostałę HDD


Dziś mój hardware wygląda nieco inaczej,mimo to NH-D15 został w domu, spakowany w pudło czeka na swój czas..

100_6235.JPG

100_6253.JPG

100_6238.JPG

 

Obecnie hardware to ten sam I7, jednak z innym Mobo ( Gigabyte GA-Z97X-UD5H-BK Z97) Ram 32 GB g.skill. Może na koniec roku przyjdzie czas na zmiany;)

Zasadnicza różnica to:

Modyfikacja procesora - Chłodzenie zamontowane na goły rdzeń, między rdzeniem a blokiem pasta CLU.

AIO NZXT Kraken X61, pompa ustawiona na sztywno na max (3600 Rpm) zaś wentylatory AIO sprofilowane w bios i wpięte w płytę ( 2x Noctua NF-A14 PWM)

AIO w systemie push pull, dodatkowe wentylatory 2X 140mm Phanteks ustawione na sztywno na 800Rpm na topie obudowy nad chłodnicą schładzacza.

Taki mod, okazał się bardzo skuteczny w zbijaniu temperatur i dziś w testach wygląda to min tak:

http://ifotos.pl/zobacz/testjpg_qhwppwq.jpg

Screen z rożnych testów 4.6 GHz 1.240Vid i tu w zasadzie nic się zasadniczo nie zmienia w miarę trwania testu. Testy w temperaturze pokojowej. Oczywiście w grach jak i renderowaniu temperatury spadły również.

Korzystam z trzech profili OC zapisanych w Bios- bez zmian  napięć po wymianie Mobo.

4.6 GHz  1.240Vid co daje 1.260 Vcore (z AVX vdroop do 1.270) 

4.7 GHz  1.309Vid co daje 1.332 Vcore bez vdoopa przy AVX ( a to ciekawe???)

4.8 Ghz   1.340Vid co daje 1.368 Vcore (z AVX vdroop do 1.392)

 

Historycznie Noctua dawała rade z pierwszym profilem przed skalpem CPU zachowując temp. jak pisałem wyżej w teście.

Drugi profil ,tj 4.7 GHz z 1.309Vid był już poza zasięgiem NH-D15 o ile cichłoby się zachować akceptowalne temperatury pracy.

Niestety (żałuję ) ale nie sprawdziłem profilu 4.7 GHz na schładzaczu Noctua NH-D15 po skalpowaniu Cpu (należałoby wtedy przykleić na powrót IHS do procesora, montowanie takiego pokaźnego radiatora na goły rdzeń mogłoby okazać się zgubne w skutkach (uszkodzenie CPU) jak i czasochłonne ze względu na przeróbki zestawu montażowego)

 

Sytuacja na dziś z udziałem NZXT X61.

Pierwsze dwa profile są w zasięgu AIO przy pracy, graniu na kompie ( w tym renderowanie w Blenderze) AIO naprawdę skutecznie sobie radzi.

Trzeci profil wydaje się poza zasięgiem wydajności Krakena gdyż temperatury w BF1 multi podchodzą pod 75-80 stopni Celsjusza a renderowanie w Blenderze to 80- 88 stopni Celsjusza.

Jak się nietrudno domyśleć syntetyki przy tym napięciu są nie do utrzymania poniżej 90 stopni Celsjusza na tym zestawie chłodzenia.

W codziennym użytku siedzę sobie na drugim profilu tj 4.7 GHz. Temperatury w grach grach  60 -65 stopni , renderowanie Blender do 70 stopni więc zostawiłem jak jest.

Poczyniłem już pewne kroki do budowy Custom LC, ale dopiero z nadejściem nowego setu. Coś tam  powoli kupuję :)

Może koniec roku to będzie czas zmian, kto wie....zawsze nadchodzi(wcześniej lub później) czas na zmianę komputera jakbyśmy bardzo go nie lubili.

Czy wymiana NH-D15, skalpowanie procka, zabawa w modyfikacje była opłacalna, to już pozostawiam indywidualnej ocenie. Dla mnie taka przygoda to fajna sprawa, choć nie obyło się bez przeszkód, jak i pomocy kolegi z forum. Kraken też okazał partnerem nad którym trzeba spędzić chwile czasu, najlepiej sprawuje się na ustawieniu pompy na 100% i wpięciu wentylatorów bezpośrednio w sprofilowane złącze płyty głównej. NH-D15 wprawny użytkownik zamontuje i sprofiluje w Bios w krótkim czasie, Kraken wymagał zdecydowanie więcej poświecenia. Oczywiście AIO odwdzięcza się chłodzeniem CPU na golasa co znajduje odzwierciedlenie w temperaturach.

Wentylatory Krakena mam ustawione w zakresie pracy 500-1000 Rpm co w konsekwencji czyni z tego zestawu set o dobrej kulturze pracy. Pompa mimo 100% obrotów nie jest słyszalna poza obudową. 

Mój CPU jeśli chodzi o OC to nie najgorsza sztuka, ale też i nic specjalnego, niektórzy mięli więcej szczęścia, inni kupowali selekty, jeszcze inni olewali temat OC.

No i to by było na tyle. Opisałem NH-D15 i całą to moją  przygodę z wymianą schładzacza Noctua na AIO NZXT. 

3-majcie się ciepło, bo upały się kończą , nadchodzi zima :)

 

Edytowane przez 539

kuba90
komentarz
komentarz

szału nie ma 

539
komentarz
komentarz

Z czym nie ma szału???

kuba90
komentarz
komentarz

Z tą bestią. 

539
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak by nie patrzeć jest to jeden z najbardziej wydajnych coolerów powietrznych dostępnych na rynku.

Rzuca mi się w pamieć jeszcze nowy Alpenfoh , który  tez do kompaktowych nie należy.

Tu test:

http://www.overclock.net/t/1597519/alpenf-hn-olymp

Ciekawy cooler, kosztuje mniej jak NH-D15, jednak nie mam z nim osobiście żadnych doświadczeń.

Przykładowa oferta:

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-alpenfohn-olymp-84000000135-858358/

Strona producenta:

https://www.alpenfoehn.de/produkte/cpu-kuehler/olymp

 

Miałem swego czasu Alpenfohn K2 i u mnie wypadał podobnie do Noctua NH-D14.( tez już historyczna konstrukcja)

Wspominam go jako zacny schładzacz o bardzo ciekawej konstrukcji wieży, a przy tym nie był on specjalnie wielkim kolosem.

https://www.alpenfoehn.de/produkte/cpu-kuehler/olymp

Szkoda ,ze produkt już niedostępny, ale życie toczy się dalej.

Gdybym dziś stał przed wyborem chłodzenia, jednocześnie nie chcąc budować Custom LC zdecydowałbym się najprawdopodobniej na konstrukcję AIO.

Nie znam osobiście produktu z poniższego linku, czekam na recenzje i opinie użytkowników.

Tym niemniej jak dla mnie konstrukcja zapowiada się bardzo ciekawie.

https://www.alphacool.com/shop/-neue-produkte-/21588/alphacool-eisbaer-420-cpu-black?c=21227

Edytowane przez 539
  • 2 miesiące później...
539
komentarz
komentarz

Zbliża się śnieg , choinka, święta i Mikołaj:)

Jest szansa ,ze pod choinka znajdę AIO o jakim mowa powyżej.

W tej sytuacji na 100% zrobię testy AIO vs NH-D15, moze być ciekawie :)

Wszytko w rękach Mikołaja ................. :)

 

  • 1 miesiąc później...
539
komentarz
komentarz

O ja Cie kręcę :)

 

 

szynszyl1337
komentarz
komentarz

Od wczoraj zaczął za mną "chodzić" nowy cooler i rozważałem NH D14/15, jednak jak wyjadę z domu , to pewnie znów mi przejdzie

539
komentarz
komentarz

Nie chce Cie denerwować , ale właśnie kupiłem nówkę NH-D14 se2011 . Wziąłem , i tak mam do Noctua wszystkie możliwe montażówki.

Kupiłem w celu oddania do anodowania na czarno, tak jak sie robi np lufy to sztucerów. Jest to ciekawsze jak malowanie proszkiem. Potem fundnę jej lapiing i będzie gotowa do mordowania kompa w czarno biały design :) Takie tam moje wariactwa. Musze jeszcze upolować Alpenfohn Olymp i K2, będę miał wtedy baterie schładzaczy powietrznych na każdą możliwą zabawę z modami chłodzenia.

3 godziny temu, szynszyl1337 napisał:

nowy cooler

tak jest to nowy produkt ;)

ale kurde śliczna ta bryła i wentyl tez ciekawy,:) co myślisz???
https://www.alpenfoehn.de/produkte/cpu-kuehler/brocken-3

http://allegro.pl/cooler-cpu-alpenfohn-brocken-3-okazja-i7112409111.html

szynszyl1337
komentarz
komentarz

Co ty kombinujesz ciekawego z tymi  chłodzeniami?

539
komentarz
komentarz (edytowane)

Bawię się , chce modować fabryczne konstrukcje,lapping, zmiana wyglądu etc.....

np NH-D15 poleci na malowanie proszkowe na niebiesko, albo czerwono, zobaczę :)

Lubię zabawę w chłodzenia :)

Kiedyś Ci pisałem bierz Alpenfohn K2 jak jeszcze był, odpuściłeś, szkoda bo to jest lepszy "maluch" jak NH-D14.

Kup mi nowego K2 dam Ci NH-D14 bez mrugniecia okiem :)

Potrzebuje nówkę K2 pod black moda, pomóż szynszylku :)

edit: kurde, nawet za k2 dam Ci NH-D15 po lapinngu :)

albo sam sobie wybierz 14 czy 15...:)

Edytowane przez 539
szynszyl1337
komentarz
komentarz

Wtedy miałem jeszcze i5 i ten zalman starczał, a teraz przy i7, to po OC różnie bywa, a szczególnie przy 1,3V, a chciałem spróbować wyciągnąć z tego 6700 4,5GHz i ram może ustabilizować na ~3000 MHz

Po krótkim przeszukiwaniu internecie rzeczywiście K2 brakuje nawet u dystrybutorów Alpenfohn

539
komentarz
komentarz

Szukaj gdzie chcesz , jak znajdziesz szczęśliwe będą dwie osoby , ja , TY , a jak ja się ciesze to i pies też. Masz okazję do hurtowego niesienia szczęścia :)

szynszyl1337
komentarz
komentarz (edytowane)

Czemu akurat chcesz k2?  A nie przykładowo Alpenfohn Olymp - ma ciekawszą bryłę 

Edytowane przez szynszyl1337
539
komentarz
komentarz

uwielbiam K2 i jak dla mnie bryła jest ciekawsza w K2, do tego secik wentyli  120 plus 140 ale okrągła wyglądają na tym coolerze 2x lepiej jak w przypadku NH-D14 ( to tylko moja wizja :) )

szynszyl1337
komentarz
komentarz

Dziś zauważyłem przykrą rzecz, a dokładnie NH D15, Alpenfohn Olymp ze względu na mój obszerny backplate karty, natomiast PH-TC14PE wraz z wentylatorami 140 jest za wysoki i siłą rzeczy prawdopodobnie zmuszony będę do zakupu NH-D14 lub phanteks z wentylatorami 120 mm

Też wolałbym okrągłe wentylatory, dają dużo lepszy efekt

539
komentarz
komentarz

Mam nówkę NH-D14, wiesz czego szukam.....................:)

szynszyl1337
komentarz
komentarz

Jak na razie pustka, może coś znajdę, ale szczerze wątpię.

W sumie ciekawe w jakim nakładzie rozeszły się k2 skoro nie ma ich nowych, ani używanych.

539
komentarz
komentarz

Statystyki mnie nie zajmują. Widzisz ,a moze napisać do producenta???

Pisałem do ekwb jak potrzebowałem montazówki do bloku, Panowie zachowali się super, wysłali a ja płaciłem tylko za przesyłkę. Może Państwo z Alpenfohn jak zobaczy list od pasjonata k2 - nijakiego sympatycznego kolegi szynszyla to i Ci wyślą (plus smyczka na klucze i kubek- ja bym tak zrobił :) )

Możesz pisać po angielsku. Proponuje zacząć.

Dear Friends from Alpenfohn.:)

 

 

Zobacz sam artykuł ( a moze to ja jestem tak zauroczony k2) przecież na tle prezentowanych tam coolerów k2 wygląda najlepiej...:)

https://www.vortez.net/articles_pages/alpenfoehn_k2_cpu_cooler_review,6.html

szynszyl1337
komentarz
komentarz

W sumie jeżeli support odpisze, że nie posiadają K2, to muszę zmierzyć ile mi pozostało do backplate'u karty i jeżeli zmieści się na szerokość, to chyba się skuszę na https://www.komputronik.pl/product/205097/phanteks-ph-tc14pe-cpu-cooler-czarny.html a wentylatory obniżę o 5-8 milimetrów, ponieważ podobno ktoś wsadził do mojej obudowy cooler o wysokości 165 mm.

Trudno jest zmierzyć wysokość coolera w mojej obudowie przez wytłoczenie na panelu bocznym.

539
komentarz
komentarz

Spotkałem opinie o tym coolerze nastepujace:

Stara wersja gorsze niż w nowej wentylatory, ale lepsza jakość wykonania samego chłodzenia,

Powiem Ci zupełnie szczerze ,ze wolałbym x10 Olympa niż tego Phanteksa, NH-D14 tez brzmi ok, natomiast myślę,ze spokojnie wystarczyłby CI Alpenfohn Brocken3 a ten wygląda już świetnie i ma nową wersje śmigła z "poprawiaczem przepływu" powietrza ( wiesz, z tą ramką poprawiającą air -flow)

http://allegro.pl/cooler-cpu-alpenfohn-brocken-3-okazja-i7112409111.html

w cenie z aukcji jest naprawdę ok, do tego "goła" miedź na podstawie, aż się prosi o gołą miedź na ihs.

Słuchaj dziadka 539 i jak Ci wlezie bierz Olympa póki tak jak k2 nie zniknął z obiegu , jak uznasz ,ze za duży bierz Brocken3 , w kolejnosci nr 3 NH-D14. Ta Noctua w moim odczuciu mogłaby miec wentylatory PWM, zamiast tego ma dwa oporniki albo wiuu na maxa :)  Nie dotyczy to NH-D14 se2011 ta ma wentyle PWM, ale zapinkę tylko pod lga 2011, dokupienie montażówki to ok 30 -35 zł plus wysyłka, więc trzeba mieć to na uwadze.

 

39 minut temu, szynszyl1337 napisał:

W sumie jeżeli support odpisze, że nie posiadają K2

Jak odpisze ,ze maja dawaj x2, rozliczę się z Tobą rzetelnie,przecież masz 2 kompy to i 2 coolery potrzebujesz. Tylko żeby były z tymi wentylami co sprzedawali w secie, z białą ramką w środku............... dammmmmmmmmmm , ale to super wyglądało :)

42 minuty temu, szynszyl1337 napisał:

Trudno jest zmierzyć wysokość coolera w mojej obudowie przez wytłoczenie na panelu bocznym.

Co Ty .............żeś za cudo kupił jak ci normalny cooler pod OC nie włazi??? Nie słuchałeś dziadka 539 :)!!!!!!!!!!!!!!

 

 

A pamiętam jak Ci piękne obrazki Phanteks enthoo pro wlepiałem z info patrz szynszylku..dobrze jest!!!!!!!!!!

szynszyl1337
komentarz
komentarz (edytowane)

Enthoo Pro nadal mi się podoba, ale nie jestem pewien czy chcę tyle na obudowę wydać.

Znienawidzony przeze mnie Zalman Z9 ma jedną zaletę , której mi brakuje  w innych obudowach - perforowany panel boczny, przez co karta dobrze zasysa chłodne powietrze, dlatego też kiedyś szukałem Gladiusa X60 i to jest powodem ociągania się z jej wymianą.

Co do wymiarów coolera, to u mnie niestety odpadnie raczej wszystko co ma powyżej 140 mm szerokości, dlatego ten phanteks, nh-d14 biorę głównie pod uwagę, ponieważ tak jest jak wymyśli się człowiekowi cooler na GPU: https://www.arctic.ac/eu_en/accelero-twin-turbo-iii.html który zajmuje chyba 4 sloty

Edytowane przez szynszyl1337
539
komentarz
komentarz
1 minutę temu, szynszyl1337 napisał:

Enthoo Pro nadal mi się podoba, ale nie jestem pewien czy chcę tyle na obudowę wydać.

Kto raz dobrze kupuje -zyskuje. Potem będziesz zamieniał, wymieniał,kombinował..nie szkoda Ci życia na takie pierduty????

szynszyl1337
komentarz
komentarz
1 minutę temu, 539 napisał:

Kto raz dobrze kupuje -zyskuje. Potem będziesz zamieniał, wymieniał,kombinował..nie szkoda Ci życia na takie pierduty????

Z jednej strony masz rację, ale z drugiej zauważyłem u siebie pewien impas. Po tym jak miałem i5 4670k+ GTX 980 i ten komputer mi wystarczał, to zaprzestałem czytania news'ów, testów, a teraz jak coś mi nie pasuje w i7 6700 (dokładnie temperatury po OC) znów zacząłem kombinować i poszukiwać nowych rzeczy :D

539
komentarz
komentarz (edytowane)
12 minut temu, szynszyl1337 napisał:

Znienawidzony przeze mnie Zalman Z9 ma jedną zaletę , której mi brakuje  w innych obudowach - perforowany panel boczny, przez co karta dobrze zasysa chłodne powietrze, dlatego też kiedyś szukałem Gladiusa X60 i dlatego się ociągam z jej wymianą.

W mojej budzie moja karta......nie bede Cie denerwował ale 60 stopni max a po OC 62-65, i nie mam bocznego cudu chłodnictwa z boku tylko RZETELNY AIR FLOW całego setu. Pamietam przesiadkę z Chifteca big Towert i magiczne -10 stopni na karcie na dzien dobry :)

Tu Phanteks wie co robi, moja praktyka to wentyle wyciągające x2 w stosunku do nawiewu, robi się coś na kształt cugu w kominie, zima,lato wszytko chłodne :), przy czym mój tylni wentyl tez nawiewa powietrze wprost na wentyle, które zasysają powietrze na chłodnice AIO. Wszystkie wentyle budy poziom RPM 500 -550 wentyle AIO,500-800 rpm (gry itp) Benchmarki i render 800 -1200 rpm wentle AIO , wentyle budki na stałe wiec nadal 500 -550 Rpm.

Jaki komputerowy cudak do mnie nie przyjdzie to tylko pyta..TY>>a jak to jest ,ze to takie ciche, a takie chłodne????

Jedyny mankament to kurz w budzie, ale raz na dwa miechy robię huch-dmuch i po sprawie.

A moze jak masz się dręczyć to bierz x61,x62?????

7 minut temu, szynszyl1337 napisał:

coś mi nie pasuje w i7 6700 (dokładnie temperatury po OC

co z delid toolem i clu pod czapkę i lapping??????? Krasnoludki Ci IHS w nocy jak śpisz nie spiłują :)

Jak mi jeszcze napiszesz ,ze za pastę robi zwycięzca konkursu cena/jakość/ilość w tubie to będę musiał się przejść 4 raz dziś z psem na spacer ,żebym to ja się dotlenił, a on odpryskał :)

Edytowane przez 539

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.