x-kom hosting

Linuks mint na raspberry pi3

dan6794
utworzono
utworzono

Witam. Zainstalowałem system linuks mint (ten specjalny pod raspberry pi) i mam problem z programami. Otóż system nie może  (albo ja nie potrafię) obsługiwać programów zarówno 64 bitowych jak i 32 bitowych. Czy jest możliwość ich uruchomienia jakimś sposobem albo programem?

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Wpisz komunikat, który się wyświetla i podaj nazwy programów.

dan6794
komentarz
komentarz

Chodzi o program Team speak server. A co do samego uruchamiania programu to pisze, że musze wybrać program do otwierania tego typu plików a jedyny program jaki jest to pypar2. Ogólnie znalazłem też program Wine, żeby uruchamiać programy w ich środowisku tylko że za bardzo nie wiem jak go zainstalować.

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Team Speak server ściągnąłeś w wersji dla Ubuntu/Debian/Mint ?

Tutaj poradnik jak zainstalować TeamSpeak Server na Mint:

https://community.linuxmint.com/tutorial/view/1788

Jak masz problem z angielskim to wrzuć link strony na translate.google.pl

Oczywiście, instaluj aktualną wersję zgodną z twoim systemem. Jeśli będą problemy to sprawdź wymagania co do bibliotek, czy wszystkie posiadasz.

dan6794
komentarz
komentarz

Dzięki za odpowiedź zaraz sprawdzę.

 

dan6794
komentarz
komentarz

Wyskakuje powiadomienie tar: Cannot update compressed archives. I nie mam pojęcia co dalej zrobić.

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Czy w ścieżce, w której się znajdujesz i wykonujesz polecenie, znajduje się dany plik ?

W konsoli nie musisz wpisywać pełnej nazwy pliku, wpisz pierwsze dwie litery i naciśnij klawisz TAB.

 

Masz się znajdować w katalogu z archiwum i wpisać:

tar -xzvf nazwa_archiwum

Jeśli nadal nic, to zrób screena konsoli z dwóch komend:
 

ls -l | grep teamspeak3*

tar -zxvf nazwa_archiwum

 

dan6794
komentarz
komentarz

Dodaje Screena z dwoma komendami.

Screenshot at 2016-10-25 22:08:52.png

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

No ja widzę katalog i archiwum. Wygląda na to, że już rozpakowałeś archiwum, jeśli nie to użyj takiego polecenia:

tar -jxvf nazwa_archiwum.tar.bz2

Wejdź do katalogu i jedziesz dalej.

dan6794
komentarz
komentarz (edytowane)

Rozpakowałem archiwum za pomocą pana komendy i dalej postępowałem według instrukcji z tamtej strony i wyskoczyło mi, że nie może wykonać startu procesu. Dodaje terminal. Jestem w miejscu gdzie powinien startować proces i wyskauje, że nie odnajduje czegoś.

 

Screenshot at 2016-10-26 20:00:52.png

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Masz wersję 32 czy 64 bitową Minta ? Wpisz w konsoli:

uname -rv

Powinieneś dostać informacje o wersji jądra. Jeśli znajdziesz tam "amd64", lub coś z "64" w nazwie, a zapewne znajdziesz, to powinieneś używać wersji 64 bitowej serwera.

 

dan6794
komentarz
komentarz

Najmocniej przepraszam źle podałem wesje systemu na początku mam linuksa Mate. https://ubuntu-mate.org/blog/ubuntu-mate-for-raspberry-pi-3/

 

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

A zrobiłeś to o co prosiłem w poprzednim poście ?

dan6794
komentarz
komentarz

Tak i nie mam żadnego z powyższych.Screenshot at 2016-10-26 20:14:54.png

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Dobra znalazłem, procesory ARM, czyli taki jaki masz w Raspberry Pi3, nie będą pracować z TeamSpeak3 Server. TeamSpeak3 Server wymaga zgodności z architekturą Intel/AMD x86, inaczej pupsko.

 

Ale są metody by to ominąć, na przykład poprzez maszynę wirtualną. Tutaj metoda z wykorzystaniem Qemu:

https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=41&t=29806

 

Ale możesz spróbować z inną maszyna wirtualną.

 

P.S.

Swoją drogą, już kiedyś się z tym spotkałem przy innej okazji, że TeamSpeak3 wymaga architektury Intel/AMD x86. Facet szukał serwera NAS z obsługą TeamSpeak3 Server i musiał wybrać maszynę wyposażoną w procesor Intel Atom marki Asustor: http://www.asustor.com.pl/produkty/dladomu/

dan6794
komentarz
komentarz (edytowane)

Dzięki za pomoc. Spróbuje uruchomić program za pomocą quemu. A i jeszcze jedno w instrukcji osoba korzysta z systemu Debian czy będzie to duża różnica czy musze odinstalować linuksa i instalować Debiana? Czy może lepiej spróbować zainstalować system FreeBSD na który teamspeak3 ma możliwość instalacji servera? https://www.freebsd.org/where.html

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Nie rozumiesz. Wpierw instalujesz Qemu na swoim Ubuntu Mate. Następnie w nim instalujesz Debiana.

 

Qemu - wirtualna maszyna - wirtualny komputer. Oglądnij sobie filmik:

 

 

dan6794
komentarz
komentarz

Już rozumiem tylko, że może być problem bo mam tylko 4 gb miejsca wolnego i nie wiem czy kolejny system się zmiesci.

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

W takim razie spróbuj zainstalować Debiana w wersji minimalnej. Ale nie wiem  jak się czujesz w konsoli, bo wtedy nie będziesz miał okienek.

dan6794
komentarz
komentarz

A czy mógłbym zainstalować zamiast Debiana ten system https://www.freebsd.org/where.html ? Podobno jest wsparcie team speaka na niego.

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

TeamSpeak Server powinien ruszyć na Debianie. Instalujesz go tak samo jak na Ubuntu Mate. Jeśli chodzi o FreeBSD, to instalacja może być trochę trudniejsza. Poza tym, nie sądzę czy aby zyskasz dzięki temu wiele miejsca.

  • 2 tygodnie później...
dan6794
komentarz
komentarz

Przeinstalowałem system na Deniana, otworzyłem go za pomoca tych samych komend co na linuksie i wyskoczył ten sam bład.

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Ty miałeś tego Debiana zainstalować jako wirtualna maszyna na Ubuntu Mate :E

Instalując Debiana w miejsce Ubuntu nie zmieniłeś architektury procesora.

 

Chyba nie rozumiesz do końca czym jest wirtualna maszyna ?

Słuchaj uważnie. Wirtualna maszyna to środowisko imitujące prawdziwy sprzęt komputerowy. Jeśli przykładowo zainstalujesz Windows na komputerze, to on wcale nie widzi fizycznie twojej karty graficznej, procesora, płyty głównej, itd. Windows tak jak każdy inny system operacyjny "widzi" sprzęt poprzez sterowniki urządzeń. Te sterowniki komunikują się ze sterownikami sprzętowymi w procesorze, karcie graficznej, płycie głównej. Na podstawie tej komunikacji system operacyjny "widzi" sprzęt. A teraz wyobraź sobie, że zostaje stworzony program z wirtualnym (nierzeczywistym/programowym) środowiskiem, w którym zawarte są te sprzętowe sterowniki urządzeń. Gdy zainstalujesz w takim środowisku system operacyjny to będzie on w pełni przekonany, że pracuje na fizycznym sprzęcie. A w rzeczywistości pracuje na maszynie wirtualnej, programowym komputerze, który fizycznie nie istnieje.

 

Powracając do naszej dyskusji. Ubuntu Mate widzi że masz procesor ARM w raspberry. Teraz instalujesz Qemu, który tworzy wirtualne środowisko z procesorem Intel Pentium III. W Qemu instalujesz Debiana, który "widzi" Pentium III i korzysta z jego instrukcji. W Debianie instalujesz TeamSpeak3 Server, który także "widzi" Pentium III i wszystko gra. Oczywiście Pentium III tak na prawdę jest wirtualnym/programowym procesorem ale program tego nie wie, bo nie ma oczu jak my, "widzi" tylko sterowniki. Wirtualna maszyna to komputer, który istnieje w programie.

 

Obrazowo:

Ubuntu Mate <- na nim instalujesz Qemu <- w nim instalujesz Debiana <- w nim instalujesz TeamSpeak3 Server

dan6794
komentarz
komentarz

A czy jeśli zainstalowałem już Debiana to czy mogę na nim zainstalować qemu i w tym środowisku znowu debiana i wtedy teamspeak 3 server?

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Tak

 

Ale zważaj na wykorzystanie zasobów. Może lepiej będzie zainstalować Debiana w wersji bez trybu graficznego, by nie obciążać sprzętu. Tutaj dyskusja na tema tego co chcesz zrobić:

http://raspberrypi.stackexchange.com/questions/4296/can-i-emulate-x86-cpu-to-run-teamspeak-3-server

Czytaj uważnie, bo z tego co czytam mowa jest o kompilacji źródeł Qemu i jej specjalnej wersji.

 

Zastanawiam się jeszcze nad kwestią przekierowania portów, ale skoro piszą że działa, to powinno dać radę.

 

Nie zastanawiałeś się nad Mumble ?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.