x-kom hosting

Jaki język programowania?

mis456
utworzono
utworzono

Muszę się w końcu nauczyć w czymś programować.

Próbowałem C++ ale jak dla mnie za dużo się tam pisze i za mało myśli.

CZy jest jakiś inny język w którym nie trzeba pisać tak dużo (wystarczy kliknąć 2 razy aby dodać jakąś formułę) ale trzeba za to pomyśleć?

Tomek
komentarz
komentarz

Polecam Delphi obiektowy.

Prosty, szybki, dobre środowiska programistyczne. Bardzo podobny do Pascala.

mis456
komentarz
komentarz

A jaką książkę do nauki jego? I w jakim programie programować?

Lucider
komentarz
komentarz

Delphi nie ma dużego wyboru IDE :P Po prostu Borland Delphi Personal 7.

Książek jest wiele, ja polecam po prostu kursy on-line - Google > kurs delphi i powodzenia :)

Jeżeli już musisz z książki, to odradzam wydawnictwo Helion, za bardzo skupiają się wokół matematyki, no chyba że lubisz matmę :P

Tomek
komentarz
komentarz

Polecam pakiet firmy Borland Delphi. Pakiet jest płatny ale np. do gazet dołączane sa czasami pełne wersje tego środowiska programistycznego(sam mam kilka wersji).

na początek ta będzie odpowiednia http://www.polskastrefa.eu/ogloszenia/abc_..._4916_7041.html

Lucider
komentarz
komentarz

Borland Delphi 7 Personal jest darmowe :P

mis456
komentarz
komentarz

A jest jakiś dobry kurs ale darmowy?

luq
komentarz
komentarz

Na pewno nie zaczynaj od Delphiego.

Na poczatku wiecej bedziesz sie w nim bawic jak ma wygladac okno programu niz skupiac sie na prawdziwym programowaniu. Jak na poczatek polecam Pascala, skrobniesz podstawy potem mozesz przejsc do Delphiego nastepnie C, C++ i C#

Lucider
komentarz
komentarz

luq, pascal był dobry jak najbardziej, ale 8 lat temu :P Teraz prędzej będzie się skupiał jak taki staroć odpalić na XP czy Viście niż na prawdziwym programowaniu ;)

Delphi to teraz jak najbardziej dobry początek, a jak się go opanuje to wtedy o wiele łatwiej wejść w C++, co oczywiście nie jest konieczne bo i na Delphi można robić imponujące rzeczy i przeszła już era kiedy Delphi nie był wieloplatformowy.

co do kursów:

http://cpw.net.pl/delphi/ < tam masz kursy online i proponowane książki (ja uczyłem się z m.in. czerwono białej " Praktyczny kurs Delphi")

No i oczywiście:

http://4programmers.net/Delphi

nitro07
komentarz
komentarz
Próbowałem C++ ale jak dla mnie za dużo się tam pisze i za mało myśli.

CZy jest jakiś inny język w którym nie trzeba pisać tak dużo (wystarczy kliknąć 2 razy aby dodać jakąś formułę) ale trzeba za to pomyśleć?

Moim zdaniem (niestety) masz złe podejście do programowania, programowanie nie polega na klikaniu, wstawianu buttonów itd tylko własnie na pisaniu, a żeby napisać dobry program trzeba dużo myśleć. Samo wstawienie przycisku w Delphi nie załatwie sprawy trzeba napisać jaka operacja ma być wykonana po jego wywołaniu.

Wybór języka programowania musisz uzaleznić od tego jakie aplikacje chcesz tworzyć. (napisz to wskażemy Ci odpowiedni język)

mis456
komentarz
komentarz
Wybór języka programowania musisz uzaleznić od tego jakie aplikacje chcesz tworzyć. (napisz to wskażemy Ci odpowiedni język)

jeszcze nie wiem. Ale myślę tak o jakiś prymitywnych gierkach, ewentualnie prostych (na początek) programach do windowsa

Lucider
komentarz
komentarz

No to w takim razie Delphi będzie Ci odpowiadał. A jak będziesz chciał tworzyć gierki lepsze niż prymitywne, to przeskocz na C++ (język w którym napisano Quake III Arena :P )

grucha
komentarz
komentarz
Jeżeli już musisz z książki, to odradzam wydawnictwo Helion, za bardzo skupiają się wokół matematyki, no chyba że lubisz matmę tongue.gif

LoL

Nieodzownym przy programowaniu jest matematyka. Bez niej ani rusz. Na początku nie jest może tak potrzebna, ale później jakieś metody numeryczne, gdzie nie obejdziesz się bez matematyki.

Borland Delphi 7 Personal jest darmowe tongue.gif

Każda wersja Delphi wersji personal jak i późniejsze Turbo Delphi są darmowe. Polecał bym coś nowszego od wysłużonej 7, jeżeli chcesz tworzyć aplikacje, pod Viste.

luq, pascal był dobry jak najbardziej, ale 8 lat temu tongue.gif

Następnym LoL dla Ciebie, oczywiście bez obrazy ;)

Tak samo jak Twoje stwierdzenie o matematyce. Co z tego, jak zrobisz ładny interfejs jak nie będziesz umiał go zaprogramować? Najpierw trzeba się nauczyć myśleć, nie kiedy nawet bardzo abstrakcyjnie. Prosty przykład: mnożenie macierzy. Wiesz, że to jest suma ilorazów wiersza pierwszej macierzy przez kolumnę drugiej. Wiesz jak to się robi, umiesz to robić ładnie na kartce, ale teraz korzystając z tablicy dwuwymiarowej, ułóż do tego algorytm. Trzeba się dobrze pomyśleć, trochę inaczej niż by się to robiło standardowo na kartce ;] Oczywiście przykład prosty, opisany na 100 sposobów na 10000 stronach, ale podczas programowania, takie szablonowe problemy zdarzają się baardzo rzadko ;]

I jeszcze nie mówię, że żeby nauczyć się programować trzeba sięgnąć po 'Turbo' Pascala w wersji konsolowej i się z nim męczyć, bo równie dobrze można to zrobić w Delphi w Console Application lub po przez wspomniane IDE, co nie kiedy utrudnia sprawę ;]

I żeby nie było off topu:

Od czego zacząć: proponuje Pascala.

Od czego najlepiej zacząć: chyba od c, c++, c#, ponieważ to są najbardziej rozwojowe języki, chociaż na początku trzeba przebrnąć przez sam opis języka i to chyba mnie w nim zawsze odstrasza ;]

Lucider
komentarz
komentarz

LoLe mnie nie obrażają bo są jak najbardziej nietrafne :P Na pierwszego LoLa sam sobie już zripostowałeś:

Na początku nie jest może tak potrzebna
a mówimy o początakach

A co do drugie LoLa: Takim tokiem myślenia to niech zacznie od Basica i robi programy na Commodore64. Programowanie ma dawać radość i mobilizację z postępów. Brnięcie przez konsolowe aplikacje pisane archaicznym językiem jest w roku 2008 niczym wstęp do nauki języka obcego przez naukę Łaciny ;)

mis456
komentarz
komentarz

CZyli w końcu co polecacie bo się pogubiłem?

Lucider
komentarz
komentarz

Pozostało Ci wyciągnąć wnioski z naszej wymiany zdań ;)

luq
komentarz
komentarz

Lucider załamujesz mnie.

Programowanie to nie znajomość języka tylko umiejętność logicznego myślenia.

A że Pascal jest jednym z łatwiejszych języków to polecam od niego zaczynać.

Na początku nie pisze się programów pożytecznych, jakiś innowacyjnych czy jakiś super extra,

piszę się takie które wymagają pomyślenia. Dzięki temu się człowiek uczy.

Na początku trzeba załapać myślenie programistyczne. Trzeba do każdego problemu podchodzić

pod tym kątem. Trzeba to widzieć.

A więc reasumując Pascal najlepszy do nauki, jeśli nauczysz się myślenia programistycznego i podstaw

to spokojnie możesz iść do C, C++, C# w których można napisać wszystko.

Poza Pascalem możesz zacząć od PHP, jest to najłatwiejszy język programowania tyle że to już

webmastering...

mis456
komentarz
komentarz

A czy dobra jest książka od zera do gier kodera?

grucha
komentarz
komentarz

Na początku nie jest tak potrzebna w sensie aż tak potrzebna, a dodatkowo wspomniałem o metodach numerycznych, gdzie raczej chłopak nie będzie pisał algorytmów w stylu obliczania całek oznaczonych, czy też pisał jakiś metod estymacji statystycznych ble, ble... Nie będę pisał dalej bo po co ;]

A co do drugie LoLa: Takim tokiem myślenia to niech zacznie od Basica i robi programy na Commodore64

Heh, kolejne błędne podejście. W poprzednim semestrze uczyłem się języka FORTRAN, który jest jednym z pierwszych języków programowania. Na początku, również myślałem po co zaczynać od takiego archaicznego języka, a nie np. właśnie od wspomnianego delphi? Odpowiedź była prosta, program wynikowy ma ok. 57 KB oczywiście po konsolidacji i co najważniejsze język ten jest wykorzystywany do dzisiaj, przez inżynierów, fizyków, chemików itd. ze względu na jego szybkość. Dlatego nie pisz, że ucząc się języka z początku lat 50., tak 50. cofasz się ;]

Resztę argumentów, bardzo dobrze zaprezentował luq ;]

A czy dobra jest książka od zera do gier kodera?

Na początek, jeżeli za dużo nie wiesz o C, lepiej sobie poczytać jakieś kursy itp. Później dopiero możesz pomyśleć o książce ;] Przynajmniej zawsze ja tak robie ;]

Lucider
komentarz
komentarz

Panowie, podchodzicie do sprawy zbyt ogólnie.

Ogólnie myśląc, podzielam wasze zdanie, sam uczyłem się najpierw Pascala, potem C++ i poznawałem każdy język na podstawie matematyki - od pascala, przez delphi, cpp i pythona.

ALE

Dostosujcie się do tematu - autor wyraźnie powiedział "za dużo się pisze" więc wniosek prosty - Delphi i tyle. Ew. Cpp Builder ale to już cięższa sprawa na początek. Delphi jest znane z tego, że odwala całą robotę za programistę, więc nie widzę tutaj innego wyjścia. No ale LoLujcie sobie dalej, bo widzę że już za bardzo weszliściw w sferę reklamowania tego co wam się podoba, zamiast pomyśleć o wymaganiach autora tematu :P

grucha
komentarz
komentarz

Ale tu nie ma, że ktoś chce programować ale nie chce dużo pisać ;] Jak chcesz programować to sorry, coś za coś, życie jest brutalne ;]Owszem Delphi upraszcza to pisanie, ale bez przesady. Zresztą, to co w delphi musisz zapisać w 10 linijkach, w C nie raz da sie zapisać w jednej ;] I nie to, że promuje język C, bo prawdę mówiąc go nienawidzę ;] Ale ok, koniec tematu ;]

Lucider
komentarz
komentarz
Ale tu nie ma, że ktoś chce programować ale nie chce dużo pisać ;] Jak chcesz programować to sorry, coś za coś, życie jest brutalne ;]

Upierasz się i tyle - od razu w takim razie przejdźmy do assemblera. Po to istnieje tyle języków, żeby każdy wybrał coś dla siebie. I owszem jest wyjście, kiedy ktoś chce programować, a nie chce dużo pisać - od tego są buildery dające użytkownikowi magiczne narzędzie zwane komponentem, które wyręcza Cię w pisaniu.

luq
komentarz
komentarz

Lucider to ty upierasz sie przy swoim.

A 2 linijki Delphi w porownaniu z 5 Pascala to nie jest aż taki argument.

Rozumiem że autor nie chce dużo pisać ale bez przesady.

Poza tym Asembler to b. dobry język w którym pisze się jedne z

najefektywniejszych programów tyle że jest to bardzo mozolne.

Asembler jak najbardziej dobry tylko na pewno nie na początek :)

  • 4 tygodnie później...
FX12
komentarz
komentarz
Na pewno nie zaczynaj od Delphiego.

Na poczatku wiecej bedziesz sie w nim bawic jak ma wygladac okno programu niz skupiac sie na prawdziwym programowaniu. Jak na poczatek polecam Pascala, skrobniesz podstawy potem mozesz przejsc do Delphiego nastepnie C, C++ i C#

Nie mogę się do końca zgodzić z tą wypowiedzią - podczas bawienia się interfejsem kod sam przyjdzie ;)

Ja na przykład zacząłem od Pascala ale siedziałem w nim tylko 3 dni - podstawowe programy: aż w końcu zająłem się C++ (praktycznie od początku). Co do tematu: jak chodzi o język C++ to na początek polecam Bloodshed Dev C++ - (16 bit i jedziesz :P), będziesz już umiał sprawnie pisać w Dev C++ możesz ściągnąć np Borland C++ Builder (32 bity) z gotowymi kontrolkami (etc.) nie jest taki trudny - nawet jak na początek możesz w nim napisać super program (np: korzystając z gotowych projektów SDI edytujesz notepada i już się czegoś nauczysz ;)). a tak pozatym jak na początek looknij tu:

http://cpw.net.pl/

luq
komentarz
komentarz

Nie do końca mnie zrozumialeś. Chodzilo mi o to żeby nie zaczynać od programowania obiektowego, bo więcej na poczatku bedzie zabawy z ustawianiem buttonów niz prawdziwego programowania. C++ na początek też jest dobry byle nie obiektowy.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.