x-kom hosting

Dysk 6 TB - miejsce niepodzielone pomocy

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: bubu12 ,
Szymi07
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, zainstalowałem Windowsa 7 i czyta mi tylko 2 TB a powinno 6 w Panelu sterowania w sekcji zarządzanie dyskami wykrywa jeszcze 3,5 TB, jak w tych opcjach utworzyć partycję lub dwie jeszcze by mieć do dyspozycji tą przestrzeń dyskową, proszę o pomoc 

madzialex
komentarz
komentarz

Kliknąć na tę nieprzydzieloną część PPM.

Szymi07
komentarz
komentarz

Opcje są zablokowane a gdy wejdę we właściwości pokazuję się ogólnie właściwości całego dysku

madzialex
komentarz
komentarz

Masz system 64-bitowy?

Szymi07
komentarz
komentarz

Tak 64 bit, proszę o porady, nie wiem co robić


Dodam że jest Service Pack 1, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.

madzialex
komentarz
komentarz

A zainstalowałeś wszystkie sterowniki dołączone do kompa (w szczególności płyty głównej)? Bez GPT system nie obsłuży dysku większego niż 2TB - spróbuj kliknąć PPM na nieprzydzielone miejsce i poszukaj opcji zamiany na GPT.

Szymi07
komentarz
komentarz

A zainstalowałeś wszystkie sterowniki dołączone do kompa (w szczególności płyty głównej)? Bez GPT system nie obsłuży dysku większego niż 2TB - spróbuj kliknąć PPM na nieprzydzielone miejsce i poszukaj opcji zamiany na GPT.

Nie. Zainstaluję, dam znać

Szymi07
komentarz
komentarz

Witam, zainstalowałem sterowniki i dalej nic niemożna z ,,nieprzydzielonym'' zrobić biorę się za lekture kolegi wyżej.


Z tego poradnika można wywnioskować iż trzeba równo podzielić dyski myślę że problem leży w systemie, może win 7 blokuje i jest ,,zablokowane na dokładnie 2 TB, może ktoś coś doradzić

Mass_Turbator
komentarz
komentarz (edytowane)

Z tego co wiem systemy 64 bitowe nie obsługują (nie adresują)  obszarów dyskowych większych niż  2TB. Nie wiem czy nie potrzebny jest odpowiedni BIOS czyli w praktyce odpowiednia płyta główna.

madzialex
komentarz
komentarz (edytowane)

Z tego co wiem, to systemy 32bitowe nie obsługują takich dysków. Co do BIOSu to możliwe, ale nie wiem na 100%.

Szymi07
komentarz
komentarz

Jeszcze raz

 

Windows 7 Proffesional 64 bit

ASrock Z77 Exterme 4 reszta podzespołów są odpowiednio dobre by ,,pamięć przetrzymywać'' ktoś ma jakiś pomysł, jeśli chodzi o 32 bity to jest starsza wersja jakim cudem by 32 było odblokowane

bubu12
komentarz
komentarz

z tego nieprzydzielonego miejsca 3,5 TB utwórz 2 partycje i powinno być ok

 

dysk można było podzielić na 3x po 2TB

albo nowsze płyty z uefi mogą mieć partycję systemową C max. 3TB + reszta dysku podzielona

Szymi07
komentarz
komentarz

z tego nieprzydzielonego miejsca 3,5 TB utwórz 2 partycje i powinno być ok

 

dysk można było podzielić na 3x po 2TB

albo nowsze płyty z uefi mogą mieć partycję systemową C max. 3TB + reszta dysku podzielona

 

Tylko jak? :)

madzialex
komentarz
komentarz

Spróbuj z bootowalnej płytki GParted, jak pod Windowsem masz problem.

bubu12
komentarz
komentarz

ja do zabawy z dyskami używam Paragon Hard Disk Manager 

czyli na nie przydzielonym obszarze tworzysz 2 partycje [po 2TB lub mniej]

i je formatujesz restart kompa i gotowe

Szymi07
komentarz
komentarz

ja do zabawy z dyskami używam Paragon Hard Disk Manager 

czyli na nie przydzielonym obszarze tworzysz 2 partycje [po 2TB lub mniej]

i je formatujesz restart kompa i gotowe

Na programie też zabardzo nieda się z tym obszarem dużo zrobić, nie mogę ,,ruszyć'' tego obszaru nie wiem dlaczego, dałem opcje dzielenia na sektory nie da się zatwierdzić


Program wykrywa (pokazuje) ten obszar lecz niemożna go nawet zaznaczyć


Spróbuj z bootowalnej płytki GParted, jak pod Windowsem masz problem.

 

Zgrałem na płytkę ten program, odpalił się normalnie dałem tą pierwszą opcje na czarnym ekranie wyświtlało jakieś informacje, po chwili zrobił się czarny ekran i nic się nie pojawiło, czekałem dobrą chwilę, co dziwne gdy pózniej włączyłem kompa musiałem znienić port USB dla myszki i klawiatury bo nieczytało ich.

Zayfi
komentarz
komentarz

Nic z tej zabawy nie będzie. Musisz przekonwertować dysk z NTFS na GPT. Tylko taki format czyta dyski powyżej 2 tb.

Szymi07
komentarz
komentarz

Nic z tej zabawy nie będzie. Musisz przekonwertować dysk z NTFS na GPT. Tylko taki format czyta dyski powyżej 2 tb.

 

Co to oznacza i czy da się to zrobić bez utraty danych, czy jest bezpieczny proces

Zayfi
komentarz
komentarz

Wpisz sobie w google konwersja ntfs na gpt. Zreszta tu nie masz co tarcic bo system świezy.

 

Wejdź do biosu i pokaż mi opcje Boot

Szymi07
komentarz
komentarz

Kurde mol, nie da się w biosie zrobić screena, ztego co wyczytałem tylko mając drukarkę można wydrukować zdjęcia z biosu, muszę dorwać aparat. Tak czy siak pierwzy jest ustawiony dysk na odpalanie

Zayfi
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie ma sz telefonu z aparatem? masz tam opcję bootowania UEFI DVD?

Szymi07
komentarz
komentarz

Niemam telefonu z aparatem, hmm zaraz sprawdzę z tego co pamiętam jak wkładałem pendrive (z Windowsem bo wcześniej chciałem z pena zainstalować) to było ale tylko do pendrive


Tak jak przed dyskiem i DVD pisze HTCI, przy botowalnym pendrive było UEFI

Zayfi
komentarz
komentarz
przy botowalnym pendrive było UEFI

 

Z tej opcji skorzystałeś przy instalacji czy z boot USB?

Szymi07
komentarz
komentarz

Z tej opcji skorzystałeś przy instalacji czy z boot USB?

 

I z tej i z tej lecz pendrive nie chciał się odpalić, czekałem dość długo i nic

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.