x-kom hosting

Dysk twardy trzeszczy

RKKRpl
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam. Mam Asusa K53S i od ostatniego czasu dysk zaczyna mi chrupać. caly czas parkuje głowice i dopiero po 1-2 godzinach powoli przestaje. Nigdy wczesniej tak nie robił. Czy da się to jakoś wyłączyć? A w dodatku głośniej chodzi mimo tego że głowica przestała już parkować.

arkadiusz97
komentarz
komentarz

Daj zrzut ekranu z programu HD Tune (zakładka health).

RKKRpl
komentarz
komentarz

Wszystko jest na OK oprocz tego jednego......


Dodam jeszcze że nie da sie zrobić "Error scan" bo gdy klikam "start" Coś jakby migło w programie i zamiast startować znowu jest "start"

arkadiusz97
komentarz
komentarz

Dysk zaczyna wysiadać, nadaje się na gwarancję. Jak na razie możesz wyzerować dysk.

RKKRpl
komentarz
komentarz

A jak sie to robi ? W sprawach informatycznych jestem zielony. Powiem tylko że po "rozgrzaniu" czyli wlaczeniu i odczekaniu chwili przestaje trzeszczeć

r102
komentarz
komentarz

to na żółto podkreślone to próby przenoszenia "złych sektorów" - nieudane zresztą, bo nie ma przeniesionych.

Mieli i mieli i próbuje przenieść ale się nie udaje.

 

Co zrobić : zabezpieczyć ważne i sentymentalne dane przez skopiowanie ich na inny nośnik,

wtedy się nie bojąc się  ich utraty można spokojnie zastanawiać się nad kupnem nowego dysku.

 

Proponuję zastanowić się nad dyskiem SSD - cenowo znośny jest już np 120 GB, po uprzednim dogłębnym zastanowieniu się czy

taka pojemność wystarczy do codziennej pracy...

Jak nie to oczywiście następny talerzowiec.

RKKRpl
komentarz
komentarz

a narazie dysk jest w niebezpiecznym stanie czy jeszcze podziala?
zle sformulowalem pytanie. chodzilo mi o to ile dysk zadziala bo potrzebuje laptopa jeszcze na troche.

arkadiusz97
komentarz
komentarz

Powinien działać jeszcze przynajmniej kilka miesięcy.

RKKRpl
komentarz
komentarz

a czy moge dokupic fysk sdd 8 gn tylklo zeby system dzialal? czy im rzadziej bedecz niego korzysac to dluzej mi podziala?

arkadiusz97
komentarz
komentarz

Chodzi o dysk ssd 8 GB ? Jeśli tak to nie ma co go kupować, bo win7 i tak się na nim nie zmieści.

r102
komentarz
komentarz (edytowane)

Dysk 8GB ?

 

O ile takie występują w sklepie, to są to raczej dyski z pamięciami SLC  /szukaj wikipedia/ dla jakichś specyficznych zastosowań

korporacyjno-przemysłowych których nawet nie za bardzo sobie wyobrażam, często nawet występują produkowane jeszcze na łącze PATA, by dopasować je do jakiejś stareńkiej maszyny. Oczywiście są one 10 czy 50x bardziej trwałe niż ich następcy raczej nie do  zajechania 

 

I taki dysk to pewnie kosztuje tyle co  ok 120 GB z tańszymi pamięciami  MLC czy najnowsze i najgorsze TLC, obecnie rozpowszechnione i powszechnie dostępne.

arkadiusz97
komentarz
komentarz

@UP Autor napisał

fysk sdd 8 gn
więc nie jestem pewien o co mu chodziło.
RKKRpl
komentarz
komentarz

8 gb. mam strasznie malr litery w telefonie i czasami sie robią literowki. czy zadsze korzystanie z komputera zrobi ze laptop da rade jeszczr troche pociagnac? bo bede potrzebowal do gimnazjum.
dysk 8 gb kosztuje 40 zl na allegro.

r102
komentarz
komentarz

Prosimy o linka - bo jak takich raczej tam nie spotkałem.

 

Jak już zauważył miś na takim dysku nie zainstalujesz win7, a i z winxp będą problemy po tygodniu.

Jak tam nie ma jakichś ważnych i sentymentalnych danych 

czy jako świadomy użytkownik ewentualnie robisz jakiś backup, można na dysku pracować aż padnie.

Może to nastąpić za tydzień albo za rok czy dwa. Spokojnie można zastanowić się nad następcą.

RKKRpl
komentarz
komentarz

kurcze bo boje sie korzystac z komuptera bo boje sie ze padnie a na nowy mnie nie stac. co do linku to juz wygasl. byl to kingston ssd 8 gb w cenie 4 dych

r102
komentarz
komentarz (edytowane)

Ale przecież padnie tylko dysk.

Tak czy siak do wymiany prędzej czy później.

 

Jak to "trzeszczenie" jest trudne do wytrzymania, to raczej wcześniej.

RKKRpl
komentarz
komentarz

trzeszczenie slychac jak sie przylozy ucho do obudowy bo w oddaleniu nic niecslychac.
ten dysk nowy bedzie mnie kosztowal fortune bo nawet na najtanszy nie mam funduszy :/
a jak wyzerowqc dysk i uratowac go w jakis sposob?

RKKRpl
komentarz
komentarz

dysk narazie jest w powaznym nievezpieczzenstwie? czy jak go wtczyszcze to windows 7 tez pojdzie w las?
a jest jakas inna obcja uratowania go ?

Robie właśnie "error scan" Dam zdjęcie jak skończy.

arkadiusz97
komentarz
komentarz

Czytaj ze zrozumieniem

 

Opisana tutaj funkcja „Erase Delays” działa na zasadzie zerowania tylko tych sektorów, które zostały oznaczone przez program jako złe.

Ale i tak trzeba myśleć nad nowym dyskiem.

hixmen
komentarz
komentarz

to na żółto podkreślone to próby przenoszenia "złych sektorów" - nieudane zresztą, bo nie ma przeniesionych. Mieli i mieli i próbuje przenieść ale się nie udaje.
Z kąd taka pewność że nieudane. C4 informuje o nieudanych ale też i udanych przeniesień uszkodzonych sektorów. Inny parameter pokazuje że nie powinno być aktualnie w użyciu badów. Najlepszym sposobem to przeskanowanie dokładniejsze powierzchni. HDTune Error Scan z odznaczonym Quick Scan powinien potwierdzić istnienie badów ale nie zawsze. Lepszym wyborem by było przeskanowanie MHDD. Jak dysk oddaje różne odgłosy np. trzeszczy to lepiej zrobić kopię ważniejszych danych na inne nośniki. Nie można określić ile dysk dokładnie pochodzi dlatego propozycja kopi danych. Zerowanie w trzeszczącym dysku jest ryzykowne i lepiej się wstrzymać z tą operacją. Najpierw zrobić dokładny skan powierzchni żeby powtwierdzić czy są bady albo wolne sektory. I dopiero po analizie i wynikach podejmować decyzje a nie skłaniać się ku zerowaniu bez analizy . Bez potrzeby w trzesczącym dysku zerowanie nie jest wskazane. Propozycja kupna dysku jest rozsądna. Bo używanie trzeszczącego dysku jako systemowego może skrócić jego żywot. Chociaż i tak nie ma pewnej prognozy ile trzeszczący dysk pochodzi. Ale objaw trzeszczenia dysku stawia go jako w stanie podwyższonego ryzyka.
RKKRpl
komentarz
komentarz

Za kilka dni zrobie error scan bo niby teraz tez robie ale nie chce zamęczać laptopa (skanuje sie juz pare godzin a teraz ma predkość 0.6mb/s więc nie warto)


A nie lepiej naprawić ten dysk w jakimś serwisie?

r102
komentarz
komentarz (edytowane)

Dysków się nie  naprawia. One są nienaprawialne z natury - to dosyć skomplikowany mechanizm mechaniczny  :E  zmontowany w fabryce 

w jakichś tam sterylnych warunkach  i zamknięty w szczelnej obudowie. I te parę lat zazwyczaj działa,

 w laptopach zazwyczaj krócej ze względu na "puknięcia". Zresztą dotyka je standardowa ostatnio idea obniżania kosztów produkcji 

czyli jakości.

 

Idea "naprawy badsektorów" to ich zastąpienie sektorami zapasowymi - dobre może przy przygotowaniu dysku do sprzedaży na Alegro,

ale to nie leczenie choroby tylko pudrowanie jej skutków... 

RKKRpl
komentarz
komentarz

ten dysk potrzymal mi 2 lata.
ale nawet jak juz kupie ssd to wtedy dysk w laptopie nie bedzie dzialal gdy ten ssd bedzie pracowal?

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)
ale nawet jak juz kupie ssd to wtedy dysk w laptopie nie bedzie dzialal gdy ten ssd bedzie pracowal?

Dziwne pytanie. Jak sam dysk padnie to wymiana na sprawny powinna sprąwę załatwić i prawidłowa instalacja systemu. Tą kwestie już wyjasnił r102 w poście 16. Chyba że masz w laptopie miejsce na dwa dyski to oba dyski mogą działać tylko żeby były sprawne.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.