x-kom hosting

Proszę o sprawdzenie odczytów ze S.M.A.R.T.a.

Mbroziak
utworzono
utworzono

Witam

Czytałem poradniki dotyczące S.M.A.R.T.
Wiem co jest atrybutem krytycznym, a co nie jest. Mimo to dalej nie potrafię stwierdzić czy moje wyniki są dobre/wysokie/niskie.
Proszę kogoś, aby sprawdził moje odczyty i powiedział czy z dyskiem wszystko jeszcze w porządku czy już raczej dobrze byłoby się zastanowić nad zmianą, albo jakimś innym rozlokowaniem partycji na dysku.
HDD to Samsung HD502HJ 500GB SATA II.
Poniżej wrzucam odczyty.
Zainteresowałem się zdrowiem dysku, ponieważ już któryś raz z rzędu miałem sytuację, w której po uruchomieniu komputera system albo się zawiesza, albo bardzo wolno działa, albo jeszcze coś innego.
Za każdym razem pomógł mi poczciwy chkdsk z parametrami /f czy /r. Nie wiem czy to wina systemu, że coś mu się krzaczy czy właśnie dysku.
Z góry dzięki za pomoc, analizę i podpowiedzi.

Pozdrawiam
Mbroziak

HD Tune: SAMSUNG HD502HJ Health

ID                               Current  Worst    ThresholdData     Status   
(01) Raw Read Error Rate         100      100      51       9996     Ok       
(02) Throughput Performance      252      252      0        0        Ok       
(03) Spin Up Time                83       73       25       5411     Ok       
(04) Start/Stop Count            95       95       0        5117     Ok       
(05) Reallocated Sector Count    252      252      10       0        Ok       
(07) Seek Error Rate             252      252      51       0        Ok       
(08) Seek Time Performance       252      252      15       0        Ok       
(09) Power On Hours Count        100      100      0        8965     Ok       
(0A) Spin Retry Count            252      252      51       0        Ok       
(0B) Calibration Retry Count     100      100      0        8        Ok       
(0C) Power Cycle Count           97       97       0        3102     Ok       
(BF) G-sense Error Rate          100      100      0        2        Ok       
(C0) Power Off Retract Count     252      252      0        0        Ok       
(C2) Temperature                 64       55       0        851994   Ok       
(C3) Hardware ECC Recovered      100      100      0        0        Ok       
(C4) Reallocated Event Count     252      252      0        0        Ok       
(C5) Current Pending Sector      100      100      0        16       Ok       
(C6) Offline Uncorrectable       252      252      0        0        Ok       
(C7) Ultra DMA CRC Error Count   70       70       0        16340    Ok       
(C8) Write Error Rate            100      100      0        1193     Ok       
(DF) Load/Unload Retry Count     100      100      0        8        Ok       
(E1) Load/Unload Cycle Count     100      100      0        5286     Ok       

Power On Time         : 8965
Health Status         : Ok

Zayfi
komentarz
komentarz

Jest 16 sektorów oczekujących na realokowanie. I temperatura za duża.

 

daj obrazek z zakładki Helth

mieczyslaw
komentarz
komentarz (edytowane)
I temperatura za duża.

 

Czyli jaka? jak to oceniłeś ?

 

 

 

daj obrazek z zakładki Helth

 

A co jest innego w poście ? 

 

 

@Mbroziak

 

Zacznij od  wymiany kabla SATA bo jest dużo błędów C7 Data "16340". Po wymianie kabelka ta liczb nie powinna rosnąć. 

 

Następnym krokiem jaki powinieneś zrobić to zabezpieczenie danych. 

 

Po tym można użyć MHDD do dalszej lepszej diagnostyki, czy naprawy. Czyli skan, zerowanie itp. Opisy w necie. 

  • Dobra wypowiedź 1
Mbroziak
komentarz
komentarz (edytowane)

@Zayfi
Temperatura to 27*C. Podczas tych ponad 30* upałów, pod obciążeniem (gry) temp. sięgała 37*C. Buda oczywiście zamknięta :)

@mieczyslaw

Kabelek zmienię i sprawdzę. Zabezpieczenie danych z głowy. Backupy u mnie zawsze i wszędzie ;)
Lepsza diagnostyka? Tzn? Coś konkretnie mam sprawdzić/zrobić z tym MHDD?

mieczyslaw
komentarz
komentarz (edytowane)
Coś konkretnie mam sprawdzić/zrobić z tym MHDD?

 

1 Zrobić skan i zanotować wynik ( foto )

 

2 Tu pewna dowolność w zależności od wyników i wiedzy w temacie. Tzn można zrobić tylko Erase Delays *DESTRUCTIVE* powinno wystarczyć na pozbycie się badów . Ale generalnie jak ktoś nie jest obeznany to zeruje się cały dysk. I to powinieneś zrobić. 

 

3 Ponowny skan aby porównać i ocenić sytuacje po zerowaniu. 

Zayfi
komentarz
komentarz
Czyli jaka? jak to oceniłeś ?

 

Po wynikach. Prosiłem o brazek ale olewasz sprawe.

 

A co jest innego w poście ?

 

Np. brak danych odnośnie temperatury dysku.

mieczyslaw
komentarz
komentarz

Po wynikach.

 

No i jaka jest? skoro napisałeś, że jest za duża. Jest dobra, ale trzeba umieć czytać SMART

Zayfi
komentarz
komentarz
Jest dobra, ale trzeba umieć czytać SMART

 

To mi odczytaj temperaturę z logu tekstowego. Moze czegoś sie nauczę.

-- S.M.A.R.T. --------------------------------------------------------------
ID Cur Wor Thr RawValues(6) Attribute Name
01 _65 _54 __6 00000B9DF8F7 Częstotliwość pojawiania się błędów podczas odczytu RAW
03 _96 _96 __0 000000000000 Czas potrzebny do "rozkręcenia" talerzy dysku
04 100 100 _20 0000000000D3 Ilość cykli start/stop
05 100 100 _36 000000000005 Ilość realokowanych sektorów
07 _88 _60 _30 00002E1EC23D Częstotliwość błędów podczas pozycjonowania
09 _75 _75 __0 0000000055E7 Liczba godzin pracy dysku
0A 100 100 _97 000000000000 Liczba prób uruchomienia osi napędowej dysku
0C _91 _91 _20 000000002515 Llość skończonych operacji start/stop
C2 _38 _57 __0 000000000026 Temperatury dysku (ogólna)
C3 _65 _54 __0 00000B9DF8F7 Częstotliwość występowania "błędów w locie"
C5 100 100 __0 000000000000 Liczba sektorów niestabilnych (oczekujących na remapowanie)
C6 100 100 __0 000000000000 Ilość nie naprawionych błędów
C7 200 195 __0 000000000026 Liczba błędów CRC podczas pracy w trybie Ultra DMA
C8 100 253 __0 000000000000 Liczba błędów zapisu
CA _98 251 __0 000000000002 Częstotliwość występowania błędów "Data Address Mark"
mieczyslaw
komentarz
komentarz

To mi odczytaj temperaturę z logu tekstowego. Moze czegoś sie nauczę.

 

38 stopni - to akurat Seagat podaje jasno i wyrażenie. Samsung F3 inaczej to podaje, ale jak się widzi setki jego Smartów to też się wie ocb.

Mbroziak
komentarz
komentarz

Kłócenie się tutaj nie ma większego sensu. Temperaturę podałem już wcześniej. Czy użytkownik @Zayfi ma dla mnie jakieś sugestie jeśli już ustaliliśmy, że temperatura to ww. 27*C i jest ona w porządku?

Zayfi
komentarz
komentarz (edytowane)
Samsung F3 inaczej to podaje, ale jak się widzi setki jego Smartów to też się wie ocb

 

Brawo!

 

Czy użytkownik @Zayfi ma dla mnie jakieś sugestie jeśli już ustaliliśmy, że temperatura to ww. 27*C i jest ona w porządku?

 

Nie mam żadnych. Sugestie podał mieczysław.

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)

Zakres osiąganych temperatur 27-37 *C jest bardzo dobry. Masz pewien zapas i możny by się było martwić jak tamperatura wspoczynku by miała 50*C a pod obciążeniem analogicznie więcej. Nie mniej jednak należy dla pewności kontrolować. Jak na razie nie stoi na przeszkodzie żeby dokonać pewnych napraw czy diagnostyk a na przeszkodzie była osiągana wysoka temperatura. Co nie znaczy że jest gwarancją powodzenia ewentualnych czynności naprawczych. A co inne może być przyczyną ewentualnego niepowodzenia. Błedy C7 jak sama wymiana kabla kabla nie pomoże w działaniu. To w tej sytuacji w pierwszej kolejności lepiej dokonać reamap i sprawdzić postępy naprawy. I jak dalej będą bady to zerowanie selektywne żeby nie męczyć dysku ze względu na C7 i występujące błędy.  Jak dalej będą bady będą to spróbować naprawy przez zerowanie selektywne erase dealays uruchamiane z małego menu f4 i ustawienie na on przy tej funkcji spacją czy enterem i f4 celem uruchomienia wybranej operacji. Jeśli by zaszła konieczność pełnego zerowania to wpisanie komendy erase.

Przykładowe instrukcje  można znaleźć więcej wyników w google dla obsługi MHDD . Dla pełniejszego zrozumienia nie tylko z jednego zródła.

http://www.fixitpc.pl/topic/7334-film-instruktazowy-mhdd-od-plyty-iso-do-skanu/

 link z filmikiem z powyższego linka

http://www.youtube.com/watch?v=wBooKFO06L0&feature=youtu.be

Nie uruchamiać MHDD jak dysk i napęd na jednym kablu IDE ponoć grozi uszkodzeniem. Chyba że masz na sata.

Przed użyciem MHDD zmienić kontroler sata w trybie ide jeśli tak nie jest ustawione. W filmiku jest wyjaśnione o co chodzi i wyszukać w swoim biosie może być w innym miejscu jak z filmiku inny bios.

Zrobić zdjęcie po skanie powierzchni i potem dalsze decyzje zależne od wyników.

  • Dobra wypowiedź 1
  • 1 miesiąc później...
Mbroziak
komentarz
komentarz (edytowane)

Trochę odkopię swój temat, ale z dyskiem jest coraz gorzej i w końcu się zabrałem za to MHDD. Na razie zrobiłem pełny skan no i wyniki widnieją w obrazkach.
Widzę jak to wygląda, tym niemniej chciałbym uniknąć całego zerowania dysku (bo ma on jednak 500GB i z tego co się domyślam pełne zerowanie będzie trwało wieczność :P, poza tym dużo będę miał zabawy z kopiowaniem i stawianiem nowego systemu). Doradźcie mi co mogę wykonać, aby nie kasować całego dysku, a jakoś usprawnić jego pracę. Dodatkowo dorzucam zdjęcie z HDTune. Tak wygląda mniej więcej rozkład bad sektorów (tzn. mniej więcej w takim miejscu na dysku było ich (badów i sektorów 150-500> ms) najwięcej). Czym dalej szło skanowanie w MHDD tym więcej było sektorów z czasem < 3ms :)

Doradźcie co zrobić ;)

Mbroziak
komentarz
komentarz (edytowane)

Do kosza? No hello, bez przesady. Nie śpię na kasie, najpierw chciałbym się dowiedzieć czy da się jakkolwiek uczynić żeby ten dysk jeszcze trochę pociągnął. Niekoniecznie jako systemowy. Poza tym stwierdzenie "do kosza" bez podania argumentów jest takie sobie.

hixmen
komentarz
komentarz

Tak z grubsza możesz spróbować zmniejszyć pierwszą partycję od początku dysku o 50 GB. Wtedy głowica nie będzie próbować odczytywać czy zapisaywac na obszarze gdzie są bady . To że się zawiesza system informacja z pierwszego posta nie dziwię się jak są bady na partycji systemowej. Według scanu dobrze że pierwszy sektor nie jest badem to można spróbować tym sposobem co opisałem wyżej . Jest dużo błędów komunikacji dodatkowy czynnik powodujący zawieszenia. To skłania żeby taki dysk nie używac jako systemowy. Oczywiście wyłączenie obszaru dysku na poziomie partycji. Gdzie są bady nie gwarantuje że będzie dobrze. Bo te błędy komukacji mogą jeszcze przeszkadzać. Ale spróbować można.

Mbroziak
komentarz
komentarz

Dzięki. System postawie na drugim dysku, ten będzie na dane jeśli da rade go uratować. Pomyślę o tym zmniejszeniu, ale mam zamiar najpierw zapuścić mhdd. Teraz pytanie, najpierw zrobić erase delays a potem remap, odwrotnie, czy może jeszcze coś innego?

hixmen
komentarz
komentarz

No ja się dostosowalem do sytuacji że chcialeś uniknąć zerowania. A w ostatnim poście zmieniłeś zdanie i troszkę zmienia postać sprawy. Czy zerowanie czy remap masz dowolność. Po każdej wybranej  operacji robisz  podgląd smart czy zniknęły bady . I następna druga operacja jeszcze nie wybrana jeśli będą dalej bady. Po operacjacjach robisz ponowny skan HDTune czy zmienił się obszar wystepowania badów.

  • Dobra wypowiedź 1
Mbroziak
komentarz
komentarz

Zmieniłem, bo wtedy system jako tako działał, a teraz już w ogóle nie wstaje także wszystko mi jedno :)
Zrobię jak mówisz, dam znać co i jak, ale to jutro albo pojutrze :p
Windę i tak stawiam na drugim dysku, ale ten przydałoby się uratować na dane jak już wspomniałem ;)

Mbroziak
komentarz
komentarz (edytowane)

Okej, podziałałem trochę i czas na wyniki.
To fota po erase delays [attachment=33933:IMG_20140905_113729.jpg],
SMART po ww. komendzie [attachment=33934:IMG_20140905_113750.jpg] [attachment=33935:IMG_20140905_113759.jpg].


Następnie zapuściłem remap. Oto wyniki po remapie [attachment=33936:IMG_20140905_125454.jpg] oraz SMART po ww. komendzie [attachment=33937:IMG_20140905_125508.jpg] [attachment=33938:IMG_20140905_125525.jpg].

Foty z HDTune po tych wszystkich operacjach (dodam, że system po chkdsku wstał) [attachment=33939:05-wrze_nia-2014_19-18.png] [attachment=33940:05-wrze_nia-2014_19-18a.png].

Teraz prośba co dalej. Bo widzę, że w SMARTcie dalej jest ilość 5 w atrybucie C5, mimo to HDTune nie wyrzucił żadnych błędów. Co jeszcze mogę zrobić żeby poprawić pracę dysku?

mieczyslaw
komentarz
komentarz

Teraz prośba co dalej. Bo widzę, że w SMARTcie dalej jest ilość 5 w atrybucie C5

 

5 czy 4? bo tak jest w ostatnim Smarcie z MHDD. Za to skan Hdtune nie wykazuje badów. Smart nie zawsze się aktualizuje na bieżąco po erase itp. Dlatego w skanie może być czysto a w smart jeszcze pokazuje bady. 

Mbroziak
komentarz
komentarz

Oczywiście 4. Nie wiem skąd mi się wzięło te 5 skoro wyraźnie na screenie widać, że 4. Nie ważne. Dzisiaj z rana jeszcze dodam screena smarta z HDTune i się zobaczy, ale operacje wykonywałem wczoraj koło południa, a pod wieczór Smart dalej pokazywał 4 w C5. Także dziwna sprawa, zwłaszcza patrząc na to, że po zerowaniu było 0 unc, a po remapie 4 unc. To o co chodzi?

mieczyslaw
komentarz
komentarz (edytowane)

Takie dyski gdzie są wolne sektory i gdzie wyskakują bady current pending są kapryśne. Co chwila coś się może zmieniać. Po zerowaniu miałeś 0, ale za chwile mogłeś mieć 4 unc , remap wykazał ( bo Ty masz z remapu skan a nie sam skan po?), ale się z nimi mógł rozprawić. Kolejny skan by to pokazał. A Smart to różnie, mi się kiedyś po zerowanie z wpisów o badach z dwa tygodnie nie mógł zaktualizować. 

 

Generalnie musisz często kontrolować jego stan.

hixmen
komentarz
komentarz

No właśnie. Mam podobne doświadczenia co do wykazu smart i jego nieraz spóźnionej aktualizacji co do stanu dysku i wykazu przy poszczególnych parametrach.

Zrób skan ale przy następnym włączeniu komputera i MHDD. To będzie coś można powiedzieć i czy będzie się pokrywało do ostatnich z teraz. Mi nie tak dawno HDTune z pod Windy skan wykazywało czysto smart natomiast nie. Widząc co się dzieje z działaniem systemu. I jak zaczęły rosnąć błędy odczytu wykazywane w smart. Zrobiłem skan HDTune ale nie z dysku i Windowsa.  Jest HDTune na Hirensie w MiniXp  i z pena. Tym razem ten sam HDTune uruchomiony z poza systemu z dysku jednak wykazał bada. MHDD też potwierdził. Dlatego najlepiej potwierdzić stan dysku jak można z DOS np. MHDD jak widzi dysk. I skan taki wykazuje stan rzeczywisty dysku. W moim opisanym ostatnim przypadku. To skan programem z pod windy okazał się mniej wiarygodny od smart. Więc różne mogą być sytuacje wprowadzające w błąd. Jak masz kabelek sygnałowy to wymień chyba że już to zrobiłeś. Może nie doczytałem przez efek z męczenia z wczoraj z jednym uczestników który negował moje doświadczenia. Kolega mieczysław też miał przeboje nawet dłuższy dialog.

Z tego co autor opisywał . To nie zrobił pełnego zerowania jak użył erase dealays.  Zrób może zerowanie przez wpisanie komendy erase zatwierdź od początku dysku do końca. I może coś zmieni a może nie. Albo zrezygnujesz z zerowania pełnego poprzestaniesz na skanowaniu. Wybór należy do autora.

Mbroziak
komentarz
komentarz

Zrobiłem skan MHDD następnego dnia. Oto wynik [attachment=33974:IMG_20140906_165318.jpg] przy czym dodaję, że ok 20k z tych 23k "sektorów <10ms" znajduje się na ostatnich 3% dysku. I smart z mhdd: [attachment=33975:IMG_20140906_165348.jpg] [attachment=33976:IMG_20140906_165357.jpg].

To wyniki z wczoraj.
Smart z dzisiaj: [attachment=33977:07-wrze_nia-2014_19-14.png]

 

Jak widać wszystkie parametry oznaczające jakieś błędy nie zwiększają się poza nieznacznym zwiększaniem się pierwszego paremetru czyli (01).

Co sądzicie o tych wynikach? Do czego jeszcze ten dysk sie nada, a do czego już nie? Ewentualnie jakieś rady?

mieczyslaw
komentarz
komentarz

No i aktualnie jest wmiarę ok. Nie ma żadnych unc. Smart swoje tam pokazuje, ale nie ma racji. Powinien się zaktualizować. 

 

poza nieznacznym zwiększaniem się pierwszego paremetru czyli (01).

 

Ten parametr będzie sie zwiększał w momencie gdy dysk czyta wolne sektory ( choćby skan MHDD )

 

Do czego jeszcze ten dysk sie nada, a do czego już nie? Ewentualnie jakieś rady?
 

 

Posiedź przy skanie i obadaj gdzie masz jak największą ciągła przestrzeń bez wolnych sektorów. Gdyby było tego kilkaset GB to robisz z tego partycję. I ta partycją jest stosunkowo najpewniejsza  Resztę możesz zostawić jako obszar nieużywany ( taki bez partycji ) a wtedy on już problemów nie stworzy . Ale możesz i tam zrobić partycję, tylko te będą mniej pewnymi, ot dla zapisu jakiś tymczasowych rzeczy których kompletnie nie szkoda utracić. A w razie wystąpienia badów to posypię się tylko taka partycją czy jej dane. 

 

Nie wiem czy zrozumiale napisałem. Ot w skrócie idea zrobić partycje na "pewnym/sprawnym obszarze" i spróbować używać. Niepewny obszar tu dowolność ( zostawić bez partycji i spokój ) lub mieć takie niepewne na jakieś śmieci. 

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.