x-kom hosting

"CMOS checksum error" - dziwny problem

Evil
utworzono
utworzono

Wprawdzie problem nie dotyczy Windowsa no, ale pisze tutaj bo nie wiem w jakim dziale można to napisać.

Od jakiegoś czasu dzieje się tak, że przy uruchamianiu komputera wyskakuje "CMOS checksum error - default loader" i musze wciskać F1 żeby uruchomić komputer. I później musze znowu wszystko na nowo w Biosie ustawiac :/

Czego to może być wina?

Już zmieniłem baterie i przez chyba pare dni był spokój po czym znowu się zaczeło :/

Black_Tiger
komentarz
komentarz

Wlozyles NOWA baterie,

czy tylko inna, "ale napewno jeszcze dobra"... ?

Evil
komentarz
komentarz

nie nową tylko z mojej poprzedniej płyty którą teraz aktualnie ma i używa mój szwagier więc w tym przypadku mam na 100% pewność, że jest dobra

Black_Tiger
komentarz
komentarz

Ok.

To znaczy jednak, ze gdzies "przecieka" napiecie z twojej baterii.

Hmm... pewnie problem z plyta, ktora ma gdzies jakies male zwarcie i wysysa zycie z baterii.

Evil
komentarz
komentarz
Hmm... pewnie problem z plyta, ktora ma gdzies jakies male zwarcie i wysysa zycie z baterii.

To by nie było zbyt ciekawe :/ Nie dawno kupiłem tą płyte i jak okaże się, że jest coś z nią nie tak to nie będe miał za co kupić inną płytę. I w ogóle znowu pakować kase w kompa ^_^

Może jeszcze jakieś inne sugestie? I jak się z tym uporać i co zrobić, żeby sprawdzić co dokładnie się dzieje?

Black_Tiger
komentarz
komentarz

Od kiedy masz ten blad ?

Czyli jak szybko wystapil po zamontowaniu plyty?

Moze to tylko drobne niedopatrzenie w montazu?

Sprawdz poprawnosc wszystkich przylaczy i calego okablowania, czy jakiegos kabla nie przyciales przy instalacji.

bakus1989
komentarz
komentarz

Wejdz w Biosa i ustaw sam ustawienia ... na koniec wcisnij F10 potem Enter i powinno byc ok

Black_Tiger
komentarz
komentarz

@bakus1989:

Pomoze na kilka dni.

Przeciez on pisze, ze to sie co kilka dni powtarza, czyli jest jakas stala przyczyna.

A co ma taki cykliczny restet z biosem ???

Madern
komentarz
komentarz

A w BIOS-ie ustawiłeś domyślne ustawienie ?

Evil
komentarz
komentarz
Od kiedy masz ten blad ?

Czyli jak szybko wystapil po zamontowaniu plyty?

Moze to tylko drobne niedopatrzenie w montazu?

Sprawdz poprawnosc wszystkich przylaczy i calego okablowania, czy jakiegos kabla nie przyciales przy instalacji.

Nie płyte mam już jakiś czas i nic się nie działo, ostatnio zmieniałem obudowe, ale wydaje mi się, że nic nie mogłem uszkodzic :/ Szczerze nie pamiętam dokładnie od kiedy się to dzieje, ale obudowe zmieniałem jakieś 1.5 tygodnia temu, a może od tygodnia się to dzieje ^_^

Wejdz w Biosa i ustaw sam ustawienia ... na koniec wcisnij F10 potem Enter i powinno byc ok

Sorki, ale naucz się czytać :/

A w BIOS-ie ustawiłeś domyślne ustawienie ?

Tak ustawiłem domyślne po czym ustawiłem wszystko tak jak ja chce

Dziniu
komentarz
komentarz

przetestuj tą baterię na innym kompie bo może jest ona za słaba bo wątpię żeby tu były z nią jakieś problemy a aktualizowałeś BIOS?

Black_Tiger
komentarz
komentarz

Niestety typuje na jakies zwarcie pomiedzy plyta , a .... no wlasnie?

Jedyna rada.. hmm... wyciagnij jeszcze raz wszystko i obejrzyj cale okablowanie pod katem mozliwych uszkodzen.

Kolki dystansowe pod plyta poprawinie i w niezbednej dla plyty ilosci zalozone ?

Evil
komentarz
komentarz

Dziniu

Tak Bios jest najnowszy. Wgrywałem go nawet dwa razy. Co do baterii to przecież bateria na tamtej płycie od szwagra działa bez problemu.

Kolki dystansowe pod plyta poprawinie i w niezbednej dla plyty ilosci zalozone ?

Tak wszędzie gdzie jest miejsce na śrubkę w płycie to są te kołki i płyta jest przykrecona, jedynie w dwóch miejscach takie 2 plastikowe podstawki

Black_Tiger
komentarz
komentarz

Czyli jednak pozostaje demontaz i sprawdzenie okablowania.Hmm.... czasami nie ma wyboru.Aha, sprobuj moze jeszcze zalozyc pod WSZYSTKIE sroby po 2 plastikowe podkladki (pomiedzy srube a plyte od gory i od dolu)

bakus1989
komentarz
komentarz

Sory zle przeczytalem :P przyznaje sie do bledu... na 100% masz walnieta plyte glowna.. nie trzyma ustawien.. Moze byc tez tak ze masz zasilacz walniety... Powiedzmy wylaczasz kompa i zasilacz nie daje zasilania na plyte i sie bios resetuje.. nie zawsze trzeba wyjmowac baterie wystarczy wylacz zasilacz do plyty glownej

Black_Tiger
komentarz
komentarz

@bakus1989:

raczej niekoniecznie.

Bateria trzyma napiecie przez wiele, wiele tygodni/miesiecy takze i bez kontaktu z zasilaczem.

Zreszta przy problemach z nim, mialöby Evil i inne symptomy awarii zasilacza.

Evil
komentarz
komentarz

hmm bardzo dziwne, rozebrałem cały komputer, ale nie zauważyłem niczego dziwnego, żadnych uszkodzeń, więc poskładałem na nowo tylko ram podłączyłem do innego slotu i nie podłączyłem śledzia z dwoma gniazdami usb i diodami informującymi o różnych rzeczach (ale nie sądzę żeby coś to dało) i uruchomiłem dwa razy komputer i na razie nic nie wyskoczyło co dziwniejsze problem o którym pisałem w tym tamecie: http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=...mp;#entry217093 sam się rozwiązał. Komputer teraz włącza się chwilkę tak jak kiedyś. Bardzo dziwne, ciekawe co mogło się dziać. Mam nadzieje, że problem się nie powtórzy

Oczywiście + ;)

Black_Tiger
komentarz
komentarz

No to superrrr !!!!

:D:D:D:D

I jak tu nie wierzyc ze komp nie ma wlasnej duszy ..... :)

  • 2 tygodnie później...
Evil
komentarz
komentarz

już mam kompletnie tego dość <_< Jak wtedy poskładałem komputer na nowo, to był spokój i tak jakby już się problem rozwiązał, no ale nie na długo. Dzisiaj znowu po włączeniu komputera wyskoczył ten błąd. Troche bez sensu żeby co 4 dni rozkręcać komputer na mak i później go składać.Może ma ktoś jeszcze jakieś rady co zrobić lub co to może być?

Edit: Mam jeszcze jedno pytanie. Czy to może być też wina zasilacza?? Bo jeśli nie to chyba pozostaje mi tlko wymienić płytę główną :(

Przemek
komentarz
komentarz

Domyslam sie ze zworka resetu pamieci CMOS rowniez na swoim miejscu?

Evil
komentarz
komentarz

Własnie w tej płycie jest przycisk do resetowania biosu :/

Przemek
komentarz
komentarz

Moze zauwazyles jego dziwne dzialanie.

Odlacz jeszcze kompa od pradu.

Wcisnij i przytrzymaj ten przecisk na jakies 5 sec.

Po czym wlacz, wejdz do Biosu i ustaw standardowe ustawienia.

Gwarancji nie masz na ta plyte?

Evil
komentarz
komentarz
Moze zauwazyles jego dziwne dzialanie.Odlacz jeszcze kompa od pradu.Wcisnij i przytrzymaj ten przecisk na jakies 5 sec.Po czym wlacz, wejdz do Biosu i ustaw standardowe ustawienia.Gwarancji nie masz na ta plyte?
Płyte już 2 razy wyciągałem z obudowy i dokładnie wszystko przeglądałem. Nic nie zauważyłem i wydaje mi się, że przycisk też się nie zacina i dobrze działa. Bios też już resetowałem bardzo dużo razy.Gwarancji na płyte własnie nie mam ;/

Edit:

Dodam jeszcze, że gdy zmierzę baterie miernikiem to ma 2.7V ale gdy wejde do BIOSu to pokazuje ze bateria ma napięcie 1.4VCzy to normalne?

Przemek
komentarz
komentarz

Sprawdz czy styki ktore sa w gniezdzie bateri sa czyste oraz czy odpowiednio dociskaja sie do bateri w celu polaczenia.

Dla pewnosci mozesz je pogiac odrobine.

dar55
komentarz
komentarz

masz problem skoro to nie bateria :

- padnięta płyta

- padnięty zasilacz -> podmień na jakiś czas

- znalazłem coś o wirusach , że są takowe ale słabo w to wierzę , na wszelki wypadek daj logi w dziale Bezpieczeństwo

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.