x-kom hosting

Linux I Xp

Gość
utworzono
utworzono

witam.mam taki problemik. chcialbym miec winka xp i linuxa na kompie .obcenie posiadam win xp ,ale chce chce ponownie grac ,od nowa go i linuxa .jak to dokladniej zrobic?

Mateo93
komentarz
komentarz

Bardzo proste, zawsze najpierw musisz zainstalować Windowsa (nie da się go uruchomić z innymi systemami), ale ty nie musisz, już go masz, A potem Linuxa (którego z kolei pięknie uruchamia się z innymi systemami), przynajmniej u mnie wszystko śmiga :)

Mam nadzieje że nie pokręciłem za bardzo :P

Edit:

Tak na chłopski rozum, instaluj linuxa, byle jak najszybciej :D

Gość
komentarz
komentarz

ale ok patrz ,chce wlasnie tego winka na nowo odswiezyc , bo mam zasyfionego na maxa:D ,i chce od nowa go wgrac ,wiec tak . wgram najpierw winka to umiem , pozniej przy wlaczeniu kompa czy czy wlaczaniu kompa odpalic linuxa ?? bo chcialbym wgrac go jako 2 systemem ,tak jak jest np. u mnie w szkole ,po uruchomieniu kompa pojawia sie system do wygrania i jak moge to zrobic?

dlaczego linuxa jak najszybciej instalowac?:D

Mateo93
komentarz
komentarz

1. Instalacja Windowsa - wkładasz płytkę z linuxem - reset - instalujesz klikając dalej, oczywiście na innej partycji, tylko uważaj żeby całego dysku nie wyczyścić (ja tak kiedyś zrobiłem to przez dwie doby bez przerwy dane odzyskiwałem :D) i wszystko śmiga, jeśli nie to mnie kiedyś tam opieprzysz :P

2. LINUX RZĄDZI!! Wierz mi że większość osób które zobaczyły co to linux juz przy nim pozostało... :D

Gość
komentarz
komentarz

aha ,thx

a z jakich powodow zostaly przy linuxie?:P

nitro07
komentarz
komentarz

jeśli nigdy wcześniej nie installowałeś Linuksa to zrób tak

po zainstalowaniu WIN XP uruchom jakiś program do partycjonowania np Partition Magic i utwórz dwie partycje dla Linuksa jedną na system 8GB (powinno wystarczyć do nauki Linuksa) w systemie plików EXT 3 i drugą partycję SWAP (proponuje nie mniej niż 512 MB).

jeśli chodzi o wybór systemu czy Linuks czy Windows to zależy, do czego uzywasz komputera oba systemy mają swoje plusy i minusy.

Mateo93
komentarz
komentarz

I jak, już zainstalowałęś? gdybyś tak przypadkiem miał Ubuntu to wpadnij tutaj http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_Edgy_pl :P

a z jakich powodow zostaly przy linuxie?:P

Po prostu działa stabilnie, wygodnie się pracuje, ma to coś czego brakuje Windowsowi, może to dzięki temu że jest wiele dystrybucji, każdy znajdzie coś dla siebie ;)

Tak naprawdę jedyną wadą jaką znam jest to że ciężko początkującym instaluje się nowe programy, poporstu trzeba się nauczyć używać reprozytoriów i konsoli, nie tylko klikaczy. Wiem że to jest takie złudne wyobrażenie dosa, ale już po 2 tygodniach się do niej przyzwyczaisz. Nawet był taki moment że urchamiałą mi się przy starcie systemu, bo nie wyobrażałem sobie bez niej życia, ale już się odzwycziłem :P

Kamix
komentarz
komentarz

Partycionerem w instalatorze Linuksa zrobisz to szybciej i łatwiej, niż w tych menagerach. Albo odrazu podczas dormatu Windy zrób mniejszą partycje o tyle ile chcesz na linuksa tzn. zostaw niezpartycionowane miejsce. Później podczas instalacji linuksa ustaw, żeby na tym sobie zrobił partycje.

dawideo
komentarz
komentarz

Jeśli jeszcze nie wybrałeś dystrybucji to gorąco polecam Ubuntu (Kubuntu, Xbuntu), lub Debiana (wbrew opinią wcale nie jest taki trudny) a naprawde bardzo stabilny, i ma okromną liczbę pakietów. Sam zaczynałem od Kubuntu, ale jakoś mi nie pasował i przesiadłem się na Debiana (też się bałem - niby system dla zawansowanych - no ale kumpe zaoferował mi swoją pomoc jakbym czegoś nie skumał) skorzystałem tylko raz z pomocy - pożyczył mi płyte bym mógł sobie go wgrać :P.

Co do instalacji:

1. Płyta instalacyjna Windows - instalujesz Windows

2. Płyta instalacyjna Linuxa (np. Debian) - i instalujesz system, gdy dojdziesz do podziału dysku dzielisz go na 3 partycje

"/" - partycja główna - jakieś 5-8 Gb (w przypadku Debiana) nie wiem jak w innych dystrybucjach

"/home" - partycja na której bedziesz miał swoje dane - wielkość wedłóg uznania

"swap" - przestrzeń wymiany - jeśli masz mniej niż 1GB Ram to przyjeło się na nią przeznaczać 2* ilość RAM-u, w przypadku gdy masz więcej niż 1GB ustawiasz ją na 1GB lub 512MB (512Mbw zupełności wystarczy.).

P.s Dla Linuxa system plików to ext3 ;)

Kamix
komentarz
komentarz

/ i /home nie muszą być na oddzielnych wystarczy tylko / :) SWAP też nie jest wymagane, ale lepiej zrób.

localh0st
komentarz
komentarz
SWAP też nie jest wymagane

Bredzisz dziecko drogie.

Kamix
komentarz
komentarz
Bredzisz dziecko drogie.

Chciał byś. SWAP nie jest partycją wymaganą. Możesz sobie o tym poczytać, ale z reguły wszyscy ją tworzą.

EDIT:

Można się bez niej obyć o ile masz dużo(1GB i więcej) ramu zapomniałem dodać.

Gość
komentarz
komentarz

mam problem, mam linuxa ubuntu 6.06 i mam taki problem z partycjami ,jak to zrobic?

gdy wyskakuje mi okienko wlasnie z partycjami juz chyba isttnieja 3 i jak to zrobic probowalem i nic ,pozniej jakis error chore;/

localh0st
komentarz
komentarz
Chciał byś. SWAP nie jest partycją wymaganą. Możesz sobie o tym poczytać, ale z reguły wszyscy ją tworzą.

EDIT:

Można się bez niej obyć o ile masz dużo(1GB i więcej) ramu zapomniałem dodać.

No i co z tego, że będziesz miał 1GB< Ram? Zależy co jeszcze będziesz na nim robił, dlatego nigdy nie zakładaj czegoś, czego nie wiesz do końca. ;)

Kamix
komentarz
komentarz
ubuntu 6.06

To straszny dziadek. Ściągnij sobie Ubuntu 7.10 to tylko 700mb :)

EDIT:

dlatego nigdy nie zakładaj czegoś, czego nie wiesz do końca. wink.gif

Przy normalnej pracy nie użyje ci więcej niż 1GB, ale oczywiście w innych zastosowaniach może :) No to jeszcze od distro zależy :) Ale system może pracować bez partycji SWAP ;)

localh0st
komentarz
komentarz
mam problem, mam linuxa ubuntu 6.06 i mam taki problem z partycjami ,jak to zrobic?

Na początek pobierz najnowszą wersję Ubuntu (7.10 lub polską 7.12).

gdy wyskakuje mi okienko wlasnie z partycjami juz chyba isttnieja 3 i jak to zrobic probowalem i nic ,pozniej jakis error chore;/

Opisz dokładniej co wyskakuje i jakie te partycje już masz.

Gość
komentarz
komentarz

a skad mozna scaignac linuxa 7.10? albo 7.12?

Kamix
komentarz
komentarz
Gość
komentarz
komentarz

ok to sciagne ta wersje ,i jak w tym ubuntu podzielic dysk?

mam tylko 40gb;/

Kamix
komentarz
komentarz

Tu masz nieco:

http://start.ubuntu.pl/dualboot-concepts.h...epts-partitions

A tak jak było wyżej zrób sobie najlepiej "/"(ext3) na system "/home"(ext3) na pliki i SWAP 2x wielkość ramu.

I to tyle :)

Gość
komentarz
komentarz

scaignalem ubuntu ,byl to plik rar wiek rozpakowalem i chcialem sprawdzic czy smiga i cos takeigo mi wyskakuje:

http://img525.imageshack.us/img525/238/beztytuump2.png

moze z innej stronki sciagnac linuxa? podajcie jak cos ,kurde chyba si enie doczekam tego linuxa;/ :(

dawideo
komentarz
komentarz

Czy mi się zdaje czy Ty próbujesz zainstalować Linuxa z pod Windows :P. Włóż płyte z Linuxem (obraz iso) uruchom ponownie kompa i instaluj, normalnie tak jakbyś instalował Windows. Instalator poprowadzi Cię za rączke :)

Gość
komentarz
komentarz

wiec tak:

wkladam cd reset

wlaczam kompa i mi pisze nieprawidlowy rozruch z boot.ini cos takiego ,co jest ?;/

Zarov
komentarz
komentarz

Jak nagrałeś tą płytę?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.